Przedstawiono zarzuty 25 funkcjonariuszom z ośrodka internowania w Kwidzynie

– W dniu wczorajszym wręczono postanowienia o przedstawieniu zarzutów 25 funkcjonariuszom z ośrodka internowania w Kwidzynie, którzy odpowiadali za dręczenie niesłusznie skazanych osób – poinformował dr Karol Nawrocki, prezes IPN. We wtorek 13 czerwca 2023 roku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbyła się konferencja prasowa dr. Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, i Andrzeja Pozorskiego, dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – zastępcy prokuratora generalnego. Na konferencji przedstawiono informacje dotyczące śledztwa w sprawie pobicia osób internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Kwidzynie, prowadzonego w ramach projektu ,,Archiwum Zbrodni”.
dr Karol Nawrocki Przedstawiono zarzuty 25 funkcjonariuszom z ośrodka internowania w Kwidzynie
dr Karol Nawrocki / fot. IPNtv/screen

– Po 13 grudnia 1981 roku władza komunistyczna, junta, na której czele stał Wojciech Jaruzelski, wprowadziła stan wojenny, w wyniku którego śmierć poniosło kilkadziesiąt osób. Wiele osób zostało skazanych wyrokami więzienia. 10 tysięcy osób uwięziono w specjalnie do tego przygotowanych ośrodkach odosobnienia, ośrodkach internowania, łamiąc nawet ówczesne komunistyczne, stworzone przez komunistów prawo. Internowano ich za rzeczy, których mieli dopuścić się w przyszłości. Pozbawiono rodziny ojców i synów na długi czas, lokując ich w pięćdziesięciu dwóch specjalnie przeznaczonych do tego ośrodkach internowania – powiedział dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

Odwet za protest

Wiosną 1982 roku jeden z ośrodków internowania powstał w Kwidzynie. Przebywali w nim działacze opozycji antykomunistycznej z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", ale także z innych grup opozycyjnych. 14 sierpnia roku 1982 niesłusznie internowani czekali na przysługujące im spotkanie z rodzinami. Nie doszło do tego spotkania. Internowani podjęli protest. Po tym proteście, który został stłumiony przez służbę więzienną, przez pracowników ośrodka internowania w Kwidzynie, ale także funkcjonariuszy ze Sztumu doszło do regularnego bicia internowanych. Do poniżania i do prób skradzenia im ich własnej godności. Nie tylko ich bito i uszkadzano ich ciała, ale także kazano im zlizywać i zdrapywać napisy Solidarności ze ścian czy całować i wąchać pałki, które przygotowane mieli funkcjonariusze. By tego było tych niesłusznie pozbawionych wolności pobitych ludzi w roku 1984, kilku z nich Sąd Wojewódzki w Elblągu, a więc komunistyczny wymiar niesprawiedliwości skazał na wyroki pozbawienia wolności. To głęboka niegodziwość, która nigdy nie została ukarana

– zaznaczył.

Dlatego Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu już w zeszłym roku 14 sierpnia 2022 roku, a więc w 40. rocznicę pobicia internowanych w Kwidzynie przygotowało i zainaugurowało projekt „Archiwum Zbrodni”. W ramach tego projektu prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej, a także archiwiści i naukowcy cofają się do postępowań z lat osiemdziesiątych, za co bardzo dziękuję panu prokuratorowi Andrzejowi Pozorskiemu i wszystkim prokuratorom w Polsce, którzy przez zaledwie 10 miesięcy cofnęli się do 17 takich spraw. Dziś po 10 miesiącach możemy powiedzieć, że działanie to przynosi efekt, bowiem w dniu wczorajszym wręczono postanowienia o przedstawieniu zarzutów 25 funkcjonariuszom z ośrodka internowania w Kwidzynie, którzy odpowiadali za dręczenie niesłusznie skazanych osób

– powiedział prezes Nawrocki.

Prokurator Andrzej Pozorski dodał:

Blisko rok temu pan doktor Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, poinformował opinię publiczną o zainicjowaniu nowego przedsięwzięcia określanego mianem Archiwum Zbrodni. Polegało ono na analizie postępowań karnych, które zostały zakończone kilka czy kilkanaście lat temu co do poszukiwania nowych dowodów. Dowodów, które z jednej strony umożliwiłyby ustalenie dokładnego stanu faktycznego, ale to, co najważniejsze, które umożliwiłoby wykrycie i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sprawców tego bezprawia. Pierwszym śledztwem, które zostało im zainicjowane w ramach archiwum zbrodni, była sprawa prowadzona przez Oddziałową Komisję w Gdańsku. Polega dotyczącą pobicia osób internowanych w dniu 14 sierpnia 1982 roku w ośrodku odosobnienia w Kwidzynie w związku z protestem internowanych wobec bezprawnego ograniczenia kontaktów z rodzinami.

Poinformował także o szczegółowych efektach postępowania. Prokurator podjął decyzję wydania 31 postanowień o przedstawieniu zarzutów zarzucając byłym funkcjonariuszom Służby Więziennej pobicie ponad 100 osób internowanych, jak również fizycznego i psychicznego znęcania się nad internowanymi. Osobom, którym postawiono zarzuty grozi do 8 lat więzienia.

Wezwano 31 osób, 25 z zarzutami

- W dniu wczorajszym 11 prokuratorów w różnych częściach Polski przesłuchiwało podejrzanych odczytywało postanowienia o przedstawieniu zarzutów. Na 31 wezwanych osób 25 się zgłosiło 2 osoby nie stawiły się, ponieważ przebywają poza granicami kraju. Jedna osoba usprawiedliwiła swoją nieobecność. Jedna osoba nie stawiła się pomimo pomimo odebrania wezwania. Jedna osoba nie została zatrzymana przez funkcjonariuszy, wydano wobec niej zarządzenie o zatrzymaniu i doprowadzeniu na czynności przesłuchania.

W tej sprawie zebrano materiał dowodowy, który z jednej strony rzeczywiście nam już pozwoli na ustalenie stanu faktycznego, ale też pozwolił na ustalenie roli poszczególnych byłych funkcjonariuszy służby więziennej, którzy brali udział w pobiciu. Ze zgromadzonego materiału dowodowego w sposób jasny wynika, iż po zakończeniu protestu osoby internowane zostały umieszczone w celi. Wówczas na korytarzu pawilonu urządzono tak zwaną nazywaną ironicznie ścieżkę zdrowia, wyprowadzano bezbronne osoby na korytarz pawilonu, a następnie pastwiono się nad nimi, zmuszając do przejścia przez szpaler funkcjonariuszy, którzy zadawali dziesiątki uderzeń pałek. Kopali po całym ciele, zadawali uderzenia pięściami. Osoby internowane odniosły bardzo rozległe obrażenia

– powiedział prokurator Pozorski, dodając, że internowani byli nękani również psychicznie. 

 

Z kolei obecny na konferencji sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej za wykonaną pracę.

Ministerstwo Sprawiedliwości z wielką satysfakcją po kolejnych sprawach, kolejnych głośnych sprawach przyjmuje decyzje pana prezesa i pana prokuratora, aby wyjaśnić te wszystkie sprawy i pociągnąć do odpowiedzialności tych wszystkich, którzy działali na rzecz bandyckiego państwa, jakim było PRL, państwa nie suwerennego, państwa zarządzanego de facto w interesie Moskwy, państwa z sowieckimi pachołkami tu na miejscu, państwa z instytucjami, które nie były instytucjami wolnego państwa polskiego. Wszystkie sprawy trzeba wyjaśnić i trzeba wszystkich odpowiedzialnych postawić przed sądem, osądzić i ukarać

– zapewnił. 

„Archiwum Zbrodni”

W sierpniu 2022 roku Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował opinię publiczną o zainicjowaniu w Instytucie Pamięci Narodowej przedsięwzięcia określonego mianem ,,Archiwum Zbrodni”. Działania polegające na podejmowaniu na nowo śledztw w sprawie zbrodni z okresu lat 80. XX wieku realizuje Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Przestępstwa popełnione w okresie obowiązywania w Polsce stanu wojennego są weryfikowane na nowo pod kątem nowych możliwości dowodowych. W konsekwencji może to prowadzić do wykrycia i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sprawców bezprawnych czynów. Realizując założenia projektu ,,Archiwum Zbrodni” prokuratorzy podjęli na nowo m. in. śledztwo w sprawie brutalnego stłumienia protestu internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Kwidzynie, do którego doszło w dniu 14 sierpnia 1982 roku. 


 

POLECANE
RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym gorące
RKW: Uchwała PKW otwiera szeroko drzwi fałszerstwom wyborczym

W dniu 23 kwietnia br. została opublikowana przez Państwową Komisję Wyborczą Uchwała Nr 165/2025 w sprawie wytycznych dla Obwodowych Komisji Wyborczych (OKW) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025.

Tȟašúŋke Witkó: Szyderczy śmiech rosyjskiej duszy tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Szyderczy śmiech rosyjskiej duszy

Marco Antonio Rubio, 72. sekretarz stanu USA, jest obecnie jednym z moich większych rozczarowań, jeśli chodzi o ocenę kadr tworzących administrację Donalda Trumpa. Gorzej od niego wypada jedynie Steven Charles Witkoff, Specjalny Wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, ale żadne to pocieszenie dla Rubio – człowieka odpowiedzialnego za całokształt polityki zagranicznej atomowego mocarstwa i wciąż światowego hegemona, które ponownie aspiruje do bezdyskusyjnego przewodzenia wolnym narodom.

Grecja nie chce imigrantów z Niemiec. Twarde stanowisko po wyroku sądu z ostatniej chwili
Grecja nie chce imigrantów z Niemiec. Twarde stanowisko po wyroku sądu

Niemiecki sąd zezwala na deportacje migrantów do Grecji, ale Ateny odmawiają ich przyjęcia, żądając najpierw sprawiedliwego podziału odpowiedzialności w UE – informuje Die Welt.

Prognoza pogody na weekend. Oto, co nas czeka z ostatniej chwili
Prognoza pogody na weekend. Oto, co nas czeka

IMGW wydało komunikat dotyczący pogody na najbliższy weekend - 26 i 27 kwietnia 2025 r.

Wówczas nikt nie wierzył. Zestawiono kadry z wieców Dudy i Nawrockiego z ostatniej chwili
"Wówczas nikt nie wierzył". Zestawiono kadry z wieców Dudy i Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki spotkał się w piątek z mieszkańcami Koszalina, gdzie witały go tłumy. Publicysta Wojciech Mucha przypomniał wiec wyborczy z lutego 2015 roku przyszłego prezydenta Andrzeja Dudy.

Senator Piotr Woźniak usunięty z klubu Lewicy z ostatniej chwili
Senator Piotr Woźniak usunięty z klubu Lewicy

Klub Lewicy podczas posiedzenia zdecydował o usunięciu ze swoich szeregów senatora Piotra Woźniaka.

Powinniśmy wtedy przesłuchać Ziobrę. Sroka przyznaje się do błędu z ostatniej chwili
"Powinniśmy wtedy przesłuchać Ziobrę". Sroka przyznaje się do błędu

– Dzisiaj analizując wstecz to, co się wydarzyło i w którym miejscu bylibyśmy dzisiaj — tak, uważam, że powinniśmy wtedy przesłuchać Zbigniewa Ziobrę – stwierdziła w piątek szefowa komisji ds. Pegasusa Magdalena Sroka.

Marcin Romanowski objął ważne stanowisko na Węgrzech z ostatniej chwili
Marcin Romanowski objął ważne stanowisko na Węgrzech

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który uzyskał azyl polityczny na Węgrzech, stanął na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności w Budapeszcie.

Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niespokojnie na granicy. Nowy komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Jak donosi, nie ustają ataki agresywnych migrantów.

Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego Wiadomości
Kompromitacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej podczas obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

- Chcę przypomnieć dzisiaj matkę króla Mieszka I, Emnildę - powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas uroczystego zgromadzenia parlamentu w Gnieźnie. W sieci pojawiło się wiele komentarzy, zwracających m.in. uwagę na to, że Mieszko I nie był królem, lecz pierwszym władcą Polski. Z kolei pierwszym królem był Bolesław Chrobry.

REKLAMA

Przedstawiono zarzuty 25 funkcjonariuszom z ośrodka internowania w Kwidzynie

– W dniu wczorajszym wręczono postanowienia o przedstawieniu zarzutów 25 funkcjonariuszom z ośrodka internowania w Kwidzynie, którzy odpowiadali za dręczenie niesłusznie skazanych osób – poinformował dr Karol Nawrocki, prezes IPN. We wtorek 13 czerwca 2023 roku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbyła się konferencja prasowa dr. Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, i Andrzeja Pozorskiego, dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – zastępcy prokuratora generalnego. Na konferencji przedstawiono informacje dotyczące śledztwa w sprawie pobicia osób internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Kwidzynie, prowadzonego w ramach projektu ,,Archiwum Zbrodni”.
dr Karol Nawrocki Przedstawiono zarzuty 25 funkcjonariuszom z ośrodka internowania w Kwidzynie
dr Karol Nawrocki / fot. IPNtv/screen

– Po 13 grudnia 1981 roku władza komunistyczna, junta, na której czele stał Wojciech Jaruzelski, wprowadziła stan wojenny, w wyniku którego śmierć poniosło kilkadziesiąt osób. Wiele osób zostało skazanych wyrokami więzienia. 10 tysięcy osób uwięziono w specjalnie do tego przygotowanych ośrodkach odosobnienia, ośrodkach internowania, łamiąc nawet ówczesne komunistyczne, stworzone przez komunistów prawo. Internowano ich za rzeczy, których mieli dopuścić się w przyszłości. Pozbawiono rodziny ojców i synów na długi czas, lokując ich w pięćdziesięciu dwóch specjalnie przeznaczonych do tego ośrodkach internowania – powiedział dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

Odwet za protest

Wiosną 1982 roku jeden z ośrodków internowania powstał w Kwidzynie. Przebywali w nim działacze opozycji antykomunistycznej z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", ale także z innych grup opozycyjnych. 14 sierpnia roku 1982 niesłusznie internowani czekali na przysługujące im spotkanie z rodzinami. Nie doszło do tego spotkania. Internowani podjęli protest. Po tym proteście, który został stłumiony przez służbę więzienną, przez pracowników ośrodka internowania w Kwidzynie, ale także funkcjonariuszy ze Sztumu doszło do regularnego bicia internowanych. Do poniżania i do prób skradzenia im ich własnej godności. Nie tylko ich bito i uszkadzano ich ciała, ale także kazano im zlizywać i zdrapywać napisy Solidarności ze ścian czy całować i wąchać pałki, które przygotowane mieli funkcjonariusze. By tego było tych niesłusznie pozbawionych wolności pobitych ludzi w roku 1984, kilku z nich Sąd Wojewódzki w Elblągu, a więc komunistyczny wymiar niesprawiedliwości skazał na wyroki pozbawienia wolności. To głęboka niegodziwość, która nigdy nie została ukarana

– zaznaczył.

Dlatego Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu już w zeszłym roku 14 sierpnia 2022 roku, a więc w 40. rocznicę pobicia internowanych w Kwidzynie przygotowało i zainaugurowało projekt „Archiwum Zbrodni”. W ramach tego projektu prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej, a także archiwiści i naukowcy cofają się do postępowań z lat osiemdziesiątych, za co bardzo dziękuję panu prokuratorowi Andrzejowi Pozorskiemu i wszystkim prokuratorom w Polsce, którzy przez zaledwie 10 miesięcy cofnęli się do 17 takich spraw. Dziś po 10 miesiącach możemy powiedzieć, że działanie to przynosi efekt, bowiem w dniu wczorajszym wręczono postanowienia o przedstawieniu zarzutów 25 funkcjonariuszom z ośrodka internowania w Kwidzynie, którzy odpowiadali za dręczenie niesłusznie skazanych osób

– powiedział prezes Nawrocki.

Prokurator Andrzej Pozorski dodał:

Blisko rok temu pan doktor Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, poinformował opinię publiczną o zainicjowaniu nowego przedsięwzięcia określanego mianem Archiwum Zbrodni. Polegało ono na analizie postępowań karnych, które zostały zakończone kilka czy kilkanaście lat temu co do poszukiwania nowych dowodów. Dowodów, które z jednej strony umożliwiłyby ustalenie dokładnego stanu faktycznego, ale to, co najważniejsze, które umożliwiłoby wykrycie i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sprawców tego bezprawia. Pierwszym śledztwem, które zostało im zainicjowane w ramach archiwum zbrodni, była sprawa prowadzona przez Oddziałową Komisję w Gdańsku. Polega dotyczącą pobicia osób internowanych w dniu 14 sierpnia 1982 roku w ośrodku odosobnienia w Kwidzynie w związku z protestem internowanych wobec bezprawnego ograniczenia kontaktów z rodzinami.

Poinformował także o szczegółowych efektach postępowania. Prokurator podjął decyzję wydania 31 postanowień o przedstawieniu zarzutów zarzucając byłym funkcjonariuszom Służby Więziennej pobicie ponad 100 osób internowanych, jak również fizycznego i psychicznego znęcania się nad internowanymi. Osobom, którym postawiono zarzuty grozi do 8 lat więzienia.

Wezwano 31 osób, 25 z zarzutami

- W dniu wczorajszym 11 prokuratorów w różnych częściach Polski przesłuchiwało podejrzanych odczytywało postanowienia o przedstawieniu zarzutów. Na 31 wezwanych osób 25 się zgłosiło 2 osoby nie stawiły się, ponieważ przebywają poza granicami kraju. Jedna osoba usprawiedliwiła swoją nieobecność. Jedna osoba nie stawiła się pomimo pomimo odebrania wezwania. Jedna osoba nie została zatrzymana przez funkcjonariuszy, wydano wobec niej zarządzenie o zatrzymaniu i doprowadzeniu na czynności przesłuchania.

W tej sprawie zebrano materiał dowodowy, który z jednej strony rzeczywiście nam już pozwoli na ustalenie stanu faktycznego, ale też pozwolił na ustalenie roli poszczególnych byłych funkcjonariuszy służby więziennej, którzy brali udział w pobiciu. Ze zgromadzonego materiału dowodowego w sposób jasny wynika, iż po zakończeniu protestu osoby internowane zostały umieszczone w celi. Wówczas na korytarzu pawilonu urządzono tak zwaną nazywaną ironicznie ścieżkę zdrowia, wyprowadzano bezbronne osoby na korytarz pawilonu, a następnie pastwiono się nad nimi, zmuszając do przejścia przez szpaler funkcjonariuszy, którzy zadawali dziesiątki uderzeń pałek. Kopali po całym ciele, zadawali uderzenia pięściami. Osoby internowane odniosły bardzo rozległe obrażenia

– powiedział prokurator Pozorski, dodając, że internowani byli nękani również psychicznie. 

 

Z kolei obecny na konferencji sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej za wykonaną pracę.

Ministerstwo Sprawiedliwości z wielką satysfakcją po kolejnych sprawach, kolejnych głośnych sprawach przyjmuje decyzje pana prezesa i pana prokuratora, aby wyjaśnić te wszystkie sprawy i pociągnąć do odpowiedzialności tych wszystkich, którzy działali na rzecz bandyckiego państwa, jakim było PRL, państwa nie suwerennego, państwa zarządzanego de facto w interesie Moskwy, państwa z sowieckimi pachołkami tu na miejscu, państwa z instytucjami, które nie były instytucjami wolnego państwa polskiego. Wszystkie sprawy trzeba wyjaśnić i trzeba wszystkich odpowiedzialnych postawić przed sądem, osądzić i ukarać

– zapewnił. 

„Archiwum Zbrodni”

W sierpniu 2022 roku Prezes Instytutu Pamięci Narodowej poinformował opinię publiczną o zainicjowaniu w Instytucie Pamięci Narodowej przedsięwzięcia określonego mianem ,,Archiwum Zbrodni”. Działania polegające na podejmowaniu na nowo śledztw w sprawie zbrodni z okresu lat 80. XX wieku realizuje Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Przestępstwa popełnione w okresie obowiązywania w Polsce stanu wojennego są weryfikowane na nowo pod kątem nowych możliwości dowodowych. W konsekwencji może to prowadzić do wykrycia i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sprawców bezprawnych czynów. Realizując założenia projektu ,,Archiwum Zbrodni” prokuratorzy podjęli na nowo m. in. śledztwo w sprawie brutalnego stłumienia protestu internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Kwidzynie, do którego doszło w dniu 14 sierpnia 1982 roku. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe