Odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność MKZ NSZZ „Solidarność” Katowice

16 września na ścianie zabytkowego budynku przy ulicy Pawła Stalmacha uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice. W latach 1980-81 w budynku tym znajdowała się siedziba MKZ, a następnie drukarnia Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność. To właśnie w tym miejscu doszło do pierwszych w regionie starać opozycjonistów z siłami milicji w grudniu 1981 roku.
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice Odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność MKZ NSZZ „Solidarność” Katowice
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice / fot. NSZZ "S" Region Śląsko-Dąbrowski

Wydarzenie zorganizowane przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie 1980” rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Katowicach pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Marka Szkudły. W uroczystości wzięli udział uczestnicy wydarzeń 1980 roku, sygnatariusze Porozumienia Katowickiego Jacek Jagiełka i Zbigniew Kupisiewicz, przedstawiciele Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, samorządowcy oraz związkowcy z „Solidarności”.

Podziękowanie dla tych, którzy tworzyli MKZ

Zwracając się do uczestników uroczystości, dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder podkreślił, że pamiątkowa tablica jest podziękowaniem dla wszystkich, którzy tworzyli MKZ. – Nieliczna grupa ludzi pracujących w tym miejscu podołała niezwykłemu zadaniu, jakim było stworzenie związku zawodowego o takiej sile, takiej liczbie i obejmującego tak wiele zakładów pracy. Była to praca tytanicza, wymagająca nierzadko postawienia spraw związku zawodowego przed sprawami osobistymi – powiedział dr Sznajder. Podkreślił, że to właśnie członkowie MKZ położyli fundament pod „Solidarność”. Było to możliwe dzięki temu, że idea „Solidarności” połączyła ich, mimo różnorodności. – Skoro spotykamy się w tym miejscu, po prawie 43 latach, to znaczy, że ci ludzie położyli mocny fundament pod tę organizację – powiedział dyrektor Odziału IPN w Katowicach.

Jan Cegielski, przewodniczący Stowarzyszenia „Porozumienie Katowickie 1980” podkreślił, że starania o upamiętnienie działalności MKZ osiem lat temu rozpoczął nieżyjący już Andrzej Rozpłochowski, przywódca strajku w Hucie Katowice, jeden z głównych sygnatariuszy Porozumienia Katowickiego i przewodniczący MKZ. – To właśnie tutaj, w tym budynku mieścił się jeden z najważniejszych ośrodków „Solidarności” w naszym regionie. Nasza „Solidarność” powstała jako związek zawodowy, niezależny od partii komunistycznej i władzy. Czuliśmy, że robimy coś ważnego, nie tylko dla nas samych, ale również dla Polski – powiedział Jan Cegielski.

Śląsko-dąbrowską „Solidarność” reprezentował wiceprzewodniczący Artur Braszkiewicz, który odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez przewodniczącego Zarządu Regionu Dominika Kolorza. Szef śląsko-dąbrowskiej „S” przypomniał, że 2 z 4 porozumień społecznych zawartych na przełomie sierpnia i września 1980 roku zostały sygnowane w naszym regionie. – Opowiadając historię na wiele sposobów, utrwalamy i przekazujemy ją kolejnym pokoleniom. Ważne są słowa, książki i zdjęcia, ale ważne są również takie tablice, jak ta. Przypomina ona przechodzącym obok, że to właśnie tu, w tym budynku, była pierwsza siedziba „Solidarności” w Katowicach – podkreślił Dominik Kolorz.

Z okazji odsłonięcia tablicy zorganizowano wystawę poświęconą Porozumieniu Katowickiemu i działalności MKZ.

MKZ - największa ponadzakładową organizacją Solidarności w regionie

Międzyzakładowy Komitet Robotniczy przy Hucie Katowice, któremu przewodniczył Andrzej Rozpłochowski, reprezentował robotników strajkujących w wielu zagłębiowskich zakładach pracy. To właśnie w ich imieniu, 11 września 1980 roku MKR podpisał z ówczesną władzą umowę społeczną, która przeszła do historii pod nazwą Porozumienie Katowickie. Zapisy dokumentu otwierały drogę do tworzenia struktur NSZZ „Solidarność” na terenie całego kraju.

23 września 1980 roku, dzień po uzgodnieniu przez przedstawicieli komisji zakładowych z całej Polski statutu NSZZ „Solidarność”, Międzyzakładowy Komitet Robotniczy przy Hucie Katowice został przekształcony w Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Katowice z tymczasową siedzibą w Hucie Katowice. Była to zarazem jedna z pięciu regionalnych struktur „Solidarności” w ówczesnym województwie katowickim. W październiku MKZ, do którego cały czas dołączały kolejne komisje zakładowe „S”, został przeniesiony do budynku przy ulicy Stalmacha 17 w Katowicach.

Na początku 1981 roku był on największą ponadzakładową organizacją „Solidarności” w regionie. Działalność zakończył po I Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ „Solidarność” województwa katowickiego, zorganizowanym w sierpniu 1981 roku. W trakcie WZD scalone zostały regionalne struktury „S”, wybrano 72-osobowy Zarząd Regionu z przewodniczącym Leszkiem Waliszewskim.

W budynku na Stalmacha mieściła się drukarnia Zarządu Regionu. Pierwsze starcia opozycjonistów z siłami milicji w grudniu 1981 roku miały miejsce właśnie w tym miejscu. 12 grudnia o godzinie 21 drukarnia została zajęta przez funkcjonariuszy MO, a ok. 30 osób, które próbowały ochronić znajdujący się tam sprzęt, zostało pobitych i zatrzymanych.


 

POLECANE
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów z ostatniej chwili
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów

Jak donosi lokalny gorzowski serwis gorzowianin.com, na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie doszło do awantury pomiędzy policją, która zatrzymała księdza do kontroli, a żałobnikami, którzy po pogrzebie zmierzali na stypę. 

Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą tylko u nas
Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą

Co łączy spotkanie liderów czterech zachodnich państw w 2024 roku z rozmowami w Mińsku ws. Ukrainy w 2015 roku? To pokaz politycznej abdykacji Ameryki w Europie. Która zawsze prowadzi do nieszczęść dla naszej części kontynentu zwłaszcza. Ekskluzywne spotkanie Bidena z liderami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii właśnie w Berlinie, bez udziału np. Polski, Włoch czy Ukrainy, to zapowiedź polityki, jaką prowadzić będzie w Europie Kamala Harris. Oczywiście jeśli wygra wybory prezydenckie.

Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. To dobrze dla klimatu z ostatniej chwili
Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. "To dobrze dla klimatu"

Katastrofalne dane ze sklepów o wynikach sprzedaży detalicznej we wrześniu zaskoczyły dzisiaj ekspertów w całej Polsce. Optymistycznie w sprawie wypowiedziała się jednak minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, która stwierdziła, że spada sprzedaż produktów "takich, bez których czasami możemy się obyć", a poza tym, to "dobrze dla klimatu". 

Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus” z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus”

Rząd Tuska przesłał do Sejmu coroczne sprawozdanie z wykonywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za rok 2023, w którym znalazły się między innymi tezy, że program 800 plus „miał ograniczony wpływ na dzietność”, oraz że „program prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos z ostatniej chwili
Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos

W rozmowie z Onetem obrońca kierowcy oskarżonego o spowodowanie katastrofy lądowej na S7 mecenas Marek Wasilewski zabrał głos ws. okoliczności wypadku i stanu swojego klienta.

RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw z ostatniej chwili
RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Pan bredzi!. Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości z ostatniej chwili
"Pan bredzi!". Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości

We wtorek przed Kancelarią Premiera odbyła się manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu. Obecna na niej była kontrowersyjna reżyser, Agnieszka Holland, twórca filmu "Zielona Granica", który szkalował polską Straż Graniczną i jej działania w obronie granic państwowych.

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji z ostatniej chwili
Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała podczas wtorkowej konferencji prasowej decyzję Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu.

Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce z ostatniej chwili
Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce

We wtorek pod Prokuraturą Krajową zjawili się rodzice przetrzymywanego od miesięcy w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu z ostatniej chwili
Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, dlatego zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce.

REKLAMA

Odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność MKZ NSZZ „Solidarność” Katowice

16 września na ścianie zabytkowego budynku przy ulicy Pawła Stalmacha uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice. W latach 1980-81 w budynku tym znajdowała się siedziba MKZ, a następnie drukarnia Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność. To właśnie w tym miejscu doszło do pierwszych w regionie starać opozycjonistów z siłami milicji w grudniu 1981 roku.
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice Odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność MKZ NSZZ „Solidarność” Katowice
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice / fot. NSZZ "S" Region Śląsko-Dąbrowski

Wydarzenie zorganizowane przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie 1980” rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Katowicach pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Marka Szkudły. W uroczystości wzięli udział uczestnicy wydarzeń 1980 roku, sygnatariusze Porozumienia Katowickiego Jacek Jagiełka i Zbigniew Kupisiewicz, przedstawiciele Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, samorządowcy oraz związkowcy z „Solidarności”.

Podziękowanie dla tych, którzy tworzyli MKZ

Zwracając się do uczestników uroczystości, dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder podkreślił, że pamiątkowa tablica jest podziękowaniem dla wszystkich, którzy tworzyli MKZ. – Nieliczna grupa ludzi pracujących w tym miejscu podołała niezwykłemu zadaniu, jakim było stworzenie związku zawodowego o takiej sile, takiej liczbie i obejmującego tak wiele zakładów pracy. Była to praca tytanicza, wymagająca nierzadko postawienia spraw związku zawodowego przed sprawami osobistymi – powiedział dr Sznajder. Podkreślił, że to właśnie członkowie MKZ położyli fundament pod „Solidarność”. Było to możliwe dzięki temu, że idea „Solidarności” połączyła ich, mimo różnorodności. – Skoro spotykamy się w tym miejscu, po prawie 43 latach, to znaczy, że ci ludzie położyli mocny fundament pod tę organizację – powiedział dyrektor Odziału IPN w Katowicach.

Jan Cegielski, przewodniczący Stowarzyszenia „Porozumienie Katowickie 1980” podkreślił, że starania o upamiętnienie działalności MKZ osiem lat temu rozpoczął nieżyjący już Andrzej Rozpłochowski, przywódca strajku w Hucie Katowice, jeden z głównych sygnatariuszy Porozumienia Katowickiego i przewodniczący MKZ. – To właśnie tutaj, w tym budynku mieścił się jeden z najważniejszych ośrodków „Solidarności” w naszym regionie. Nasza „Solidarność” powstała jako związek zawodowy, niezależny od partii komunistycznej i władzy. Czuliśmy, że robimy coś ważnego, nie tylko dla nas samych, ale również dla Polski – powiedział Jan Cegielski.

Śląsko-dąbrowską „Solidarność” reprezentował wiceprzewodniczący Artur Braszkiewicz, który odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez przewodniczącego Zarządu Regionu Dominika Kolorza. Szef śląsko-dąbrowskiej „S” przypomniał, że 2 z 4 porozumień społecznych zawartych na przełomie sierpnia i września 1980 roku zostały sygnowane w naszym regionie. – Opowiadając historię na wiele sposobów, utrwalamy i przekazujemy ją kolejnym pokoleniom. Ważne są słowa, książki i zdjęcia, ale ważne są również takie tablice, jak ta. Przypomina ona przechodzącym obok, że to właśnie tu, w tym budynku, była pierwsza siedziba „Solidarności” w Katowicach – podkreślił Dominik Kolorz.

Z okazji odsłonięcia tablicy zorganizowano wystawę poświęconą Porozumieniu Katowickiemu i działalności MKZ.

MKZ - największa ponadzakładową organizacją Solidarności w regionie

Międzyzakładowy Komitet Robotniczy przy Hucie Katowice, któremu przewodniczył Andrzej Rozpłochowski, reprezentował robotników strajkujących w wielu zagłębiowskich zakładach pracy. To właśnie w ich imieniu, 11 września 1980 roku MKR podpisał z ówczesną władzą umowę społeczną, która przeszła do historii pod nazwą Porozumienie Katowickie. Zapisy dokumentu otwierały drogę do tworzenia struktur NSZZ „Solidarność” na terenie całego kraju.

23 września 1980 roku, dzień po uzgodnieniu przez przedstawicieli komisji zakładowych z całej Polski statutu NSZZ „Solidarność”, Międzyzakładowy Komitet Robotniczy przy Hucie Katowice został przekształcony w Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” Katowice z tymczasową siedzibą w Hucie Katowice. Była to zarazem jedna z pięciu regionalnych struktur „Solidarności” w ówczesnym województwie katowickim. W październiku MKZ, do którego cały czas dołączały kolejne komisje zakładowe „S”, został przeniesiony do budynku przy ulicy Stalmacha 17 w Katowicach.

Na początku 1981 roku był on największą ponadzakładową organizacją „Solidarności” w regionie. Działalność zakończył po I Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ „Solidarność” województwa katowickiego, zorganizowanym w sierpniu 1981 roku. W trakcie WZD scalone zostały regionalne struktury „S”, wybrano 72-osobowy Zarząd Regionu z przewodniczącym Leszkiem Waliszewskim.

W budynku na Stalmacha mieściła się drukarnia Zarządu Regionu. Pierwsze starcia opozycjonistów z siłami milicji w grudniu 1981 roku miały miejsce właśnie w tym miejscu. 12 grudnia o godzinie 21 drukarnia została zajęta przez funkcjonariuszy MO, a ok. 30 osób, które próbowały ochronić znajdujący się tam sprzęt, zostało pobitych i zatrzymanych.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe