Ryszard Czarnecki: Rosja kupuje polityków

Zapraszam do lektury mojego wywiadu dla portalu wpolityce.pl. Chodzi o rosyjski ślad w europarlamentarnej aferze korupcyjnej. Rozmowę przeprowadził red. Tomasz Karpowicz.
Kreml, Moskwa Ryszard Czarnecki: Rosja kupuje polityków
Kreml, Moskwa / pixabay.com

„Rosja wydaje miliony euro na lobbing w Unii Europejskiej” – mówi Ryszard Czarnecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości odnosi się do okładkowego artykułu nowego numeru tygodnika „Sieci”. Ryszard Czarnecki zwraca uwagę na działania deputowanych do Parlamentu Europejskiego, którzy są zamieszani w aferę korupcyjną związaną z Katarem.

– Skoro ktoś bierze pieniądze za obronę jednego państwa, to może brać pieniądze za atakowanie innego. Czasem te rzeczy mogą być powiązane. Chcę zwrócić uwagę na rzecz, o której w Polsce w ogóle się nie mówi. Znacząca część osób, które odegrały kluczową rolę w Katargate, te które siedzą lub już straciły swoje stanowiska w Parlamencie Europejskim, nie poparły rezolucji ws. uznania Rosji za państwo terrorystyczne. Pani Eva Kaili, która siedzi w areszcie, wstrzymała się od głosu. Dwoje innych europosłów, którzy stracili swoje stanowiska, czyli Maria Arena i Marc Tarabella, demonstracyjnie nie wzięli udziału w tym głosowaniu. A są to osoby, które zawsze głosowały przeciwko Polsce. A na dodatek pani Arena brała udział w demonstracjach przeciwko Polsce poza Parlamentem Europejskim. Atakowanie Polski idzie w parze z faktyczną rolą Rosji. Warto się temu wątkowi przyjrzeć. Ktoś może te fakty połączyć ze znaną prawdą, że Rosja wydaje miliony euro na lobbing w Unii Europejskiej. A nie wliczam pieniędzy, które szły na pensje dla byłych premierów, prezydentów czy kanclerzy europejskich państw, którzy byli we władzach, zarządach czy radach nadzorczych rosyjskich spółek. Nikogo oczywiście nie podejrzewałbym, że głosuje zgodnie z wolą Rosji, ale jeżeli to robi i dostrzega problemy w Polsce, a nie widzi ich w Rosji, to pojawiają się poważne pytania – twierdzi Czarnecki.

Pytany o kwestię niejasnego finansowania niektórych NGO’sów mających wpływ na rzeczywistość polityczna w Unii Europejskiej, Czarnecki przywołuje przykład jednego z głównych bohaterów afery korupcyjnej.

– Można tu przywołać przykład think-tanku, którym kierował guru ekonomiczny zachodniej lewicy, czyli Pier Antonio Panzeri. Dobrze go znam. Przez trzy kadencje był europosłem i to nie z ostatnich rzędów, a jednym z kluczowych dla mainstreamu unijnego. Był sprawozdawcą najważniejszych raportów gospodarczych, ekonomicznych, finansowych. Mocno na niego stawiano. Dlatego łatwiej było mu pozyskiwać pieniądze dla swojego think-tanku, który był finansowany zarówno przez Unię Europejską, jak i rządy Niemiec i Francji. A pamiętajmy, że Rosjanie mogą łatwo dać pieniądze nie czekiem z Moskwy, ale np. przez zaprzyjaźnione fundacje. Wtedy nie widać, że mamy do czynienia z funduszami pochodzącymi z Kremla. Rosyjski lobbing w Unii Europejskiej istnieje cały czas. Nie oznacza to wcale, że wszyscy europosłowie głosujący za Rosją są skorumpowani. Często po prostu tak definiują interes swojego kraju. Uważają, że z Rosja nie należy zadzierać, a po unormowaniu sytuacji znów będzie można tam eksportować i inwestować – przekonuje europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Zwraca też uwagę na taktykę Kremla, który liczy na zmęczenie państw i społeczeństw Zachodu.

– Warto zwrócić uwagę, że istnieją formalne i nieformalne wpływy rosyjskie na Unię Europejską. Nie możemy zapominać, że wciąż są europosłowie-.Rosjanie, którzy reprezentują Litwę, Łotwę, Estonię. Nieraz głosują przeciw karaniu Rosji lub wstrzymują się od głosu,a w mediach wypowiadają się zgodnie z linią Kremla. Jak widać Rosjanie nie są tylko czynnikiem zewnętrznym -są też w środku Unii Europejskiej !  Mamy do czynienia z dekoniunkturą gospodarczą i polityczną dla Rosji. Ale, paradoksalnie, mamy do czynienia z sytuacją, jak niegdyś w przypadku meczu piłkarskiego na wyjeździe: jeżeli nawet teraz, gdy Moskwa jest słabsza Rosjanie zdobędą bramkę czyli kogoś przekupią to będzie ona podwójnie liczona. Dodajmy, że dodatkowo Kreml gra na zmęczenie Zachodu – społeczeństw i klasy politycznej – podsumował polityk.

 

* tekst ukazała się na portalu wpolityce.pl (22.01.2023)


 

POLECANE
Financial Times: Putin zaproponował zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie z ostatniej chwili
"Financial Times": Putin zaproponował zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie

Władimir Putin proponuje wstrzymanie inwazji na Ukrainę wzdłuż obecnej linii frontu - podał we wtorek po południu serwis internetowy dziennika "Financial Times".

Podróż Trumpa na Bliski Wschód. Jest komunikat Białego Domu z ostatniej chwili
Podróż Trumpa na Bliski Wschód. Jest komunikat Białego Domu

Prezydent Donald Trump uda się z wizytą do Arabii Saudyjskiej, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w dniach 13-16 maja - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Wcześniej Trump przybędzie na pogrzeb papieża Franciszka.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę Węgier tylko u nas
Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę Węgier

Agencja ratingowa Fitch Rating przyznała Węgrom wartość BBB minus już w zeszłym roku. Teraz Standard & Poor's oceniła kredytowanie Węgier podobnie, ale dodając do tego negatywną perspektywę na przyszłość.

Masakra w Kaszmirze. Rośnie liczba ofiar z ostatniej chwili
Masakra w Kaszmirze. Rośnie liczba ofiar

Ponad 20 osób zginęło we wtorek, kiedy terroryści otworzyli ogień do turystów zwiedzających popularną dolinę w okolicy miasta Pahalgam w stanie Dżammu i Kaszmir - przekazała agencja Reutera, powołując się na lokalną telewizję. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach śmiertelnych.

Szefowa KRS publikuje szokujące zarzuty dyscyplinarne jakie otrzymała z ostatniej chwili
Szefowa KRS publikuje szokujące zarzuty dyscyplinarne jakie otrzymała

"Po 30 latach pracy w sądownictwie – nienagannej – doczekałam się zarzutów dyscyplinarnych jak u Kafki" – pisze na platformie X przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Potężna eksplozja na wschód od Moskwy. Ewakuacja mieszkańców z ostatniej chwili
Potężna eksplozja na wschód od Moskwy. Ewakuacja mieszkańców

Po wybuchu w obwodzie włodzimierskim w środkowej części Rosji trwa ewakuacja mieszkańców kilku miejscowości - podały we wtorek rosyjskie media. W regionie ogłoszono stan sytuacji nadzwyczajnej.

Odmowa Interpolu ws. Romanowskiego może oznaczać poważny zarzut wobec polskich władz z ostatniej chwili
"Odmowa Interpolu ws. Romanowskiego może oznaczać poważny zarzut wobec polskich władz"

"Odmowa Interpolu ścigania Marcina Romanowskiego czerwoną notą może oznaczać poważny zarzut wobec polskich władz" – pisze w mediach społecznościowych poseł PiS Marcin Warchoł tłumacząc, na jakiej podstawie decyzje podejmuje Interpol.

Tylna furtka do eutanazji. Niepokojące zmiany w przepisach Wiadomości
"Tylna furtka do eutanazji". Niepokojące zmiany w przepisach

Zmiany przyjęte w tym roku w Kodeksie etyki lekarskiej budzą wątpliwości części ekspertów. Wprowadzają one zakaz stosowania terapii daremnej, podczas gdy we wcześniej obowiązujących przepisach mowa była o braku obowiązku stosowania takiej terapii. Specjaliści uważają, że może to być "furtka" do eutanazji. 

Nawrocki zyskuje w wewnętrznych sondażach PiS–u. W sztabie wzrasta optymizm polityka
"Nawrocki zyskuje w wewnętrznych sondażach PiS–u. W sztabie wzrasta optymizm"

W rozmowie na antenie podcastu "Stan Wyjątkowy" dziennikarz Jacek Gądek przekazał ciekawe informacje nt. Karola Nawrockiego.

Rosną szanse na papieża spoza Europy. Na tych kontynentach jest centrum Kościoła   Wiadomości
Rosną szanse na papieża spoza Europy. Na tych kontynentach jest centrum Kościoła

Potrzebujemy papieża "budowniczego mostów", kogoś, kto będzie umacniał jedność w Kościele i bronił przed jego upolitycznieniem - ocenił biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius przed wyjazdem do Watykanu

REKLAMA

Ryszard Czarnecki: Rosja kupuje polityków

Zapraszam do lektury mojego wywiadu dla portalu wpolityce.pl. Chodzi o rosyjski ślad w europarlamentarnej aferze korupcyjnej. Rozmowę przeprowadził red. Tomasz Karpowicz.
Kreml, Moskwa Ryszard Czarnecki: Rosja kupuje polityków
Kreml, Moskwa / pixabay.com

„Rosja wydaje miliony euro na lobbing w Unii Europejskiej” – mówi Ryszard Czarnecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości odnosi się do okładkowego artykułu nowego numeru tygodnika „Sieci”. Ryszard Czarnecki zwraca uwagę na działania deputowanych do Parlamentu Europejskiego, którzy są zamieszani w aferę korupcyjną związaną z Katarem.

– Skoro ktoś bierze pieniądze za obronę jednego państwa, to może brać pieniądze za atakowanie innego. Czasem te rzeczy mogą być powiązane. Chcę zwrócić uwagę na rzecz, o której w Polsce w ogóle się nie mówi. Znacząca część osób, które odegrały kluczową rolę w Katargate, te które siedzą lub już straciły swoje stanowiska w Parlamencie Europejskim, nie poparły rezolucji ws. uznania Rosji za państwo terrorystyczne. Pani Eva Kaili, która siedzi w areszcie, wstrzymała się od głosu. Dwoje innych europosłów, którzy stracili swoje stanowiska, czyli Maria Arena i Marc Tarabella, demonstracyjnie nie wzięli udziału w tym głosowaniu. A są to osoby, które zawsze głosowały przeciwko Polsce. A na dodatek pani Arena brała udział w demonstracjach przeciwko Polsce poza Parlamentem Europejskim. Atakowanie Polski idzie w parze z faktyczną rolą Rosji. Warto się temu wątkowi przyjrzeć. Ktoś może te fakty połączyć ze znaną prawdą, że Rosja wydaje miliony euro na lobbing w Unii Europejskiej. A nie wliczam pieniędzy, które szły na pensje dla byłych premierów, prezydentów czy kanclerzy europejskich państw, którzy byli we władzach, zarządach czy radach nadzorczych rosyjskich spółek. Nikogo oczywiście nie podejrzewałbym, że głosuje zgodnie z wolą Rosji, ale jeżeli to robi i dostrzega problemy w Polsce, a nie widzi ich w Rosji, to pojawiają się poważne pytania – twierdzi Czarnecki.

Pytany o kwestię niejasnego finansowania niektórych NGO’sów mających wpływ na rzeczywistość polityczna w Unii Europejskiej, Czarnecki przywołuje przykład jednego z głównych bohaterów afery korupcyjnej.

– Można tu przywołać przykład think-tanku, którym kierował guru ekonomiczny zachodniej lewicy, czyli Pier Antonio Panzeri. Dobrze go znam. Przez trzy kadencje był europosłem i to nie z ostatnich rzędów, a jednym z kluczowych dla mainstreamu unijnego. Był sprawozdawcą najważniejszych raportów gospodarczych, ekonomicznych, finansowych. Mocno na niego stawiano. Dlatego łatwiej było mu pozyskiwać pieniądze dla swojego think-tanku, który był finansowany zarówno przez Unię Europejską, jak i rządy Niemiec i Francji. A pamiętajmy, że Rosjanie mogą łatwo dać pieniądze nie czekiem z Moskwy, ale np. przez zaprzyjaźnione fundacje. Wtedy nie widać, że mamy do czynienia z funduszami pochodzącymi z Kremla. Rosyjski lobbing w Unii Europejskiej istnieje cały czas. Nie oznacza to wcale, że wszyscy europosłowie głosujący za Rosją są skorumpowani. Często po prostu tak definiują interes swojego kraju. Uważają, że z Rosja nie należy zadzierać, a po unormowaniu sytuacji znów będzie można tam eksportować i inwestować – przekonuje europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Zwraca też uwagę na taktykę Kremla, który liczy na zmęczenie państw i społeczeństw Zachodu.

– Warto zwrócić uwagę, że istnieją formalne i nieformalne wpływy rosyjskie na Unię Europejską. Nie możemy zapominać, że wciąż są europosłowie-.Rosjanie, którzy reprezentują Litwę, Łotwę, Estonię. Nieraz głosują przeciw karaniu Rosji lub wstrzymują się od głosu,a w mediach wypowiadają się zgodnie z linią Kremla. Jak widać Rosjanie nie są tylko czynnikiem zewnętrznym -są też w środku Unii Europejskiej !  Mamy do czynienia z dekoniunkturą gospodarczą i polityczną dla Rosji. Ale, paradoksalnie, mamy do czynienia z sytuacją, jak niegdyś w przypadku meczu piłkarskiego na wyjeździe: jeżeli nawet teraz, gdy Moskwa jest słabsza Rosjanie zdobędą bramkę czyli kogoś przekupią to będzie ona podwójnie liczona. Dodajmy, że dodatkowo Kreml gra na zmęczenie Zachodu – społeczeństw i klasy politycznej – podsumował polityk.

 

* tekst ukazała się na portalu wpolityce.pl (22.01.2023)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe