Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy

Aromaterapia to dziedzina wiedzy o ogromnym potencjale, szczególnie interesujący jest wpływ olejków eterycznych na funkcje układu nerwowego. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne poprzez stymulację różnych impulsów nerwowych mogą wywołać stan uspokojenia i jasność umysłu, a w szczególności mogą być wykorzystywane dla poprawy funkcji kognitywnych – takich jak pamięć czy umiejętność koncentracji.
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa / pxfuel.com

Olejki eteryczne mają także działanie uspokajające, poprawiające nastrój, przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. Ponadto aromaterapia może być wykorzystywana u pacjentów ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy demencja.

Aromaty pomagają się uczyć

Terapia zapachem ma zbawienny wpływ na mózg i dlatego dla poprawy pamięci i zachowania jasności umysłu na długie lata warto stosować pozyskane z odpowiednich roślin olejki, mające potwierdzone korzystne działanie na mózg. Co ciekawe, aromaterapia była stosowana w celu wspomożenia nauki już w czasach starożytnych. W starożytnej Grecji wieszano na drzwiach wieńce z rozmarynu, aby poprawić zdolność zapamiętywania i uczenia się. Może warto wypróbować ten sposób także dziś, w nadchodzącym roku szkolnym. Trzeba jednak pamiętać, że efektywność aromaterapii zależy przede wszystkim od właściwego doboru rodzaju olejków, odpowiedniej dawki oraz sposobu aplikacji. Ponieważ mechanizmy wpływu składników występujących w olejkach na funkcje mózgu są podobne do sposobu działania leków farmakologicznych, podczas jednoczesnego stosowania aromaterapii i leków należy rozważyć możliwe interakcje.

Jakie stosować olejki?

Olejek rozmarynowy wspomaga koncentrację. To dobrze znane wiecznie zielone zioło pochodzące z krajów śródziemnomorskich, które jest powszechnie stosowane w kuchni, oferuje wiele korzyści obok tych kulinarnych. Jego ziołowy i odświeżający zapach wspomaga koncentrację i ułatwia zapamiętywanie. Pomaga uspokoić umysł, opanować stres i złagodzić niepokój. W jednym z badań dowiedziono, że dzięki wąchaniu olejku rozmarynowego można szybciej rozwiązywać zadania matematyczne! Skład chemiczny olejku z rozmarynu wpływa korzystnie na naszą zdolność logicznego łączenia faktów, znalezienia przyczyny i skutku. W Wielkiej Brytanii przedstawiono wyniki badań nad korzystnym wpływem olejku rozmarynowego na naukę dzieci. Dotychczas wiele badań potwierdziło poprawę pamięci u dorosłych, którzy regularnie stosowali inhalacje z olejku z rozmarynu, ale testom poddano także uczniów szkół podstawowych. Ich wyniki jednoznacznie potwierdziły skuteczność olejku. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, iż wdychając olejek z rozmarynu, szybciej zapamiętujemy nowe informacje i ich kombinacje. Te właściwości olejek rozmarynowy wykazuje dzięki zawartości cyneolu – aktywnego składnika wywierającego pozytywny wpływ na funkcje mózgu.

Olejek cytrynowy pomaga nie tylko poprawić jasność umysłu, ale podobnie jak wszystkie cytrusy wpływa na polepszenie nastroju oraz zmniejszenie stresu. Ożywia i pobudza, a także łagodzi lęki i napięcie nerwowe. Dzieje się tak, ponieważ olejek cytrynowy pomaga w regulacji dopaminy i serotoniny w mózgu. Doskonale sprawdza się w sprayu – wystarczy dodać kilka kropli do butelki z rozpylaczem z wodą, aby stworzyć otoczenie, które pomoże poprawić koncentrację, jednocześnie zwiększając poziom energii i podnosząc na duchu w tym samym czasie. Olejek cytrynowy jest popularny w wielu firmach finansowych w Chinach; odkąd jest on regularnie rozpraszany w biurach, znacznie spadła liczba popełnianych błędów obliczeniowych. Dodatkowo olejek z cytryny odświeża umysł i poprawia koncentrację. Pracownicy spędzający wiele godzin w pokoju wypełnionym aromatem z naturalnych cytryn są mniej przemęczeni i zauważono u nich lepszą wydajność w pracy.

