Ordo Iuris: „Domagamy się respektowania zakazu pomocy w aborcji” – stanowisko Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich
Lekarze podkreślają, że działalność osób rozprowadzających w Polsce pigułki poronne często nie spotyka się z adekwatną reakcją organów ścigania. Stowarzyszenie zwraca uwagę na sprawę Justyny Wydrzyńskiej, która stanęła przed sądem za przekazanie kobiecie środków poronnych. Instytut Ordo Iuris uczestniczy w tym postępowaniu jako organizacja społeczna. Organy ścigania zajęły się sprawą po zgłoszeniu jej do prokuratury przez męża kobiety, której działaczka Aborcyjnego Dream Teamu udostępniła tabletki.
- Organizacja bez żadnych przeszkód dostarcza matkom środki wywołujące aborcję farmakologiczną umożliwiając im zabicie dziecka przed jego urodzeniem, a więc czynnie uczestniczy w zabójstwach prenatalnych – pisze Stowarzyszenie.
Sygnatariusze stanowiska przypominają też, że „aborcja jest zabójstwem dziecka w prenatalnej fazie rozwoju”. Zwracają również uwagę na negatywne skutki dla zdrowia kobiet zażywających środki poronne, a nawet na zagrożenie dla ich życia.
- Aborcja farmakologiczna brutalnie zakłócając w organizmie matek wrażliwe mechanizmy służące ochronie fizjologicznego stanu ciąży, wywołuje u nich dolegliwości, przyczynia się do powstania poważnych powikłań: zakażeń, krwotoków, także zgonów. Powoduje w przyszłości zaburzenia płodności, przewlekłą depresję z poczuciem winy – napisano w oświadczeniu.
Stowarzyszenie zaznacza również, że Aborcyjny Dream Team „kłamliwie zapewnia o bezpieczeństwie aborcji wykonywanej w domu środkami zawierającymi Mifepriston i Misoprostol”. Lekarze zauważają, że substancje te nie zostały w Polsce dopuszczone do obrotu w tym celu. Podkreślają też, że w samych ulotkach dołączonych do tych środków znajduje się informacja o ich możliwej szkodliwości.
Organizacja wskazuje, że „powołaniem lekarza jest ochrona zdrowia i życia ludzkiego”. Sygnatariusze stanowiska żądają „respektowania istniejącego prawnego zakazu pomocy w przeprowadzaniu aborcji, w tym zablokowania możliwości reklamy w mediach”.
- Domagamy się natychmiastowego powstrzymania niezgodnej z obowiązującym prawem działalności w Polsce organizacji dostarczających matkom w sposób masowy środki służące wywołaniu aborcji farmakologicznych – pisze Stowarzyszenie.
Lekarze przypominają również o przygotowanym przez Ordo Iuris poradniku dla śledczych na temat nielegalnej dystrybucji środków poronnych. Stowarzyszenie zauważa, że „poradnik zawiera treść zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez administratorów stron internetowych, za których pośrednictwem aborcyjni aktywiści rozprowadzają tabletki poronne i organizują wyjazdy kobiet w ciąży do zagranicznych klinik aborcyjnych”.
W stanowisku przypomniano również tekst adw. Pawła Szafrańca z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris opublikowany na stronie Instytutu w kwietniu 2021 r. Jego autor opisuje wywiad jakiego Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu udzieliła serwisowi gazeta.pl. Aktywistka chwali się w nim pomocnictwem w procederze aborcji farmakologicznej.
Stanowisko podpisało 37 lekarzy różnych specjalności. Wśród sygnatariuszy są przedstawiciele Rady Naukowej Instytutu Ordo Iuris – prof. Alina Midro i prof. Bogdan Chazan.