„Dramatyczny spadek”. Raport niemieckiej fundacji: Polska daleko wyprzedza Niemcy w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej
Niemcy spadły na jedno z ostatnich miejsc w rankingu atrakcyjności lokalizacji firm rodzinnych. W nowej edycji „Country Index of Family Businesses” zajmują 18. miejsce wśród 21 krajów uprzemysłowionych, czyli znajdują się o cztery miejsca niżej niż w 2020 roku. Prym wiodą Stany Zjednoczone, za nimi Kanada i Szwecja. Za Niemcami są tylko Węgry, Hiszpania i Włochy.
„Znaczne powody do obaw”
Obok zbyt dużej biurokracji, wysokich obciążeń podatkowych i powolnej skłonności do innowacji wysokie koszty energii i brak siły roboczej pogarszają obecnie jakość Niemiec jako miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej
– opisuje wyniki z badania przeprowadzonego przez instytut badań gospodarczych ZEW „Der Spiegel”.
Badanie ma się opierać na ocenie sześciu kryteriów lokalizacji firm rodzinnych w poszczególnych krajach: obciążenia podatkowe, koszty pracy i wydajność, nakłady i koszty regulacji państwowych, warunki finansowania przedsiębiorstw, jakość infrastruktury i administracji publicznej oraz dostawy i koszty energii.
Według Friedricha Heinemanna, szefa zespołu ekonomistów będących autorami raportu, pozycja Niemiec „daje znaczne powody do obaw”.
Awans Polski
Zupełnie inaczej sytuuje się pozycja Polski w rankingu. Obecnie Polska znajduje się na 10. miejscu, uzyskując wynik niewiele gorszy od Holandii i Finlandii. W porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat Polska awansowała o dwa miejsca.