Beatyfikacja Rodziny Ulmów. "Dali świadectwo, że człowiek w imię miłości bliźniego, zdolny jest poświęcić własne życie"

Rozmowa o działaniach Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie w kontekście propagowania historii Rodziny Ulmów wśród nauczycieli i uczniów. W trakcie wywiadu, Tomasz Madej, dyrektor ORE oraz Agnieszka Karczewska-Gzik, kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, omawiają konkretne inicjatywy podejmowane przez ORE w tej kwestii. W centrum rozmowy znajdują się m.in. proces Beatyfikacji oraz znaczenie męczeństwa, które stanowią istotne elementy przekazywanej historii. Ośrodek Rozwoju Edukacji odgrywa kluczową rolę w upowszechnianiu tych wartości wśród nauczycieli i uczniów oraz społeczności edukacyjnej.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej Beatyfikacja Rodziny Ulmów.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej / ORE

Jak Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zajmuje się doskonaleniem nauczycieli oraz realizacją różnego rodzaju projektów i wydarzeń?

Chociażby jednym z takich wydarzeń jest to jest fakt, że znajdujemy się  tutaj w Markowej w związku ze zbliżającą się Beatyfikacją Rodziny Ulmów w celu przygotowania materiałów edukacyjnych w przedstawionym temacie.

 

Korzenie

Co sprawia, że proces Beatyfikacji, o którym wspomniał Pan Dyrektor, ma tak ogromne znaczenie w kontekście doceniania działań tej rodziny?

Po pierwsze, ważnym jest ze względu na to, kim jesteśmy, jakie mamy korzenie.

Jesteśmy narodem katolickim, narodem, którego wartości patriotyczne powinny być na pierwszym miejscu. Jesteśmy narodem, który dba też o naszą historię i naszą kulturę.

Pamiętajmy ,że to w jakiej sytuacji teraz znajduje się Polska, generalnie jest też zasługą naszych przodków, naszych poprzedników, tym, kim oni byli, że też walczyli za naszą wolność. Bo my Polacy pomagaliśmy Żydom i innym narodom, innym osobom. Stąd ta Beatyfikacja wydaje mi się, że jest takim bardzo ważnym procesem, pokazuje tak naprawdę to, że poświęcenie dla narodu polskiego, dla narodu żydowskiego też było takim bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o naszą kulturę, nasze obyczaje, nasze zwyczaje, wartości patriotyczne.

 

Męczeństwo

Kto z członków Rodziny Ulmów zostanie ogłoszony Błogosławionym, podkreślając tym samym jej niezwykłe osiągnięcia?

Proces Beatyfikacyjny będzie obejmował Rodzinę Ulmów, która wraz z ukrywającymi się Żydami była rozstrzelana – to osiem osób, w tym też było nienarodzone dziecko. Stąd całe to wydarzenie, cały ten proces Beatyfikacyjny dla nas, dla Polaków, jest bardzo ważny. Nie było jeszcze w historii Kościoła Katolickiego takiej osoby, pomijając fakt Ojca Maksymiliana Kolbego, który też stracił życie w obozie koncentracyjnym ratując życie innej osoby, i to jest też w tym przypadku.

W jaki sposób męczeństwo wpływa na proces Beatyfikacyjny Rodziny Ulmów i dlaczego to cierpienie jest tak istotne dla uznania ich za osoby godne czci?

Męczeństwo jest takim, mogę powiedzieć, stanem, takim faktem, że wydaje mi się, że zginęli za wolną Polskę, zginęli też za to, że byli katolikami, że byli też Polakami. Pomagali osobom narodowości żydowskiej pomimo że jednak Polacy mieli różne inne dziwne wystąpienia, różne dziwne wątpliwości. Ale sam proces beatyfikacyjny, sama  rodzina Ulmów, i fakt, że została rozstrzelana za to, że pomagała Żydom, pokazuje to, że jest to dla nas ważne jako  Polaków.

 

Agnieszka Karczewska-Gzik, Kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich Ośrodka Rozwoju Edukacji

Proszę wyjaśnić, jak Państwa obecność w muzeum rodziny Ulmów wpływa na działania związane z organizacją Beatfikacji. Jakie jest główne zadanie tej wizyty?

Znajdujemy się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, nie bez powodu. W mijającym roku szkolnym 2022/2023 - Ministerstwo Edukacji i Nauki zleciło nam realizację projektu edukacyjnego  „Rodzina Ulmów”, we współpracy z Muzeum w Markowej. Celem naszym jest opracowanie pięciu filmów edukacyjnych z przykładowymi scenariuszami zajęć. Zatem nauczyciele wraz z uczniami będą mogli podjąć się realizacji zagadnień związanych z Beatyfikacją Rodziny Ulmów i odnieść się do wątków związanych z  Holokaustem.

Warto dodać w tym miejscu, że Ośrodek Rozwoju Edukacji – Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, którym kieruję, od 2004 r prowadzi stałą współpracę z Instytutem Jad Waszem, polegającą na wizytach polskich nauczycieli w Jerozolimie, w Izraelu. W tym roku chcielibyśmy przedstawić tam nasz pakiet edukacyjny dotyczący Rodziny Ulmów, tym bardziej, że w roku 1995 Józef i Wiktoria Ulma otrzymali pośmiertnie tytuł : Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Poprzez realizację naszego projektu, pragniemy pielęgnować pamięć o bohaterskich Polakach, ich wzajemnej miłości, rodzinie, wielkim patriotyzmie. Chcemy przedstawić uczniom zainteresowania Józefa Ulmy, jego nowatorskie działania w zakresie fotografii czy małej elektrowni oraz zaprezentować żonę, Wiktorię, która na co dzień bardzo go wspierała i zajmowała się sześciorgiem dzieci. Jednym z tematów będzie życie społeczne na wsi w tamtych latach. Kultura ludowa, tradycje. Uwiecznimy w kadrach filmu skansen, który powstał dzięki staraniom mieszkańców Markowej i odzwierciedla echo minionych dni. Chcemy by  nauczyciele poprzez wspólny projekt we właściwy sposób realizowali temat dotyczący heroizmu.   Wierzymy, że powstałe materiały będą też zachętą do poszukiwań i zgłębiania wiedzy przez nauczycieli jak i uczniów na temat Błogosławionej Rodziny Ulmów i Ich Wielkiego Czynu. 


Co sprawiło, że postawa Rodziny Ulmów została doceniona w stopniu, który zaowocował ich uhonorowaniem Tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata ?

Przede wszystkim dlatego że Rodzina Ulmów dała świadectwo tego, że człowiek w imię miłości bliźniego jest zdolny poświęcić własne życie…
 


 

POLECANE
Samuel Pereira: Kto zyskał na operacji dezinformacyjnej przeciwko Morawieckiemu? tylko u nas
Samuel Pereira: Kto zyskał na operacji dezinformacyjnej przeciwko Morawieckiemu?

W Polsce, jak i na całym świecie, dezinformacja staje się niebezpieczną bronią w walce politycznej. Wbrew temu co jest popularne sądzić – najczęściej chwytają się jej te środowiska, które prezentują się jako walczące z kłamstwem i nienawiścią.

Pieniądze dla PiS. Szef PKW ostrzega gorące
Pieniądze dla PiS. Szef PKW ostrzega

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak wyraził nadzieję, że podczas poniedziałkowego posiedzenia członkowie Komisji zajmą stanowisko ws. zapytania ministra finansów o wypłatę środków dla PiS. Zauważył, że ich niewypłacenie może być podstawą protestów wyborczych.

Dostaliśmy odpowiedź ministerstwa sprawiedliwości nt. badań skóry głowy i cebulek włosów w ministerstwie tylko u nas
Dostaliśmy odpowiedź ministerstwa sprawiedliwości nt. badań skóry głowy i cebulek włosów w ministerstwie

Dziwacznie brzmiące informacje na temat wydatków Ministerstwa Sprawiedliwości ujawniła szefowa Krajowej Rady Sądowniczej Dagmara Pawełczyk-Woicka. Mamy odpowiedź ministerstwa.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Pociągi II linii metra kursują po skróconej trasie – informuje warszawskie metro.

Atak nożownika w Niemczech. Wiadomo, kim jest sprawca Wiadomości
Atak nożownika w Niemczech. Wiadomo, kim jest sprawca

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko zginęły, a dwie zostały poważnie ranne w wyniku ataku nożownika w miejscowości Aschaffenburg. Policja zatrzymała sprawcę - 28-letniego mężczyznę z Afganistanu.

Pożar składowiska odpadów z niebezpiecznymi materiałami pod Radomskiem Wiadomości
Pożar składowiska odpadów z niebezpiecznymi materiałami pod Radomskiem

W gminie Radomsko w woj. łódzkim doszło do pożaru składowiska odpadów z niebezpiecznymi materiałami.

Wiadomości
Samsung S25. Powrót kultowej serii S

Dzisiaj miała miejsce premiera flagowego smartfona ze stajni Samsunga. Nowy model telefonu należący do popularnej serii S z pewnością zadziwi nie tylko fanów marki. Czy Samsung Galaxy S25 ma szansę zatrząść rynkiem? Sprawdź!

Trzaskowski bił na alarm ws. 800 plus dla Ukraińców. Ministerstwo: Nie wpłynęła żadna propozycja Wiadomości
Trzaskowski bił na alarm ws. 800 plus dla Ukraińców. Ministerstwo: Nie wpłynęła żadna propozycja

Do resortu rodziny nie wpłynęły ze sztabu prezydenta Rafała Trzaskowskiego żadne oficjalne informacje ani propozycje zmian przepisów dotyczących 800 plus dla Ukraińców – informuje Wirtualną Polskę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Jest pierwszy sondaż polityka
Krzysztof Stanowski ogłosił start w wyborach. Jest pierwszy sondaż

Dziennikarz Krzysztof Stanowski zapowiedział, że wystartuje w wyborach prezydenckich. Co sądzą o nim Polacy?

Minister Kotula skłamała w sprawie wykształcenia? Jest reakcja gorące
Minister Kotula skłamała w sprawie wykształcenia? Jest reakcja

"Przez pięć lat Katarzyna Kotula na swoim koncie w Sejmie przedstawiała, że posiada stopień magistra Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Okazało się jednak, że minister ds. równości takiego dyplomu nie posiada" – informuje Telewizja Republika. Teraz do całej sprawy odniosła się sama minister.

REKLAMA

Beatyfikacja Rodziny Ulmów. "Dali świadectwo, że człowiek w imię miłości bliźniego, zdolny jest poświęcić własne życie"

Rozmowa o działaniach Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie w kontekście propagowania historii Rodziny Ulmów wśród nauczycieli i uczniów. W trakcie wywiadu, Tomasz Madej, dyrektor ORE oraz Agnieszka Karczewska-Gzik, kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, omawiają konkretne inicjatywy podejmowane przez ORE w tej kwestii. W centrum rozmowy znajdują się m.in. proces Beatyfikacji oraz znaczenie męczeństwa, które stanowią istotne elementy przekazywanej historii. Ośrodek Rozwoju Edukacji odgrywa kluczową rolę w upowszechnianiu tych wartości wśród nauczycieli i uczniów oraz społeczności edukacyjnej.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej Beatyfikacja Rodziny Ulmów.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej / ORE

Jak Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zajmuje się doskonaleniem nauczycieli oraz realizacją różnego rodzaju projektów i wydarzeń?

Chociażby jednym z takich wydarzeń jest to jest fakt, że znajdujemy się  tutaj w Markowej w związku ze zbliżającą się Beatyfikacją Rodziny Ulmów w celu przygotowania materiałów edukacyjnych w przedstawionym temacie.

 

Korzenie

Co sprawia, że proces Beatyfikacji, o którym wspomniał Pan Dyrektor, ma tak ogromne znaczenie w kontekście doceniania działań tej rodziny?

Po pierwsze, ważnym jest ze względu na to, kim jesteśmy, jakie mamy korzenie.

Jesteśmy narodem katolickim, narodem, którego wartości patriotyczne powinny być na pierwszym miejscu. Jesteśmy narodem, który dba też o naszą historię i naszą kulturę.

Pamiętajmy ,że to w jakiej sytuacji teraz znajduje się Polska, generalnie jest też zasługą naszych przodków, naszych poprzedników, tym, kim oni byli, że też walczyli za naszą wolność. Bo my Polacy pomagaliśmy Żydom i innym narodom, innym osobom. Stąd ta Beatyfikacja wydaje mi się, że jest takim bardzo ważnym procesem, pokazuje tak naprawdę to, że poświęcenie dla narodu polskiego, dla narodu żydowskiego też było takim bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o naszą kulturę, nasze obyczaje, nasze zwyczaje, wartości patriotyczne.

 

Męczeństwo

Kto z członków Rodziny Ulmów zostanie ogłoszony Błogosławionym, podkreślając tym samym jej niezwykłe osiągnięcia?

Proces Beatyfikacyjny będzie obejmował Rodzinę Ulmów, która wraz z ukrywającymi się Żydami była rozstrzelana – to osiem osób, w tym też było nienarodzone dziecko. Stąd całe to wydarzenie, cały ten proces Beatyfikacyjny dla nas, dla Polaków, jest bardzo ważny. Nie było jeszcze w historii Kościoła Katolickiego takiej osoby, pomijając fakt Ojca Maksymiliana Kolbego, który też stracił życie w obozie koncentracyjnym ratując życie innej osoby, i to jest też w tym przypadku.

W jaki sposób męczeństwo wpływa na proces Beatyfikacyjny Rodziny Ulmów i dlaczego to cierpienie jest tak istotne dla uznania ich za osoby godne czci?

Męczeństwo jest takim, mogę powiedzieć, stanem, takim faktem, że wydaje mi się, że zginęli za wolną Polskę, zginęli też za to, że byli katolikami, że byli też Polakami. Pomagali osobom narodowości żydowskiej pomimo że jednak Polacy mieli różne inne dziwne wystąpienia, różne dziwne wątpliwości. Ale sam proces beatyfikacyjny, sama  rodzina Ulmów, i fakt, że została rozstrzelana za to, że pomagała Żydom, pokazuje to, że jest to dla nas ważne jako  Polaków.

 

Agnieszka Karczewska-Gzik, Kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich Ośrodka Rozwoju Edukacji

Proszę wyjaśnić, jak Państwa obecność w muzeum rodziny Ulmów wpływa na działania związane z organizacją Beatfikacji. Jakie jest główne zadanie tej wizyty?

Znajdujemy się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, nie bez powodu. W mijającym roku szkolnym 2022/2023 - Ministerstwo Edukacji i Nauki zleciło nam realizację projektu edukacyjnego  „Rodzina Ulmów”, we współpracy z Muzeum w Markowej. Celem naszym jest opracowanie pięciu filmów edukacyjnych z przykładowymi scenariuszami zajęć. Zatem nauczyciele wraz z uczniami będą mogli podjąć się realizacji zagadnień związanych z Beatyfikacją Rodziny Ulmów i odnieść się do wątków związanych z  Holokaustem.

Warto dodać w tym miejscu, że Ośrodek Rozwoju Edukacji – Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, którym kieruję, od 2004 r prowadzi stałą współpracę z Instytutem Jad Waszem, polegającą na wizytach polskich nauczycieli w Jerozolimie, w Izraelu. W tym roku chcielibyśmy przedstawić tam nasz pakiet edukacyjny dotyczący Rodziny Ulmów, tym bardziej, że w roku 1995 Józef i Wiktoria Ulma otrzymali pośmiertnie tytuł : Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Poprzez realizację naszego projektu, pragniemy pielęgnować pamięć o bohaterskich Polakach, ich wzajemnej miłości, rodzinie, wielkim patriotyzmie. Chcemy przedstawić uczniom zainteresowania Józefa Ulmy, jego nowatorskie działania w zakresie fotografii czy małej elektrowni oraz zaprezentować żonę, Wiktorię, która na co dzień bardzo go wspierała i zajmowała się sześciorgiem dzieci. Jednym z tematów będzie życie społeczne na wsi w tamtych latach. Kultura ludowa, tradycje. Uwiecznimy w kadrach filmu skansen, który powstał dzięki staraniom mieszkańców Markowej i odzwierciedla echo minionych dni. Chcemy by  nauczyciele poprzez wspólny projekt we właściwy sposób realizowali temat dotyczący heroizmu.   Wierzymy, że powstałe materiały będą też zachętą do poszukiwań i zgłębiania wiedzy przez nauczycieli jak i uczniów na temat Błogosławionej Rodziny Ulmów i Ich Wielkiego Czynu. 


Co sprawiło, że postawa Rodziny Ulmów została doceniona w stopniu, który zaowocował ich uhonorowaniem Tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata ?

Przede wszystkim dlatego że Rodzina Ulmów dała świadectwo tego, że człowiek w imię miłości bliźniego jest zdolny poświęcić własne życie…
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe