Odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność MKZ NSZZ „Solidarność” Katowice

16 września na ścianie zabytkowego budynku przy ulicy Pawła Stalmacha uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice. W latach 1980-81 w budynku tym znajdowała się siedziba MKZ, a następnie drukarnia Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność. To właśnie w tym miejscu doszło do pierwszych w regionie starać opozycjonistów z siłami milicji w grudniu 1981 roku.
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice Odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność MKZ NSZZ „Solidarność” Katowice
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice / fot. NSZZ "S" Region Śląsko-Dąbrowski

Wydarzenie zorganizowane przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie 1980” rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Katowicach pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Marka Szkudły. W uroczystości wzięli udział uczestnicy wydarzeń 1980 roku, sygnatariusze Porozumienia Katowickiego Jacek Jagiełka i Zbigniew Kupisiewicz, przedstawiciele Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, samorządowcy oraz związkowcy z „Solidarności”.

Podziękowanie dla tych, którzy tworzyli MKZ

Zwracając się do uczestników uroczystości, dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder podkreślił, że pamiątkowa tablica jest podziękowaniem dla wszystkich, którzy tworzyli MKZ. – Nieliczna grupa ludzi pracujących w tym miejscu podołała niezwykłemu zadaniu, jakim było stworzenie związku zawodowego o takiej sile, takiej liczbie i obejmującego tak wiele zakładów pracy. Była to praca tytanicza, wymagająca nierzadko postawienia spraw związku zawodowego przed sprawami osobistymi – powiedział dr Sznajder. Podkreślił, że to właśnie członkowie MKZ położyli fundament pod „Solidarność”. Było to możliwe dzięki temu, że idea „Solidarności” połączyła ich, mimo różnorodności. – Skoro spotykamy się w tym miejscu, po prawie 43 latach, to znaczy, że ci ludzie położyli mocny fundament pod tę organizację – powiedział dyrektor Odziału IPN w Katowicach.

Jan Cegielski, przewodniczący Stowarzyszenia „Porozumienie Katowickie 1980” podkreślił, że starania o upamiętnienie działalności MKZ osiem lat temu rozpoczął nieżyjący już Andrzej Rozpłochowski, przywódca strajku w Hucie Katowice, jeden z głównych sygnatariuszy Porozumienia Katowickiego i przewodniczący MKZ. – To właśnie tutaj, w tym budynku mieścił się jeden z najważniejszych ośrodków „Solidarności” w naszym regionie. Nasza „Solidarność” powstała jako związek zawodowy, niezależny od partii komunistycznej i władzy. Czuliśmy, że robimy coś ważnego, nie tylko dla nas samych, ale również dla Polski – powiedział Jan Cegielski.

Śląsko-dąbrowską „Solidarność” reprezentował wiceprzewodniczący Artur Braszkiewicz, który odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez przewodniczącego Zarządu Regionu Dominika Kolorza. Szef śląsko-dąbrowskiej „S” przypomniał, że 2 z 4 porozumień społecznych zawartych na przełomie sierpnia i września 1980 roku zostały sygnowane w naszym regionie. – Opowiadając historię na wiele sposobów, utrwalamy i przekazujemy ją kolejnym pokoleniom. Ważne są słowa, książki i zdjęcia, ale ważne są również takie tablice, jak ta. Przypomina ona przechodzącym obok, że to właśnie tu, w tym budynku, była pierwsza siedziba „Solidarności” w Katowicach – podkreślił Dominik Kolorz.

Z okazji odsłonięcia tablicy zorganizowano wystawę poświęconą Porozumieniu Katowickiemu i działalności MKZ.

MKZ - największa ponadzakładową organizacją Solidarności w regionie

Międzyzakładowy Komitet Robotniczy przy Hucie Katowice, któremu przewodniczył Andrzej Rozpłochowski, reprezentował robotników strajkujących w wielu zagłębiowskich zakładach pracy. To właśnie w ich imieniu, 11 września 1980 roku MKR podpisał z ówczesną władzą umowę społeczną, która przeszła do historii pod nazwą Porozumienie Katowickie. Zapisy dokumentu otwierały drogę do tworzenia struktur NSZZ „Solidarność” na terenie całego kraju.

23 września 1980 roku, dzień po uzgodnieniu przez przedstawicieli komisji zakładowych z całej Polski statutu NSZZ „Solidarność”, Międzyzakładowy Komitet Robotniczy przy Hucie Katowice został przekształcony w Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Katowice z tymczasową siedzibą w Hucie Katowice. Była to zarazem jedna z pięciu regionalnych struktur „Solidarności” w ówczesnym województwie katowickim. W październiku MKZ, do którego cały czas dołączały kolejne komisje zakładowe „S”, został przeniesiony do budynku przy ulicy Stalmacha 17 w Katowicach.

Na początku 1981 roku był on największą ponadzakładową organizacją „Solidarności” w regionie. Działalność zakończył po I Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ „Solidarność” województwa katowickiego, zorganizowanym w sierpniu 1981 roku. W trakcie WZD scalone zostały regionalne struktury „S”, wybrano 72-osobowy Zarząd Regionu z przewodniczącym Leszkiem Waliszewskim.

W budynku na Stalmacha mieściła się drukarnia Zarządu Regionu. Pierwsze starcia opozycjonistów z siłami milicji w grudniu 1981 roku miały miejsce właśnie w tym miejscu. 12 grudnia o godzinie 21 drukarnia została zajęta przez funkcjonariuszy MO, a ok. 30 osób, które próbowały ochronić znajdujący się tam sprzęt, zostało pobitych i zatrzymanych.


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

Odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność MKZ NSZZ „Solidarność” Katowice

16 września na ścianie zabytkowego budynku przy ulicy Pawła Stalmacha uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice. W latach 1980-81 w budynku tym znajdowała się siedziba MKZ, a następnie drukarnia Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność. To właśnie w tym miejscu doszło do pierwszych w regionie starać opozycjonistów z siłami milicji w grudniu 1981 roku.
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice Odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność MKZ NSZZ „Solidarność” Katowice
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice / fot. NSZZ "S" Region Śląsko-Dąbrowski

Wydarzenie zorganizowane przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie 1980” rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Katowicach pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Marka Szkudły. W uroczystości wzięli udział uczestnicy wydarzeń 1980 roku, sygnatariusze Porozumienia Katowickiego Jacek Jagiełka i Zbigniew Kupisiewicz, przedstawiciele Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, samorządowcy oraz związkowcy z „Solidarności”.

Podziękowanie dla tych, którzy tworzyli MKZ

Zwracając się do uczestników uroczystości, dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder podkreślił, że pamiątkowa tablica jest podziękowaniem dla wszystkich, którzy tworzyli MKZ. – Nieliczna grupa ludzi pracujących w tym miejscu podołała niezwykłemu zadaniu, jakim było stworzenie związku zawodowego o takiej sile, takiej liczbie i obejmującego tak wiele zakładów pracy. Była to praca tytanicza, wymagająca nierzadko postawienia spraw związku zawodowego przed sprawami osobistymi – powiedział dr Sznajder. Podkreślił, że to właśnie członkowie MKZ położyli fundament pod „Solidarność”. Było to możliwe dzięki temu, że idea „Solidarności” połączyła ich, mimo różnorodności. – Skoro spotykamy się w tym miejscu, po prawie 43 latach, to znaczy, że ci ludzie położyli mocny fundament pod tę organizację – powiedział dyrektor Odziału IPN w Katowicach.

Jan Cegielski, przewodniczący Stowarzyszenia „Porozumienie Katowickie 1980” podkreślił, że starania o upamiętnienie działalności MKZ osiem lat temu rozpoczął nieżyjący już Andrzej Rozpłochowski, przywódca strajku w Hucie Katowice, jeden z głównych sygnatariuszy Porozumienia Katowickiego i przewodniczący MKZ. – To właśnie tutaj, w tym budynku mieścił się jeden z najważniejszych ośrodków „Solidarności” w naszym regionie. Nasza „Solidarność” powstała jako związek zawodowy, niezależny od partii komunistycznej i władzy. Czuliśmy, że robimy coś ważnego, nie tylko dla nas samych, ale również dla Polski – powiedział Jan Cegielski.

Śląsko-dąbrowską „Solidarność” reprezentował wiceprzewodniczący Artur Braszkiewicz, który odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez przewodniczącego Zarządu Regionu Dominika Kolorza. Szef śląsko-dąbrowskiej „S” przypomniał, że 2 z 4 porozumień społecznych zawartych na przełomie sierpnia i września 1980 roku zostały sygnowane w naszym regionie. – Opowiadając historię na wiele sposobów, utrwalamy i przekazujemy ją kolejnym pokoleniom. Ważne są słowa, książki i zdjęcia, ale ważne są również takie tablice, jak ta. Przypomina ona przechodzącym obok, że to właśnie tu, w tym budynku, była pierwsza siedziba „Solidarności” w Katowicach – podkreślił Dominik Kolorz.

Z okazji odsłonięcia tablicy zorganizowano wystawę poświęconą Porozumieniu Katowickiemu i działalności MKZ.

MKZ - największa ponadzakładową organizacją Solidarności w regionie

Międzyzakładowy Komitet Robotniczy przy Hucie Katowice, któremu przewodniczył Andrzej Rozpłochowski, reprezentował robotników strajkujących w wielu zagłębiowskich zakładach pracy. To właśnie w ich imieniu, 11 września 1980 roku MKR podpisał z ówczesną władzą umowę społeczną, która przeszła do historii pod nazwą Porozumienie Katowickie. Zapisy dokumentu otwierały drogę do tworzenia struktur NSZZ „Solidarność” na terenie całego kraju.

23 września 1980 roku, dzień po uzgodnieniu przez przedstawicieli komisji zakładowych z całej Polski statutu NSZZ „Solidarność”, Międzyzakładowy Komitet Robotniczy przy Hucie Katowice został przekształcony w Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Katowice z tymczasową siedzibą w Hucie Katowice. Była to zarazem jedna z pięciu regionalnych struktur „Solidarności” w ówczesnym województwie katowickim. W październiku MKZ, do którego cały czas dołączały kolejne komisje zakładowe „S”, został przeniesiony do budynku przy ulicy Stalmacha 17 w Katowicach.

Na początku 1981 roku był on największą ponadzakładową organizacją „Solidarności” w regionie. Działalność zakończył po I Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ „Solidarność” województwa katowickiego, zorganizowanym w sierpniu 1981 roku. W trakcie WZD scalone zostały regionalne struktury „S”, wybrano 72-osobowy Zarząd Regionu z przewodniczącym Leszkiem Waliszewskim.

W budynku na Stalmacha mieściła się drukarnia Zarządu Regionu. Pierwsze starcia opozycjonistów z siłami milicji w grudniu 1981 roku miały miejsce właśnie w tym miejscu. 12 grudnia o godzinie 21 drukarnia została zajęta przez funkcjonariuszy MO, a ok. 30 osób, które próbowały ochronić znajdujący się tam sprzęt, zostało pobitych i zatrzymanych.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe