Ryszard Czarnecki: Romans głupoty z opozycją
Gdy patrzę na pytania kierowane w debacie publicznej przez przedstawicieli opozycji do rządu, to przypomina mi się stare powiedzenie używane w kraju mojego urodzenia: „Głupiec może zadać więcej pytań w godzinę, niż mędrzec odpowiedzieć w ciągu siedmiu lat”. Tak mówią w Anglii, serio. Wiadomo, że zdecydowana większość opozycji w Polsce jest proniemiecka. Może więc przemyślą słowa kanclerza Konrada Adenauera: „Dobry Bóg postawił granice dla ludzkiej mądrości. Ale sprawił też, że głupota może być bezgraniczna. A to już jest niesprawiedliwe”. Ktoś, coś? Skojarzenia? Amerykański pisarz, autor bestselerów takich jak: „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” lub „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” Dale Carnegie napisał kiedyś słowa jakby stworzone dla tych obywateli, którzy na złość rządowi RP najchętniej odmroziliby sobie uszy. Oto one: „Każdy głupiec potrafi krytykować, wyklinać i żalić się. A co gorsza większość z nich tak robi”.
„Głupota ludzka jest jak Matka Boska - bez granic”
Nie chciałbym stawiać iunctim między opozycją i głupotą, bo to uproszczenie. Wolę natomiast powiedzieć słowami mojego ulubionego pisarza, który jako żywo był kimś znacznie więcej niż tylko autorem beletrystyki dla dzieci i młodzieży - Karola Makuszyńskiego. Napisał on: „Głupota ludzka jest jak Matka Boska - bez granic”.
Czy mamy obrażać się na brednie, które o nas głoszą przeciwnicy rządu RP? Cóż, odpowiedzią na to jest żydowska maksyma: „Nigdy nie czuj się obrażony przez głupca”. To dobrze, że antyrządowi politycy tyle gadają, gadają, gadają -wtedy łatwo posłuchać kim naprawdę są. Wszak kolejna mądra żydowska maksyma mówi: „Gdy głupiec milczy, nie jesteś pewien, czy to aby nie mędrzec”. Występując w różnych audycjach telewizyjnych i radiowych, dostrzegam samozadowolenie opozycji. Cóż, skoro cytowałem tu Niemca Adenauera, teraz zacytuję cesarza Francuzów Napoleona i wyjdzie nam Trójkąt Weimarski. Oto słowa Bonapartego: „Głupiec w jednym góruje nad mędrcem: jest zawsze zadowolony z siebie”.
*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (01.02.2023)