Minister Rau apeluje do Scholza o powstrzymanie się od wypowiedzi szkodzących wzajemnym stosunkom

Najnowsza wypowiedź kanclerza Niemiec Olafa Scholza narusza zasadę suwerennej równości państw, stanowiącą podstawę dobrosąsiedzkich stosunków i przyjaznej współpracy z Polską, zadeklarowaną przez rząd Republiki Federalnej Niemiec w Traktacie z Polską z 1991 roku. Kompetencje kanclerza Niemiec w sposób oczywisty nie dotyczą postępowania toczącego się w Polsce. Wypowiedzi w tej sprawie wskazują na próbę ingerencji w wewnętrzne sprawy Państwa Polskiego i toczącą się w Polsce kampanię wyborczą. W imię dobrych stosunków dwustronnych apeluję do Kanclerza Niemiec o poszanowanie suwerenności Polski i powstrzymanie się od wypowiedzi szkodzących naszym wzajemnym stosunkom
– odpowiada mu na platformie X (dawniej Twitter) minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau.
Śledztwo ws. nieprawidłowości
W śledztwie dot. nieprawidłowości przy wydawaniu wiz do chwili obecnej prokurator przedstawił zarzuty 7 osobom. Wobec 3 osób stosowane jest tymczasowe aresztowanie – poinformował zastępca dyrektora Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej Daniel Lerman.
W Prokuraturze Krajowej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zastępcy dyrektora Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prokuratora Daniela Lermana oraz zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna. Konferencja dotyczyła śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz.
Fakty. Kontekst
– W związku z zapytaniami dziennikarskimi oraz nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się wokół śledztwa prowadzonego w wydziale zamiejscowym Prokuratury Krajowej chciałbym przedstawić kilka podstawowych faktów w przedmiocie tego śledztwa – zaznaczył zastępca dyrektora Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej Daniel Lerman.
– Śledztwo wszczęte zostało 7 marca 2023 roku na podstawie materiałów przekazanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dotyczy ono płatnej protekcji przy przyspieszaniu procedur wizowych w stosunku do kilkuset wiz, składanych wniosków wizowych na przestrzeni półtora roku. Z tych kilkuset wiz większa część została załatwiona decyzjami odmownymi – tłumaczył prokurator.
Wskazał, że wnioski wizowe dotyczyły cudzoziemców składających wnioski w polskich placówkach dyplomatycznych w: Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.
– Dzięki sprawnemu działaniu służb prokurator wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty 7 osobom w tym postępowaniu. Wobec 3 osób stosowane jest tymczasowe aresztowanie – dodał prokurator.