"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Konsorcjum, utworzone przez Siemens AG i jej turecką spółkę zależną Siemens AŞ, wygrało w 2018 roku przetarg ogłoszony przez tureckie koleje państwowe TCDD. Kontrakt na dostawę dziesięciu pociągów dużych prędkości, podpisany w kwietniu 2018 roku, opiewał na 341 mln euro. Ostatecznie liczba pociągów wzrosła do dwunastu.
"Duży sukces"
„Dla firmy Siemens był to duży sukces na wysoce konkurencyjnym, międzynarodowym rynku pociągów dużych prędkości w Turcji. Ale umowa miała haczyk: była uzależniona od podpisania przez Siemensa deklaracji bojkotu Izraela, w przeciwnym razie sprzedaż miałaby nie dojść do skutku” – wynika z wewnętrznych dokumentów firmy, do których dotarło SWR.
TCDD złożyły wniosek o pożyczkę z Saudi Islamic Development Bank (IsDB), co wymagało od Siemensa podpisania zobowiązania, że nie podejmie żadnych interesów z Izraelem zgodnie z „postanowieniami Organizacji Współpracy Islamskiej, Ligi Państw Arabskich i Unii Afrykańskiej w sprawie bojkotowania Izraela”.
„Celem takich deklaracji bojkotu jest wywarcie ekonomicznej presji na Izrael” – podkreśla Volker Beck, prezes Towarzystwa Niemiecko-Izraelskiego.
Paragraf 7 niemieckiego rozporządzenia o handlu zagranicznym zabrania niemieckim firmom i obywatelom podpisywania takiej deklaracji bojkotu, a naruszenie liczy się jako wykroczenie administracyjne i może skutkować grzywną w wysokości do 500 tys. euro dla firmy – przypomina Tagesschau.
Świadomi problemu
Kierownictwo Siemensa było świadome problemu z deklaracją bojkotu Izraela, z drugiej strony odmowa podpisania bojkotu najprawdopodobniej doprowadziłaby do dyskwalifikacji firmy w przetargu.
Koncern zdecydował się na opcję polegającą na tym, że podpis uzyskano poprzez spółkę zależną Siemens AŞ Turcja, a procedurę przeprowadzono zgodnie z prawem tureckim. „Bo według tureckiego prawa podpisanie takiej deklaracji nie jest karalne” – podkreśla Tagesschau.
„Siemens przestrzega wszystkich krajowych i międzynarodowych standardów zgodności. Nie tolerujemy korupcji, łamania zasad uczciwej konkurencji ani innych naruszeń obowiązujących przepisów prawa i wewnętrznych wytycznych. Mamy długotrwałe relacje biznesowe z Izraelem. Dostarczamy pociągi regionalne dla Kolei Izraelskich i jesteśmy odpowiedzialni za ich długoterminowe utrzymanie” – skomentował rzecznik Siemensa. (PAP)
mszu/ ap/