Nowe logo KUL-u bez krzyża i orła w koronie? Uczelnia składa wyjaśnienia
Chrześcijaństwo, a w nim krzyż, to nasz kod kulturowy. Wielokrotnie wskazywałem, jak wymazuje się go z dokumentów Unii Europejskiej, przestrzeni unijnych budowli, np. niedawno powstałego Domu Historii Europejskiej
- czytamy we wpisie Piotrowskiego.
Jest to siarczysty policzek wymierzony założycielowi KUL ks. Idziemu Radziszewskiemu, a także ks. Antoniemu Słomkowskiemu, pierwszemu powojennemu rektorowi tej jedynej katolickiej uczelni w bloku socjalistycznym, oraz ogromnej rzeszy profesorów pracujących na KUL, studentów, absolwentów, także mnie osobiście. Czy jednak musimy się z tym godzić i pokornie nadstawiać drugi?
- podsumowuje europoseł.
Czy to prawda, że #KUL zmienia logo wyrzucając m.in. krzyż i orła w koronie? pic.twitter.com/6sX4AM0GHo
— ks. Daniel Wachowiak (@DanielWachowiak) 10 sierpnia 2017
Widziałem stronę KUL i jestem zaniepokojony, ale wciąż czekam na oficjalne i pełne wyjaśnienia władz KUL. Tymczasem trzymam gniew na wodzy.
— Paweł Zdun (@PawelZdun) 10 sierpnia 2017
A co na to Kanclerz KUL,abp Budzik? https://t.co/MhEIzhhtfM
— Edward Owczarski (@edek_antyPO) 10 sierpnia 2017
AKTUALIZACJA: Uczelnia zdementowała te informacje.
Wbrew pojawiającym się informacjom, używane od blisko 100 lat godło KUL pozostaje niezmienione, jest i będzie nadal używane przez uniwersytet. Obok godła uniwersytet posiada drugi znak identyfikujący – logo. Znaki te służą różnym celom i są używane w odmiennych sytuacjach. Nie należy ich mylić
- czytamy w oficjalnym komunikacie uczelni.
Godło stanowi odwołanie do historii i tradycji uniwersytetu, wyraża katolickie wartości przyjęte i realizowane od momentu powołania uczelni do dziś. Jest opisane w statucie uczelni, zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską. Jest to wizerunek Orła Białego z koroną na głowie, dewizą Deo et Patriae i krzyżem. Wykorzystanie godła zarezerwowane jest dla rektora, w oficjalnych dokumentach uniwersyteckich (np. dyplomy, indeksy) oraz do wydarzeń najwyższych rangą, np. doktoratów honoris causa. Godło nie powinno być stosowane w sytuacjach, które mogą narazić na zarzut wykorzystania niegodnego lub nielicującego z jego dostojnym charakterem.
Logo KUL natomiast jest znakiem graficznym przeznaczonym do codziennej identyfikacji wizualnej uniwersytetu (plakaty, media społecznościowe, gadżety promocyjne, itp.). Logo jest oparte na skrócie nazwy uczelni - KUL, który jest powszechnie znanym określeniem uniwersytetu. Odwołując się do tych samych wartości co godło, jest czytelne, pozwala na skuteczną komunikację, a katolicki charakter wskazany jest już w nazwie uniwersytetu. W komunikacji informacyjnej i promocyjnej używanie logo jest dziś powszechną praktyką.
Natomiast dla podkreślenia rangi jubileuszu stulecia uczelni prof. Leszek Mądzik opracował specjalny znak, którym oznaczane są wydarzenia jubileuszowe.
- głosi komunikat.
To kłamstwo, tzw. #fakenews. Oficjalne stanowisko: https://t.co/9ixqJ9CMLO pic.twitter.com/dl1cVKbpYg
— KUL (@KUL_Lublin) 10 sierpnia 2017
źródło: niedziela.pl, kul.pl