Waldemar Biniecki: Adam Gajkowski, człowiek Solidarności, niesamowicie ważny dla Polonii

Na świecie żyje aż 20 milionów osób, które są dumne z polskiego pochodzenia. To olbrzymi potencjał, który trzeba połączyć, aby służył w świecie Polsce i pomagał tworzyć nowoczesny wizerunek Polski, polskiej kultury, nauki i ekonomii. Czas, aby ten przekaz dotarł do polskich i polonijnych elit.
Adam Gajkowski po prawej Waldemar Biniecki: Adam Gajkowski, człowiek Solidarności, niesamowicie ważny dla Polonii
Adam Gajkowski po prawej / BritishPoles.uk

Potencjał ten może nie tylko wspierać strategicznie polskie interesy, ale również pomóc zmieniać wizerunek Polski. Jesteśmy jedną z największych diaspor na świecie! Jednak, aby tak się stało i Polska mogła oddychać dwoma płucami: Polakami w Polsce i 20 milionami osób polskiej diaspory, musi posiadać choć jednego przedstawiciela w polskim parlamencie, który mógłby przemawiać głosem Polonii. 

 

Adam Gajkowski

Adam Marian Gajkowski – człowiek o nieposzlakowanej opinii, więzień polityczny w latach 1982–1985, skazany za działalność antykomunistyczną. Urodził się 15 kwietnia 1960 roku w Sopocie. Wydarzenia z Grudnia 1970 ukształtowały jego patriotyczny kręgosłup. Drugim wydarzeniem, które było jego swoistym bierzmowaniem, były strajki 1976 roku w Radomiu, Ursusie i kilku innych zakładach – w tym w Gdańsku. W sierpniu1980 roku kierował strajkiem w Zakładzie Remontowym Energetyki Gdańsk. Następnie przewodził Założycielskiej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stany wojennego w grudniu 1981 roku reprezentował ZRE Gdańsk w Regionalnym Komitecie Strajkowym w Stoczni Gdańskiej. Po spacyfikowaniu strajków rozpoczął działalność w antykomunistycznym podziemiu. W marcu 1982 roku został aresztowany i skazany na 3 lata pozbawienia wolności i 3 lata pozbawienia praw publicznych za niezaprzestanie działalności związkowej, na którą oprócz akcji o charakterze antykomunistycznym składały się też działania charytatywne, które polegały na niesieniu pomocy osobom internowanym i skazanym oraz ich rodzinom. W maju 1985 roku z paszportami z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy PRL-u został wraz z żoną, wskutek szykan i tymczasowych aresztowań, zmuszony do opuszczenia Ojczyzny. Od tego czasu zamieszkuje w Sydney w Australii. W 10. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego współwydawca pisma „Po Prawicy”. Współzałożyciel przedstawicielstwa ROP w Australii i Nowej Zelandii, redaktor i współwydawca pisma ROP. W 2005 współorganizator obchodów 25. rocznicy powstania „S” w Sydney. W 2009 roku był koordynatorem Sydnejskiego Społecznego Komitetu Obchodów 25. rocznicy Męczeńskiej Śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W roku 2011 Stowarzyszenie Nasza Polonia jak i On zostali na XV Forum Polonijnym uhonorowani przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu medalem Mecenasa WSKSiM. W lutym 2013 roku został uhonorowany przez Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego statuetką „Animus et Semper Fidelis”. Odznaczony za działalność na rzecz niepodległości Polski Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Członek Korpusu Opozycji Antykomunistycznej. Od 2018 roku prezes Federacji Polskich Organizacji w stanie Nowa Południowa Walia w Australii. Współzałożyciel i członek zarządu Światowego Stowarzyszenia Republika Polonia – patriotycznej, ogólnoświatowej organizacji polonijnej założonej w 2020 roku. Doradca wielu projektów polonijnych w Polsce i w różnych krajach zamieszkania Polonii.

 

Wybory 2023

Po raz pierwszy Polacy mieszkający poza Ojczyzną i w Polsce będą mieli szansę wybrania swojego posła. Dziś, w obliczu zmieniającego się układu sił na świecie, najważniejsze jest stworzenie nowoczesnej wizji dla polskiej diaspory na świecie, dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Wizji, która wydatnie i aktywnie wspierałaby politykę zagraniczną państwa polskiego, gwarantowała polskie interesy, reformę polskiej armii, współpracę polityczną, wojskową, ekonomiczną, ideę Międzymorza oraz obecność strategiczną Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO, konieczne jest prowadzenie aktywnej i asertywnej polityki państwa, polskiej dyplomacji i skoordynowanego wpływu polskiej diaspory na każdą administrację w Waszyngtonie, Berlinie, Paryżu, Brukseli, Sydney czy Ottawie. Jest wiele powodów, aby pozytywny przekaz o Polsce i o jej ciągle rozwijającej się gospodarce, polskich osiągnięciach i roli Polski w Środkowo-Wschodniej Europie trafiał do globalnego odbiorcy.

Można tego dokonać, mając w krwiobiegu polskiej legislatury swojego przedstawiciela. Adam Marian Gajkowski to niezależny przedstawiciel Polonii – kandydat na posła Sejmu Rzeczpospolitej Polski, kandyduje w Warszawie, okręg nr 19 (pozycja nr 20), z okręgu Warszawa i Zagranica.
 


 

POLECANE
Odkryto potężne złoża surowca na Morzu Czarnym z ostatniej chwili
Odkryto potężne złoża surowca na Morzu Czarnym

Odkryliśmy na Morzu Czarnym złoża gazu wynoszące 75 mld metrów sześciennych - poinformował w sobotę w Stambule prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Nie żyje wybitna polska śpiewaczka Wiadomości
Nie żyje wybitna polska śpiewaczka

Zmarła prof. Jadwiga Rappé - jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, której niezwykły głos i charyzma uczyniły ją legendą scen muzycznych. Informację o śmierci artystki przekazała rodzina, podkreślając: „Pozostawiła po sobie bogate dziedzictwo - zarówno to muzyczne, jak i osobiste: męża, dzieci, wnuki oraz przyjaciół.”

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

Sobota i niedziela będą pochmurne i deszczowe, lokalnie mogą pojawić się burze z opadami drobnego gradu. W nocy z soboty na niedzielę na wschodzie i południu kraju wystąpią przymrozki - poinformował synoptyk IMGW Wiesław Winnicki.

Sprawa B’nai B’rith przeciwko ks. prof. Janowi Guzowi umorzona. Stowarzyszenie ma zwrócić koszty postępowania Wiadomości
Sprawa B’nai B’rith przeciwko ks. prof. Janowi Guzowi umorzona. Stowarzyszenie ma zwrócić koszty postępowania

Tuż przed ciszą wyborczą zapadła decyzja, która odbiła się szerokim echem. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zdecydował o umorzeniu sprawy karnej przeciwko ks. prof. Tadeuszowi Guzowi. Sprawa została wniesiona przez Żydowskie Stowarzyszenie B’nai B’rith w formie subsydiarnego aktu oskarżenia, jednak sąd nie tylko odmówił przeprowadzenia postępowania dowodowego, ale także nałożył na oskarżycieli obowiązek zwrotu kosztów postępowania.

Popularny program znika z anteny Polsatu Wiadomości
Popularny program znika z anteny Polsatu

Widzowie porannego programu „Halo tu Polsat” będą musieli zrobić sobie przerwę od codziennych spotkań z ulubionymi prowadzącymi. Telewizja Polsat poinformowała, że śniadaniówka znika z anteny na kilka tygodni. Powodem są zaplanowane urlopy ekipy odpowiedzialnej za produkcję.

Trump zapowiedział rozmowy z Putinem i Zełenskim. Padła data z ostatniej chwili
Trump zapowiedział rozmowy z Putinem i Zełenskim. Padła data

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę, że w poniedziałek będzie rozmawiał przez telefon z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, a następnie z szefem ukraińskiego państwa Wołodymyrem Zełenskim.

Tęsknimy bardzo. Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała poruszający wpis Wiadomości
"Tęsknimy bardzo". Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała poruszający wpis

17 maja 2025 roku mijają dokładnie dwa lata od śmierci Kacpra Tekielego, znanego alpinisty i prywatnie męża Justyny Kowalczyk-Tekieli. Tego dnia w mediach społecznościowych biegaczka opublikowała poruszający wpis, w którym upamiętniła swojego ukochanego.

Sprawa zaginionej 11-latki z Żor. Znamy zarzuty wobec podejrzanego mężczyzny pilne
Sprawa zaginionej 11-latki z Żor. Znamy zarzuty wobec podejrzanego mężczyzny

W piątek prokuratura przedstawiła 24-latkowi z Żor dwa zarzuty: zatrzymania, wbrew woli prawnego opiekuna, osoby małoletniej oraz dopuszczenia wobec pokrzywdzonej innej czynności seksualnej, za co grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie Wiadomości
Nowe doniesienia o księżnej Kate. Pałac Buckingham przerwał milczenie

James Middleton, brat księżnej Kate, po raz pierwszy publicznie odniósł się do trudnych chwil, jakie przeżyła jego siostra, gdy walczyła z nowotworem. W rozmowie z The Times opowiedział o emocjach, jakie towarzyszyły jego rodzinie w czasie choroby księżnej Walii.

Spuścili wodę z Jeziora Maltańskiego i od dwóch miesięcy nie mogą go napełnić Wiadomości
Spuścili wodę z Jeziora Maltańskiego i od dwóch miesięcy nie mogą go napełnić

Jak informuje TVN24, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji borykają się z problemem napełnienia Jeziora Maltańskiego, które po czyszczeniu dna pozostaje wciąż zbyt płytkie, by w pełni powrócić do swojej funkcji.

