Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS

sondaż  Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS
sondaż / Pixabay.com

W porównaniu z sierpniem o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, odsetek negatywnie oceniających te sytuację zwiększył się o 3 punkty procentowe.

W sierpniu o tym, że sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku przekonanych było 48 proc. respondentów, a 34 proc. miało zdanie przeciwne. Poglądu na ten temat nie wyraziło wówczas 18 proc.

Badanie CBOS

Jak podaje CBOS, zadowolenie z kierunku zmian w kraju częściej wyrażają starsi ankietowani, mieszkający na wsi, gorzej wykształceni, o niższych dochodach per capita oraz dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, a w dalszej kolejności – rolnicy i renciści. Natomiast stosunkowo najrzadziej zadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju deklarują uczniowie i studenci oraz przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem.

Wskazuje, że postrzeganie ogólnej sytuacji w Polsce zależne jest od orientacji światopoglądowej i preferencji politycznych badanych. Kierunek zmian dokonujących się w Polsce lepiej oceniają osoby częściej praktykujące religijnie, a biorąc pod uwagę poglądy polityczne – utożsamiający się z prawicą, zaś w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród zwolenników ugrupowań opozycyjnych dominuje niezadowolenie z ogólnej sytuacji w kraju. Opinie osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzających głosować są nieco bardziej podzielone, lecz również wśród nich przeważają głosy niezadowolenia.

25 proc. badanych (w stosunku do sierpnia wzrost o 1 punkt procentowy) prognozuje, że sytuacja poprawi się. 33 proc. uważa, że się nie zmieni (wzrost o 1 pkt. proc.). 26 proc. sądzi, że sytuacja pogorszy się (wzrost o 2 pkt. proc.). 16 proc. nie ma na ten temat zdania (spadek o 4 pkt. proc.).

CBOS podaje, że w stosunku do sierpnia oceny sytuacji politycznej w Polsce praktycznie nie zmieniły się.

20 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.) ocenia obecną sytuacje polityczną, jako dobrą. Przeciwnego zdania jest 47 proc. (tyle samo, co w sierpniu). W pierwszej połowie września oceniających ją, jako ani dobrą, ani złą było 29 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Zdania na ten temat nie miało 4 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).

Podobnie jak w przypadku ocen ogólnej sytuacji w kraju sytuację polityczną lepiej postrzegają starsi badani, mający co najmniej 55 lat, mieszkańcy wsi, respondenci gorzej wykształceni, o niższych dochodach przypadających na jedną osobę w gospodarstwie domowym, a także zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, rolnicy oraz renciści. Bardziej zadowolone z sytuacji politycznej są osoby częściej praktykujące religijnie, identyfikujące się z prawicą, a w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Zwolennicy ugrupowań opozycyjnych, osoby o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzające głosować na ogół wyrażają niezadowolenie z obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

W pierwszej połowie września 20 proc. badanych przewidywało pogorszenie sytuacji politycznej (wzrost o 4 pkt. proc.). 20 proc. liczyło na poprawę (wzrost o 1 pkt. proc.). 40 proc. zakłada utrzymanie status quo (wzrost o 1 pkt. proc.). 20 proc. nie miało na ten temat zdania (spadek o 5 pkt. proc.).

CBOS podaje, że zbliżone do zarejestrowanych poprzednio pozostały opinie na temat poziomu życia respondentów i ich rodzin.

60. proc. oceniło, ze im i ich rodzinie żyje się dobrze (wzrost o 1 pkt. proc.), 34 proc. oceniło, że ani dobrze, ani źle (spadek o 1 pkt. proc.), 6 proc. oceniło, że źle (wzrost o 1 pkt. proc.).

60 proc. dobrze oceniła warunki materialne swoich gospodarstw domowych (wzrost o 3 pkt. proc. wobec sierpnia), 34 proc. oceniło je przeciętnie (spadek o 4 pkt. proc.), 7 proc. oceniło je źle (spadek o 2 pkt. proc.).

Zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego częściej deklarują badani o wyższych dochodach per capita, respondenci lepiej wykształceni oraz młodsi ankietowani

W pierwszej połowie września 22 proc. badanych sądziło, że za rok im i ich rodzinom będzie się żyło lepiej (wzrost o 1 pkt. proc.), 51 proc. nie zakładało żadnych zmian (spadek o 2 pkt. proc.), 12 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu). Zdania nie miało 15 proc. (tyle samo co w sierpniu).

20 proc. badanych sądziło, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych poprawią się (tyle samo co w sierpniu), 68 proc. nie zakładało żadnych zmian (wzrost o 3 pkt. proc.), 13 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu)..

Badanie zrealizowano od 4 do 14 września 2023 r. na próbie liczącej 1073 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: 62,7 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,4 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 13,9 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. (PAP)

 


 

POLECANE
tylko u nas
[RELACJA] III Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W dniach 15-16 października w Bydgoszczy i Włocławku odbyła się trzecia już edycja Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie upamiętniające życie i nauki patrona Solidarności jest miejscem licznych debat i spotkań inspirowanych słowami Księdza Jerzego. Nie mogło tam zabraknąć ludzi związanych z NSZZ Solidarność.

Trzy zamachy na Donalda Trumpa, a ten nie zwalnia tempa tylko u nas
Trzy zamachy na Donalda Trumpa, a ten nie zwalnia tempa

Donald Trump, były (i może przyszły) prezydent Stanów Zjednoczonych, stał się celem trzech zamachów na swoje życie. Każdy słyszał o pierwszym zamachu, mało kto jednak wie, że po pierwszej próbie nastąpiły kolejne. Każda z prób zakończyła się fiaskiem — udało się zapobiec tragicznej śmierci polityka. Najnowsze dane pokazują zaś: Trump ma realne szanse powrócić do Białego Domu!

Niezalezna.pl: Rząd Tuska przywraca pełne emerytury funkcjonariuszom SB. Absolutny skandal z ostatniej chwili
Niezalezna.pl: Rząd Tuska przywraca pełne emerytury funkcjonariuszom SB. "Absolutny skandal"

W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy, ministrowie spraw wewnętrznych i administracji rządu Donalda Tuska przywrócili pełne emerytury ponad 700 byłym funkcjonariuszom SB – informuje serwis niezalezna.pl. – Uważam to za absolutny skandal – mówi Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL.

Ogromna kara dla Biedronki. Sąd potwierdza decyzję UOKiK z ostatniej chwili
Ogromna kara dla Biedronki. Sąd potwierdza decyzję UOKiK

Sąd zgodził się z UOKiK ws. właściciela sieci Biedronka i nałożył na niego karę w wysokości 506 mln zł - przekazał urząd w czwartek. Według UOKiK spółka zarabiała kosztem dostawców produktów spożywczych. Biedronka zapewnia jednak, że relacje z dostawcami są uczciwe.

Kochany Panie Prezesie PKP Cargo, przed nami Pan nie ucieknie Wiadomości
Kochany Panie Prezesie PKP Cargo, przed nami Pan nie ucieknie

Panie Prezesie Wojewódko, a może raczej – parafrazując Pana słowa na niedawnym szkoleniu na temat zwolnień grupowych – „Kochany Panie Prezesie Wojewódko”, przykro nam, że znów nasz „związkowy tabloid” (jak nas Pan obrazowo określił) dał się Panu we znaki.

Burza w sieci po wywiadzie z Kamalą Harris. Jak to możliwe... z ostatniej chwili
Burza w sieci po wywiadzie z Kamalą Harris. "Jak to możliwe..."

Nie milkną echa wywiadu z kandydatką Demokratów Kamalą Harris, który odbył się na antenie FOX News.

Nie żyje Liam Payne. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Liam Payne. Są wyniki sekcji zwłok

Były członek zespołu One Direction Liam Payne zmarł w wyniku licznych obrażeń i krwotoków spowodowanych upadkiem z trzeciego piętra – ogłosiła w czwartek prokuratura w stolicy Argentyny, Buenos Aires, opisując pierwsze oficjalne wyniki sekcji zwłok muzyka.

Izrael: Przywódca Hamasu Jahja Sinwar został zabity pilne
Izrael: Przywódca Hamasu Jahja Sinwar został zabity

Przywódca palestyńskiego Hamasu Jahja Sinwar został zabity w czwartek w Strefie Gazy przez izraelskich żołnierzy – ogłosił minister spraw zagranicznych Israel Kac.

Zbigniew Ziobro pozywa Fakty TVN gorące
Zbigniew Ziobro pozywa "Fakty" TVN

Zbigniew Ziobro opublikował w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym przekazał, iż pozywa "Fakty" TVN.

Ekspert: Nie mamy pełnomocnika ds. atomu. I nikt nie wie dlaczego z ostatniej chwili
Ekspert: "Nie mamy pełnomocnika ds. atomu. I nikt nie wie dlaczego"

Maciej Bando, były wiceminister klimatu, miał objąć stanowisko pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w resorcie przemysłu. Jego nominacja wciąż czeka na podpis. Dlaczego? Nikt tego nie wie.

REKLAMA

Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS

sondaż  Jak Polacy oceniają sytuację w Polsce? Są wyniki badania CBOS
sondaż / Pixabay.com

W porównaniu z sierpniem o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, odsetek negatywnie oceniających te sytuację zwiększył się o 3 punkty procentowe.

W sierpniu o tym, że sytuacja w naszym kraju zmierza w złym kierunku przekonanych było 48 proc. respondentów, a 34 proc. miało zdanie przeciwne. Poglądu na ten temat nie wyraziło wówczas 18 proc.

Badanie CBOS

Jak podaje CBOS, zadowolenie z kierunku zmian w kraju częściej wyrażają starsi ankietowani, mieszkający na wsi, gorzej wykształceni, o niższych dochodach per capita oraz dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, a w dalszej kolejności – rolnicy i renciści. Natomiast stosunkowo najrzadziej zadowolenie z kierunku zmian dokonujących się w kraju deklarują uczniowie i studenci oraz przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem.

Wskazuje, że postrzeganie ogólnej sytuacji w Polsce zależne jest od orientacji światopoglądowej i preferencji politycznych badanych. Kierunek zmian dokonujących się w Polsce lepiej oceniają osoby częściej praktykujące religijnie, a biorąc pod uwagę poglądy polityczne – utożsamiający się z prawicą, zaś w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Wśród zwolenników ugrupowań opozycyjnych dominuje niezadowolenie z ogólnej sytuacji w kraju. Opinie osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzających głosować są nieco bardziej podzielone, lecz również wśród nich przeważają głosy niezadowolenia.

25 proc. badanych (w stosunku do sierpnia wzrost o 1 punkt procentowy) prognozuje, że sytuacja poprawi się. 33 proc. uważa, że się nie zmieni (wzrost o 1 pkt. proc.). 26 proc. sądzi, że sytuacja pogorszy się (wzrost o 2 pkt. proc.). 16 proc. nie ma na ten temat zdania (spadek o 4 pkt. proc.).

CBOS podaje, że w stosunku do sierpnia oceny sytuacji politycznej w Polsce praktycznie nie zmieniły się.

20 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.) ocenia obecną sytuacje polityczną, jako dobrą. Przeciwnego zdania jest 47 proc. (tyle samo, co w sierpniu). W pierwszej połowie września oceniających ją, jako ani dobrą, ani złą było 29 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.). Zdania na ten temat nie miało 4 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).

Podobnie jak w przypadku ocen ogólnej sytuacji w kraju sytuację polityczną lepiej postrzegają starsi badani, mający co najmniej 55 lat, mieszkańcy wsi, respondenci gorzej wykształceni, o niższych dochodach przypadających na jedną osobę w gospodarstwie domowym, a także zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych. W grupach społeczno-zawodowych ponadprzeciętnie często są to emeryci, rolnicy oraz renciści. Bardziej zadowolone z sytuacji politycznej są osoby częściej praktykujące religijnie, identyfikujące się z prawicą, a w potencjalnych elektoratach partyjnych – zamierzający głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Zwolennicy ugrupowań opozycyjnych, osoby o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych oraz niezamierzające głosować na ogół wyrażają niezadowolenie z obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

W pierwszej połowie września 20 proc. badanych przewidywało pogorszenie sytuacji politycznej (wzrost o 4 pkt. proc.). 20 proc. liczyło na poprawę (wzrost o 1 pkt. proc.). 40 proc. zakłada utrzymanie status quo (wzrost o 1 pkt. proc.). 20 proc. nie miało na ten temat zdania (spadek o 5 pkt. proc.).

CBOS podaje, że zbliżone do zarejestrowanych poprzednio pozostały opinie na temat poziomu życia respondentów i ich rodzin.

60. proc. oceniło, ze im i ich rodzinie żyje się dobrze (wzrost o 1 pkt. proc.), 34 proc. oceniło, że ani dobrze, ani źle (spadek o 1 pkt. proc.), 6 proc. oceniło, że źle (wzrost o 1 pkt. proc.).

60 proc. dobrze oceniła warunki materialne swoich gospodarstw domowych (wzrost o 3 pkt. proc. wobec sierpnia), 34 proc. oceniło je przeciętnie (spadek o 4 pkt. proc.), 7 proc. oceniło je źle (spadek o 2 pkt. proc.).

Zadowolenie z poziomu życia własnej rodziny oraz z warunków materialnych swojego gospodarstwa domowego częściej deklarują badani o wyższych dochodach per capita, respondenci lepiej wykształceni oraz młodsi ankietowani

W pierwszej połowie września 22 proc. badanych sądziło, że za rok im i ich rodzinom będzie się żyło lepiej (wzrost o 1 pkt. proc.), 51 proc. nie zakładało żadnych zmian (spadek o 2 pkt. proc.), 12 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu). Zdania nie miało 15 proc. (tyle samo co w sierpniu).

20 proc. badanych sądziło, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych poprawią się (tyle samo co w sierpniu), 68 proc. nie zakładało żadnych zmian (wzrost o 3 pkt. proc.), 13 proc. przewidywało pogorszenie (tyle samo co w sierpniu)..

Badanie zrealizowano od 4 do 14 września 2023 r. na próbie liczącej 1073 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: 62,7 proc. wybrało wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 23,4 proc. – wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI), 13,9 proc. – samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI). We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. (PAP)

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe