Ekspert po wizycie na Ukrainie: Nikt nie rozumie co skłoniło Zełenskiego do awantury z Polską
- Wczoraj dotarłem do Kijowa. Garstka spostrzeżeń, które potwierdzają moje wrażenia z kilkunastu wywiadów i setek przeczytanych komentarzy w sieciach społecznościowych.
1. Dziś rano, pracownik myjni samochodowej (na ul. Bandery ;-), gdy się dowiedział, że jestem Polakiem, złożył na moje ręce uroczyście wygłoszone podziękowania dla całego narodu polskiego za pomoc.
2. Wczoraj strażnik graniczny słuchał z sympatią, jak w trakcie kontroli paszportowej udzielam na żywo komentarza radiowego o przypuszczalnych motywach, które skłoniły prezydenta Zełenskiego do ataków na Polskę.
3. Moi rozmówcy ze sfer intelektualnych mówią, że o Zełenskim i jego atakach na Polskę dyskutuje się powszechnie. I nikt tak naprawdę nie rozumie, co skłoniło prezydenta Ukrainy do wywołania awantury z Polską. Sympatia do Polski jest powszechna, podobnie jak świadomość, jak wielki biznes działa na Ukrainie i jaki lobbying uprawia.
- komentuje Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Mieroszewskiego, działającego na rzecz dialogu z narodami Europy Wschodniej.
Niemieckie media: "Berlin zadowolony z planów Polski"
Konflikt ukraińsko-polski
Trwa konflikt pomiędzy władzami Ukrainy i Polski na tle sporu o import ukraińskiego zboża. Polska podtrzymała zakaz importu, przy czym tranzyt odbywa się bez zakłóceń, a nawet rośnie. Ukraińscy politycy zachowują się wobec Polski impertynencko.
"Dbam o wasze i nasze rolnictwo"
- napisał na Twitterze (X) ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Kaczka tuż po zaskarżeniu Polski do WTO, czym wywołał furię polskich internautów.
- Otworzyliśmy tymczasowy morski korytarz eksportowy. Pracujemy nad zachowaniem dróg lądowych. Niepokojące jest to, że niektórzy w Europie odgrywają solidarność w teatrze politycznym, zamieniając ziarno w thriller. Może się wydawać, że odgrywają swoje własne role. W rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla moskiewskiego aktora.
- dolał oliwy do ognia Wołodymyr Zełenski na forum ONZ.
Zakaz importu z Ukrainy
Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych pozostawał dozwolony.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegły piątek w Tomaszowie Lubelskim, że 15 września albo KE zamknie granicę dla zbóż z Ukrainy na kolejne miesiące, albo polski rząd sam ją zamknie. Podkreślił, że dla rządu PiS obrona polskiego rolnika jest najważniejsza.
We wtorek polska Rada Ministrów przyjęła uchwałę wzywającą KE do przedłużenia zakazu importu po 15 września. Podkreślono w niej, że jeśli się to nie stanie, Polska wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym. I tak się stało.
Przedłużeniu embarga na ukraińskie zboże przeciwstawia się Ukraina. Ukraina zwróciła się ze skargą do Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Wczoraj dotarłem do Kijowa. Garstka spostrzeżeń, które potwierdzają moje wrażenia z kilkunastu wywiadów i setek przeczytanych komentarzy w sieciach społecznościowych.
— Łukasz Adamski (@LukaszAdamskiPL) September 24, 2023
1. Dziś rano, pracownik myjni samochodowej (na ul. Bandery ;-), gdy się dowiedział, że jestem Polakiem, złożył na…