Obchody 43. rocznicy Protestu Głodowego Kolejarzy we Wrocławiu
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kaplicy kolejowej, którą koncelebrowali bp Jacek Kiciński i kapelan kolejarzy ks. Jan Kleszcz.
– Gromadzimy się na Eucharystii, by okazać szacunek dla tych, którzy podjęli się tego dzieła 32 lata temu. Jesteśmy tu, by uświadomić sobie i innym, że w każdej ludzkiej ciemności pojawia się zawsze światło nadziei. Siła narodu zawsze zawarta jest w jedności, a życie ludzkie ma sens, jeśli niebo jest ostatecznym celem – mówił w czasie nabożeństwa bp Kiciński.
Po nabożeństwie nastąpiła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z rąk wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela i prezesa PKP Krzysztofa Mamińskiego. Z kolei odznaczenia związkowe wręczyli przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso i przewodniczący Krajowej Sekcji Kolejarzy Henryk Grymel.
Odczytano również listy, które do uczestników skierowali marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister infrastruktury Adam Adamczyk i główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko. W wydarzeniu uczestniczyły poczty sztandarowe z całego kraju.
Protest Głodowy Kolejarzy trwał od 21 do 27 października 1980 roku. W głodówce wraz z kolejarzami uczestniczył kapelan ks. Stanisław Orzechowski.
W wydarzeniu brało udział ośmiu uczestników Protestu Głodowego Kolejarzy z 1980 roku, w tym Ewaryst Waligórski, który wygłosił przemówienie. Głos zabrał również przewodniczący Kazimierz Kimso, który przypomniał zasługi tej grupy zawodowej dla niepodległości Polski.
Na koniec złożono kwiaty pod pomnikiem patronki kolejarzy św. Katarzy Aleksandryjskiej, który stoi przed Dworcem Głównym.
Uczestnicy wydarzenia mogli również zapoznać się z wystawą historyczną Wiesława Dębickiego i Janusza Wolniaka pt. „Tory do wolności”.
ZOBACZ PEŁNĄ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA NA STRONIE REGIONU DOLNY ŚLĄSK NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”.