REKLAMA

Waldemar Biniecki: Adam Gajkowski, człowiek Solidarności, niesamowicie ważny dla Polonii

Na świecie żyje aż 20 milionów osób, które są dumne z polskiego pochodzenia. To olbrzymi potencjał, który trzeba połączyć, aby służył w świecie Polsce i pomagał tworzyć nowoczesny wizerunek Polski, polskiej kultury, nauki i ekonomii. Czas, aby ten przekaz dotarł do polskich i polonijnych elit.
Adam Gajkowski po prawej Waldemar Biniecki: Adam Gajkowski, człowiek Solidarności, niesamowicie ważny dla Polonii
Adam Gajkowski po prawej / BritishPoles.uk

Potencjał ten może nie tylko wspierać strategicznie polskie interesy, ale również pomóc zmieniać wizerunek Polski. Jesteśmy jedną z największych diaspor na świecie! Jednak, aby tak się stało i Polska mogła oddychać dwoma płucami: Polakami w Polsce i 20 milionami osób polskiej diaspory, musi posiadać choć jednego przedstawiciela w polskim parlamencie, który mógłby przemawiać głosem Polonii. 

 

Adam Gajkowski

Adam Marian Gajkowski – człowiek o nieposzlakowanej opinii, więzień polityczny w latach 1982–1985, skazany za działalność antykomunistyczną. Urodził się 15 kwietnia 1960 roku w Sopocie. Wydarzenia z Grudnia 1970 ukształtowały jego patriotyczny kręgosłup. Drugim wydarzeniem, które było jego swoistym bierzmowaniem, były strajki 1976 roku w Radomiu, Ursusie i kilku innych zakładach – w tym w Gdańsku. W sierpniu1980 roku kierował strajkiem w Zakładzie Remontowym Energetyki Gdańsk. Następnie przewodził Założycielskiej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stany wojennego w grudniu 1981 roku reprezentował ZRE Gdańsk w Regionalnym Komitecie Strajkowym w Stoczni Gdańskiej. Po spacyfikowaniu strajków rozpoczął działalność w antykomunistycznym podziemiu. W marcu 1982 roku został aresztowany i skazany na 3 lata pozbawienia wolności i 3 lata pozbawienia praw publicznych za niezaprzestanie działalności związkowej, na którą oprócz akcji o charakterze antykomunistycznym składały się też działania charytatywne, które polegały na niesieniu pomocy osobom internowanym i skazanym oraz ich rodzinom. W maju 1985 roku z paszportami z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy PRL-u został wraz z żoną, wskutek szykan i tymczasowych aresztowań, zmuszony do opuszczenia Ojczyzny. Od tego czasu zamieszkuje w Sydney w Australii. W 10. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego współwydawca pisma „Po Prawicy”. Współzałożyciel przedstawicielstwa ROP w Australii i Nowej Zelandii, redaktor i współwydawca pisma ROP. W 2005 współorganizator obchodów 25. rocznicy powstania „S” w Sydney. W 2009 roku był koordynatorem Sydnejskiego Społecznego Komitetu Obchodów 25. rocznicy Męczeńskiej Śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W roku 2011 Stowarzyszenie Nasza Polonia jak i On zostali na XV Forum Polonijnym uhonorowani przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu medalem Mecenasa WSKSiM. W lutym 2013 roku został uhonorowany przez Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego statuetką „Animus et Semper Fidelis”. Odznaczony za działalność na rzecz niepodległości Polski Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Członek Korpusu Opozycji Antykomunistycznej. Od 2018 roku prezes Federacji Polskich Organizacji w stanie Nowa Południowa Walia w Australii. Współzałożyciel i członek zarządu Światowego Stowarzyszenia Republika Polonia – patriotycznej, ogólnoświatowej organizacji polonijnej założonej w 2020 roku. Doradca wielu projektów polonijnych w Polsce i w różnych krajach zamieszkania Polonii.

 

Wybory 2023

Po raz pierwszy Polacy mieszkający poza Ojczyzną i w Polsce będą mieli szansę wybrania swojego posła. Dziś, w obliczu zmieniającego się układu sił na świecie, najważniejsze jest stworzenie nowoczesnej wizji dla polskiej diaspory na świecie, dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Wizji, która wydatnie i aktywnie wspierałaby politykę zagraniczną państwa polskiego, gwarantowała polskie interesy, reformę polskiej armii, współpracę polityczną, wojskową, ekonomiczną, ideę Międzymorza oraz obecność strategiczną Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO, konieczne jest prowadzenie aktywnej i asertywnej polityki państwa, polskiej dyplomacji i skoordynowanego wpływu polskiej diaspory na każdą administrację w Waszyngtonie, Berlinie, Paryżu, Brukseli, Sydney czy Ottawie. Jest wiele powodów, aby pozytywny przekaz o Polsce i o jej ciągle rozwijającej się gospodarce, polskich osiągnięciach i roli Polski w Środkowo-Wschodniej Europie trafiał do globalnego odbiorcy.

Można tego dokonać, mając w krwiobiegu polskiej legislatury swojego przedstawiciela. Adam Marian Gajkowski to niezależny przedstawiciel Polonii – kandydat na posła Sejmu Rzeczpospolitej Polski, kandyduje w Warszawie, okręg nr 19 (pozycja nr 20), z okręgu Warszawa i Zagranica.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe