Marcin Bąk: Rosyjski pech. Miesiąc luty prześladuje Rosjan

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku, daje okazję do refleksji nad niefortunnymi wydarzeniami z rosyjskiej historii, które też miały miejsce w lutym.
Cerkiew w Rosji zimą Marcin Bąk: Rosyjski pech. Miesiąc luty prześladuje Rosjan
Cerkiew w Rosji zimą / Pixabay.com

Kompromitacja w wojnie z Japonią

8 lutego 1904 roku oficjalnie rozpoczęła się wojna pomiędzy carską Rosją a Imperium Japońskim. Wojna ta, dzisiaj nieco zapomniana, wstrząsnęła nie tylko samą Rosją, obnażając jej słabości ale zmieniła też układ sił w rozgrywce globalnej. Była swoistym interludium do Pierwszej Wojny Światowej, wpłynęła na przetasowanie układu sojuszy i to, jak ostatecznie wyglądał obóz państw Ententy i Centralnych.

Przede wszystkim jednak wojna zmieniła się w wielką kompromitację dla armii i floty carskiej. Cesarstwo Japonii, jeszcze czterdzieści lat wcześniej, znajdowało się w epoce feudalizmu, technologicznie pozostając w tyle za państwami europejskimi. Wraz z reformą cesarza Meiji następowała jednak błyskawiczna modernizacja, Japończycy starali się czerpać najlepsze wzory od przodujących potęg światowych. System szkolnictwa wyższego kopiowali od Francuzów, armię lądową pomagali im formować Prusacy, flotę wojenną budowali Brytyjczycy. W krótkim czasie Japonia dogoniła w rozwoju potęgi europejskie a w 1898 roku pokonała Chiny w klasycznej wojnie kolonialnej, potwierdzając tym swoje mocarstwowe aspiracje. Rosjanie jednak lekceważyli przeciwnika, wciąż traktując Japonię jako niecywilizowanych dzikusów. Interesy obu mocarstw zderzyły się ze sobą w Korei i Mandżurii. Do wojny parły obie strony, car Mikołaj II był dodatkowo podjudzany przez swojego kuzyna, cesarza Wilhelma, który uważał, że Rosja powinna odegrać w dalekiej Azji rolę podobną do roli Niemiec w Europie. Czyli wziąć „żółtych podludzi za pysk”. Dla cara mała, zwycięska wojna miała być dodatkowo świetną okazją do wzmocnienia swojego wizerunku, tworzonego na potrzeby wewnętrzne.

Wszystko pokrzyżowali mali, skośnoocy potomkowie samurajów. Wojna toczyła się na lądzie i na morzu. Główna baza morska Rosjan, Port Artur, została skutecznie zablokowana przez flotę japońską i po kilku miesiącach krwawych walk zdobyta. Próby przechylenia szali na swoja korzyść w walkach lądowych kończyły się dla armii carskiej kolejnymi klęskami. Od początku dawały znać o sobie tradycyjne problemy rosyjskiej armii i aparatu administracyjnego. Bardzo złe dowodzenie na wszystkich szczeblach, szczególnie na operacyjnym i strategicznym. Fatalnie działająca łączność. Złe przygotowanie oficerów do pełnionych funkcji. W licznych wspomnieniach możemy znaleźć opis typowego oficera armii carskiej – pochodził on ze średniej szlachty, potrafił dobrze jeździć konno, tańczyć, fechtować się na szable i prowadzić konwersację w języku francuskim, natomiast znacznie gorzej radził sobie w prowadzeniu działań wojennych. Oficer carski gardził bezbrzeżnie swoimi żołnierzami, niepiśmiennymi potomkami pańszczyźnianych pół – niewolników, których jego dziad sprzedawał jak zwierzęta. Fatalnie działała w armii carskiej logistyka, co miało ogromne znaczenie, zważywszy na fakt prowadzenia przez Rosję wojny na Dalekim Wschodzie, z dala od głównych baz zaopatrzeniowych. Tradycyjnie armię i administrację przeżerały od góry do dołu dwie wielkie plagi rosyjskie – korupcja i pijaństwo.

Japończycy przeciwstawili Rosji armię dobrze zorganizowaną, opartą o wzory będące korzystnym miksem modelu pruskiego z dawnym etosem samurajskim. Wysoka dyscyplina i morale, bardzo dobre wyszkolenie oficerów wszystkich szczebli, świetne dowodzenie. Mimo ponoszonych poważnych strat, Japończycy ostatecznie wygrywali w kolejnych bitwach. Starcie morskie pod Cuszimą zakończyło się ostatecznym pogromem floty rosyjskiej i trafiło do podręczników wszystkich akademii morskich świata, jako klasyczny, modelowy przykład rozgromienia przeciwnika.

Wojna, która miała być szybkim, łatwym zwycięstwem, okazała się kompromitacją Rosji, poważnie nadwątliła pozycje jedynowładcy, zmuszając pod naciskiem rewolucji 1905 roku do wprowadzenia pewnych liberalnych reform.

 

Kolejne niefortunne wojny

Pierwsza wojna światowa stanowiła dalszy etap obnażania słabości Rosji. Kolos na glinianych nogach, to określenie pasuje do sytuacji wyjątkowo dobrze. O ile w starciach z armią Austro-Węgier Rosjanie radzili sobie jeszcze w miarę dobrze, to konfrontacja z Niemcami oznaczała serię upokarzających klęsk. Bitwa pod Tennebergiem, bitwa nad jeziorami Mazurskimi, utrata Królestwa Polskiego, kolejne nieudane ofensywy. To wszystko podkopywało stopniowo podstawy carskiej władzy. Jesienią 1916 roku Rosja zdobyła się na ostatnią wielką ofensywę – ofensywę Brusiłowa, która przyniosła pewne zdobycze terytorialne ale kosztem ogromnych strat. Na początku następnego roku, w lutym (!) wybuchła w Rosji rewolucja, która ostatecznie obaliła carat i przyspieszyła proces upadku Imperium.

Niepomni na złowróżbną siłę miesiąca lutego, Rosjanie rozpoczęli w zeszłym roku inwazję na Ukrainę. Nie siedzimy w głowie Putina, nie wiemy dokładnie co on sobie myślał ale możemy z pewnych elementów wywnioskować, że miała to być, jak w 1904 roku, mała, zwycięska wojna. Wojna, która wzmocni autorytet władzy, przyczyni się do odbudowy Imperium w dawnych granicach i postawi pomnik Włodimirowi Putinowi, jako nowemu Piotrowi I.

Nie udało się i nie bardzo wiadomo, jak z tej sytuacji teraz wyjść. 


 

POLECANE
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika? gorące
Radny PO zawieszony z powodu przyjmowania zaproszeń do TV Republika?

O takich ustaleniach poinformował na platformie "X" dziennikarz śledczy TV Republika Marcin Dobski.

Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy z ostatniej chwili
Szefowa dyplomacji UE: To będzie dla Polski trudne sześć miesięcy

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas powiedziała we wtorek w Brukseli, że polską prezydencję czeka trudne najbliższe sześć miesięcy. "Żyjemy w niespokojnych czasach, wystarczy spojrzeć na sytuację geopolityczną. Polska prezydencja będzie miała dużo na głowie" – oceniła polityk.

Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju z ostatniej chwili
Pogoda paraliżuje PKP. Opóźnienia pociągów w całym kraju

Intensywnie padający deszcz, który zamarza i osadza się na sieciach trakcyjnych rodzi potężne problemy Polskich Kolei Państwowych. Dziesiątki składów mają opóźnienia, w niektórych wypadkach dochodzących do nawet czterech godzin.

Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją tylko u nas
Trzy powody, dla których Trump może zagrać ostro z Rosją

Związek Sowiecki, a potem Rosja, mogły funkcjonować tylko dzięki węglowodorom sprzedawanym… Zachodowi. Już w czasach zimnej wojny, gdy Niemcy z RFN aż przebierali nóżkami, żeby Breżniew im rurę z gazem doprowadził.

Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów z ostatniej chwili
Bodnar zabiera głos ws. raportu prokuratorów

Za raportem z audytu spraw z lat 2016-2023 pójdą konkretne zawiadomienia do rzeczników dyscyplinarnych, którzy przeprowadzą odpowiednie postępowania wyjaśniające - zapowiedział we wtorek szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar. Przypomniał, że możliwe są także postępowania karne.

Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą z ostatniej chwili
Nowy sondaż. PiS ze znaczną przewagą

Z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, rząd koalicyjny KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie utrzymałby władzy. PiS natomiast mógłby stworzyć rząd z Konfederacją.

Raport prokuratury Bodnara ws. 200 afer PiS. Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół z ostatniej chwili
Raport prokuratury Bodnara ws. "200 afer PiS". Poseł zwrócił uwagę na ważny szczegół

Były wiceszef MS Michał Wójcik (PiS), komentując zaprezentowany we wtorek przez prokuratorów Bodnara raport ocenił, że nie wskazano ani jednego polityka, który by wpływał na jakiekolwiek postępowanie. Jego zdaniem przedstawione sprawy są "znane i medialne".

Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu Wiadomości
Nie żyje znana modelka. Wypadła z balkonu

Media obiegła informacja o śmierci celebrytki i modelki - Courtney Mills.

Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP. W sieci burza po happeningu Trzaskowskiego z ostatniej chwili
"Modły do drogowskazu, a symbolem zbawienia serduszko WOŚP". W sieci burza po "happeningu" Trzaskowskiego

"Przecież gdybym w ramach wyborczego trollingu odwalił taki numer, że poszedłbym ze zniczem pod jakiś słupek, bo nie chciałoby mi się jechać na cmentarz i bym się tam przy słupku zadumał, a obok jeszcze przygrywałby facet na trąbce, to by mnie zjedzono w komentarzach" – pisze na platformie X twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski, komentując sposób, w jaki prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski upamiętnił rocznicę śmierci Pawła Adamowicza.

Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany Wiadomości
Kultowy teleturniej Polsatu wraca na antenę. Widzów czekają zmiany

Popularny teleturniej „Awantura o kasę” wraca na antenę Polsatu z premierowymi odcinkami. Po krótkiej przerwie program znów będzie gościł w weekendowe popołudnia. Wiadomo, że emisja rozpocznie się w sobotę, 1 marca, o godz. 17:30. Tym razem widzowie mogą liczyć na więcej odcinków niż jesienią, bo stacja zaplanowała ich aż 22.

REKLAMA

Marcin Bąk: Rosyjski pech. Miesiąc luty prześladuje Rosjan

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku, daje okazję do refleksji nad niefortunnymi wydarzeniami z rosyjskiej historii, które też miały miejsce w lutym.
Cerkiew w Rosji zimą Marcin Bąk: Rosyjski pech. Miesiąc luty prześladuje Rosjan
Cerkiew w Rosji zimą / Pixabay.com

Kompromitacja w wojnie z Japonią

8 lutego 1904 roku oficjalnie rozpoczęła się wojna pomiędzy carską Rosją a Imperium Japońskim. Wojna ta, dzisiaj nieco zapomniana, wstrząsnęła nie tylko samą Rosją, obnażając jej słabości ale zmieniła też układ sił w rozgrywce globalnej. Była swoistym interludium do Pierwszej Wojny Światowej, wpłynęła na przetasowanie układu sojuszy i to, jak ostatecznie wyglądał obóz państw Ententy i Centralnych.

Przede wszystkim jednak wojna zmieniła się w wielką kompromitację dla armii i floty carskiej. Cesarstwo Japonii, jeszcze czterdzieści lat wcześniej, znajdowało się w epoce feudalizmu, technologicznie pozostając w tyle za państwami europejskimi. Wraz z reformą cesarza Meiji następowała jednak błyskawiczna modernizacja, Japończycy starali się czerpać najlepsze wzory od przodujących potęg światowych. System szkolnictwa wyższego kopiowali od Francuzów, armię lądową pomagali im formować Prusacy, flotę wojenną budowali Brytyjczycy. W krótkim czasie Japonia dogoniła w rozwoju potęgi europejskie a w 1898 roku pokonała Chiny w klasycznej wojnie kolonialnej, potwierdzając tym swoje mocarstwowe aspiracje. Rosjanie jednak lekceważyli przeciwnika, wciąż traktując Japonię jako niecywilizowanych dzikusów. Interesy obu mocarstw zderzyły się ze sobą w Korei i Mandżurii. Do wojny parły obie strony, car Mikołaj II był dodatkowo podjudzany przez swojego kuzyna, cesarza Wilhelma, który uważał, że Rosja powinna odegrać w dalekiej Azji rolę podobną do roli Niemiec w Europie. Czyli wziąć „żółtych podludzi za pysk”. Dla cara mała, zwycięska wojna miała być dodatkowo świetną okazją do wzmocnienia swojego wizerunku, tworzonego na potrzeby wewnętrzne.

Wszystko pokrzyżowali mali, skośnoocy potomkowie samurajów. Wojna toczyła się na lądzie i na morzu. Główna baza morska Rosjan, Port Artur, została skutecznie zablokowana przez flotę japońską i po kilku miesiącach krwawych walk zdobyta. Próby przechylenia szali na swoja korzyść w walkach lądowych kończyły się dla armii carskiej kolejnymi klęskami. Od początku dawały znać o sobie tradycyjne problemy rosyjskiej armii i aparatu administracyjnego. Bardzo złe dowodzenie na wszystkich szczeblach, szczególnie na operacyjnym i strategicznym. Fatalnie działająca łączność. Złe przygotowanie oficerów do pełnionych funkcji. W licznych wspomnieniach możemy znaleźć opis typowego oficera armii carskiej – pochodził on ze średniej szlachty, potrafił dobrze jeździć konno, tańczyć, fechtować się na szable i prowadzić konwersację w języku francuskim, natomiast znacznie gorzej radził sobie w prowadzeniu działań wojennych. Oficer carski gardził bezbrzeżnie swoimi żołnierzami, niepiśmiennymi potomkami pańszczyźnianych pół – niewolników, których jego dziad sprzedawał jak zwierzęta. Fatalnie działała w armii carskiej logistyka, co miało ogromne znaczenie, zważywszy na fakt prowadzenia przez Rosję wojny na Dalekim Wschodzie, z dala od głównych baz zaopatrzeniowych. Tradycyjnie armię i administrację przeżerały od góry do dołu dwie wielkie plagi rosyjskie – korupcja i pijaństwo.

Japończycy przeciwstawili Rosji armię dobrze zorganizowaną, opartą o wzory będące korzystnym miksem modelu pruskiego z dawnym etosem samurajskim. Wysoka dyscyplina i morale, bardzo dobre wyszkolenie oficerów wszystkich szczebli, świetne dowodzenie. Mimo ponoszonych poważnych strat, Japończycy ostatecznie wygrywali w kolejnych bitwach. Starcie morskie pod Cuszimą zakończyło się ostatecznym pogromem floty rosyjskiej i trafiło do podręczników wszystkich akademii morskich świata, jako klasyczny, modelowy przykład rozgromienia przeciwnika.

Wojna, która miała być szybkim, łatwym zwycięstwem, okazała się kompromitacją Rosji, poważnie nadwątliła pozycje jedynowładcy, zmuszając pod naciskiem rewolucji 1905 roku do wprowadzenia pewnych liberalnych reform.

 

Kolejne niefortunne wojny

Pierwsza wojna światowa stanowiła dalszy etap obnażania słabości Rosji. Kolos na glinianych nogach, to określenie pasuje do sytuacji wyjątkowo dobrze. O ile w starciach z armią Austro-Węgier Rosjanie radzili sobie jeszcze w miarę dobrze, to konfrontacja z Niemcami oznaczała serię upokarzających klęsk. Bitwa pod Tennebergiem, bitwa nad jeziorami Mazurskimi, utrata Królestwa Polskiego, kolejne nieudane ofensywy. To wszystko podkopywało stopniowo podstawy carskiej władzy. Jesienią 1916 roku Rosja zdobyła się na ostatnią wielką ofensywę – ofensywę Brusiłowa, która przyniosła pewne zdobycze terytorialne ale kosztem ogromnych strat. Na początku następnego roku, w lutym (!) wybuchła w Rosji rewolucja, która ostatecznie obaliła carat i przyspieszyła proces upadku Imperium.

Niepomni na złowróżbną siłę miesiąca lutego, Rosjanie rozpoczęli w zeszłym roku inwazję na Ukrainę. Nie siedzimy w głowie Putina, nie wiemy dokładnie co on sobie myślał ale możemy z pewnych elementów wywnioskować, że miała to być, jak w 1904 roku, mała, zwycięska wojna. Wojna, która wzmocni autorytet władzy, przyczyni się do odbudowy Imperium w dawnych granicach i postawi pomnik Włodimirowi Putinowi, jako nowemu Piotrowi I.

Nie udało się i nie bardzo wiadomo, jak z tej sytuacji teraz wyjść. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe