Drogowskaz dla innych regionów. Podpisano trójstronne porozumienie związków zawodowych, pracodawców i samorządu w Piotrkowie Trybunalskim
Jak czytamy w preambule porozumienia: W obliczu zmian demograficznych takich jak starzenie się społeczeństwa oraz niski wskaźnik dzietności podpisujemy Porozumienie, by godna praca stała się niezbywalnym dobrem pracowników i mieszkańców naszego miasta, a rzetelna współpraca Stron była inspiracją do podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju pracowników.
Dokument główny nacisk kładzie na zapewnienie odpowiednich przerw i czasu wolnego pracownikom, którzy szczególnie tego potrzebują. Chodzi o osoby starsze, długotrwale chore czy matki karmiące piersią.
Godzenie życia zawodowego z prywatnym oraz dbanie o zdrowie jest coraz większym problemem w dzisiejszych czasach. Tempo codziennego życia, również tego pracowniczego, sprawia, że pracownicy coraz mniej czasu mają dla siebie i swoich rodzin. Dlatego realizacja postanowień porozumienia może być prawdziwym oddechem dla wielu pracowników i ich najbliższych.
Trójstronny Dialog Społeczny
Godne pochwały jest to, że zarówno związki zawodowe jak i pracodawcy oraz samorządowcy sami dostrzegli potrzebę wyciągnięcia ręki do takich pracowników, bez odgórnych nakazów i regulacji krajowych. Umowa zawarta w Regionie Piotrkowskim NSZZ “Solidarność” udowadnia, że dialog społeczny można inicjować i realizować samemu, nie czekając na wytyczenie działań przez “górę”.
Porozumienie zobowiązuje strony do zawierania Układów Zbiorowych Pracy dotyczących ochrony warunków pracy i wprowadzenia takich rozwiązań jak chociażby dodatkowy urlop wypoczynkowy, dodatkowe przerwy w pracy dla starszych pracowników (w wieku 55+) i długotrwale chorych czy wreszcie wydłużone przerwy dla kobiet karmiących piersią. Wszystko to ponad wymiar obowiązujący w przepisach powszechnie obowiązujących.
Oznacza to, że pracownicy sygnatariuszy porozumienia w Piotrkowie Trybunalskim mogą mieć o wiele wygodniejsze warunki pracy od ich kolegów z reszty kraju. Piotrków Trybunalski stanie się swoistą latarnią i drogowskazem, który powinien natchnąć inne samorządy do działania, by nie pozostawać w tyle.
Jest to przedsięwzięcie nowatorskie, wspierające zwykłych pracowników, ale też ułatwiające komunikację na linii pracownicy - pracodawcy i normalizujące życie pracowniczo-społeczne w regionie. Zachęca i mobilizuje do organizowania spotkań pracowniczych, szkoleń i zwykłych konsultacji pomiędzy pracownikami, a pracodawcami, by stopniowo poprawiać warunki pracy, a przez to też jej efektywność.
Wcielić porozumienie w życie
Spotkanie wszystkich sygnatariuszy w Urzędzie Miasta rozpoczęła Paulina Mirczak, lokalna koordynatorka negocjacji, która wprowadziła w tematykę i przybliżyła najważniejsze cele porozumienia:
Myślę, że świetnie by się stało, gdyby rozwiązania zawarte w porozumieniu wprowadzono do regulaminów poszczególnych firm i układów zbiorowych. Projekt kładzie duży nacisk na poprawę satysfakcji z pracy, zwiększenie zaangażowania w życie firmy tak, by pracownicy mieli poczucie, że miejsce pracy jest ich wspólnym dobrem dla którego chcą działać. Porozumienie wskazuje kierunek w którym powinniśmy wszyscy podążać, jakie rozwiązania powinniśmy wprowadzać i jak zmieniać naszą kulturę pracy
- mówiła Paulina Mirczak.
Po podpisaniu porozumienia głos zabrał również Andrzej Kacperek – Zastępca Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego:
Dobrze nam się współpracowało przy wypracowaniu tego porozumienia i mam nadzieję, że jego strony dołożą starań, by w pełni je realizować. Wszelkie rozwiązania, które uda nam się wcielić w życie, a które będą korzystniejsze dla pracowników, niż te wynikające z powszechnego prawa pracy, będą zasługiwać na uznanie. Powinny one przede wszystkim wzmocnić poczucie stabilności pracy i satysfakcji z niej. Wychodzą one naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pracowników, ich rodzin, a przede wszystkim kobiet.
- wygłosił zastępca prezydenta.
O komentarz dla “Tygodnika Solidarność” poprosiliśmy Danutę Ratajską, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim:
W każdych ważnych rozmowach powinny uczestniczyć trzy strony, szczególnie w tych, które dotyczą sfery finansowej. My jesteś w dużej mierze zależni od decyzji organu prowadzącego i nie zawsze mamy takie możliwości, by ze stroną związkową negocjować konkretne rozwiązania. Porozumienie jest dla nas ważne, bo reguluje sposób organizacji i prowadzenia komunikacji z reprezentacją pracowników. Teraz na pewno będzie łatwiej, bardziej transparentnie i klarownie
- mówiła dyrektor DPS.
Zapisy projektu oraz jego celowość podsumował przewodniczący Zarządu Regionu Piotrkowskiego, Roman Stawicki:
To była dobra współpraca pomiędzy miastem, pracodawcami i związkami zawodowymi. To był wspólny dialog i wspólne myśli. Teraz zadbajmy o to, by zapisy porozumienia przeszły na grunt zakładów pracy i ich regulaminów. Ten projekt pokazuje, że można takie rzeczy robić na poziomie regionalnym, a nie tylko centralnym, krajowym. Zobaczymy jak to się rozwinie w przyszłości
- podsumował przewodniczący.
Porozumienie zostało zawarte w ramach Programu Dialog Społeczny - Godna Praca wchodzącego w skład Grantów Norweskich 2014-2021
Projekt ma za zadanie przeprowadzenie pilotażu rokowań trójstronnych w publicznym sektorze samorządowym. Pierwsze programy pilotażowe były już prowadzone w Płocku i Jaworznie. W drugiej edycji znalazł się Wałbrzych i właśnie Piotrków Trybunalski.