Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim

Porozumienie podpisane w Piotrkowie Trybunalskim 22 września br. w ramach projektu “Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów II” można śmiało nazwać wprowadzaniem realnego Dialogu Społecznego. Efektywnego, bo na poziomie lokalnym. Tak propracownicze rozwiązania wprowadzane bez odgórnego nakazu legislacyjnego do tej pory były rzadkością.
Sygnatariusze porozumienia Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim
Sygnatariusze porozumienia / fot. Konrad Wernicki

Jak czytamy w preambule porozumienia: W obliczu zmian demograficznych takich jak starzenie się społeczeństwa oraz niski wskaźnik dzietności podpisujemy Porozumienie, by godna praca stała się niezbywalnym dobrem pracowników i mieszkańców naszego miasta, a rzetelna współpraca Stron była inspiracją do podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju pracowników.

Dokument główny nacisk kładzie na zapewnienie odpowiednich przerw i czasu wolnego pracownikom, którzy szczególnie tego potrzebują. Chodzi o osoby starsze, długotrwale chore czy matki karmiące piersią.

Godzenie życia zawodowego z prywatnym oraz dbanie o zdrowie jest coraz większym problemem w dzisiejszych czasach. Tempo codziennego życia, również tego pracowniczego, sprawia, że pracownicy coraz mniej czasu mają dla siebie i swoich rodzin. Dlatego realizacja postanowień porozumienia może być prawdziwym oddechem dla wielu pracowników i ich najbliższych.

 

Trójstronny Dialog Społeczny

Godne pochwały jest to, że zarówno związki zawodowe jak i pracodawcy oraz samorządowcy sami dostrzegli potrzebę wyciągnięcia ręki do takich pracowników, bez odgórnych nakazów i regulacji krajowych. Umowa zawarta w Regionie Piotrkowskim NSZZ “Solidarność” udowadnia, że dialog społeczny można inicjować i realizować samemu, nie czekając na wytyczenie działań przez “górę”.

Porozumienie zobowiązuje strony do zawierania Układów Zbiorowych Pracy dotyczących ochrony warunków pracy i wprowadzenia takich rozwiązań jak chociażby dodatkowy urlop wypoczynkowy, dodatkowe przerwy w pracy dla starszych pracowników (w wieku 55+) i długotrwale chorych czy wreszcie wydłużone przerwy dla kobiet karmiących piersią. Wszystko to ponad wymiar obowiązujący w przepisach powszechnie obowiązujących.

Oznacza to, że pracownicy sygnatariuszy porozumienia w Piotrkowie Trybunalskim mogą mieć o wiele wygodniejsze warunki pracy od ich kolegów z reszty kraju. Piotrków Trybunalski stanie się swoistą latarnią i drogowskazem, który powinien natchnąć inne samorządy do działania, by nie pozostawać w tyle.

Jest to przedsięwzięcie nowatorskie, wspierające zwykłych pracowników, ale też ułatwiające komunikację na linii pracownicy - pracodawcy i normalizujące życie pracowniczo-społeczne w regionie. Zachęca i mobilizuje do organizowania spotkań pracowniczych, szkoleń i zwykłych konsultacji pomiędzy pracownikami, a pracodawcami, by stopniowo poprawiać warunki pracy, a przez to też jej efektywność.

 

Wcielić porozumienie w życie

Spotkanie wszystkich sygnatariuszy w Urzędzie Miasta rozpoczęła Paulina Mirczak, lokalna koordynatorka negocjacji, która wprowadziła w tematykę i przybliżyła najważniejsze cele porozumienia:

Myślę, że świetnie by się stało, gdyby rozwiązania zawarte w porozumieniu wprowadzono do regulaminów poszczególnych firm i układów zbiorowych. Projekt kładzie duży nacisk na poprawę satysfakcji z pracy, zwiększenie zaangażowania w życie firmy tak, by pracownicy mieli poczucie, że miejsce pracy jest ich wspólnym dobrem dla którego chcą działać. Porozumienie wskazuje kierunek w którym powinniśmy wszyscy podążać, jakie rozwiązania powinniśmy wprowadzać i jak zmieniać naszą kulturę pracy

- mówiła Paulina Mirczak.

Po podpisaniu porozumienia głos zabrał również Andrzej Kacperek – Zastępca Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego:

Dobrze nam się współpracowało przy wypracowaniu tego porozumienia i mam nadzieję, że jego strony dołożą starań, by w pełni je realizować. Wszelkie rozwiązania, które uda nam się wcielić w życie, a które będą korzystniejsze dla pracowników, niż te wynikające z powszechnego prawa pracy, będą zasługiwać na uznanie. Powinny one przede wszystkim wzmocnić poczucie stabilności pracy i satysfakcji z niej. Wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pracowników, ich rodzin, a przede wszystkim kobiet.

- wygłosił zastępca prezydenta.

O komentarz dla “Tygodnika Solidarność” poprosiliśmy Danutę Ratajską, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim:

W każdych ważnych rozmowach powinny uczestniczyć trzy strony, szczególnie w tych, które dotyczą sfery finansowej. My jesteś w dużej mierze zależni od decyzji organu prowadzącego i nie zawsze mamy takie możliwości, by ze stroną związkową negocjować konkretne rozwiązania. Porozumienie jest dla nas ważne, bo reguluje sposób organizacji i prowadzenia komunikacji z reprezentacją pracowników. Teraz na pewno będzie łatwiej, bardziej transparentnie i klarownie

- mówiła dyrektor DPS.

Zapisy projektu oraz jego celowość podsumował przewodniczący Zarządu Regionu Piotrkowskiego, Roman Stawicki:

To była dobra współpraca pomiędzy miastem, pracodawcami i związkami zawodowymi. To był wspólny dialog i wspólne myśli. Teraz zadbajmy o to, by zapisy porozumienia przeszły na grunt zakładów pracy i ich regulaminów. Ten projekt pokazuje, że można takie rzeczy robić na poziomie regionalnym, a nie tylko centralnym, krajowym. Zobaczymy jak to się rozwinie w przyszłości

- podsumował przewodniczący.

Porozumienie zostało zawarte w ramach Programu Dialog Społeczny - Godna Praca wchodzącego w skład Grantów Norweskich 2014-2021

Projekt ma za zadanie przeprowadzenie pilotażu rokowań trójstronnych w publicznym sektorze samorządowym. Pierwsze programy pilotażowe były już prowadzone w Płocku i Jaworznie. W drugiej edycji znalazł się Wałbrzych i właśnie Piotrków Trybunalski.


 

POLECANE
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa

Mieszkańcy Krakowa muszą przygotować się na duże zmiany w ruchu. Od 10 maja rozpocznie się generalny remont mostu Grunwaldzkiego – jednej z najważniejszych przepraw przez Wisłę. W czasie prac obiekt zostanie całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego i tramwajowego. Przez kilka miesięcy trzeba będzie korzystać z objazdów i zmienionych tras komunikacji miejskiej.

Spłonęła drewniana dzwonnica na warszawskiej Pradze. Policja podała nowe informacje Wiadomości
Spłonęła drewniana dzwonnica na warszawskiej Pradze. Policja podała nowe informacje

- Zatrzymany został mężczyzna, który mógł we wtorek podpalić drewnianą dzwonnicę na Kamionku - poinformowała nadkom. Joanna Węgrzyniak z praskiej policji. Podejrzanego mężczyznę wskazali świadkowie.

Rubio i Witkoff przybędą do Paryża rozmawiać z Europą o wojnie na Ukrainie z ostatniej chwili
Rubio i Witkoff przybędą do Paryża rozmawiać z Europą o wojnie na Ukrainie

Sekretarz stanu USA Marco Rubio i specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff będą w okresie od środy do piątku (16-18 kwietnia) rozmawiać w Paryżu ze swoimi europejskimi odpowiednikami o zakończeniu wojny w Ukrainie - poinformował w środę Departament Stanu USA.

Sondaż prezydencki II tury. Kogo poprą wyborcy kontrkandydatów? z ostatniej chwili
Sondaż prezydencki II tury. Kogo poprą wyborcy kontrkandydatów?

Gdyby do II tury wyborów wszedł Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki, kandydat KO uzyskałby 52 proc. głosów, a popierany przez PiS kandydat - 44 proc. - wynika z sondażu CBOS. W przypadku wejścia do II tury Trzaskowskiego i Sławomira Mentzena, ten pierwszy uzyskałby 51 proc., a drugi - 47 proc. W porównaniu z sondażem z końca marca, w rywalizacji Nawrocki - Trzaskowski o dwa pkt. proc. więcej przybyło temu pierwszemu.    

Do Berlina przywieziono kamień. Ma tymczasowo symbolizować  polskie ofiary niemieckich zbrodni Wiadomości
Do Berlina przywieziono kamień. Ma "tymczasowo symbolizować" polskie ofiary niemieckich zbrodni

Jak informuje niemiecka telewizja Deutsche Welle, do Berlina przywieziono tymczasowy Kamień Pamięci, który ma "upamiętnić" polskie ofiary niemieckiej okupacji z czasu II wojny światowej. W sieci pojawiła się lawina komentarzy.

Lewandowski wygwizdany przez kibiców Borussii. Jest odpowiedź piłkarza Wiadomości
Lewandowski wygwizdany przez kibiców Borussii. Jest odpowiedź piłkarza

We wtorkowy wieczór Robert Lewandowski wrócił na stadion, na którym rozpoczęła się jego wielka kariera - Signal Iduna Park w Dortmundzie. Niestety, to nie był miły powrót. Fani Borussii powitali go głośnymi gwizdami, które towarzyszyły mu przy każdym kontakcie z piłką.

Raport Bodnara ws. zawieszenia kary Cyby. To niedopuszczalne z ostatniej chwili
Raport Bodnara ws. zawieszenia kary Cyby. "To niedopuszczalne"

Adam Bodnar wydał oświadczenie ws. zawieszenia kary Ryszardowi Cybie, skazanemu na dożywacie za zabójstwo Marka Rosiaka i zranienia innego działacza PiS. Minister przyznał, że pierwszy raz we współczesnej historii polskiego wymiaru sprawiedliwości sąd zawiesił postępowanie wykonawcze wobec osoby skazanej na karę dożywocia ze względu na stan jej zdrowia. Rozmył odpowiedzialność szukając współwinnych w innych resorty, ale ocenił też działanie służb mu podległych. "Taki stan rzeczy jest niedopuszczalny" - stwierdził.  

„Kula ognia” na Okęciu? Alarm wśród służb Wiadomości
„Kula ognia” na Okęciu? Alarm wśród służb

Na warszawskim Lotnisku Chopina doszło do groźnego zdarzenia. 6 kwietnia podczas rozładunku śmieci z Terminala 1 ze śmieciarki miał wydobyć się huk przypominający wybuch oraz – jak relacjonowali świadkowie – pojawiła się „kula ognia” z tyłu pojazdu. Informacje jako pierwsze podało Radio ZET.

Jak postępować z niewybuchami i niewypałami? Wiadomości
Jak postępować z niewybuchami i niewypałami?

16 kwietnia obchodzony jest Dzień Sapera. Z okazji tej rocznicy, oficjalnie zwanej Świętem Wojsk Inżynieryjnych, Sztab Generalny Wojska Polskiego przypomina, jak postępować z niebezpiecznymi przedmiotami.

Czytelnicy alarmują. Zadaliśmy pytania o samochody Bundeswehry w Polsce tylko u nas
Czytelnicy alarmują. Zadaliśmy pytania o samochody Bundeswehry w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) napisało w odpowiedzi na pytania o aktywność samochodów osobowych niemieckiej floty samochodowej w Polsce bez kontekstu wojskowego, że “(...) w tych dniach, w uzgodnieniu z właściwymi komórkami i jednostkami resortu obrony narodowej, wydzielona grupa przedstawicieli SZ Niemiec prowadzi planowy rekonesans, który jest realizowany w kilku lokalizacjach na terytorium Polski.”

REKLAMA

Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim

Porozumienie podpisane w Piotrkowie Trybunalskim 22 września br. w ramach projektu “Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów II” można śmiało nazwać wprowadzaniem realnego Dialogu Społecznego. Efektywnego, bo na poziomie lokalnym. Tak propracownicze rozwiązania wprowadzane bez odgórnego nakazu legislacyjnego do tej pory były rzadkością.
Sygnatariusze porozumienia Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim
Sygnatariusze porozumienia / fot. Konrad Wernicki

Jak czytamy w preambule porozumienia: W obliczu zmian demograficznych takich jak starzenie się społeczeństwa oraz niski wskaźnik dzietności podpisujemy Porozumienie, by godna praca stała się niezbywalnym dobrem pracowników i mieszkańców naszego miasta, a rzetelna współpraca Stron była inspiracją do podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju pracowników.

Dokument główny nacisk kładzie na zapewnienie odpowiednich przerw i czasu wolnego pracownikom, którzy szczególnie tego potrzebują. Chodzi o osoby starsze, długotrwale chore czy matki karmiące piersią.

Godzenie życia zawodowego z prywatnym oraz dbanie o zdrowie jest coraz większym problemem w dzisiejszych czasach. Tempo codziennego życia, również tego pracowniczego, sprawia, że pracownicy coraz mniej czasu mają dla siebie i swoich rodzin. Dlatego realizacja postanowień porozumienia może być prawdziwym oddechem dla wielu pracowników i ich najbliższych.

 

Trójstronny Dialog Społeczny

Godne pochwały jest to, że zarówno związki zawodowe jak i pracodawcy oraz samorządowcy sami dostrzegli potrzebę wyciągnięcia ręki do takich pracowników, bez odgórnych nakazów i regulacji krajowych. Umowa zawarta w Regionie Piotrkowskim NSZZ “Solidarność” udowadnia, że dialog społeczny można inicjować i realizować samemu, nie czekając na wytyczenie działań przez “górę”.

Porozumienie zobowiązuje strony do zawierania Układów Zbiorowych Pracy dotyczących ochrony warunków pracy i wprowadzenia takich rozwiązań jak chociażby dodatkowy urlop wypoczynkowy, dodatkowe przerwy w pracy dla starszych pracowników (w wieku 55+) i długotrwale chorych czy wreszcie wydłużone przerwy dla kobiet karmiących piersią. Wszystko to ponad wymiar obowiązujący w przepisach powszechnie obowiązujących.

Oznacza to, że pracownicy sygnatariuszy porozumienia w Piotrkowie Trybunalskim mogą mieć o wiele wygodniejsze warunki pracy od ich kolegów z reszty kraju. Piotrków Trybunalski stanie się swoistą latarnią i drogowskazem, który powinien natchnąć inne samorządy do działania, by nie pozostawać w tyle.

Jest to przedsięwzięcie nowatorskie, wspierające zwykłych pracowników, ale też ułatwiające komunikację na linii pracownicy - pracodawcy i normalizujące życie pracowniczo-społeczne w regionie. Zachęca i mobilizuje do organizowania spotkań pracowniczych, szkoleń i zwykłych konsultacji pomiędzy pracownikami, a pracodawcami, by stopniowo poprawiać warunki pracy, a przez to też jej efektywność.

 

Wcielić porozumienie w życie

Spotkanie wszystkich sygnatariuszy w Urzędzie Miasta rozpoczęła Paulina Mirczak, lokalna koordynatorka negocjacji, która wprowadziła w tematykę i przybliżyła najważniejsze cele porozumienia:

Myślę, że świetnie by się stało, gdyby rozwiązania zawarte w porozumieniu wprowadzono do regulaminów poszczególnych firm i układów zbiorowych. Projekt kładzie duży nacisk na poprawę satysfakcji z pracy, zwiększenie zaangażowania w życie firmy tak, by pracownicy mieli poczucie, że miejsce pracy jest ich wspólnym dobrem dla którego chcą działać. Porozumienie wskazuje kierunek w którym powinniśmy wszyscy podążać, jakie rozwiązania powinniśmy wprowadzać i jak zmieniać naszą kulturę pracy

- mówiła Paulina Mirczak.

Po podpisaniu porozumienia głos zabrał również Andrzej Kacperek – Zastępca Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego:

Dobrze nam się współpracowało przy wypracowaniu tego porozumienia i mam nadzieję, że jego strony dołożą starań, by w pełni je realizować. Wszelkie rozwiązania, które uda nam się wcielić w życie, a które będą korzystniejsze dla pracowników, niż te wynikające z powszechnego prawa pracy, będą zasługiwać na uznanie. Powinny one przede wszystkim wzmocnić poczucie stabilności pracy i satysfakcji z niej. Wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pracowników, ich rodzin, a przede wszystkim kobiet.

- wygłosił zastępca prezydenta.

O komentarz dla “Tygodnika Solidarność” poprosiliśmy Danutę Ratajską, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim:

W każdych ważnych rozmowach powinny uczestniczyć trzy strony, szczególnie w tych, które dotyczą sfery finansowej. My jesteś w dużej mierze zależni od decyzji organu prowadzącego i nie zawsze mamy takie możliwości, by ze stroną związkową negocjować konkretne rozwiązania. Porozumienie jest dla nas ważne, bo reguluje sposób organizacji i prowadzenia komunikacji z reprezentacją pracowników. Teraz na pewno będzie łatwiej, bardziej transparentnie i klarownie

- mówiła dyrektor DPS.

Zapisy projektu oraz jego celowość podsumował przewodniczący Zarządu Regionu Piotrkowskiego, Roman Stawicki:

To była dobra współpraca pomiędzy miastem, pracodawcami i związkami zawodowymi. To był wspólny dialog i wspólne myśli. Teraz zadbajmy o to, by zapisy porozumienia przeszły na grunt zakładów pracy i ich regulaminów. Ten projekt pokazuje, że można takie rzeczy robić na poziomie regionalnym, a nie tylko centralnym, krajowym. Zobaczymy jak to się rozwinie w przyszłości

- podsumował przewodniczący.

Porozumienie zostało zawarte w ramach Programu Dialog Społeczny - Godna Praca wchodzącego w skład Grantów Norweskich 2014-2021

Projekt ma za zadanie przeprowadzenie pilotażu rokowań trójstronnych w publicznym sektorze samorządowym. Pierwsze programy pilotażowe były już prowadzone w Płocku i Jaworznie. W drugiej edycji znalazł się Wałbrzych i właśnie Piotrków Trybunalski.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe