Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy

Aromaterapia to dziedzina wiedzy o ogromnym potencjale, szczególnie interesujący jest wpływ olejków eterycznych na funkcje układu nerwowego. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne poprzez stymulację różnych impulsów nerwowych mogą wywołać stan uspokojenia i jasność umysłu, a w szczególności mogą być wykorzystywane dla poprawy funkcji kognitywnych – takich jak pamięć czy umiejętność koncentracji.
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa / pxfuel.com

Olejki eteryczne mają także działanie uspokajające, poprawiające nastrój, przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. Ponadto aromaterapia może być wykorzystywana u pacjentów ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy demencja.

Aromaty pomagają się uczyć

Terapia zapachem ma zbawienny wpływ na mózg i dlatego dla poprawy pamięci i zachowania jasności umysłu na długie lata warto stosować pozyskane z odpowiednich roślin olejki, mające potwierdzone korzystne działanie na mózg. Co ciekawe, aromaterapia była stosowana w celu wspomożenia nauki już w czasach starożytnych. W starożytnej Grecji wieszano na drzwiach wieńce z rozmarynu, aby poprawić zdolność zapamiętywania i uczenia się. Może warto wypróbować ten sposób także dziś, w nadchodzącym roku szkolnym. Trzeba jednak pamiętać, że efektywność aromaterapii zależy przede wszystkim od właściwego doboru rodzaju olejków, odpowiedniej dawki oraz sposobu aplikacji. Ponieważ mechanizmy wpływu składników występujących w olejkach na funkcje mózgu są podobne do sposobu działania leków farmakologicznych, podczas jednoczesnego stosowania aromaterapii i leków należy rozważyć możliwe interakcje.

Jakie stosować olejki?

Olejek rozmarynowy wspomaga koncentrację. To dobrze znane wiecznie zielone zioło pochodzące z krajów śródziemnomorskich, które jest powszechnie stosowane w kuchni, oferuje wiele korzyści obok tych kulinarnych. Jego ziołowy i odświeżający zapach wspomaga koncentrację i ułatwia zapamiętywanie. Pomaga uspokoić umysł, opanować stres i złagodzić niepokój. W jednym z badań dowiedziono, że dzięki wąchaniu olejku rozmarynowego można szybciej rozwiązywać zadania matematyczne! Skład chemiczny olejku z rozmarynu wpływa korzystnie na naszą zdolność logicznego łączenia faktów, znalezienia przyczyny i skutku. W Wielkiej Brytanii przedstawiono wyniki badań nad korzystnym wpływem olejku rozmarynowego na naukę dzieci. Dotychczas wiele badań potwierdziło poprawę pamięci u dorosłych, którzy regularnie stosowali inhalacje z olejku z rozmarynu, ale testom poddano także uczniów szkół podstawowych. Ich wyniki jednoznacznie potwierdziły skuteczność olejku. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, iż wdychając olejek z rozmarynu, szybciej zapamiętujemy nowe informacje i ich kombinacje. Te właściwości olejek rozmarynowy wykazuje dzięki zawartości cyneolu – aktywnego składnika wywierającego pozytywny wpływ na funkcje mózgu.

Olejek cytrynowy pomaga nie tylko poprawić jasność umysłu, ale podobnie jak wszystkie cytrusy wpływa na polepszenie nastroju oraz zmniejszenie stresu. Ożywia i pobudza, a także łagodzi lęki i napięcie nerwowe. Dzieje się tak, ponieważ olejek cytrynowy pomaga w regulacji dopaminy i serotoniny w mózgu. Doskonale sprawdza się w sprayu – wystarczy dodać kilka kropli do butelki z rozpylaczem z wodą, aby stworzyć otoczenie, które pomoże poprawić koncentrację, jednocześnie zwiększając poziom energii i podnosząc na duchu w tym samym czasie. Olejek cytrynowy jest popularny w wielu firmach finansowych w Chinach; odkąd jest on regularnie rozpraszany w biurach, znacznie spadła liczba popełnianych błędów obliczeniowych. Dodatkowo olejek z cytryny odświeża umysł i poprawia koncentrację. Pracownicy spędzający wiele godzin w pokoju wypełnionym aromatem z naturalnych cytryn są mniej przemęczeni i zauważono u nich lepszą wydajność w pracy.

Olejek z mięty pieprzowej to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Pomaga w pobudzeniu jasności umysłu, poprawie koncentracji i pamięci. Ułatwia skupienie się, redukuje uczucie umysłowego zmęczenia, wspomaga przyswajanie informacji. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cincinnati wykazały, że wdychanie tego olejku może zwiększyć koncentrację umysłu aż o 28 procent. Zapach mięty pomaga się skupić i zredukować uczucie zmęczenia, które może się pojawić po dłuższym czasie nauki, a także wspomaga przyswajanie informacji. Ponadto mięta jest niezastąpiona podczas jazdy samochodem, gdy dopada nas senność – dodaje energii, orzeźwia i nie pozwala zasnąć.
Olejek eukaliptusowy działa podobnie do olejku z mięty pieprzowej – wzmacnia skupienie, poprawia koncentrację i niweluje zmęczenie psychiczne. Jednak olejek z eukaliptusa daje nam coś więcej – pomaga wzmocnić system odpornościowy w walce z wirusami.

Olejek z szałwii muszkatołowej jest destylowaną parą wodną z pąków i liści tej odmiany szałwii. Jest on korzystny w leczeniu depresji, chronicznego stresu i lęku, a jednocześnie pomaga poprawić pamięć i koncentrację. Jest też pomocny w leczeniu stanów nerwicowych, stresu, strachu, paranoi i lęku. Wspaniale stymuluje i równoważy system nerwowy, pomaga usunąć bezsenność i słabość. Olejek ten może podwyższać wydajność pracy fizycznej i umysłowej, aktywizując działanie mózgu. Odnotowano także działanie łagodzące ból głowy. Badania przeprowadzone w 2005 roku wykazały, że szałwia była w stanie poprawić pamięć i funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera. W oddzielnym badaniu klinicznym wykazano, że olejek poprawia czujność umysłową i zapewnia wsparcie poznawcze podczas wdychania.

Olejek z kurkumy pobudza szare komórki. Obserwuje się szybszy powrót do sprawności funkcji myślowych u osób po udarach i zahamowanie procesów demencji. Ostatnio wykorzystuje się ten olejek pomocniczo w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona. Niezwykłym składnikiem występującym naturalnie w czystym olejku eterycznym z kurkumy jest ar-turmeron, którego wpływ na regenerację mózgu przebadał zespół niemieckich naukowców w ‎2014 roku. Okazało się, że ar-turmeron stymuluje proliferację, czyli zdolność rozmnażania się, neuronalnych komórek macierzystych, zwiększając ich liczebność o 80 procent w porównaniu z kulturą komórek kontrolnych.

Olejek z kadzidłowca to kolejny olejek zalecany przez aromaterapeutów osobom cierpiącym na poważne schorzenia pamięciowe. Olejek o lekko owocowym, pikantnym i ziemistym aromacie, używany był przez ludzi od tysięcy lat, a w czasach biblijnych ceniono go bardziej niż złoto. Bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy, dlatego łagodzi stany lękowe i ataki paniki oraz skutki przewlekłego stresu. Świetnie nadaje się również do poprawy koncentracji i skupiania uwagi. Uważany jest wręcz za olejek medytacyjny, pozwalający przenosić nasz umysł na wyższe poziomy świadomości. Ponadto badania potwierdzają jego zdolność do hamowania namnażania się komórek nowotworowych. Możemy również mieszać olejki lub skorzystać z gotowych mieszanek.

Jak stosować olejki na poprawę koncentracji?

Możemy stosować je miejscowo, dodając 2–3 krople olejku do łyżeczki oleju nośnikowego (np. olej kokosowy, migdałowy, jojoba) i wcierając w skórę. Wykorzystajmy je też do kąpieli: dodajmy kilka kropelek olejku do wody w wannie lub spryskajmy nimi ścianki prysznica i pozwólmy parze rozprowadzić aromat. Olejki pojedyncze lub mieszanki są polecane do wypełniania dyfuzorów – najczęściej gotowych ceramicznych karafek, ale można je wykonać także samodzielnie ze szklanych czy ceramicznych pojemników. Pomocne będą również podgrzewane naczynia, czyli kominki zapachowe. Dzięki dyfuzji zapachy są rozpylane w pomieszczeniu. Sami możemy zrobić spray do odświeżania powietrza, dodawszy kilka kropli olejku do szklanej butelki z rozpylaczem. Po napełnieniu wodą ciecz rozpylamy w pomieszczeniu. Najprostszym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych są inhalacje, czyli bezpośrednie wdychanie zapachu – najlepiej w regularnych odstępach czasu. Wystarczy wciągnąć aromat nosem prosto z butelki, nalać kroplę lub dwie na chusteczkę do nosa lub rozcierać olejek w dłoniach i wąchać. Kto nie chce stosować olejków z butelki, może wybrać się na łąkę, gdzie mieszanina naturalnych zapachów poprawi mu nastrój, odstresuje, a nawet oszołomi swym bogactwem. Poleżmy w trawie albo pospacerujmy boso – efekt murowany!

Ewa Banaszkiewicz

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos z ostatniej chwili
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos

– Film Agnieszki Holland "Zielona granica" ma pokazać nas, jako naród zdziczały, brutalny okrutny, ksenofobiczny, rasistowski - niszcząc tym samym naszą pozycję moralną w oczach świata, którą pokazaliśmy przyjmując miliony emigrantów bez tworzenia obozów – powiedział w sobotę w Szczecinie prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem z ostatniej chwili
Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem

Wojna obronna prowadzona przez Polskę w 1939 roku kojarzy się nam przede wszystkim z ogromną dysproporcją techniczną. Z jednej strony nowoczesne, niemieckie jednostki pancerne i zmotoryzowane, poruszające się szybko do przodu, z drugiej zapóźnione technologicznie Wojsko Polskie, usiłujące się im przeciwstawić. Bywały jednak epizody tej kampanii o zaskakującym przebiegu, jak starcie kawalerii pod Krasnobrodem 23 września.

Zełenski: Dziękuję całej Polsce z ostatniej chwili
Zełenski: Dziękuję całej Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że w drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził Lublin, gdzie wręczył odznaczenia państwowe polskim wolontariuszom. Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie - oświadczył.

USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora z ostatniej chwili
USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora

Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wyznaczeniu specjalnego inspektora, który będzie nadzorował fundusze przyznane Ukrainie – podał Pentagon.

Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje z ostatniej chwili
Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje

Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu energetycznego chce ponownie zacząć wykorzystywać rosyjski gaz skroplony LNG. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z celem rządu federalnego, jakim jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji – wynika z informacji agencji Bloomberga.

Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna z ostatniej chwili
Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna

Niemcy liczą, że upokorzona Polska zgodzi się na zmiany w unijnym budżecie i ograniczenie swojej suwerenności. Jednak ta zagrywka może okazać się kosztowną i błędną, jeśli Zjednoczona Prawica wygra wybory – twierdzi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków z ostatniej chwili
Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków

Czy Polska powinna wbrew UE utrzymywać zakaz wwozu zboża z Ukrainy? – takie pytanie zadała Polakom pracownia SW Research.

Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki z ostatniej chwili
Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki

Piosenkarka Ewelina Lisowska wystąpiła w jednym z koncertów TVP z cyklu "Polskie biesiady". Pod jej wpisem na ten temat zamieszczonym w mediach społecznościowych pojawiły się krytyczne komentarze, na które artystka odpowiedziała.

Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek z ostatniej chwili
Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek

Niemcy są najgorzej radzącą sobie gospodarką z grupy największych rozwiniętych gospodarek na świecie. Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Unia Europejska spodziewają się, że gospodarka Niemiec w tym roku skurczy się – pisze serwis euronews.com.

Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe z ostatniej chwili
Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe

Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, jest jeden warunek - ten kurs, który przyjął rząd PiS musi być kontynuowany - powiedział w sobotę, podczas wielkiej przysięgi wojskowej na święcie 16. Dywizji Zmechanizowanej na Polach Grunwaldu szef MON Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy

Aromaterapia to dziedzina wiedzy o ogromnym potencjale, szczególnie interesujący jest wpływ olejków eterycznych na funkcje układu nerwowego. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne poprzez stymulację różnych impulsów nerwowych mogą wywołać stan uspokojenia i jasność umysłu, a w szczególności mogą być wykorzystywane dla poprawy funkcji kognitywnych – takich jak pamięć czy umiejętność koncentracji.
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa / pxfuel.com

Olejki eteryczne mają także działanie uspokajające, poprawiające nastrój, przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. Ponadto aromaterapia może być wykorzystywana u pacjentów ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy demencja.

Aromaty pomagają się uczyć

Terapia zapachem ma zbawienny wpływ na mózg i dlatego dla poprawy pamięci i zachowania jasności umysłu na długie lata warto stosować pozyskane z odpowiednich roślin olejki, mające potwierdzone korzystne działanie na mózg. Co ciekawe, aromaterapia była stosowana w celu wspomożenia nauki już w czasach starożytnych. W starożytnej Grecji wieszano na drzwiach wieńce z rozmarynu, aby poprawić zdolność zapamiętywania i uczenia się. Może warto wypróbować ten sposób także dziś, w nadchodzącym roku szkolnym. Trzeba jednak pamiętać, że efektywność aromaterapii zależy przede wszystkim od właściwego doboru rodzaju olejków, odpowiedniej dawki oraz sposobu aplikacji. Ponieważ mechanizmy wpływu składników występujących w olejkach na funkcje mózgu są podobne do sposobu działania leków farmakologicznych, podczas jednoczesnego stosowania aromaterapii i leków należy rozważyć możliwe interakcje.

Jakie stosować olejki?

Olejek rozmarynowy wspomaga koncentrację. To dobrze znane wiecznie zielone zioło pochodzące z krajów śródziemnomorskich, które jest powszechnie stosowane w kuchni, oferuje wiele korzyści obok tych kulinarnych. Jego ziołowy i odświeżający zapach wspomaga koncentrację i ułatwia zapamiętywanie. Pomaga uspokoić umysł, opanować stres i złagodzić niepokój. W jednym z badań dowiedziono, że dzięki wąchaniu olejku rozmarynowego można szybciej rozwiązywać zadania matematyczne! Skład chemiczny olejku z rozmarynu wpływa korzystnie na naszą zdolność logicznego łączenia faktów, znalezienia przyczyny i skutku. W Wielkiej Brytanii przedstawiono wyniki badań nad korzystnym wpływem olejku rozmarynowego na naukę dzieci. Dotychczas wiele badań potwierdziło poprawę pamięci u dorosłych, którzy regularnie stosowali inhalacje z olejku z rozmarynu, ale testom poddano także uczniów szkół podstawowych. Ich wyniki jednoznacznie potwierdziły skuteczność olejku. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, iż wdychając olejek z rozmarynu, szybciej zapamiętujemy nowe informacje i ich kombinacje. Te właściwości olejek rozmarynowy wykazuje dzięki zawartości cyneolu – aktywnego składnika wywierającego pozytywny wpływ na funkcje mózgu.

Olejek cytrynowy pomaga nie tylko poprawić jasność umysłu, ale podobnie jak wszystkie cytrusy wpływa na polepszenie nastroju oraz zmniejszenie stresu. Ożywia i pobudza, a także łagodzi lęki i napięcie nerwowe. Dzieje się tak, ponieważ olejek cytrynowy pomaga w regulacji dopaminy i serotoniny w mózgu. Doskonale sprawdza się w sprayu – wystarczy dodać kilka kropli do butelki z rozpylaczem z wodą, aby stworzyć otoczenie, które pomoże poprawić koncentrację, jednocześnie zwiększając poziom energii i podnosząc na duchu w tym samym czasie. Olejek cytrynowy jest popularny w wielu firmach finansowych w Chinach; odkąd jest on regularnie rozpraszany w biurach, znacznie spadła liczba popełnianych błędów obliczeniowych. Dodatkowo olejek z cytryny odświeża umysł i poprawia koncentrację. Pracownicy spędzający wiele godzin w pokoju wypełnionym aromatem z naturalnych cytryn są mniej przemęczeni i zauważono u nich lepszą wydajność w pracy.

Olejek z mięty pieprzowej to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Pomaga w pobudzeniu jasności umysłu, poprawie koncentracji i pamięci. Ułatwia skupienie się, redukuje uczucie umysłowego zmęczenia, wspomaga przyswajanie informacji. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cincinnati wykazały, że wdychanie tego olejku może zwiększyć koncentrację umysłu aż o 28 procent. Zapach mięty pomaga się skupić i zredukować uczucie zmęczenia, które może się pojawić po dłuższym czasie nauki, a także wspomaga przyswajanie informacji. Ponadto mięta jest niezastąpiona podczas jazdy samochodem, gdy dopada nas senność – dodaje energii, orzeźwia i nie pozwala zasnąć.
Olejek eukaliptusowy działa podobnie do olejku z mięty pieprzowej – wzmacnia skupienie, poprawia koncentrację i niweluje zmęczenie psychiczne. Jednak olejek z eukaliptusa daje nam coś więcej – pomaga wzmocnić system odpornościowy w walce z wirusami.

Olejek z szałwii muszkatołowej jest destylowaną parą wodną z pąków i liści tej odmiany szałwii. Jest on korzystny w leczeniu depresji, chronicznego stresu i lęku, a jednocześnie pomaga poprawić pamięć i koncentrację. Jest też pomocny w leczeniu stanów nerwicowych, stresu, strachu, paranoi i lęku. Wspaniale stymuluje i równoważy system nerwowy, pomaga usunąć bezsenność i słabość. Olejek ten może podwyższać wydajność pracy fizycznej i umysłowej, aktywizując działanie mózgu. Odnotowano także działanie łagodzące ból głowy. Badania przeprowadzone w 2005 roku wykazały, że szałwia była w stanie poprawić pamięć i funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera. W oddzielnym badaniu klinicznym wykazano, że olejek poprawia czujność umysłową i zapewnia wsparcie poznawcze podczas wdychania.

Olejek z kurkumy pobudza szare komórki. Obserwuje się szybszy powrót do sprawności funkcji myślowych u osób po udarach i zahamowanie procesów demencji. Ostatnio wykorzystuje się ten olejek pomocniczo w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona. Niezwykłym składnikiem występującym naturalnie w czystym olejku eterycznym z kurkumy jest ar-turmeron, którego wpływ na regenerację mózgu przebadał zespół niemieckich naukowców w ‎2014 roku. Okazało się, że ar-turmeron stymuluje proliferację, czyli zdolność rozmnażania się, neuronalnych komórek macierzystych, zwiększając ich liczebność o 80 procent w porównaniu z kulturą komórek kontrolnych.

Olejek z kadzidłowca to kolejny olejek zalecany przez aromaterapeutów osobom cierpiącym na poważne schorzenia pamięciowe. Olejek o lekko owocowym, pikantnym i ziemistym aromacie, używany był przez ludzi od tysięcy lat, a w czasach biblijnych ceniono go bardziej niż złoto. Bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy, dlatego łagodzi stany lękowe i ataki paniki oraz skutki przewlekłego stresu. Świetnie nadaje się również do poprawy koncentracji i skupiania uwagi. Uważany jest wręcz za olejek medytacyjny, pozwalający przenosić nasz umysł na wyższe poziomy świadomości. Ponadto badania potwierdzają jego zdolność do hamowania namnażania się komórek nowotworowych. Możemy również mieszać olejki lub skorzystać z gotowych mieszanek.

Jak stosować olejki na poprawę koncentracji?

Możemy stosować je miejscowo, dodając 2–3 krople olejku do łyżeczki oleju nośnikowego (np. olej kokosowy, migdałowy, jojoba) i wcierając w skórę. Wykorzystajmy je też do kąpieli: dodajmy kilka kropelek olejku do wody w wannie lub spryskajmy nimi ścianki prysznica i pozwólmy parze rozprowadzić aromat. Olejki pojedyncze lub mieszanki są polecane do wypełniania dyfuzorów – najczęściej gotowych ceramicznych karafek, ale można je wykonać także samodzielnie ze szklanych czy ceramicznych pojemników. Pomocne będą również podgrzewane naczynia, czyli kominki zapachowe. Dzięki dyfuzji zapachy są rozpylane w pomieszczeniu. Sami możemy zrobić spray do odświeżania powietrza, dodawszy kilka kropli olejku do szklanej butelki z rozpylaczem. Po napełnieniu wodą ciecz rozpylamy w pomieszczeniu. Najprostszym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych są inhalacje, czyli bezpośrednie wdychanie zapachu – najlepiej w regularnych odstępach czasu. Wystarczy wciągnąć aromat nosem prosto z butelki, nalać kroplę lub dwie na chusteczkę do nosa lub rozcierać olejek w dłoniach i wąchać. Kto nie chce stosować olejków z butelki, może wybrać się na łąkę, gdzie mieszanina naturalnych zapachów poprawi mu nastrój, odstresuje, a nawet oszołomi swym bogactwem. Poleżmy w trawie albo pospacerujmy boso – efekt murowany!

Ewa Banaszkiewicz

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe