"Związki zawodowe to nasz najważniejszy partner". Podpisano porozumienia pomiędzy PIP a centralami związkowymi

Dziś w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie podpisano porozumienia pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy a reprezentatywnymi centralami związkowymi: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.
Podpisano porozumienia między centralami związkowymi a PIP
Podpisano porozumienia między centralami związkowymi a PIP / fot. M. Żegliński

Porozumienia pomiędzy centralami związków reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego a Państwową Inspekcją Pracy dotyczą współdziałania w zakresie ochrony pracy. Podpisali je Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Bogdan Kubiak, Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ oraz Dorota Gardias, przewodnicząca FZZ.

Potwierdzenie zasad współpracy

- Dla Państwowej Inspekcji Pracy związki zawodowe to najważniejszy partner we współpracy w kwestiach dotyczących przestrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy, legalności zatrudnienia, prawa pracy. Rynek pracy dynamicznie się zmienia i w związku z tym stawia zarówno przed Państwową Inspekcją Pracy, jak i przed organizacjami związkowymi nowe wyzwania. Żeby im sprostać, chcemy w dniu dzisiejszym podpisać porozumienia, które będą potwierdzeniem zasad współpracy, jaka nas od dawna ze związkami zawodowymi łączy. Myślę, że zarówno ze strony organizacji związkowych, jak i Państwowej Inspekcji Pracy jest ogromna wola i chęć współdziałania. Poprzez współdziałanie rozumiem nie tylko kwestie związane z informacjami, wymianą poglądów i doświadczeń, ale też nieustanną troskę, dbałość o to, żebyśmy byli w stanie w ramach rynku pracy, na którym funkcjonujemy, odnajdywać tą najważniejszą część, jaka w sferze prawa pracy funkcjonuje, czyli człowieka 

- powiedziała podczas spotkania Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Bogdan Kubiak wyraził w imieniu przewodniczącego i całej Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" radość z faktu, że doszło do podpisania porozumienia. 

- To porozumienie miało być podpisane już kilka lat temu, ale covid-19 i wyzwania z nim związane spowodowały, że nie było wcześniej takiej możliwości. Dziś nastąpił ten czas. Dziękuję za konstruktywną współpracę wszystkim centralom i Głównemu Inspektorowi Pracy

- powiedział.

Przypomniał również, że poprzednie porozumienia podpisano w 2007 roku.

- Mam nadzieję, że ta współpraca będzie nam się zacieśniała coraz bardziej. W tej chwili mamy o wiele więcej wyzwań, m.in. outsourcing pracowniczy, praca zdalna, umowy śmieciowe. To wszystko, co jest w tej chwili ważne dla nas jako związku, będzie w głównym nurcie naszej współpracy

- zapewnił.

Dorota Gardias zaś powiedziała:

- Forum Związków Zawodowych, które mam przyjemność reprezentować, może zapewnić, że to porozumienie jest porozumieniem dobrym dla partnerów społecznych i dla PIP. Mam nadzieję, że pracownice i pracownicy w Polsce będą mieli się lepiej niż teraz, bo wyzwania, jak wiemy są ogromne. 

Piotr Ostrowski przypomniał, że obecne porozumienie dość długo było negocjowane i dość długo trwały prace nad tym, aby ostateczna treść odpowiadała trzem centralom związkowym i PIP. 

- Ale udało się. Potrafiliśmy znaleźć kompromis, potrafiliśmy porozumieć się w zakresie tej umowy. Trudno sobie wyobrazić rynek pracy w Polsce bez dobrej współpracy związków zawodowych z Państwową Inspekcją Pracy

- dodał.

Przypomniał też, że dokument to przede wszystkim nie papier, ale działania, które będą realizować centrale związkowe i Państwowa Inspekcja Pracy w zakresie m.in. kontroli, szkoleń i popularyzowania wiedzy o działalności PIP, bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy, o pracy legalnej, o pracy na podstawie umowy o pracę. 

Co znalazło się w porozumieniu

O tym, co reguluje porozumienie, powiedziała "TS" Główna Inspektor Pracy:

- W porozumieniu znalazły się podstawowe kwestie związane z zasadami współpracy z centralami związkowymi, w tym z NSZZ "Solidarność". To jest porozumienie, które ma charakter ramowy. Kwestie, które są dla mnie istotne, to wspólna polityka w zakresie informowania, kwestie związane z promowaniem prawa pracy, bezpiecznych i higienicznych zasad wykonywania pracy i legalności zatrudnienia.

Dodała także, że w porozumieniu zawarte zostały zasady współpracy związane z nowymi wyzwaniami na rynku pracy dotyczącymi m.in. nowych form zatrudnienia, pracy platformowej, kwestie związane z wypracowywaniem w tych obszarach rekomendacji, wspólnymi dyskusjami, analizami, które będą prowadziły do konstruktywnych wniosków dla pracowników i będą się przyczyniały do poprawy warunków zatrudnienia w Polsce.

Bogdan Kubiak dodał zaś w rozmowie z "TS":

- Porozumienie reguluje współpracę między wszystkimi naszymi strukturami NSZZ "Solidarność" a Państwową Inspekcją Pracy, zarówno Główną Inspektor Pracy, jak i Okręgowymi Inspektorami Pracy. Od poprzedniego porozumienia zmieniło się wiele aspektów rynku pracy. Praca zdalna, cyfryzacja, digitalizacja, umowy śmieciowe - to wszystko w ostatnich kilkunastu latach zaistniało. Rola Państwowej Inspekcji Pracy w ochronie stosunków pracy i warunków pracy jest ogromna i my, związki zawodowe przychodzimy tu z pomocą. 


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

"Związki zawodowe to nasz najważniejszy partner". Podpisano porozumienia pomiędzy PIP a centralami związkowymi

Dziś w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie podpisano porozumienia pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy a reprezentatywnymi centralami związkowymi: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.
Podpisano porozumienia między centralami związkowymi a PIP
Podpisano porozumienia między centralami związkowymi a PIP / fot. M. Żegliński

Porozumienia pomiędzy centralami związków reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego a Państwową Inspekcją Pracy dotyczą współdziałania w zakresie ochrony pracy. Podpisali je Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Bogdan Kubiak, Piotr Ostrowski, przewodniczący OPZZ oraz Dorota Gardias, przewodnicząca FZZ.

Potwierdzenie zasad współpracy

- Dla Państwowej Inspekcji Pracy związki zawodowe to najważniejszy partner we współpracy w kwestiach dotyczących przestrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy, legalności zatrudnienia, prawa pracy. Rynek pracy dynamicznie się zmienia i w związku z tym stawia zarówno przed Państwową Inspekcją Pracy, jak i przed organizacjami związkowymi nowe wyzwania. Żeby im sprostać, chcemy w dniu dzisiejszym podpisać porozumienia, które będą potwierdzeniem zasad współpracy, jaka nas od dawna ze związkami zawodowymi łączy. Myślę, że zarówno ze strony organizacji związkowych, jak i Państwowej Inspekcji Pracy jest ogromna wola i chęć współdziałania. Poprzez współdziałanie rozumiem nie tylko kwestie związane z informacjami, wymianą poglądów i doświadczeń, ale też nieustanną troskę, dbałość o to, żebyśmy byli w stanie w ramach rynku pracy, na którym funkcjonujemy, odnajdywać tą najważniejszą część, jaka w sferze prawa pracy funkcjonuje, czyli człowieka 

- powiedziała podczas spotkania Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Bogdan Kubiak wyraził w imieniu przewodniczącego i całej Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" radość z faktu, że doszło do podpisania porozumienia. 

- To porozumienie miało być podpisane już kilka lat temu, ale covid-19 i wyzwania z nim związane spowodowały, że nie było wcześniej takiej możliwości. Dziś nastąpił ten czas. Dziękuję za konstruktywną współpracę wszystkim centralom i Głównemu Inspektorowi Pracy

- powiedział.

Przypomniał również, że poprzednie porozumienia podpisano w 2007 roku.

- Mam nadzieję, że ta współpraca będzie nam się zacieśniała coraz bardziej. W tej chwili mamy o wiele więcej wyzwań, m.in. outsourcing pracowniczy, praca zdalna, umowy śmieciowe. To wszystko, co jest w tej chwili ważne dla nas jako związku, będzie w głównym nurcie naszej współpracy

- zapewnił.

Dorota Gardias zaś powiedziała:

- Forum Związków Zawodowych, które mam przyjemność reprezentować, może zapewnić, że to porozumienie jest porozumieniem dobrym dla partnerów społecznych i dla PIP. Mam nadzieję, że pracownice i pracownicy w Polsce będą mieli się lepiej niż teraz, bo wyzwania, jak wiemy są ogromne. 

Piotr Ostrowski przypomniał, że obecne porozumienie dość długo było negocjowane i dość długo trwały prace nad tym, aby ostateczna treść odpowiadała trzem centralom związkowym i PIP. 

- Ale udało się. Potrafiliśmy znaleźć kompromis, potrafiliśmy porozumieć się w zakresie tej umowy. Trudno sobie wyobrazić rynek pracy w Polsce bez dobrej współpracy związków zawodowych z Państwową Inspekcją Pracy

- dodał.

Przypomniał też, że dokument to przede wszystkim nie papier, ale działania, które będą realizować centrale związkowe i Państwowa Inspekcja Pracy w zakresie m.in. kontroli, szkoleń i popularyzowania wiedzy o działalności PIP, bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy, o pracy legalnej, o pracy na podstawie umowy o pracę. 

Co znalazło się w porozumieniu

O tym, co reguluje porozumienie, powiedziała "TS" Główna Inspektor Pracy:

- W porozumieniu znalazły się podstawowe kwestie związane z zasadami współpracy z centralami związkowymi, w tym z NSZZ "Solidarność". To jest porozumienie, które ma charakter ramowy. Kwestie, które są dla mnie istotne, to wspólna polityka w zakresie informowania, kwestie związane z promowaniem prawa pracy, bezpiecznych i higienicznych zasad wykonywania pracy i legalności zatrudnienia.

Dodała także, że w porozumieniu zawarte zostały zasady współpracy związane z nowymi wyzwaniami na rynku pracy dotyczącymi m.in. nowych form zatrudnienia, pracy platformowej, kwestie związane z wypracowywaniem w tych obszarach rekomendacji, wspólnymi dyskusjami, analizami, które będą prowadziły do konstruktywnych wniosków dla pracowników i będą się przyczyniały do poprawy warunków zatrudnienia w Polsce.

Bogdan Kubiak dodał zaś w rozmowie z "TS":

- Porozumienie reguluje współpracę między wszystkimi naszymi strukturami NSZZ "Solidarność" a Państwową Inspekcją Pracy, zarówno Główną Inspektor Pracy, jak i Okręgowymi Inspektorami Pracy. Od poprzedniego porozumienia zmieniło się wiele aspektów rynku pracy. Praca zdalna, cyfryzacja, digitalizacja, umowy śmieciowe - to wszystko w ostatnich kilkunastu latach zaistniało. Rola Państwowej Inspekcji Pracy w ochronie stosunków pracy i warunków pracy jest ogromna i my, związki zawodowe przychodzimy tu z pomocą. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe