Fake news niemieckich mediów: Według nich Wanda Półtawska, więzień Ravensbrück, była... Żydówką

O sprawie poinformował na platformie X (dawniej Twitter) korespondent TVP Info w Berlinie Cezary Gmyz.
Ten moment, kiedy człowiek dowiaduje się z @welt, że Wanda Półtawska była Żydówką. Co wy tam w redakcji palicie @phil_ipp_fritz ?
– napisał Gmyz na X, zwracając się do Philippa Fritza, niemieckiego korespondenta Die Welt m.in. w Polsce. Do wpisu dołączył screen z artykułem opublikowanym na łamach niemieckiego serwisu; tekst faktycznie informował, że Wanda Półtawska była „polską Żydówką”.
Okazało się, że tekst nie był autorskim materiałem redakcji Die Welt, a depeszą DPA – Niemieckiej Agencji Prasowej. Fragment informujący o „polskiej Żydówce” został już usunięty z materiału. Żadne sprostowanie nie zostało jednak opublikowane.
Nie jest to pierwszy tego typu. Czesia Kwoka też w Niemczech robi za Żydówkę
– poinformował Cezary Gmyz.
Nie jest to pierwszy tego typu. Czesia Kwoka też w Niemczech robi za Żydówkę pic.twitter.com/0BEOB6l6uG
— Cezary „Trotyl” Gmyz (@cezarygmyz) October 25, 2023
Nie żyje Wanda Półtawska
25 października w Krakowie zmarła Wanda Półtawska – wybitna lekarz psychiatra, więźniarka Ravensbrück, działaczka pro-life i przyjaciółka Jana Pawła II. 2 listopada skończyłaby 102 lata.
Jako młoda dziewczyna została harcerką, a podczas II wojny światowej przystąpiła do walki konspiracyjnej. Została aresztowana przez Gestapo, była więziona, torturowana i przesłuchiwana. Zesłano ją do Ravensbrück, gdzie przeprowadzano na niej eksperymenty pseudomedyczne. Przed zakończeniem wojny wywieziono ją do obozu w Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do 7 maja 1945 r.
W 1951 r. ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskała tam specjalizację i doktorat z psychiatrii. Pracowała jako wykładowca akademicki, w 1967 r. zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie i kierowała nim przez 33 lata.
W latach 50. poznała ks. Karola Wojtyłę. Ich wieloletnia przyjaźń doprowadziła do bliskiej współpracy i wymiany korespondencji. Św. Jan Paweł II nazwał ją nawet swoją siostrą.
Czytaj więcej: „Za swą wierność była podle atakowana”. Internauci żegnają Wandę Półtawską