Jak dopasować dobry biustonosz?
1. Popularne modele biustonoszy
2. Jak dobrać rozmiar biustonosza?
3. Dobrze dopasowane biustonosze – czyli jakie?
Biustonosze różnią się nie tylko rozmiarami, ale również konstrukcją – aby przekonać się o tym, wystarczy spojrzeć na biustonosze marki Kinga. Poniżej przyjrzymy się popularnym modelom dostępnym na rynku – pojawią się na tej liście również modele tej właśnie marki. Firma Kinga biustonosze tworzy z myślą o zdrowiu i wygodzie użytkowniczek.
Popularne modele biustonoszy
Na początku zaznaczmy, że nie każdy biustonosz odpowiada każdemu. Może zdarzyć się, że nawet najpiękniejszy stanik we właściwym rozmiarze nie prezentuje się korzystnie i nie zapewnia odpowiedniej wygody. Wszystko przez to, że jego krój nie współgra z typem sylwetki czy kształtem piersi. Aby więc zyskać optymalne dopasowanie, należy zwrócić uwagę również i na ten aspekt.
Jakie modele biustonoszy cieszą się szczególną popularnością?
- Biustonosz pełny – full cup
To model obudowujący całą pierś, dobrze dopasowujący się i modelujący kształt biustu. Krój przeznaczony jest przede wszystkim dla pań noszących większe rozmiary i potrzebujących bardziej stabilnego podtrzymania piersi. Jest wygodny na co dzień, ale nie sprawdzi się przy głębszych dekoltach. Ciekawe modele oferuje firma Kinga – biustonosze tego typu występują w różnych wersjach kolorystycznych i różnych sposobach wykończeń.
- Biustonosz half cup
Fason odsłaniający górną część piersi. Ten typ biustonosza efektownie eksponuje kształt biustu i dekolt, a jednocześnie sprawia, że całość jest niebywale seksowna. Z takimi biustonoszami doskonale prezentują się stylizacje z głębszymi dekoltami. Marka Kinga również proponuje kilka ciekawych modeli.
- Biustonosze plunge
To opcja pośrednia pomiędzy biustonoszami full cup a half cup. Jeśli pełna miseczka biustonosza jest dla ciebie wygodna, ale przeszkadza ci wysokie zabudowanie, fason plunge prawdopodobnie spełni twoje oczekiwania. Biustonosze tego typu dobrze zbierają piersi i unoszą je, ale jednocześnie eksponują dekolt.
- Balkonetka
To uwodzicielska i jednocześnie romantyczna bielizna. Modele kwalifikowane do tej kategorii mogą się różnić, jednak wszystkie spełniają kilka podstawowych warunków. Górna część piersi pozostaje niezabudowana, a krawędzie miseczki dążą do poziomego ułożenia. Model idealnie nadaje się do szerokich dekoltów.
Oczywiście, oprócz tego można znaleźć również bardziej specjalistyczne konstrukcje, na przykład biustonosze z przedłużoną dolną częścią (gorsety i półgorsety), biustonosze sportowe czy biustonosze przeznaczone dla kobiet karmiących piersią. Również i bielizna Kinga spełnia takie kryteria.
Jak dobrać rozmiar biustonosza?
Aby dobrze czuć się w bieliźnie, należy precyzyjnie dopasować jej rozmiar. Wcale nie jest to trudne, jednak nie każda kobieta wie, jak należy zmierzyć swoje ciało. Wyjaśniamy zatem podstawowe zasady.
- Obwód pod biustem
Najpierw trzeba zmierzyć obwód ciała pod biustem – tuż u jego podstawy, uważając, aby miara krawiecka znajdowała się na takiej samej wysokości z przodu i z tyłu. Zmierz obwód zarówno na wdechu, jak i wydechu – jeśli różnica między pomiarami jest znaczna, warto zdecydować się na obwód nieco większy niż ten wynikający z pomiaru wydechowego. Od otrzymanego wyniku odejmij 5 cm i zapisz wynik.
- Obwód w biuście
Tę miarę uzyskasz, mierząc obwód w biuście w jego najszerszym miejscu. Ten pomiar powinien być dość ciasny.
- Rozmiar miseczki
Mając już dwa powyższe wymiary, należy skorzystać z tabeli rozmiarów producenta. Na tej podstawie ustala się wielkość miseczki biustonosza.
Wbrew obiegowej opinii miseczka biustonosza nie jest wymiarem stałym. Wiele kobiet ma w swojej szafie biustonosze o różnych miseczkach i każdy z nich jest odpowiedni. Najważniejsze, aby biustonosz leżał dobrze na ciele. Co to jednak oznacza?
Dobrze dopasowane biustonosze – czyli jakie?
O dobrze dobranym biustonoszu mówimy wtedy, kiedy jest dobrze dopasowany do ciała i zapewnia komfort noszenia. W praktyce oznacza to, że stanik:
- Nie może być ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny
Noszenie biustonosza nie powinno powodować ucisku i dyskomfortu, ale bielizna nie może również być zbyt luźna. Zbyt szeroki pas obwodu może powodować przesuwanie się w górę zapięcia stanika, wysuwanie piersi czy opadanie ramiączek. Tylna część biustonosza powinna tworzyć na plecach linię prostą – wyjątkiem są staniki o oryginalnych wykrojach, powodujących, że uzyskanie prostej będzie zwyczajnie niemożliwe.
- Miseczka nie może być za mała
Zbyt mała miseczka powoduje, że część piersi wysuwa się poza krawędź materiału, tworząc charakterystyczną „bułeczkę”. Dodatkowo fiszbiny mogą wbijać się w ciało pod pachami.
- Ramiączka nie mogą być zbyt ciasne
Za ciasne ramiączka wrzynają się w ramiona, powodując ból, a nierzadko również bolesne otarcia.