Pierwsze posiedzenie Sejmu. Prezydent Duda: Będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat

– Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat. To było dobrych osiem lat dla Polski i dla Polaków z dodatnim bilansem, w których mimo dramatycznie trudnych wyzwań, takich jak kryzys wywołany na świecie pandemią koronawirusa i rosyjska agresja na Ukrainę, udało się utrzymać stabilność systemu finansowego, naszej waluty, i udało się utrzymać miejsca pracy. Dlatego wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne 500, a wkrótce 800 plus, obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych – muszą zostać utrzymane i kontynuowane – mówił dziś w Sejmie prezydent Andrzej Duda.
 Pierwsze posiedzenie Sejmu. Prezydent Duda: Będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat
/ fot. PAP/Paweł Supernak

W poniedziałek 13 listopada odbyło się pierwsze inaugurujące posiedzenie Sejmu X kadencji, w czasie którego prezydent RP wygłosił orędzie do parlamentarzystów. 

Na początku swojego wystąpienia Andrzej Duda mówił o rekordowej frekwencji wyborczej w wyborach parlamentarnych 15 października, która wyniosła ponad 74 proc.  

– To wielka rzecz, to wielki sukces polskiej demokracji. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach. Demokracja w Polsce nigdy nie była tak silna. Jest najsilniejsza bez wątpienia w całej naszej historii – ocenił prezydent. 

– Polacy ponownie uwierzyli, że ich głos ma znaczenie, że mogą jako obywatele decydować o najważniejszych dla Polski sprawach, decydować o kierunkach rozwoju naszej Ojczyzny – podkreślił. 

Andrzej Duda zaznaczył, że ten sukces jest także wielkim wyzwaniem dla polityków. – To od waszych decyzji, od tego, jak będziecie sprawować swój mandat, zależy, czy Polacy tej wiary w naszą demokrację nie utracą. To wielka odpowiedzialność – zwrócił uwagę prezydent. 

Prezydent Duda nawiązał również do 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

– Wielkie marzenie całych pokoleń Polaków ziściło się i spełnia się na naszych oczach. To marzenie jest dzisiaj dla nas wszystkich wielkim zobowiązaniem. Polska jest naszym wspólnym wielkim zobowiązaniem – mówił, składając gratulacje wybranym posłom.  

Zaapelował również o wzajemny szacunek, którego wyrazem powinno być to, że „każdy klub parlamentarny, nawet najmniejszy, będzie miał wskazanego przez siebie reprezentanta w Prezydium Sejmu”. 

„Deklaruje gotowość do współpracy” 

– Jako Prezydent RP deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu od 2015 roku była i jest współpraca w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podejmować – zaznaczył Andrzej Duda. 

Jako najważniejszą sprawę wymagającą ponadpartyjnej współpracy prezydent wymienił bezpieczeństwo. Podziękował także wszystkim politykom, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę zachowali się w sposób odpowiedzialny i poparli ustawę o obronie ojczyzny, która zwiększyła finansowanie armii. Wyraził też nadzieję, że wydatki na obronność zostaną utrzymane na poziomie 4 proc. PKB, a programy zbrojeniowe będą nadal kontynuowane. 

Prezydent wspomniał również o złożonym przez niego projekcie ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, która reformuje system dowodzenia polskiej armii. Wyraził nadzieję, że zostanie ona uchwalona ponad podziałami politycznymi.

Andrzej Duda przypomniał, że w 2024 roku będziemy obchodzili dwa ważne jubileusze – 25-lecie przystąpienia Polski do NATO i 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. 

Obecność Polski w tych organizacjach prezydent określił jako fundament polskiego bezpieczeństwa i rację stanu.

„Będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat” 

– „Winni jesteśmy wobec kraju zapomnieć nareszcie o tym, co nas dzieli, a pomyśleć o tym, co nas może jednoczyć”. Te słowa wypowiedziane przez wybitnego marszałka Sejmu Macieja Rataja są mi szczególnie bliskie – mówił Andrzej Duda i przypomniał swój apel z 2020 roku o budowie Koalicji Polskich Spraw wokół najważniejszych dla Ojczyzny tematów, takich jak: rodzina, bezpieczeństwo pracy, inwestycje oraz godność Polski i Polaków. 

– Taka Koalicja Polskich Spraw jest Polsce nadal bardzo potrzebna. Może to być koalicja rządowa, choć nie musi. Może mieć również formułę szerokiej koalicji parlamentarnej skupionej wokół kluczowych dla Polski tematów. Chciałbym, żeby była to koalicja złożona również z samorządowców, organizacji społecznych i pozarządowych. Wszystkich, którym dobro naszej Ojczyzny leży szczególnie głęboko na sercu. Zapraszam wszystkich do takiej szerokiej Koalicji Polskich Spraw, w takim duchu będę też postępował do końca swojej prezydentury – zadeklarował prezydent RP. 

– Równocześnie chciałbym wyraźnie powiedzieć, że będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat. To było dobrych osiem lat dla Polski i dla Polaków z dodatnim bilansem, w których mimo dramatycznie trudnych wyzwań, takich jak kryzys wywołany na świecie pandemią koronawirusa i rosyjska agresja na Ukrainę, udało się utrzymać stabilność systemu finansowego, naszej waluty, i udało się utrzymać miejsca pracy. Dlatego wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne 500, a wkrótce 800 plus, obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych – muszą zostać utrzymane i kontynuowane – podkreślił Andrzej Duda.

– Nie zgodzę się na żadne próby ograniczania, podważania czy kwestionowania konstytucyjnych uprawnień prezydenta – zaznaczył.

– Zawsze broniłem i będę bronił dwóch najważniejszych polskich wartości, o które walczyły całe pokolenia: wolności i solidarności. Jeżeli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi poważne wątpliwości merytoryczne czy prawne, to nie zawaham się skorzystać z prezydenckiego weta czy skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego – podkreślił prezydent Duda.


 

POLECANE
RCB wydało pilne komunikaty. Alert dla 12 województw z ostatniej chwili
RCB wydało pilne komunikaty. Alert dla 12 województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało alert dla 12 województw. Ostrzeżenie obowiązuje od 27 do 28 lipca 2025 r. i dotyczy silnych burz, intensywnych opadów deszczu oraz zagrożenia powodziowego. RCB apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

Niech spie.dala. Silni Razem wściekli na Donalda Tuska gorące
"Niech spie.dala". "Silni Razem" wściekli na Donalda Tuska

Hasztag #SilniRazem po wielokrotnej kompromitacji nie jest już tak popularny na "X". Jednak stał się symbolem najbardziej zajadłej postawy "antypis". I potocznie tak są dziś nazywani najbardziej zajadli zwolennicy Donalda Tuska, Platformy Obywatelskiej, czy Romana Giertycha. A dzisiaj nie są z Donalda Tuska, mówić bardzo oględnie, zadowoleni.

Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów Wiadomości
Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów

Polskie marki kamperów zdobywają coraz większe uznanie na niemieckim rynku. Affinity, Freedo, Masuria i Vannado nie tylko przekonują klientów wysoką jakością, ale także zyskują lojalność dealerów.

„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej Wiadomości
„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej

Podróż powrotna z Czarnogóry do Polski okazała się dla Nataszy Urbańskiej jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Artystka opisała na Instagramie sytuację, do której doszło na pokładzie samolotu LOT lecącego z Podgoricy do Warszawy. Zemdlała, a - jak twierdzi - personel pokładowy zignorował nie tylko jej stan, ale i potrzeby pozostałych pasażerów.

Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN Wiadomości
Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN

Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami 0:3 (18:25, 16:25, 14:25) w półfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów. W niedzielę zagrają w meczu o trzecie miejsce z przegranym drugiego sobotniego półfinału, w którym Brazylia zmierzy się z Japonią.

Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście gorące
Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście

Nowy Claude Opus 4 firmy Anthropic często uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście. Model groził ujawnieniem prywatnych informacji o inżynierach, którzy mieli planować jego wyłączenie.

Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie z ostatniej chwili
Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie

Z powodu sygnału o możliwej usterce lecący z Warszawy do Sofii samolot linii LOT musiał awaryjnie lądować na Lotnisku Chopina. - Lądowanie odbyło się w asyście służb. Maszyna wylądowała bezpiecznie - poinformował rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski.

Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie Wiadomości
Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie

W sobotnie popołudnie, 26 lipca, w Katowicach doszło do pożaru w rejonie ul. Sądowej i Raciborskiej. Paliły się podkłady kolejowe składowane w pobliżu torowiska, w bezpośrednim sąsiedztwie budowy przy dworcu głównym PKP.

Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych Wiadomości
Niebezpieczny incydent w Krakowie. Kilkanaście osób poszkodowanych

W piątkowy wieczór doszło do niebezpiecznego incydentu na przystanku tramwajowym przy ul. Bronowickiej w Krakowie. Z okna przejeżdżającego tramwaju ktoś rozpylił gaz pieprzowy w stronę grupy osób czekających na peronie. Jak informują poszkodowani, sytuacja miała miejsce około godziny 19:30.

Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa

Prawie 250 tys. zł kosztować będzie dokumentacja projektowa nowego domu kultury, który powstanie w Rzeszowie na osiedlu Krakowska Południe przy ul. Stojałowskiego. Dokumentacja gotowa ma być w ciągu 10 miesięcy.

REKLAMA

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Prezydent Duda: Będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat

– Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat. To było dobrych osiem lat dla Polski i dla Polaków z dodatnim bilansem, w których mimo dramatycznie trudnych wyzwań, takich jak kryzys wywołany na świecie pandemią koronawirusa i rosyjska agresja na Ukrainę, udało się utrzymać stabilność systemu finansowego, naszej waluty, i udało się utrzymać miejsca pracy. Dlatego wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne 500, a wkrótce 800 plus, obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych – muszą zostać utrzymane i kontynuowane – mówił dziś w Sejmie prezydent Andrzej Duda.
 Pierwsze posiedzenie Sejmu. Prezydent Duda: Będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat
/ fot. PAP/Paweł Supernak

W poniedziałek 13 listopada odbyło się pierwsze inaugurujące posiedzenie Sejmu X kadencji, w czasie którego prezydent RP wygłosił orędzie do parlamentarzystów. 

Na początku swojego wystąpienia Andrzej Duda mówił o rekordowej frekwencji wyborczej w wyborach parlamentarnych 15 października, która wyniosła ponad 74 proc.  

– To wielka rzecz, to wielki sukces polskiej demokracji. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach. Demokracja w Polsce nigdy nie była tak silna. Jest najsilniejsza bez wątpienia w całej naszej historii – ocenił prezydent. 

– Polacy ponownie uwierzyli, że ich głos ma znaczenie, że mogą jako obywatele decydować o najważniejszych dla Polski sprawach, decydować o kierunkach rozwoju naszej Ojczyzny – podkreślił. 

Andrzej Duda zaznaczył, że ten sukces jest także wielkim wyzwaniem dla polityków. – To od waszych decyzji, od tego, jak będziecie sprawować swój mandat, zależy, czy Polacy tej wiary w naszą demokrację nie utracą. To wielka odpowiedzialność – zwrócił uwagę prezydent. 

Prezydent Duda nawiązał również do 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

– Wielkie marzenie całych pokoleń Polaków ziściło się i spełnia się na naszych oczach. To marzenie jest dzisiaj dla nas wszystkich wielkim zobowiązaniem. Polska jest naszym wspólnym wielkim zobowiązaniem – mówił, składając gratulacje wybranym posłom.  

Zaapelował również o wzajemny szacunek, którego wyrazem powinno być to, że „każdy klub parlamentarny, nawet najmniejszy, będzie miał wskazanego przez siebie reprezentanta w Prezydium Sejmu”. 

„Deklaruje gotowość do współpracy” 

– Jako Prezydent RP deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu od 2015 roku była i jest współpraca w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podejmować – zaznaczył Andrzej Duda. 

Jako najważniejszą sprawę wymagającą ponadpartyjnej współpracy prezydent wymienił bezpieczeństwo. Podziękował także wszystkim politykom, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę zachowali się w sposób odpowiedzialny i poparli ustawę o obronie ojczyzny, która zwiększyła finansowanie armii. Wyraził też nadzieję, że wydatki na obronność zostaną utrzymane na poziomie 4 proc. PKB, a programy zbrojeniowe będą nadal kontynuowane. 

Prezydent wspomniał również o złożonym przez niego projekcie ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, która reformuje system dowodzenia polskiej armii. Wyraził nadzieję, że zostanie ona uchwalona ponad podziałami politycznymi.

Andrzej Duda przypomniał, że w 2024 roku będziemy obchodzili dwa ważne jubileusze – 25-lecie przystąpienia Polski do NATO i 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej. 

Obecność Polski w tych organizacjach prezydent określił jako fundament polskiego bezpieczeństwa i rację stanu.

„Będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat” 

– „Winni jesteśmy wobec kraju zapomnieć nareszcie o tym, co nas dzieli, a pomyśleć o tym, co nas może jednoczyć”. Te słowa wypowiedziane przez wybitnego marszałka Sejmu Macieja Rataja są mi szczególnie bliskie – mówił Andrzej Duda i przypomniał swój apel z 2020 roku o budowie Koalicji Polskich Spraw wokół najważniejszych dla Ojczyzny tematów, takich jak: rodzina, bezpieczeństwo pracy, inwestycje oraz godność Polski i Polaków. 

– Taka Koalicja Polskich Spraw jest Polsce nadal bardzo potrzebna. Może to być koalicja rządowa, choć nie musi. Może mieć również formułę szerokiej koalicji parlamentarnej skupionej wokół kluczowych dla Polski tematów. Chciałbym, żeby była to koalicja złożona również z samorządowców, organizacji społecznych i pozarządowych. Wszystkich, którym dobro naszej Ojczyzny leży szczególnie głęboko na sercu. Zapraszam wszystkich do takiej szerokiej Koalicji Polskich Spraw, w takim duchu będę też postępował do końca swojej prezydentury – zadeklarował prezydent RP. 

– Równocześnie chciałbym wyraźnie powiedzieć, że będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat. To było dobrych osiem lat dla Polski i dla Polaków z dodatnim bilansem, w których mimo dramatycznie trudnych wyzwań, takich jak kryzys wywołany na świecie pandemią koronawirusa i rosyjska agresja na Ukrainę, udało się utrzymać stabilność systemu finansowego, naszej waluty, i udało się utrzymać miejsca pracy. Dlatego wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne 500, a wkrótce 800 plus, obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych – muszą zostać utrzymane i kontynuowane – podkreślił Andrzej Duda.

– Nie zgodzę się na żadne próby ograniczania, podważania czy kwestionowania konstytucyjnych uprawnień prezydenta – zaznaczył.

– Zawsze broniłem i będę bronił dwóch najważniejszych polskich wartości, o które walczyły całe pokolenia: wolności i solidarności. Jeżeli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi poważne wątpliwości merytoryczne czy prawne, to nie zawaham się skorzystać z prezydenckiego weta czy skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego – podkreślił prezydent Duda.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe