Zmiany w PiS: Nowe nieoficjalne informacje

We wtorek po południu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej odbyła się narada najwyższych władz PiS. Od tamtej pory spekuluje się na temat zmian w strukturze partii.
Czytaj również: Biden: Przemoc izraelskich osadników wobec Palestyńczyków musi się zakończyć
Jednak nie będzie wspólnego klubu PSL i Polska 2050
Zmiany. Nieoficjalne informacje
Według nieoficjalnych informacji pozyskanych przez portal Tysol.pl u źródła zbliżonego do najwyższych władz PiS, nie jest prawdą to, o czym pisze Onet, jakoby „Jarosław Kaczyński w pierwszej kolejności na partyjny szafot wysłał jednego ze swoich najbliższych współpracowników” (chodzić ma zapewne o Krzysztofa Sobolewskiego, który był sekretarzem generalnym partii i podał się dymisji). Według naszego źródła Sobolewski sam chciał odejść i to już po ogłoszeniu wyników wyborów. W ocenie źródła mogło to mieć związek z jego niezgodą na rozdrobnienie struktury partii, który to system miał się nie sprawdzić i doprowadzić do pogorszenia funkcjonowania partii przed wyborami.
Źródło potwierdza wskazywane przez Onet nazwiska Mariusza Błaszczaka w kontekście stanowiska szefa klubu PiS, Elżbiety Witek w kontekście stanowiska wicemarszałka Sejmu i Stanisława Karczewskiego w kontekście stanowiska marszałka Senatu.
Źródło podaje ciekawe informacje na temat „spinu” o tym, że wyniku PiS „winni są prolajferzy i wyrok TK”:
Przez miesiące kampanii nikt nie analizował w sztabie kwestii wpływu tematu aborcji czy praw kobiet. Temat pojawił się nagle po wyborach
– mówi źródło, co może wskazywać na to, że temat obrony życia nienarodzonych stał się swego rodzaju kozłem ofiarnym.
Ciągle nie jest do końca jasna sytuacja Mateusza Morawieckiego w partii, jednak w ocenie naszego źródła fakt, że Mateusz Morawiecki „po ustąpieniu ze stanowiska premiera ma stanąć na czele zespołu odpowiedzialnego za rozliczenie działań i obietnic rządu kierowanego przez Donalda Tuska”, a nie jest typowany na żadne z sejmowych czy partyjnych stanowisk, może świadczyć o obniżeniu jego pozycji.
Konsultacje w Pałacu Prezydenckim
W Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje, w ramach których prezydent Andrzej Duda rozmawiał z przedstawicielami poszczególnych ugrupowań.
Jako pierwsi przybyli do prezydenta politycy Prawa i Sprawiedliwości. Niedługo po nich Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami opozycji – m.in. szefem PO Donaldem Tuskiem.
Wyniki wyborów w Polsce. Kontekst
Po emocjonującej kampanii wyborczej w Polsce zakończyły się wybory parlamentarne. PiS uzyskał 35,38 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 30,70 proc., Trzecia Droga – 14,40 proc., Nowa Lewica – 8,61 proc., Konfederacja –7,16 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.
Powyższy wynik, mimo zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości, oznacza w praktyce dojście do władzy opozycji. Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga od dawna informują, że zamierzają połączyć siły i stworzyć koalicję, a dzięki wynikom wyborów te trzy ugrupowania są w stanie utworzyć większość sejmową.