Olejek z mięty pieprzowej to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Pomaga w pobudzeniu jasności umysłu, poprawie koncentracji i pamięci. Ułatwia skupienie się, redukuje uczucie umysłowego zmęczenia, wspomaga przyswajanie informacji. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cincinnati wykazały, że wdychanie tego olejku może zwiększyć koncentrację umysłu aż o 28 procent. Zapach mięty pomaga się skupić i zredukować uczucie zmęczenia, które może się pojawić po dłuższym czasie nauki, a także wspomaga przyswajanie informacji. Ponadto mięta jest niezastąpiona podczas jazdy samochodem, gdy dopada nas senność – dodaje energii, orzeźwia i nie pozwala zasnąć.
Olejek eukaliptusowy działa podobnie do olejku z mięty pieprzowej – wzmacnia skupienie, poprawia koncentrację i niweluje zmęczenie psychiczne. Jednak olejek z eukaliptusa daje nam coś więcej – pomaga wzmocnić system odpornościowy w walce z wirusami.

Olejek z szałwii muszkatołowej jest destylowaną parą wodną z pąków i liści tej odmiany szałwii. Jest on korzystny w leczeniu depresji, chronicznego stresu i lęku, a jednocześnie pomaga poprawić pamięć i koncentrację. Jest też pomocny w leczeniu stanów nerwicowych, stresu, strachu, paranoi i lęku. Wspaniale stymuluje i równoważy system nerwowy, pomaga usunąć bezsenność i słabość. Olejek ten może podwyższać wydajność pracy fizycznej i umysłowej, aktywizując działanie mózgu. Odnotowano także działanie łagodzące ból głowy. Badania przeprowadzone w 2005 roku wykazały, że szałwia była w stanie poprawić pamięć i funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera. W oddzielnym badaniu klinicznym wykazano, że olejek poprawia czujność umysłową i zapewnia wsparcie poznawcze podczas wdychania.

Olejek z kurkumy pobudza szare komórki. Obserwuje się szybszy powrót do sprawności funkcji myślowych u osób po udarach i zahamowanie procesów demencji. Ostatnio wykorzystuje się ten olejek pomocniczo w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona. Niezwykłym składnikiem występującym naturalnie w czystym olejku eterycznym z kurkumy jest ar-turmeron, którego wpływ na regenerację mózgu przebadał zespół niemieckich naukowców w ‎2014 roku. Okazało się, że ar-turmeron stymuluje proliferację, czyli zdolność rozmnażania się, neuronalnych komórek macierzystych, zwiększając ich liczebność o 80 procent w porównaniu z kulturą komórek kontrolnych.

Olejek z kadzidłowca to kolejny olejek zalecany przez aromaterapeutów osobom cierpiącym na poważne schorzenia pamięciowe. Olejek o lekko owocowym, pikantnym i ziemistym aromacie, używany był przez ludzi od tysięcy lat, a w czasach biblijnych ceniono go bardziej niż złoto. Bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy, dlatego łagodzi stany lękowe i ataki paniki oraz skutki przewlekłego stresu. Świetnie nadaje się również do poprawy koncentracji i skupiania uwagi. Uważany jest wręcz za olejek medytacyjny, pozwalający przenosić nasz umysł na wyższe poziomy świadomości. Ponadto badania potwierdzają jego zdolność do hamowania namnażania się komórek nowotworowych. Możemy również mieszać olejki lub skorzystać z gotowych mieszanek.

Jak stosować olejki na poprawę koncentracji?

Możemy stosować je miejscowo, dodając 2–3 krople olejku do łyżeczki oleju nośnikowego (np. olej kokosowy, migdałowy, jojoba) i wcierając w skórę. Wykorzystajmy je też do kąpieli: dodajmy kilka kropelek olejku do wody w wannie lub spryskajmy nimi ścianki prysznica i pozwólmy parze rozprowadzić aromat. Olejki pojedyncze lub mieszanki są polecane do wypełniania dyfuzorów – najczęściej gotowych ceramicznych karafek, ale można je wykonać także samodzielnie ze szklanych czy ceramicznych pojemników. Pomocne będą również podgrzewane naczynia, czyli kominki zapachowe. Dzięki dyfuzji zapachy są rozpylane w pomieszczeniu. Sami możemy zrobić spray do odświeżania powietrza, dodawszy kilka kropli olejku do szklanej butelki z rozpylaczem. Po napełnieniu wodą ciecz rozpylamy w pomieszczeniu. Najprostszym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych są inhalacje, czyli bezpośrednie wdychanie zapachu – najlepiej w regularnych odstępach czasu. Wystarczy wciągnąć aromat nosem prosto z butelki, nalać kroplę lub dwie na chusteczkę do nosa lub rozcierać olejek w dłoniach i wąchać. Kto nie chce stosować olejków z butelki, może wybrać się na łąkę, gdzie mieszanina naturalnych zapachów poprawi mu nastrój, odstresuje, a nawet oszołomi swym bogactwem. Poleżmy w trawie albo pospacerujmy boso – efekt murowany!

Ewa Banaszkiewicz

 


 

POLECANE
Nie żyje Wacław Gluth-Nowowiejski ps. Wacek. Był ostatnim żyjącym robinsonem warszawskim Wiadomości
Nie żyje Wacław Gluth-Nowowiejski ps. "Wacek". Był ostatnim żyjącym robinsonem warszawskim

Nie żyje Wacław Gluth-Nowowiejski ps. "Wacek", dowódca drużyny z Powstania Warszawskiego, cudem ocalały z Rzezi Marymontu. Był ostatnim żyjącym robinsonem warszawskim.

Janusz Palikot w areszcie. Są nowe informacje od jego obrońcy gorące
Janusz Palikot w areszcie. Są nowe informacje od jego obrońcy

Przebywający od początku października br. w areszcie były poseł, biznesmen Janusz Palikot nie wyjdzie we wtorek na wolność – poinformował PAP jego obrońca mec. Andrzej Malicki. Rodzinie Palikota nie uda się w terminie wpłacić 2 mln zł poręczenia majątkowego.

Biedronka zapewnia, że Ryszard Petru ma aktualne badania Sanepid Wiadomości
Biedronka zapewnia, że Ryszard Petru ma aktualne badania Sanepid

Poseł Ryszard Petru z Polski 2050 we wtorek pracuje w jednym z warszawskich dyskontów Biedronki. Jeden z użytkowników Facebooka postanowił zapytać sklep, czy poseł ma ważne badania Sanepid.

Ustawa skierowana do TK. Jest decyzja prezydenta polityka
Ustawa skierowana do TK. Jest decyzja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację ustawy o sporcie do Trybunału Konstytucyjnego. Wątpliwości prezydenta wzbudził sposób wybierania części nowych członków zarządów polskich związków sportowych oraz proponowane przez ustawodawcę kary.

Pałac Buckingham. Nowe informacje w sprawie Kate Middleton z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Nowe informacje w sprawie Kate Middleton

Księżna Kate oraz książę William spędzają święta Bożego Narodzenia wraz ze swoimi dziećmi w Norfolk.

Rosyjski statek zatonął. Jest komunikat Wiadomości
Rosyjski statek zatonął. Jest komunikat

Rosyjski kontenerowiec zatonął we wtorek na Morzu Śródziemnym w skutek wybuchu w maszynowni – poinformowała agencja Reutera powołując się na rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Rosyjskie władze przekazały, że 14 z 16 członków załogi udało się uratować, dwóch pozostaje zaginionych.

Izabela Trojanowska pogrążona w żałobie. Smutna wiadomość tuż przed Świętami z ostatniej chwili
Izabela Trojanowska pogrążona w żałobie. Smutna wiadomość tuż przed Świętami

Izabela Trojanowska przekazała, że tuż przed świętami Bożego Narodzenia odeszła jej ukochana mama.

Para Prezydencka złożyła bożonarodzeniowe życzenia. Zobacz nagranie gorące
Para Prezydencka złożyła bożonarodzeniowe życzenia. Zobacz nagranie

Boże Narodzenie to święto spełnionej nadziei. Życzymy Państwu i Państwa bliskim pomyślnej realizacji wszelkich planów, zamierzeń oraz wielu okazji do radosnego wspólnego świętowania. Błogosławionych Świąt! Wesołych Świąt, wszystkiego dobrego! – życzy w opublikowanym nagraniu Para Prezydencka.

Komunikat IMGW na Boże Narodzenie 2024. Oto co nas czeka Wiadomości
Komunikat IMGW na Boże Narodzenie 2024. Oto co nas czeka

IMGW opublikował komunikat dotyczący pogody w Wigilię i Boże Narodzenie. Chłodna aura, możliwe opady śniegu i deszczu, wzrost ciśnienia atmosferycznego. Sprawdź szczegóły.

Tusk i Kaczyński nie mają powodów do zadowolenia. Najnowszy sondaż partyjny gorące
Tusk i Kaczyński nie mają powodów do zadowolenia. Najnowszy sondaż partyjny

Poparcie dla KO oraz PiS spada, podczas gdy dla Trzeciej Drogi i Lewicy rośnie – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię United Surveys.

REKLAMA

Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy

Aromaterapia to dziedzina wiedzy o ogromnym potencjale, szczególnie interesujący jest wpływ olejków eterycznych na funkcje układu nerwowego. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne poprzez stymulację różnych impulsów nerwowych mogą wywołać stan uspokojenia i jasność umysłu, a w szczególności mogą być wykorzystywane dla poprawy funkcji kognitywnych – takich jak pamięć czy umiejętność koncentracji.
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa Terapia aromatem na pamięć i skołatane nerwy
Olejki eteryczne. Ilustracja poglądowa / pxfuel.com

Olejki eteryczne mają także działanie uspokajające, poprawiające nastrój, przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. Ponadto aromaterapia może być wykorzystywana u pacjentów ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy demencja.

Aromaty pomagają się uczyć

Terapia zapachem ma zbawienny wpływ na mózg i dlatego dla poprawy pamięci i zachowania jasności umysłu na długie lata warto stosować pozyskane z odpowiednich roślin olejki, mające potwierdzone korzystne działanie na mózg. Co ciekawe, aromaterapia była stosowana w celu wspomożenia nauki już w czasach starożytnych. W starożytnej Grecji wieszano na drzwiach wieńce z rozmarynu, aby poprawić zdolność zapamiętywania i uczenia się. Może warto wypróbować ten sposób także dziś, w nadchodzącym roku szkolnym. Trzeba jednak pamiętać, że efektywność aromaterapii zależy przede wszystkim od właściwego doboru rodzaju olejków, odpowiedniej dawki oraz sposobu aplikacji. Ponieważ mechanizmy wpływu składników występujących w olejkach na funkcje mózgu są podobne do sposobu działania leków farmakologicznych, podczas jednoczesnego stosowania aromaterapii i leków należy rozważyć możliwe interakcje.

Jakie stosować olejki?

Olejek rozmarynowy wspomaga koncentrację. To dobrze znane wiecznie zielone zioło pochodzące z krajów śródziemnomorskich, które jest powszechnie stosowane w kuchni, oferuje wiele korzyści obok tych kulinarnych. Jego ziołowy i odświeżający zapach wspomaga koncentrację i ułatwia zapamiętywanie. Pomaga uspokoić umysł, opanować stres i złagodzić niepokój. W jednym z badań dowiedziono, że dzięki wąchaniu olejku rozmarynowego można szybciej rozwiązywać zadania matematyczne! Skład chemiczny olejku z rozmarynu wpływa korzystnie na naszą zdolność logicznego łączenia faktów, znalezienia przyczyny i skutku. W Wielkiej Brytanii przedstawiono wyniki badań nad korzystnym wpływem olejku rozmarynowego na naukę dzieci. Dotychczas wiele badań potwierdziło poprawę pamięci u dorosłych, którzy regularnie stosowali inhalacje z olejku z rozmarynu, ale testom poddano także uczniów szkół podstawowych. Ich wyniki jednoznacznie potwierdziły skuteczność olejku. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, iż wdychając olejek z rozmarynu, szybciej zapamiętujemy nowe informacje i ich kombinacje. Te właściwości olejek rozmarynowy wykazuje dzięki zawartości cyneolu – aktywnego składnika wywierającego pozytywny wpływ na funkcje mózgu.

Olejek cytrynowy pomaga nie tylko poprawić jasność umysłu, ale podobnie jak wszystkie cytrusy wpływa na polepszenie nastroju oraz zmniejszenie stresu. Ożywia i pobudza, a także łagodzi lęki i napięcie nerwowe. Dzieje się tak, ponieważ olejek cytrynowy pomaga w regulacji dopaminy i serotoniny w mózgu. Doskonale sprawdza się w sprayu – wystarczy dodać kilka kropli do butelki z rozpylaczem z wodą, aby stworzyć otoczenie, które pomoże poprawić koncentrację, jednocześnie zwiększając poziom energii i podnosząc na duchu w tym samym czasie. Olejek cytrynowy jest popularny w wielu firmach finansowych w Chinach; odkąd jest on regularnie rozpraszany w biurach, znacznie spadła liczba popełnianych błędów obliczeniowych. Dodatkowo olejek z cytryny odświeża umysł i poprawia koncentrację. Pracownicy spędzający wiele godzin w pokoju wypełnionym aromatem z naturalnych cytryn są mniej przemęczeni i zauważono u nich lepszą wydajność w pracy.

Olejek z mięty pieprzowej to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Pomaga w pobudzeniu jasności umysłu, poprawie koncentracji i pamięci. Ułatwia skupienie się, redukuje uczucie umysłowego zmęczenia, wspomaga przyswajanie informacji. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cincinnati wykazały, że wdychanie tego olejku może zwiększyć koncentrację umysłu aż o 28 procent. Zapach mięty pomaga się skupić i zredukować uczucie zmęczenia, które może się pojawić po dłuższym czasie nauki, a także wspomaga przyswajanie informacji. Ponadto mięta jest niezastąpiona podczas jazdy samochodem, gdy dopada nas senność – dodaje energii, orzeźwia i nie pozwala zasnąć.
Olejek eukaliptusowy działa podobnie do olejku z mięty pieprzowej – wzmacnia skupienie, poprawia koncentrację i niweluje zmęczenie psychiczne. Jednak olejek z eukaliptusa daje nam coś więcej – pomaga wzmocnić system odpornościowy w walce z wirusami.

Olejek z szałwii muszkatołowej jest destylowaną parą wodną z pąków i liści tej odmiany szałwii. Jest on korzystny w leczeniu depresji, chronicznego stresu i lęku, a jednocześnie pomaga poprawić pamięć i koncentrację. Jest też pomocny w leczeniu stanów nerwicowych, stresu, strachu, paranoi i lęku. Wspaniale stymuluje i równoważy system nerwowy, pomaga usunąć bezsenność i słabość. Olejek ten może podwyższać wydajność pracy fizycznej i umysłowej, aktywizując działanie mózgu. Odnotowano także działanie łagodzące ból głowy. Badania przeprowadzone w 2005 roku wykazały, że szałwia była w stanie poprawić pamięć i funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera. W oddzielnym badaniu klinicznym wykazano, że olejek poprawia czujność umysłową i zapewnia wsparcie poznawcze podczas wdychania.

Olejek z kurkumy pobudza szare komórki. Obserwuje się szybszy powrót do sprawności funkcji myślowych u osób po udarach i zahamowanie procesów demencji. Ostatnio wykorzystuje się ten olejek pomocniczo w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona. Niezwykłym składnikiem występującym naturalnie w czystym olejku eterycznym z kurkumy jest ar-turmeron, którego wpływ na regenerację mózgu przebadał zespół niemieckich naukowców w ‎2014 roku. Okazało się, że ar-turmeron stymuluje proliferację, czyli zdolność rozmnażania się, neuronalnych komórek macierzystych, zwiększając ich liczebność o 80 procent w porównaniu z kulturą komórek kontrolnych.

Olejek z kadzidłowca to kolejny olejek zalecany przez aromaterapeutów osobom cierpiącym na poważne schorzenia pamięciowe. Olejek o lekko owocowym, pikantnym i ziemistym aromacie, używany był przez ludzi od tysięcy lat, a w czasach biblijnych ceniono go bardziej niż złoto. Bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy, dlatego łagodzi stany lękowe i ataki paniki oraz skutki przewlekłego stresu. Świetnie nadaje się również do poprawy koncentracji i skupiania uwagi. Uważany jest wręcz za olejek medytacyjny, pozwalający przenosić nasz umysł na wyższe poziomy świadomości. Ponadto badania potwierdzają jego zdolność do hamowania namnażania się komórek nowotworowych. Możemy również mieszać olejki lub skorzystać z gotowych mieszanek.

Jak stosować olejki na poprawę koncentracji?

Możemy stosować je miejscowo, dodając 2–3 krople olejku do łyżeczki oleju nośnikowego (np. olej kokosowy, migdałowy, jojoba) i wcierając w skórę. Wykorzystajmy je też do kąpieli: dodajmy kilka kropelek olejku do wody w wannie lub spryskajmy nimi ścianki prysznica i pozwólmy parze rozprowadzić aromat. Olejki pojedyncze lub mieszanki są polecane do wypełniania dyfuzorów – najczęściej gotowych ceramicznych karafek, ale można je wykonać także samodzielnie ze szklanych czy ceramicznych pojemników. Pomocne będą również podgrzewane naczynia, czyli kominki zapachowe. Dzięki dyfuzji zapachy są rozpylane w pomieszczeniu. Sami możemy zrobić spray do odświeżania powietrza, dodawszy kilka kropli olejku do szklanej butelki z rozpylaczem. Po napełnieniu wodą ciecz rozpylamy w pomieszczeniu. Najprostszym sposobem na wykorzystanie olejków eterycznych są inhalacje, czyli bezpośrednie wdychanie zapachu – najlepiej w regularnych odstępach czasu. Wystarczy wciągnąć aromat nosem prosto z butelki, nalać kroplę lub dwie na chusteczkę do nosa lub rozcierać olejek w dłoniach i wąchać. Kto nie chce stosować olejków z butelki, może wybrać się na łąkę, gdzie mieszanina naturalnych zapachów poprawi mu nastrój, odstresuje, a nawet oszołomi swym bogactwem. Poleżmy w trawie albo pospacerujmy boso – efekt murowany!

Ewa Banaszkiewicz

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe