Beatyfikacja Rodziny Ulmów. "Dali świadectwo, że człowiek w imię miłości bliźniego, zdolny jest poświęcić własne życie"

Rozmowa o działaniach Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie w kontekście propagowania historii Rodziny Ulmów wśród nauczycieli i uczniów. W trakcie wywiadu, Tomasz Madej, dyrektor ORE oraz Agnieszka Karczewska-Gzik, kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, omawiają konkretne inicjatywy podejmowane przez ORE w tej kwestii. W centrum rozmowy znajdują się m.in. proces Beatyfikacji oraz znaczenie męczeństwa, które stanowią istotne elementy przekazywanej historii. Ośrodek Rozwoju Edukacji odgrywa kluczową rolę w upowszechnianiu tych wartości wśród nauczycieli i uczniów oraz społeczności edukacyjnej.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej Beatyfikacja Rodziny Ulmów.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej / ORE

Jak Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zajmuje się doskonaleniem nauczycieli oraz realizacją różnego rodzaju projektów i wydarzeń?

Chociażby jednym z takich wydarzeń jest to jest fakt, że znajdujemy się  tutaj w Markowej w związku ze zbliżającą się Beatyfikacją Rodziny Ulmów w celu przygotowania materiałów edukacyjnych w przedstawionym temacie.

 

Korzenie

Co sprawia, że proces Beatyfikacji, o którym wspomniał Pan Dyrektor, ma tak ogromne znaczenie w kontekście doceniania działań tej rodziny?

Po pierwsze, ważnym jest ze względu na to, kim jesteśmy, jakie mamy korzenie.

Jesteśmy narodem katolickim, narodem, którego wartości patriotyczne powinny być na pierwszym miejscu. Jesteśmy narodem, który dba też o naszą historię i naszą kulturę.

Pamiętajmy ,że to w jakiej sytuacji teraz znajduje się Polska, generalnie jest też zasługą naszych przodków, naszych poprzedników, tym, kim oni byli, że też walczyli za naszą wolność. Bo my Polacy pomagaliśmy Żydom i innym narodom, innym osobom. Stąd ta Beatyfikacja wydaje mi się, że jest takim bardzo ważnym procesem, pokazuje tak naprawdę to, że poświęcenie dla narodu polskiego, dla narodu żydowskiego też było takim bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o naszą kulturę, nasze obyczaje, nasze zwyczaje, wartości patriotyczne.

 

Męczeństwo

Kto z członków Rodziny Ulmów zostanie ogłoszony Błogosławionym, podkreślając tym samym jej niezwykłe osiągnięcia?

Proces Beatyfikacyjny będzie obejmował Rodzinę Ulmów, która wraz z ukrywającymi się Żydami była rozstrzelana – to osiem osób, w tym też było nienarodzone dziecko. Stąd całe to wydarzenie, cały ten proces Beatyfikacyjny dla nas, dla Polaków, jest bardzo ważny. Nie było jeszcze w historii Kościoła Katolickiego takiej osoby, pomijając fakt Ojca Maksymiliana Kolbego, który też stracił życie w obozie koncentracyjnym ratując życie innej osoby, i to jest też w tym przypadku.

W jaki sposób męczeństwo wpływa na proces Beatyfikacyjny Rodziny Ulmów i dlaczego to cierpienie jest tak istotne dla uznania ich za osoby godne czci?

Męczeństwo jest takim, mogę powiedzieć, stanem, takim faktem, że wydaje mi się, że zginęli za wolną Polskę, zginęli też za to, że byli katolikami, że byli też Polakami. Pomagali osobom narodowości żydowskiej pomimo że jednak Polacy mieli różne inne dziwne wystąpienia, różne dziwne wątpliwości. Ale sam proces beatyfikacyjny, sama  rodzina Ulmów, i fakt, że została rozstrzelana za to, że pomagała Żydom, pokazuje to, że jest to dla nas ważne jako  Polaków.

 

Agnieszka Karczewska-Gzik, Kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich Ośrodka Rozwoju Edukacji

Proszę wyjaśnić, jak Państwa obecność w muzeum rodziny Ulmów wpływa na działania związane z organizacją Beatfikacji. Jakie jest główne zadanie tej wizyty?

Znajdujemy się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, nie bez powodu. W mijającym roku szkolnym 2022/2023 - Ministerstwo Edukacji i Nauki zleciło nam realizację projektu edukacyjnego  „Rodzina Ulmów”, we współpracy z Muzeum w Markowej. Celem naszym jest opracowanie pięciu filmów edukacyjnych z przykładowymi scenariuszami zajęć. Zatem nauczyciele wraz z uczniami będą mogli podjąć się realizacji zagadnień związanych z Beatyfikacją Rodziny Ulmów i odnieść się do wątków związanych z  Holokaustem.

Warto dodać w tym miejscu, że Ośrodek Rozwoju Edukacji – Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, którym kieruję, od 2004 r prowadzi stałą współpracę z Instytutem Jad Waszem, polegającą na wizytach polskich nauczycieli w Jerozolimie, w Izraelu. W tym roku chcielibyśmy przedstawić tam nasz pakiet edukacyjny dotyczący Rodziny Ulmów, tym bardziej, że w roku 1995 Józef i Wiktoria Ulma otrzymali pośmiertnie tytuł : Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Poprzez realizację naszego projektu, pragniemy pielęgnować pamięć o bohaterskich Polakach, ich wzajemnej miłości, rodzinie, wielkim patriotyzmie. Chcemy przedstawić uczniom zainteresowania Józefa Ulmy, jego nowatorskie działania w zakresie fotografii czy małej elektrowni oraz zaprezentować żonę, Wiktorię, która na co dzień bardzo go wspierała i zajmowała się sześciorgiem dzieci. Jednym z tematów będzie życie społeczne na wsi w tamtych latach. Kultura ludowa, tradycje. Uwiecznimy w kadrach filmu skansen, który powstał dzięki staraniom mieszkańców Markowej i odzwierciedla echo minionych dni. Chcemy by  nauczyciele poprzez wspólny projekt we właściwy sposób realizowali temat dotyczący heroizmu.   Wierzymy, że powstałe materiały będą też zachętą do poszukiwań i zgłębiania wiedzy przez nauczycieli jak i uczniów na temat Błogosławionej Rodziny Ulmów i Ich Wielkiego Czynu. 


Co sprawiło, że postawa Rodziny Ulmów została doceniona w stopniu, który zaowocował ich uhonorowaniem Tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata ?

Przede wszystkim dlatego że Rodzina Ulmów dała świadectwo tego, że człowiek w imię miłości bliźniego jest zdolny poświęcić własne życie…
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ogromne balony pozwolą na życie w kosmosie? Zaskakujący eksperyment naukowców wideo
Ogromne balony pozwolą na życie w kosmosie? Zaskakujący eksperyment naukowców

Interestingengineering.com relacjonuje, że naukowcy z Max Space badają możliwość zamieszkania w przestrzeni kosmicznej w konstrukcjach przypominających balony wielkości stadionu. Ich zdaniem mogłyby one służyć badaczom, turystom a nawet producentom chcącym testować farmaceutyki lub półprzewodniki w warunkach mikro-grawitacji.

Samuel Pereira: Zielony Ład - biedniejsi będą mieli ciężej, a bogatsi lżej Wiadomości
Samuel Pereira: Zielony Ład - biedniejsi będą mieli ciężej, a bogatsi lżej

Na samym początku chciałbym serdecznie przywitać się z Państwem na łamach „Tysola”. To miejsce wyjątkowe w kilku względów, ale dla mnie szczególnie jako przestrzeń wolności, skupionej na polskich sprawach.

Słowackie władze po zamachu na premiera: stoimy u progu wojny domowej z ostatniej chwili
Słowackie władze po zamachu na premiera: stoimy u progu wojny domowej

Lekarze cały czas walczą o życie premiera Roberta Fico, którego stan pozostaje ciężki. Poinformował o tym w czasie specjalnej konferencji prasowej we środę wieczorem minister obrony Słowacji Robert Kaliniak. „Stoimy u progu wojny domowej” – ostrzega Matusz Szutaj Esztok, minister spraw wewnętrznych.

Trwają obchody 40. rocznicy śmierci bł. Jerzego Popiełuszki - zapraszamy na niezwykłe wydarzenie Wiadomości
Trwają obchody 40. rocznicy śmierci bł. Jerzego Popiełuszki - zapraszamy na niezwykłe wydarzenie

W rocznicę odprawionej przez ks. Jerzego Popiełuszkę pierwszej mszy za ojczyznę 28 lutego rozpoczął się 37-tygodniowy program obchodów 40. rocznicy śmierci kapelana Solidarności.

Sejm podjął decyzję ws. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy polityka
Sejm podjął decyzję ws. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Posłowie opowiedzieli się za poprawkami zgłoszonymi przez kluby KO i Polska 2050-TD. Nowelizacja zakłada m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu.

Bójka na maczety w niemieckim mieście gorące
Bójka na maczety w niemieckim mieście

W niedzielę w niemieckim Lipsku doszło do bójki pomiędzy kilkoma mężczyznami. Jeden z nich uzbrojony był w maczetę. W wyniku zajścia ranne zostały dwie osoby w wieku 26-lat.

Syn podejrzanego o zamach na premiera Słowacji zabiera głos z ostatniej chwili
Syn podejrzanego o zamach na premiera Słowacji zabiera głos

- Nie mam pojęcia, co ojciec miał na myśli, co zaplanował i dlaczego do tego doszło - powiedział syn domniemanego zamachowca.

Skandal. W rządzonym przez burmistrza z PO Michałowie stanęły pomniki uderzające w obrońców polskiej granicy Wiadomości
Skandal. W rządzonym przez burmistrza z PO Michałowie stanęły pomniki uderzające w obrońców polskiej granicy

W parku miejskim w Michałowie na Podlasiu, które opinia publiczna poznała dzięki ofiarnej służbie Straży Granicznej, której strażnica mieści się na obrzeżach miasta, oraz histerii, którą wywołano wokół tzw. "dzieci z Michałowa", stanęły dwa pomniki o skandalicznej wymowie.

Prezydent Macron ogłasza stan wyjątkowy z ostatniej chwili
Prezydent Macron ogłasza stan wyjątkowy

Prezydent Francji Emmanuel Macron podjął decyzję o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w Nowej Kaledonii, terytorium zamorskim Francji - podał w środę Pałac Elizejski. W Nowej Kaledonii trwają zamieszki, w których zginęły cztery osoby.

Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Kate Middleton poważnie chora. Książę William wydał nowy komunikat

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Od tego momentu oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham. Media bacznie śledzą każdy komunikat.

REKLAMA

Beatyfikacja Rodziny Ulmów. "Dali świadectwo, że człowiek w imię miłości bliźniego, zdolny jest poświęcić własne życie"

Rozmowa o działaniach Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie w kontekście propagowania historii Rodziny Ulmów wśród nauczycieli i uczniów. W trakcie wywiadu, Tomasz Madej, dyrektor ORE oraz Agnieszka Karczewska-Gzik, kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, omawiają konkretne inicjatywy podejmowane przez ORE w tej kwestii. W centrum rozmowy znajdują się m.in. proces Beatyfikacji oraz znaczenie męczeństwa, które stanowią istotne elementy przekazywanej historii. Ośrodek Rozwoju Edukacji odgrywa kluczową rolę w upowszechnianiu tych wartości wśród nauczycieli i uczniów oraz społeczności edukacyjnej.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej Beatyfikacja Rodziny Ulmów.
dr Marcin Chorąży [IPN], dyrektor ORE Tomasz Madej / ORE

Jak Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie zajmuje się doskonaleniem nauczycieli oraz realizacją różnego rodzaju projektów i wydarzeń?

Chociażby jednym z takich wydarzeń jest to jest fakt, że znajdujemy się  tutaj w Markowej w związku ze zbliżającą się Beatyfikacją Rodziny Ulmów w celu przygotowania materiałów edukacyjnych w przedstawionym temacie.

 

Korzenie

Co sprawia, że proces Beatyfikacji, o którym wspomniał Pan Dyrektor, ma tak ogromne znaczenie w kontekście doceniania działań tej rodziny?

Po pierwsze, ważnym jest ze względu na to, kim jesteśmy, jakie mamy korzenie.

Jesteśmy narodem katolickim, narodem, którego wartości patriotyczne powinny być na pierwszym miejscu. Jesteśmy narodem, który dba też o naszą historię i naszą kulturę.

Pamiętajmy ,że to w jakiej sytuacji teraz znajduje się Polska, generalnie jest też zasługą naszych przodków, naszych poprzedników, tym, kim oni byli, że też walczyli za naszą wolność. Bo my Polacy pomagaliśmy Żydom i innym narodom, innym osobom. Stąd ta Beatyfikacja wydaje mi się, że jest takim bardzo ważnym procesem, pokazuje tak naprawdę to, że poświęcenie dla narodu polskiego, dla narodu żydowskiego też było takim bardzo ważnym elementem, jeśli chodzi o naszą kulturę, nasze obyczaje, nasze zwyczaje, wartości patriotyczne.

 

Męczeństwo

Kto z członków Rodziny Ulmów zostanie ogłoszony Błogosławionym, podkreślając tym samym jej niezwykłe osiągnięcia?

Proces Beatyfikacyjny będzie obejmował Rodzinę Ulmów, która wraz z ukrywającymi się Żydami była rozstrzelana – to osiem osób, w tym też było nienarodzone dziecko. Stąd całe to wydarzenie, cały ten proces Beatyfikacyjny dla nas, dla Polaków, jest bardzo ważny. Nie było jeszcze w historii Kościoła Katolickiego takiej osoby, pomijając fakt Ojca Maksymiliana Kolbego, który też stracił życie w obozie koncentracyjnym ratując życie innej osoby, i to jest też w tym przypadku.

W jaki sposób męczeństwo wpływa na proces Beatyfikacyjny Rodziny Ulmów i dlaczego to cierpienie jest tak istotne dla uznania ich za osoby godne czci?

Męczeństwo jest takim, mogę powiedzieć, stanem, takim faktem, że wydaje mi się, że zginęli za wolną Polskę, zginęli też za to, że byli katolikami, że byli też Polakami. Pomagali osobom narodowości żydowskiej pomimo że jednak Polacy mieli różne inne dziwne wystąpienia, różne dziwne wątpliwości. Ale sam proces beatyfikacyjny, sama  rodzina Ulmów, i fakt, że została rozstrzelana za to, że pomagała Żydom, pokazuje to, że jest to dla nas ważne jako  Polaków.

 

Agnieszka Karczewska-Gzik, Kierownik Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich Ośrodka Rozwoju Edukacji

Proszę wyjaśnić, jak Państwa obecność w muzeum rodziny Ulmów wpływa na działania związane z organizacją Beatfikacji. Jakie jest główne zadanie tej wizyty?

Znajdujemy się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, nie bez powodu. W mijającym roku szkolnym 2022/2023 - Ministerstwo Edukacji i Nauki zleciło nam realizację projektu edukacyjnego  „Rodzina Ulmów”, we współpracy z Muzeum w Markowej. Celem naszym jest opracowanie pięciu filmów edukacyjnych z przykładowymi scenariuszami zajęć. Zatem nauczyciele wraz z uczniami będą mogli podjąć się realizacji zagadnień związanych z Beatyfikacją Rodziny Ulmów i odnieść się do wątków związanych z  Holokaustem.

Warto dodać w tym miejscu, że Ośrodek Rozwoju Edukacji – Wydział Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich, którym kieruję, od 2004 r prowadzi stałą współpracę z Instytutem Jad Waszem, polegającą na wizytach polskich nauczycieli w Jerozolimie, w Izraelu. W tym roku chcielibyśmy przedstawić tam nasz pakiet edukacyjny dotyczący Rodziny Ulmów, tym bardziej, że w roku 1995 Józef i Wiktoria Ulma otrzymali pośmiertnie tytuł : Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Poprzez realizację naszego projektu, pragniemy pielęgnować pamięć o bohaterskich Polakach, ich wzajemnej miłości, rodzinie, wielkim patriotyzmie. Chcemy przedstawić uczniom zainteresowania Józefa Ulmy, jego nowatorskie działania w zakresie fotografii czy małej elektrowni oraz zaprezentować żonę, Wiktorię, która na co dzień bardzo go wspierała i zajmowała się sześciorgiem dzieci. Jednym z tematów będzie życie społeczne na wsi w tamtych latach. Kultura ludowa, tradycje. Uwiecznimy w kadrach filmu skansen, który powstał dzięki staraniom mieszkańców Markowej i odzwierciedla echo minionych dni. Chcemy by  nauczyciele poprzez wspólny projekt we właściwy sposób realizowali temat dotyczący heroizmu.   Wierzymy, że powstałe materiały będą też zachętą do poszukiwań i zgłębiania wiedzy przez nauczycieli jak i uczniów na temat Błogosławionej Rodziny Ulmów i Ich Wielkiego Czynu. 


Co sprawiło, że postawa Rodziny Ulmów została doceniona w stopniu, który zaowocował ich uhonorowaniem Tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata ?

Przede wszystkim dlatego że Rodzina Ulmów dała świadectwo tego, że człowiek w imię miłości bliźniego jest zdolny poświęcić własne życie…
 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe