PGE przyspiesza proces kablowania sieci energetycznych. Nowa maszyna ułoży nawet 5 km kabli dziennie
Spółka od czterech lat realizuje strategiczny program kablowania sieci średniego napięcia. W przyspieszeniu tego procesu pomoże specjalistyczny sprzęt na potrzeby kablowania linii SN, który zakupiła PGE Dystrybucja. Nowa i zarazem jedyna tego rodzaju maszyna w Polsce układa kable metodą płużenia bezwykopowego, która jest bardziej przyjazna dla środowiska.
Od czterech lat w Grupie PGE realizujemy strategiczny program kablowania sieci średniego napięcia. Do 2026 roku planujemy przekroczyć 30 proc. udziału podziemnych sieci. Oznacza to, że w ciągu 3 lat na naszym obszarze dystrybucyjnym skablujemy ponad 9 tys. km sieci, przy jednoczesnym demontażu ponad 7 tys. km istniejących linii napowietrznych
– zadeklarował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Już teraz na obszarze PGE Dystrybucja jest blisko 26 tys. km skablowanych sieci niskiego napięcia, co stanowi blisko 22,5 proc. SN należących do spółki.
Na potrzeby realizacji programu zakupiliśmy pierwszą w Polsce, specjalistyczną, nowoczesną maszynę, która jest w stanie ułożyć nawet 5 km linii kablowej dziennie. Pozwala to na zdecydowane przyspieszenie realizacji inwestycji. Wymierną korzyść stanowią także niższe koszty niż w przypadku tradycyjnej metody układania kabli
– dodał szef PGE.
Środki na realizację programu pochodzą w części z emisji akcji o wartości 3,2 mld złotych, którą PGE przeprowadziło w 2022 roku. Połowa środków została przeznaczona na inwestycje w infrastrukturę sieciową.
W zakupionym przez PGE zestawie znajdują się dwa pojazdy, z których pierwszy posiada lemiesz pługa pozwalający na płynną regulację głębokości układania kabla oraz funkcje „płynnej płetwy”, co umożliwia elastyczne dopasowanie się do nierówności terenu.
Z kolei drugi z pojazdów, zakotwicza się do podłoża za pomocą płyty stabilizującej i ciągnie pług z siłą do 180 ton układając kable.
Na terenie działania PGE Dystrybucja łączna długość linii energetycznych przekracza 380 tys. km, w tym 115 tys. km stanowią linie SN. Spółka dostarcza nimi energię do ponad 5,5 mln odbiorców na terenie wschodniej i centralnej Polski.
Program Kablowania PGE
Grupa PGE przyspiesza inwestycje w kablowanie sieci średniego napięcia, by zwiększyć bezpieczeństwo i zapewnić stabilne dostawy energii dla odbiorców. Podziemne sieci są bowiem mniej podatne na warunki atmosferyczne, które często powodują awarie linii napowietrznych. Dzięki tej przebudowie, zniknie także konieczność prowadzenia prac konserwacyjnych w postaci wycinki gałęzi i drzew.
Realizacja tak ambitnego zadania jest możliwa dzięki nieustannemu rozwojowi spółki. Nasze największe inwestycje wiążą się z podniesieniem bezpieczeństwa energetycznego dla odbiorców. To dlatego tak szczegółowo zaplanowano modernizację i rozwój sieci elektroenergetycznej średniego napięcia<
– podkreślił Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja.
Linie kablowe, w porównaniu do linii napowietrznych, są odporne na uszkodzenia wynikające z czynników atmosferycznych. To właśnie gwałtowne wichury, intensywne opady śniegu czy ulewne deszcze bywają najczęstszą przyczyną awarii masowych. Umieszczając linie kablowe pod ziemią, znacznie ograniczymy ryzyko nieplanowanych wyłączeń
– wyjaśnił szef PGE Dystrybucja.
Artykuł powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.