Burza wokół serialu „Reset”. Polski reżyser odwołuje w proteście wywiad z Edwardem Lucasem

W poniedziałek 12 czerwca o godz. 21.30 na antenie TVP Info i TVP1 został wyemitowany pierwszy odcinek serialu dokumentalnego „Reset”. Nad serialem od ponad roku pracowali: dziennikarz Michał Rachoń i historyk Sławomir Cenckiewicz. W serialu ujawnili nieznane dokumenty i fakty na temat tzw. polsko-rosyjskiego resetu lat 2007–2014.
Dwóch rozmówców Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza, amerykański finansista Bill Browder oraz brytyjski dziennikarz Edward Lucas, którzy wystąpili w pierwszym odcinku „Resetu”, następnego dnia po emisji na swoich profilach w mediach społecznościowych wyraziło negatywną ocenę filmu, a Edward Lucas zażądał usunięcia swoich wypowiedzi z serialu.
Mariusz Pilis: Nie mogę dłużej milczeć
W związku z oświadczeniem Edwarda Lucasa głos w sprawie zabrał prezes Mewa Film i wiceprezes SDP Mariusz Pilis, który poinformował o odwołaniu zaplanowanego wcześniej wywiadu z Lucasem. Opublikował on w swoim wpisie list otwarty skierowany do dziennikarza.
Drogi Edwardzie, jestem prezesem Mewa Film i wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Spotkaliśmy się kiedyś zawodowo na planie mojego filmu „List z Polski”. To był pierwszy polski film o katastrofie smoleńskiej. To, co robisz, godzi w wolność słowa, wstawia knebel wolnej, demokratycznej debacie i zmierza do zablokowania głosu, który Polacy znać powinni. Powodów mogę się tylko domyślać. Budzi to mój najgłębszy sprzeciw. Jestem przerażony tym, jak daleko sięgają nieformalne powiązania świata polityki z mediami, które owocują tą brudną kampanią, którą od rana obserwuję. Jesteś jej nie tylko współbohaterem, ale również współtwórcą
– pisze Mariusz Pilis. Reżyser podkreśla, że głos Lucasa jest teraz „bez pardonu wykorzystywany przez opozycję polityczną w moim kraju”, a „kierunkiem tego wściekłego ataku są dziennikarze i media publiczne”.
W związku z Twoim oświadczeniem na Twitterze i domaganiem się od TVP i dziennikarzy wycofania Twoich wypowiedzi z serialu „Reset”, chciałbym Cię poinformować, że odwołujemy nasz wywiad z Tobą, który miał się odbyć za dwa dni w Londynie dla potrzeb filmu dokumentalnego w ramach cyklu Current Affairs Pełny Obraz, który przygotowujemy od trzech lat dla TVP
– poinformował reżyser.
Gorąco Cię namawialiśmy, aby ten wywiad się odbył. Ale kiedy publicznie zacząłeś się domagać wycofania twoich wypowiedzi z filmu „RESET”, uznałem, że nie mogę dłużej milczeć w tej sprawie. Zawsze z tym walczyłem. Sprzeciwiam się temu i teraz. Obejrzałem wczoraj film „RESET” i tak między nami: to kawał rzetelnej i profesjonalnej roboty dziennikarskiej. A cała akcja, której jesteś już współtwórcą, zmierza do zakneblowania ostrej, ale jednak wciąż debaty politycznej w moim kraju. Łączę wyrazy szacunku M. Pilis
– podsumował Mariusz Pilis.
Mariusz Pilis
Mariusz Arkadiusz Pilis to polski reżyser, scenarzysta filmowy, dziennikarz i korespondent wojenny, autor filmów dokumentalnych. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Autor filmów dokumentalnych o Kaukazie, Rosji, Azji Środkowej i Bliskim Wschodzie. Współpracownik wielu telewizji, m.in. TVP, TVN, duńskiej TV2, holenderskiej VPRO oraz brytyjskich BBC i Channel 4. Pracował jako korespondent TVP na Ukrainie. Pomysłodawca i pierwszy dyrektor TVP Info. Autor filmu dokumentalnego „List z Polski” ukazującego międzynarodowe tło katastrofy smoleńskiej. Był to pierwszy polski dokument o katastrofie smoleńskiej.
W 2018 jego dokument „Teraz i w godzinę śmierci” został nominowany w kategorii „najlepszy film”, do prestiżowej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” – nazywanym katolickim Oscarem.
Od stycznia do września 2016 był dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.
W 2017 tworzył w PAP jako redaktor naczelny Redakcję Opinii i Komentarzy. W tym samym roku został członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
W 2018/2019 – współtwórca i lider projektu INFO WILNO – Polskiej Telewizji Lokalnej dla Polaków na Wileńszczyźnie, projektu rządu Rzeczypospolitej Polskiej, który przyjął później nazwę TVP WILNO.
W 2020 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
A letter from Poland to @edwardlucas I regret to inform you that your interview for Mewa Film production company, which was scheduled to be filmed in London in two days, has been canceled. @Cenckiewicz@michalrachon @SamPereira_ @MiAdamczyk pic.twitter.com/NEqi6tgq6m
— Mariusz Pilis (@Oburg2) June 13, 2023