Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”

– Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił 12 stycznia w Borkowie Kościelnym koło Sierpca podczas Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” jej przewodniczący, Zbigniew Sikorski.
 Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”
/ fot. G. Zawadzki

– Dobiega końca kadencja 2018-2023. Trudna kadencja. Działaliśmy w czasach pandemii. Na was spadła duża odpowiedzialność, jeżeli chodzi o działania w zakładach. Wiem, że niektórzy w mleczarniach kupowali nawet maseczki ze swoich pieniędzy – mówił do zebranych delegatów o działaniach Solidarności przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski. – Kiedy wydawało się, że nic gorszego nie może nas już spotkać, Rosja najechała wolny kraj, Ukrainę – dodał.

Zmiana pokoleniowa

– My w Polsce wiemy coś o wolności. Walczyliśmy o nią w latach osiemdziesiątych. Są tu osoby, które wtedy zaczynały swoją działalność w 1980 roku – powiedział przewodniczący Sikorski, dodając, że i on zaangażował się wówczas w działalność w Związku. – Cieszę się, że dziś współpraca Solidarności z IPN-em powoduje, że ludzie, którzy wówczas działali, zostają uhonorowani i dostają odpowiednią gratyfikację finansową za to, co wówczas przeszli – zaznaczył.

Przewodniczący przekonywał, że w sekcji dokonuje się zmiana pokoleniowa. – Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił.

Jedną z osób, które przejmują pałeczkę, jest Andrzej Mazur, przewodniczący zakładowej organizacji związkowej przy Zentis Polska. – Z inicjatywy pracowników firmy Zentis cztery lata temu założyliśmy organizację związkową. Od razu przystąpiliśmy do Krajowej Sekcji i do Sekretariatu Spożywczego. Wczoraj zaproponowano mi dołączenie do zarządu sekcji – powiedział „TS” Andrzej Mazur. Zdradził też swoje plany na działanie w sekcji: – Widzę dużą potrzebę w edukacji młodzieży, jeżeli chodzi o Solidarność. Pracownicy, którzy przychodzą, nie mają pojęcia, co to jest Solidarność. Wydaje im się, że związkowcy tylko strajkują i szkodzą pracodawcy. Chciałbym zmienić ten wizerunek Solidarności oraz edukować dzieci i młodzież na poziomie nawet szkół podstawowych, średnich, a może i na uczelniach.

„Musicie ciągnąć ściany”

Podczas uroczystej części zebrania przewodniczący Zbigniew Sikorski wręczył podziękowania prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu Grzegorzowi Gańce, przewodniczącemu Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” Andrzejowi Burnatowi oraz dawnym działaczom sekcji: Romanowi Brzozowcowi, Andrzejowi Kasprzakowi i Adamowi Dziubkowi.

Andrzej Kasprzak powiedział do zebranych: – Jestem jednym z założycieli tej sekcji. My wykopaliśmy i zalaliśmy fundamenty, a ściany musicie ciągnąć wy. I tylko proszę, żeby to nie upadło.

W rozmowie z „TS” Andrzej Kasprzak dodał: – Pracowałem w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krośnie Odrzańskim. Najpierw założyłem komisję zakładową. Później byłem członkiem Zarządu Regionu Zielona Góra NSZZ „S”, a pod koniec lat 90. założyliśmy sekcję, najpierw mleczarską, potem doszły inne gałęzie.

Andrzej Kasprzak opowiadał, że od początku sekcja musiała stawiać czoło wielu problemom pracowniczym oraz ekspansji kapitału zagranicznego w polskich firmach. – Teraz czas na młodszych, żeby kontynuowali nasze dzieło – mówi Andrzej Kasprzak.

Trudny rynek

Podczas WZD o sytuacji rynku mleczarskiego oraz relacjach pracodawców ze związkami zawodowymi opowiadał prezes Grzegorz Gańko. Przekonywał, że z Krajową Sekcją Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” utrzymuje dobre relacje od kilkunastu lat. Mówił także o tym, że co prawda sytuacja spółdzielni w Sierpcu jest korzystna, ale rynek mleka jest trudny, a ceny spadają. – Mamy do czynienia ze spiralą obniżek. Te obniżki dotrą do każdego – przekonywał.
Owocnych obrad życzył także zebranym przewodniczący Andrzej Burnat.

W dalszej części spotkania przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski przedstawił sprawozdanie z ostatniego półrocza działalności sekcji, mówiąc m.in. o działaniach na forum międzynarodowym, a także tych podjętych w obronie zwolnionych pracowników, m.in. z mleczarni Łapy oraz Browaru Braniewo, a także o organizowanych przez Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” zawodach sportowych i służbie członków Sekretariatu przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zdał też relację z październikowego posiedzenia Rady KSPS NSZZ „S” oraz grudniowego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „S”.

O sytuacji w swoich firmach, m.in. podwyżkach, jakie udało się ostatnio wywalczyć, kontaktach z pracodawcami i pozyskiwaniu nowych członków Związku, mówili przewodniczący poszczególnych organizacji zakładowych.

Zbigniew Sikorski przekonywał, że w najbliższym czasie jednym z wyzwań i tematów na następne spotkania będzie kwestia robotyzacji i konsekwencje tego zjawiska dla pracowników.


 

POLECANE
Niemieckie medium, w którym publikowano instrukcję stosowania wobec PiS metod policyjnych na liście niemieckich służb gorące
Niemieckie medium, w którym publikowano "instrukcję" stosowania wobec PiS "metod policyjnych" na liście niemieckich służb

Bawarski Urząd Ochrony Konstytucji opublikował analizę rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej nazywanej w dokumencie "DOPPELGÄNGER". Co ciekawe przewija się w niej nazwa medium, które publikowało artykuły Klausa Bachmanna, który wzywał do stosowania "metod policyjnych" wobec PiS i Andrzeja Dudy.

Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz z ostatniej chwili
Czarna seria. Nie żyje następny żołnierz

Armię dotyka seria tragicznych wydarzeń. Tym razem o śmierci żołnierza poinformowała 18. Dywizja Zmechanizowana.

Adam Bodnar podziękował za przewrócenie państwa konstytucyjnego gorące
Adam Bodnar podziękował za "przewrócenie państwa konstytucyjnego"

Donald Tusk i Adam Bodnar odbyli wielogodzinne spotkanie z przedstawicielami ściśle wyselekcjonowanych i najbardziej upolitycznionych środowisk sędziowskich.

Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców tylko u nas
Niemieccy pracodawcy gorzej opłacają obcokrajowców

Niemiecki rząd przyznaje w publikacji Bundestagu, ze w Niemczech średnie miesięczne wynagrodzenie dla pracujących na pełen etat wynosi 3 945 euro dla Niemców i 3 034 euro dla obcokrajowców. Mediana wynagrodzeń obcokrajowców była zatem o 911 euro lub 23 procent niższa niż w przypadku Niemców.

Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie z ostatniej chwili
Dramat nad jeziorem Ukiel w Olsztynie

W sobotę na niestrzeżonej plaży nad jeziorem Ukiel w Olsztynie doszło do tragicznego wypadku. 36-letni mężczyzna stracił życie, próbując uratować swojego siedmioletniego syna, który wpadł do wody podczas zabawy na pontonie.

Nie żyje znany piłkarz z ostatniej chwili
Nie żyje znany piłkarz

Media obiegła informacja o śmierci byłego piłkarza reprezentacji Szkocji. Ron Yeats miał 86 lat.

Technicy działają. Potężna awaria na niemieckiej kolei z ostatniej chwili
"Technicy działają". Potężna awaria na niemieckiej kolei

W sobotę, 7 września doszło do poważnej awarii systemu łączności Deutsche Bahn, która sparaliżowała ruch kolejowy w środkowych Niemczech.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka w najbliższych dniach

Jak poinformował IMGW, Europa wschodnia, północna oraz częściowo centralna znajdują się w zasięgu słabnącego wyżu znad zachodniej Rosji, pozostała część kontynentu pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. Zachodnia i centralna Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem nad Wielką Brytanią, a wschodnie obszary kraju pozostaną na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Na przeważający obszar kraju z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie wschód pozostanie w powietrzu polarnym, kontynentalnym.

Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Anna Lewandowska podzieliła się radosną wiadomością. W sieci lawina gratulacji

Anna Lewandowska podzieliła się w mediach społecznościowych radosną wiadomością.

Kiedy się Pan dowiedział? Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska z ostatniej chwili
"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.

REKLAMA

Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”

– Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił 12 stycznia w Borkowie Kościelnym koło Sierpca podczas Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” jej przewodniczący, Zbigniew Sikorski.
 Związkowa sztafeta pokoleń u mleczarzy. WZD Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S”
/ fot. G. Zawadzki

– Dobiega końca kadencja 2018-2023. Trudna kadencja. Działaliśmy w czasach pandemii. Na was spadła duża odpowiedzialność, jeżeli chodzi o działania w zakładach. Wiem, że niektórzy w mleczarniach kupowali nawet maseczki ze swoich pieniędzy – mówił do zebranych delegatów o działaniach Solidarności przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski. – Kiedy wydawało się, że nic gorszego nie może nas już spotkać, Rosja najechała wolny kraj, Ukrainę – dodał.

Zmiana pokoleniowa

– My w Polsce wiemy coś o wolności. Walczyliśmy o nią w latach osiemdziesiątych. Są tu osoby, które wtedy zaczynały swoją działalność w 1980 roku – powiedział przewodniczący Sikorski, dodając, że i on zaangażował się wówczas w działalność w Związku. – Cieszę się, że dziś współpraca Solidarności z IPN-em powoduje, że ludzie, którzy wówczas działali, zostają uhonorowani i dostają odpowiednią gratyfikację finansową za to, co wówczas przeszli – zaznaczył.

Przewodniczący przekonywał, że w sekcji dokonuje się zmiana pokoleniowa. – Są tutaj działacze aktywni przed nami, z którymi zaczynałem pracę związkową. Są też młodsi, którzy za chwilę będą przejmowali tę działalność – mówił.

Jedną z osób, które przejmują pałeczkę, jest Andrzej Mazur, przewodniczący zakładowej organizacji związkowej przy Zentis Polska. – Z inicjatywy pracowników firmy Zentis cztery lata temu założyliśmy organizację związkową. Od razu przystąpiliśmy do Krajowej Sekcji i do Sekretariatu Spożywczego. Wczoraj zaproponowano mi dołączenie do zarządu sekcji – powiedział „TS” Andrzej Mazur. Zdradził też swoje plany na działanie w sekcji: – Widzę dużą potrzebę w edukacji młodzieży, jeżeli chodzi o Solidarność. Pracownicy, którzy przychodzą, nie mają pojęcia, co to jest Solidarność. Wydaje im się, że związkowcy tylko strajkują i szkodzą pracodawcy. Chciałbym zmienić ten wizerunek Solidarności oraz edukować dzieci i młodzież na poziomie nawet szkół podstawowych, średnich, a może i na uczelniach.

„Musicie ciągnąć ściany”

Podczas uroczystej części zebrania przewodniczący Zbigniew Sikorski wręczył podziękowania prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu Grzegorzowi Gańce, przewodniczącemu Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” Andrzejowi Burnatowi oraz dawnym działaczom sekcji: Romanowi Brzozowcowi, Andrzejowi Kasprzakowi i Adamowi Dziubkowi.

Andrzej Kasprzak powiedział do zebranych: – Jestem jednym z założycieli tej sekcji. My wykopaliśmy i zalaliśmy fundamenty, a ściany musicie ciągnąć wy. I tylko proszę, żeby to nie upadło.

W rozmowie z „TS” Andrzej Kasprzak dodał: – Pracowałem w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krośnie Odrzańskim. Najpierw założyłem komisję zakładową. Później byłem członkiem Zarządu Regionu Zielona Góra NSZZ „S”, a pod koniec lat 90. założyliśmy sekcję, najpierw mleczarską, potem doszły inne gałęzie.

Andrzej Kasprzak opowiadał, że od początku sekcja musiała stawiać czoło wielu problemom pracowniczym oraz ekspansji kapitału zagranicznego w polskich firmach. – Teraz czas na młodszych, żeby kontynuowali nasze dzieło – mówi Andrzej Kasprzak.

Trudny rynek

Podczas WZD o sytuacji rynku mleczarskiego oraz relacjach pracodawców ze związkami zawodowymi opowiadał prezes Grzegorz Gańko. Przekonywał, że z Krajową Sekcją Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „S” utrzymuje dobre relacje od kilkunastu lat. Mówił także o tym, że co prawda sytuacja spółdzielni w Sierpcu jest korzystna, ale rynek mleka jest trudny, a ceny spadają. – Mamy do czynienia ze spiralą obniżek. Te obniżki dotrą do każdego – przekonywał.
Owocnych obrad życzył także zebranym przewodniczący Andrzej Burnat.

W dalszej części spotkania przewodniczący sekcji Zbigniew Sikorski przedstawił sprawozdanie z ostatniego półrocza działalności sekcji, mówiąc m.in. o działaniach na forum międzynarodowym, a także tych podjętych w obronie zwolnionych pracowników, m.in. z mleczarni Łapy oraz Browaru Braniewo, a także o organizowanych przez Krajowy Sekretariat Przemysłu Spożywczego NSZZ „S” zawodach sportowych i służbie członków Sekretariatu przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Zdał też relację z październikowego posiedzenia Rady KSPS NSZZ „S” oraz grudniowego posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „S”.

O sytuacji w swoich firmach, m.in. podwyżkach, jakie udało się ostatnio wywalczyć, kontaktach z pracodawcami i pozyskiwaniu nowych członków Związku, mówili przewodniczący poszczególnych organizacji zakładowych.

Zbigniew Sikorski przekonywał, że w najbliższym czasie jednym z wyzwań i tematów na następne spotkania będzie kwestia robotyzacji i konsekwencje tego zjawiska dla pracowników.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe