Kredyt konsolidacyjny – kiedy opłaca się zaciągnąć takie zobowiązanie?

Kredyt konsolidacyjny to produkt, który łączy kilka długów w jedno większe obciążenie. Takie finansowanie opłaca się tylko wtedy, gdy jego rata nie przewyższa dotychczasowych zobowiązań na rzecz wierzycieli. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu terminu spłaty. Kto powinien zainteresować się konsolidacją długów i na jakie rzeczy musi zwrócić uwagę przy wyborze takiego kredytu?
 Kredyt konsolidacyjny – kiedy opłaca się zaciągnąć takie zobowiązanie?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to specyficzny produkt bankowy, który wyróżnia się pod względem przeznaczenia oraz sposobu wypłacania środków. Ten typ zobowiązania zaciąga się w celu spłacenia obciążeń finansowych u różnych wierzycieli. Konsolidacja polega na tym, że bank reguluje zewnętrzne długi klienta i następnie przekształca je w jeden kredyt. Spłacenie dotychczasowych należności zachodzi bez bezpośredniego udziału konsumenta, ponieważ nowy kredytodawca przelewa sumy zadłużenia od razu na rachunek wierzycieli.

Takie scalone zobowiązanie jest większe, ale ma też dłuższy okres spłaty. Dzięki temu jego rata jest mniejsza niż suma wszystkich opłat uiszczanych co miesiąc na konta różnych podmiotów. To rozwiązanie pozwala podreperować domowy budżet, a także ograniczyć ilość formalności – konsolidacja sprawia, że klient nie musi już pilnować wielu terminów płatności, bo jego finanse obsługuje już tylko jeden bank.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo jest on opłacalny?

Kredyt konsolidacyjny opłaca się wtedy, gdy jego rata obciąża portfel mniej niż wydatki związane ze spłatą licznych pożyczek z różnych instytucji. Jednak nie każdy, kto ma więcej niż jedno zobowiązanie, musi od razu decydować się na połączenie długów. Takie rozwiązanie powinny rozważyć głównie osoby, które znajdują się w niepewnej sytuacji finansowej.

Konsolidacja długów jest dobrym wyjściem w momencie, gdy ktoś jest o krok od przekredytowania. Mowa o sytuacji, w której suma wszystkich miesięcznych rat przewyższa połowę wynagrodzenia. Jeśli ktoś zarabia 4 000 złotych i na konta wierzycieli regularnie odprowadza więcej niż 2 000 złotych, to prawdopodobnie nie zostają mu już żadne środki do odłożenia. Brak oszczędności w połączeniu z niespodziewaną sytuacją (np. stratą pracy albo nagłym wzrostem wskaźnika WIBOR) może poskutkować trudnościami z wywiązywaniem się z umów bankowych.

Taka sytuacja jest w stanie zapędzić konsumenta w spiralę kredytową – stan, w którym kolejne pożyczki zaciągane są tylko po to, by za ich sprawą opłacać bieżące zadłużenie. Gdy dojdzie do takiego zapętlenia, to na konsolidację może być już za późno, ponieważ bank nie będzie chciał udzielić pomocy osobie z tak niestabilną sytuacją finansową. Dlatego o kredycie konsolidacyjnym warto pomyśleć wcześniej – jeszcze przed zaistnieniem problemów ze spłatą należności.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest na tyle popularny, że można znaleźć go w ofercie większości banków. Jednak należy mieć w pamięci fakt, że propozycje instytucji finansowych różnią się pod kilkoma względami. Przy wyborze produktu należy zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

  • minimalny i maksymalny okres spłaty scalonego zadłużenia;
  • forma oraz wysokość oprocentowania produktu;
  • minimalna i maksymalna kwota kredytu;
  • prowizja dla banku;
  • rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO).

Analizę tych czynników i dobór najkorzystniejszej oferty da się wykonać samodzielnie. Jednak takie zadanie może pochłonąć sporo czasu oraz energii zwłaszcza w przypadku osób, które nie zajmują się finansami na co dzień. Sprawę są w stanie ułatwić rozwiązania takie jak kalkulator kredytu konsolidacyjnego na Bankier SMART. Jest to interaktywne narzędzie, w którym można wybrać potrzebną kwotę i preferowany okres jej spłaty. Dzięki tym informacjom zostanie wygenerowany ranking najkorzystniejszych propozycji spełniających oczekiwania potencjalnego kredytobiorcy.

Jakie obciążenia obejmuje kredyt konsolidacyjny?

Przy podejmowaniu decyzji o konsolidacji zobowiązań, warto wiedzieć, że niektóre oferty mogą nie obejmować pewnych rodzajów zadłużenia. To od polityki wybranego banku zależy, jakie obciążenia uda się scalić. Niektóre instytucje przyjmują tylko klientów z kredytami, a inne spłacają też długi w formie:

  • pożyczek lub chwilówek pozabankowych;
  • zobowiązań zaciągniętych w SKOK-ach;
  • zadłużeń na kartach kredytowych;
  • limitów na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR).

Co więcej, oferty bankowe mogą różnić się pod względem tego, jak wiele produktów można jednocześnie scalić za pomocą kredytu konsolidacyjnego. Dlatego przed podpisaniem umowy należy dobrze przeanalizować ofertę i sprawdzić, czy uwzględnia ona wszystkie zobowiązania, które chce się ująć we wspólnym zobowiązaniu.

Kredyt konsolidacyjny z opcją dodatkowych środków

Choć kredyt konsolidacyjny zazwyczaj opiewa na sumę, która jest równa kwocie zadłużeń, to warto wiedzieć, że są wyjątki od tej reguły. Niektóre banki oprócz scalenia zobowiązań oferują również wypłacenie dodatkowych środków. Takie ponadprogramowe pieniądze nie trafiają bezpośrednio na konta wierzycieli, a od razu na rachunek klienta. Zwykle można je spożytkować w dowolny sposób.

Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny z opcją dodatkowych środków, trzeba jednak spełnić pewne wymagania. Na taki produkt mogą liczyć osoby z wysoką zdolnością kredytową. Ten wskaźnik to jeden z najważniejszych parametrów, które bank bierze pod uwagę w trakcie wydawania decyzji o przydzieleniu jakiegokolwiek finansowania.

Wszystko dlatego, że zdolność określa prawdopodobieństwo terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami. Zatem jeśli jest ona wysoka, to kredytodawca nie podejmuje dużego ryzyka i może udzielić klientowi nieco pokaźniejszej pożyczki.


 

POLECANE
Aż zadrżał budynek. Zaskakujące zjawisko nad Poznaniem Wiadomości
"Aż zadrżał budynek". Zaskakujące zjawisko nad Poznaniem

Wieczorem 8 maja, około godziny 22:00, w Poznaniu dało się słyszeć potężny huk. Świadkowie relacjonują, że na niebie pojawił się nagły błysk, a chwilę później zatrzęsły się okna i budynki. Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w centrum miasta, w rejonie Garbar.

Oni w tej chwili robią wszystko, żeby się ratować. Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
"Oni w tej chwili robią wszystko, żeby się ratować". Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. Karola Nawrockiego

– Znam wyniki badań, także amerykańskich, jeżeli chodzi o to, kto wygra [wybory prezydenckie – red.] i wiadomo, że oni w tej chwili robią wszystko, żeby się ratować – powiedział w piątek Jarosław Kaczyński pytany o nową publikację Interii ws. mieszkania Karola Nawrockiego.

UOKiK ostrzega rodziców. Te produkty zagrażają zdrowiu Wiadomości
UOKiK ostrzega rodziców. Te produkty zagrażają zdrowiu

Siedem z 14 modeli wózków dziecięcych, sprawdzonych przez Inspekcję Handlową, miało wady konstrukcyjne; w sześciu modelach były też niezgodności w oznakowaniu - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 Masowe zatrucie w Szczytnie. Kilkadziesiąt osób z objawami z ostatniej chwili
Masowe zatrucie w Szczytnie. Kilkadziesiąt osób z objawami

W Akademii Policji w Szczytnie doszło do masowego przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych wśród słuchaczy. Jak poinformował rzecznik uczelni Krzysztof Wasyńczuk, w ciągu ostatnich godzin kilkudziesięciu uczestników zajęć zgłosiło objawy chorobowe. Zajęcia zostały natychmiast wstrzymane, a poszkodowani otrzymali nakaz pozostania w pokojach. 

To tylko gra dla mediów. Burza po emisji programu TVN gorące
"To tylko gra dla mediów". Burza po emisji programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Wiadomości
Manchester City i Pep Guardiola – w końcu na szczycie Europy

To była droga pełna obsesji, oczekiwań i powracającego pytania: „Kiedy Guardiola w końcu wygra Ligę Mistrzów z Manchesterem City?” Odpowiedź nadeszła 10 czerwca 2023 roku w Stambule. Po latach prób i frustracjach – City sięgnęło po upragniony puchar. Po raz pierwszy w historii klub z niebieskiej części Manchesteru został najlepszą ekipą w Europie.

Merz: Trump zaprosił mnie do Waszyngtonu. Będziemy rozmawiać o cłach polityka
Merz: Trump zaprosił mnie do Waszyngtonu. Będziemy rozmawiać o cłach

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz poinformował w piątek w Brukseli, że prezydent USA Donald Trump zaprosił go do Waszyngtonu. Rozmowy ze stroną amerykańską mają dotyczyć sporu handlowego USA z UE, w tym wzajemnego odejścia od ceł - powiadomił szef niemieckiego rządu.

Donald Tusk ujawnia szczegóły traktatu z Francją z ostatniej chwili
Donald Tusk ujawnia szczegóły traktatu z Francją

Donald Tusk poleciał do Francji, gdzie ma być podpisać traktat polsko-francuski. Premier zaznaczył, że w dokumencie są m.in. zawarte wzajemne gwarancje bezpieczeństwa.

Będziemy bardzo tęsknić. Smutny komunikat warszawskiego zoo Wiadomości
"Będziemy bardzo tęsknić". Smutny komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

Komunikat dla mieszkańców Kielc Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Kielc

W piątek 9 maja, wieczorem, zmieni się organizacja ruchu na ulicy Żeromskiego w Kielcach. To efekt prac nad modernizacją ostatniego fragmentu ulicy przeprowadzanych w ramach miejskiego projektu "poprawy dostępności komunikacyjnej w śródmieściu".

REKLAMA

Kredyt konsolidacyjny – kiedy opłaca się zaciągnąć takie zobowiązanie?

Kredyt konsolidacyjny to produkt, który łączy kilka długów w jedno większe obciążenie. Takie finansowanie opłaca się tylko wtedy, gdy jego rata nie przewyższa dotychczasowych zobowiązań na rzecz wierzycieli. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu terminu spłaty. Kto powinien zainteresować się konsolidacją długów i na jakie rzeczy musi zwrócić uwagę przy wyborze takiego kredytu?
 Kredyt konsolidacyjny – kiedy opłaca się zaciągnąć takie zobowiązanie?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to specyficzny produkt bankowy, który wyróżnia się pod względem przeznaczenia oraz sposobu wypłacania środków. Ten typ zobowiązania zaciąga się w celu spłacenia obciążeń finansowych u różnych wierzycieli. Konsolidacja polega na tym, że bank reguluje zewnętrzne długi klienta i następnie przekształca je w jeden kredyt. Spłacenie dotychczasowych należności zachodzi bez bezpośredniego udziału konsumenta, ponieważ nowy kredytodawca przelewa sumy zadłużenia od razu na rachunek wierzycieli.

Takie scalone zobowiązanie jest większe, ale ma też dłuższy okres spłaty. Dzięki temu jego rata jest mniejsza niż suma wszystkich opłat uiszczanych co miesiąc na konta różnych podmiotów. To rozwiązanie pozwala podreperować domowy budżet, a także ograniczyć ilość formalności – konsolidacja sprawia, że klient nie musi już pilnować wielu terminów płatności, bo jego finanse obsługuje już tylko jeden bank.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo jest on opłacalny?

Kredyt konsolidacyjny opłaca się wtedy, gdy jego rata obciąża portfel mniej niż wydatki związane ze spłatą licznych pożyczek z różnych instytucji. Jednak nie każdy, kto ma więcej niż jedno zobowiązanie, musi od razu decydować się na połączenie długów. Takie rozwiązanie powinny rozważyć głównie osoby, które znajdują się w niepewnej sytuacji finansowej.

Konsolidacja długów jest dobrym wyjściem w momencie, gdy ktoś jest o krok od przekredytowania. Mowa o sytuacji, w której suma wszystkich miesięcznych rat przewyższa połowę wynagrodzenia. Jeśli ktoś zarabia 4 000 złotych i na konta wierzycieli regularnie odprowadza więcej niż 2 000 złotych, to prawdopodobnie nie zostają mu już żadne środki do odłożenia. Brak oszczędności w połączeniu z niespodziewaną sytuacją (np. stratą pracy albo nagłym wzrostem wskaźnika WIBOR) może poskutkować trudnościami z wywiązywaniem się z umów bankowych.

Taka sytuacja jest w stanie zapędzić konsumenta w spiralę kredytową – stan, w którym kolejne pożyczki zaciągane są tylko po to, by za ich sprawą opłacać bieżące zadłużenie. Gdy dojdzie do takiego zapętlenia, to na konsolidację może być już za późno, ponieważ bank nie będzie chciał udzielić pomocy osobie z tak niestabilną sytuacją finansową. Dlatego o kredycie konsolidacyjnym warto pomyśleć wcześniej – jeszcze przed zaistnieniem problemów ze spłatą należności.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest na tyle popularny, że można znaleźć go w ofercie większości banków. Jednak należy mieć w pamięci fakt, że propozycje instytucji finansowych różnią się pod kilkoma względami. Przy wyborze produktu należy zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

  • minimalny i maksymalny okres spłaty scalonego zadłużenia;
  • forma oraz wysokość oprocentowania produktu;
  • minimalna i maksymalna kwota kredytu;
  • prowizja dla banku;
  • rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO).

Analizę tych czynników i dobór najkorzystniejszej oferty da się wykonać samodzielnie. Jednak takie zadanie może pochłonąć sporo czasu oraz energii zwłaszcza w przypadku osób, które nie zajmują się finansami na co dzień. Sprawę są w stanie ułatwić rozwiązania takie jak kalkulator kredytu konsolidacyjnego na Bankier SMART. Jest to interaktywne narzędzie, w którym można wybrać potrzebną kwotę i preferowany okres jej spłaty. Dzięki tym informacjom zostanie wygenerowany ranking najkorzystniejszych propozycji spełniających oczekiwania potencjalnego kredytobiorcy.

Jakie obciążenia obejmuje kredyt konsolidacyjny?

Przy podejmowaniu decyzji o konsolidacji zobowiązań, warto wiedzieć, że niektóre oferty mogą nie obejmować pewnych rodzajów zadłużenia. To od polityki wybranego banku zależy, jakie obciążenia uda się scalić. Niektóre instytucje przyjmują tylko klientów z kredytami, a inne spłacają też długi w formie:

  • pożyczek lub chwilówek pozabankowych;
  • zobowiązań zaciągniętych w SKOK-ach;
  • zadłużeń na kartach kredytowych;
  • limitów na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR).

Co więcej, oferty bankowe mogą różnić się pod względem tego, jak wiele produktów można jednocześnie scalić za pomocą kredytu konsolidacyjnego. Dlatego przed podpisaniem umowy należy dobrze przeanalizować ofertę i sprawdzić, czy uwzględnia ona wszystkie zobowiązania, które chce się ująć we wspólnym zobowiązaniu.

Kredyt konsolidacyjny z opcją dodatkowych środków

Choć kredyt konsolidacyjny zazwyczaj opiewa na sumę, która jest równa kwocie zadłużeń, to warto wiedzieć, że są wyjątki od tej reguły. Niektóre banki oprócz scalenia zobowiązań oferują również wypłacenie dodatkowych środków. Takie ponadprogramowe pieniądze nie trafiają bezpośrednio na konta wierzycieli, a od razu na rachunek klienta. Zwykle można je spożytkować w dowolny sposób.

Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny z opcją dodatkowych środków, trzeba jednak spełnić pewne wymagania. Na taki produkt mogą liczyć osoby z wysoką zdolnością kredytową. Ten wskaźnik to jeden z najważniejszych parametrów, które bank bierze pod uwagę w trakcie wydawania decyzji o przydzieleniu jakiegokolwiek finansowania.

Wszystko dlatego, że zdolność określa prawdopodobieństwo terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami. Zatem jeśli jest ona wysoka, to kredytodawca nie podejmuje dużego ryzyka i może udzielić klientowi nieco pokaźniejszej pożyczki.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe