Kto może ukończyć kurs na wózki widłowe?
Kto może uzyskać uprawnienia na wózki widłowe?
Chęć podniesienie kwalifikacji, czy też poszukiwanie nowej drogi zawodowej to znak naszych czasów. Coraz rzadziej jesteśmy przez całe życie zatrudnienie w jednym miejscu. Przeglądając ogłoszenia często można spotkać się z informacją, że jednym z wymagań stawianych przez pracodawców są uprawnienia na wózki widłowe. Jak można je zdobyć i kto spełnia kryteria umożliwiające zrobienie wymaganego kursu? Gdzie można później znaleźć zatrudnienie?
Szczegóły dotyczące uzyskania uprawnień UDT na wózki widłowe można sprawdzić na stronie: https://star.edu.pl/kurs-wozki-widlowe.
Jakie kryteria powinien spełniać operator obsługujący wózek widłowy?
Wózek widłowy to określenie używane na specjalistyczny pojazd, który klasyfikowany jest jako jezdniowy wózek podnośnikowy. To urządzenie mechaniczne wykorzystywane zarówno w transporcie, logistyce, jak i zakładach przemysłowych do transportowania towarów umieszczonych na paletach. Mimo że kierowanie nim nie jest bardzo skomplikowane to z uwagi na wymogi zachowania bezpieczeństwa konieczne jest zdobycie uprawnień pozwalających na zostanie operatorem tego typu sprzętu.
Obsługiwać wózek widłowy może tylko osoba, która ukończyła specjalny kurs oraz zdała egzamin. Ważne, aby kandydat spełniał kilka warunków. Pierwszym z nich jest ukończenie 18 lat. Drugi dotyczy wykształcenie, które musi być minimum na poziomie podstawowym. Ważne jest także przejście badań lekarskich potwierdzające, że przyszły operator wózków widłowych cieszy się dobrym zdrowiem. Z kwestii, które nie są regulowane przepisami, ale warto też brać je pod uwagę jest z pewnością gotowość do pracy w różnych godzinach i umiejętność utrzymania koncentracji na dosyć monotonnym zadaniu. Wózki widłowe wykorzystywane są często w miejscach, w których pracuje wiele osób, zatem ważna jest też odpowiedzialność. Zdarzają się bowiem przypadki, w których z powodu nieuwagi operatora dochodzi do groźnego w skutkach wypadku.
Z jakimi zarobkami wiąże się praca na stanowisku operatora wózka widłowego, możesz przeczytać na stronie: https://star.edu.pl/wozki-widlowe-zarobki
Czy udźwig wózka widłowego ma znaczenia dla uprawnień?
Wózki widłowe klasyfikuje się dzieląc urządzenia pod względem rodzaju zastosowanego napędu, funkcji, a także udźwigu. Nominalny udźwig wózka widłowego to największa dopuszczalna masa ładunku wyrażona w kg lub t, którą wózek może podnieść na wysokość do 3300 mm z jednoczesnym zachowaniem prawidłowej odległości czoła wideł do środka ciężkości w określonych warunkach pracy. Jednak parametry te nie mają wpływu na uzyskanie uprawnień.
Czy zatem warto zapisać się na kurs na wózki widłowe? Zdecydowanie ilość argumentów przemawiających za tym krokiem jest większa niż ewentualnych wad. Jakie są najważniejsze z nich?
- Zwiększenie perspektyw zatrudnienia oraz wyróżnienie się na rynku pracy. Mimo postępującej automatyzacji wózki widłowe nadal są powszechnie wykorzystywane w magazynach i zakładach przemysłowych. Są dosyć małe, zwrotne, a do tego mają spory udźwig. Ich uniwersalność sprawia, że osoby mające uprawnienia zawsze znajdą zatrudnienie.
- Uprawnienia na wózek widłowy to perspektywa zatrudnienia nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Kwalifikacje zdobyte w kraju są honorowane w wielu państwach. Zatem po ich zdobyciu można szukać zatrudnienia na bardzo atrakcyjnych warunkach.
- Umiejętność obsługi wózka widłowego to brak ograniczenia do jednej branży. Często konkretne uprawnienia powodują, że jest się poszukiwanym na rynku specjalistom, ale można szukać pracy tylko w ściśle określonych miejscach. Użycie wózków jest na tyle powszechne, że zdecydowanie zwiększa się szansa na znalezienie zatrudnienia.
- Kurs na operatora wózków widłowych to jedna z najtańszych inwestycji w rozwój kompetencji. Ceny wahają się kilkuset do maksymalnie tysiąca złotych. Jest to zatem kwota dostępna dla wielu osób. Do tego wydane na ten cel środki błyskawicznie się zwrócą.
Czy są rozgraniczenia wśród poszczególnych kategorii? Wózki widłowe w różnych dziedzinach przemysłu
Obecnie obowiązują dwa typu uprawnień na wózki widłowe. Pierwsze z nich przeznaczone są dla pojazdów, które mają zmienny wyciąg. Służą one do podnoszenia osób wraz z ładunkiem. Druga grupa to wózki widłowe ze stałym wysięgiem. Zatem kandydat przystępujący do kursu już na początkowym etapie powinien podjąć decyzję o tym, który typ go interesuje.
Kurs organizowany pod nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego ma przygotować kandydata do zdawania egzaminu. Żeby móc obsługiwać wózek widłowy trzeba trzeba spełnić odpowiednie wymagania - zaliczyć część teoretyczną oraz praktyczną. Teoria to test składający się z 15 pytań. Aby zaliczyć pozytywnie teorie, należy w 30 minut udzielić 11 prawidłowych odpowiedzi. Wynik komisja podaje bezpośrednio po egzaminie i osoby, które zaliczyły pozytywnie test, mogą przystąpić do części praktycznej.
Praktyka polega na omówieniu jednego zagadnienia związanego z obsługą urządzenia. Zadawane pytania mogą też dotyczyć umiejętności sprawdzenia stanu technicznego wózka widłowego. Następnie egzaminowany ma przewieść paletę po wyznaczonym torze. Jeżeli wszystko odbędzie się bez błędów i komplikacji, egzamin jest zaliczany. Na tej podstawie wydawane jest bezterminowe uprawnienie.