ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

W moich poprzednich dwóch artykułach pisałem o najlepszych polskich i zagranicznych żużlowcach sezonu 2022, najlepszych jeźdźcach na trzech różnych poziomach rozgrywkowych, największych objawieniach, rozczarowaniach, pechowcach, trenerach, sponsorach i imprezach żużlowych. Obiecałem na końcu zająć się najbardziej wpływowymi ludźmi polskiego „czarnego sportu”.

A oto nie „5”,a „15”. Uznałem, że trzeba przedstawić listę aż trzykrotnie szerszą, bo owych „influential people” w polskim żużlu jest naprawdę sporo. Oczywiście jest to lista bardzo subiektywna, mająca jednak podstawy merytoryczne.
Kolejność jest następująca:
1. – 2.    prezes PZMot i prezes FIM Europe Michał Sikora oraz prezes Ekstraligi Wojciech Stępniewski.
Uzasadnienie: Michał Sikora : dla wybranego w zeszłym roku prezesa europejskiej części Międzynarodowej Federacji Motorowej – pierwszy Polak na tym stanowisku! - żużel jest zapewne istotną, ale jedną z kilku dziedzin, którymi się zajmuje, obok np. rajdów samochodowych czy wyścigów motocyklowych. Tak jest na szczeblu europejskim i tak jest na szczeblu krajowym. Jednak jako prezes PZMot i człowiek władz (Rady Nadzorczej) Ekstraligi miał na przykład decydujący wpływ na zakaz jazdy w polskich rozgrywkach w zeszłym roku dla żużlowców – Rosjan - ale też ich powrót w najbliższym sezonie.
Z kolei Wojciech Stępniewski to od lat prezes Ekstraligi – najsilniejszej i najbogatszej ligi świata, którego sukcesem jest przyprowadzenie olbrzymich pieniędzy do żużla z tytułu transmisji telewizyjnych. Stąd jego decydująca rola w polskim speedwayu.

3.    Andrzej Witkowski – honorowy prezes PZMot, członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a do niedawna skarbnik PKOI. Formalnie odpowiadają inni, ale jego wpływów lekceważyć nie wolno. Bądź co bądź prezesem PZMot-u był przeszło 30 lat!

4.    Piotr Szymański – przewodniczący GKSŻ. Udziela się też na szczeblu europejskim. Ma wpływ na bieżące, ale bardzo ważne sprawy, jak wybór dat i miejsc turniejów międzynarodowych i krajowych, „dzikie karty” - i nie tylko...

5.    Ryszard Kowalski – wiceprezes Ekstraligi żużlowej, zastępca Wojciecha Stępniewskiego. Posiada praktycznie największy wpływ na bieżące sprawy organizacyjne pierwszego poziomu rozgrywek w Polsce.

6.    duet Kępów: Marek (ojciec) i Jakub (syn). Pierwszy - były żużlowiec i trener, wszedł do zarządu Ekstraligi, drugi jest prezesem najbogatszego klubu w Polsce, mistrza kraju w DMP i MPPK – Motoru Lublin.

7.    Andrzej Rusko – od zawsze prezes Sparty Wrocław (klub zmieniał nazwy w zależności od sponsorów: Polsat, Atlas, Betard itp.), poza latami, gdy tym klubem kierowałem ja (1999-2001), lub jego żona Krystyna Kloc-Rusko. W innych klubach prezesi się zmieniają, on trwa. Przez sześć lat byłem jego wiceprezesem (1997-1999 i 2001-2005).
8.    Zbigniew Fijałkowski – bardzo znany ,ale często niedoceniany człowiek o bardzo dużym wpływie na kwestie regulaminowe (choć nie tylko!).

9.    Rafał Dobrucki – trener kadry narodowej seniorów i juniorów. To on decyduje, kto jeździ dla Biało-Czerwonych, a często ma też istotny wpływ na to, kto dostanie „dziką kartę” na organizowane w Polsce GP i SEC. Do wyznaczonych przez niego terminów zgrupowań reprezentacji muszą dostosować się kluby czy organizatorzy różnych balów i plebiscytów żużlowych.

10.    Adam Krużyński – szef NICE Polska, przez lata potężnego sponsora żużla oraz szef Rady Nadzorczej klubu w Toruniu. Przez wiele lat budował relacje z zawodnikami. Mówi się, że na szereg z nich ma istotny wpływ.

11.    Leszek Demski – szef sędziów oraz prowadzący bardzo oglądany program „Kontrowersje” na Canal +. Ma decydujący wpływ na pracę sędziów.

12.    Tomasz Dryła – dziennikarz, spiker z wielkim fanklubem. Wpływowy dzięki posłuchowi wśród kibiców żużla. „Trendsetter”, gdy chodzi o bojkot Rosjan w Ekstralidze.

13.    Ryszard Kowalski – tuner. Szykuje silniki dla najlepszych – i wciąż jest w tym najlepszy.

14.    Tomasz Błaszak – wieloletni sponsor klubu z Leszna, a także SEC. Inwestuje spore pieniądze, a jego zaletą i wadą jednocześnie jest to, że się nie wtrąca.

15.    Piotr Otręba – może mało znany medialnie, ale bardzo ważny, gdy chodzi o Ekstraligę, jej marketing itd. Najbliższy współpracownik Wojciecha Stępniewskiego, w jakiejś mierze „szara eminencja”.

Zaraz za tą „15” widzę następujące osoby:
Karol Lejman i Maciej Polny – organizatorzy przeszło 20 imprez żużlowych rocznie w Polsce(i po części zagranicą);
Marek Cieślak – przez kilkanaście lat „Narodowy”, a teraz mający wpływ na żużlową opinię przez częste występy w mediach;
Michał Świącik – prezes bogatego klubu z Częstochowy z aspiracjami na tytuł mistrza, dla niektórych kontrowersyjny, ale chyba niespecjalnie go to obchodzi;
Józef Dworakowski – wieloletni prezes Leszna i wciąż jego sponsor, budzący szacunek całej żużlowej Polski;
Marek Wojaczek – wieloletni sędzia żużlowy, aktywny w strukturach FIM;
Krzysztof Mrozek – wieloletni prezes z Rybnika, działający na wielu jak płachta na byka, głośno mówiący to, co inni myślą po cichu;

Choć Dariusz Ostafiński na tymże portalu umieścił mnie w „13” najbardziej wpływowych ludzi polskiego żużla, ja siebie nie wymieniam, nie przez skromność, bo znam swoje zasługi, ale po prostu nie wypada.

To długa lista i subiektywna, ale każda kandydatura jest tu w sporej mierze uzasadniona.

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (09.01.2023)


 

POLECANE
Trzaskowski czy Nawrocki? Nowy sondaż prezydencki polityka
Trzaskowski czy Nawrocki? Nowy sondaż prezydencki

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w minioną niedzielę, na Rafała Trzaskowskiego głos oddałoby 37 proc. badanych, a na Karola Nawrockiego 27 proc. – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollsterm dla "Super Expressu".

Zapnijmy pasy. Rusin przerażona prezydenturą Donalda Trumpa z ostatniej chwili
"Zapnijmy pasy". Rusin przerażona prezydenturą Donalda Trumpa

"Pierwsze decyzje nowego prezydenta USA już dziś, tuż po zaprzysiężeniu. Zapnijmy pasy" – pisze w mediach społecznościowych celebrytka Kinga Rusin, nie ukrywając swojego lęku przed polityką nowego prezydenta USA.

Rozliczenia PiS. Wiodące media zmuszone przez sąd do publikacji szeregu sprostowań polityka
"Rozliczenia PiS". Wiodące media zmuszone przez sąd do publikacji szeregu sprostowań

W ubiegłym roku "wiodące media" pisały o rzekomym tworzeniu fikcyjnych etatów w Agencji Rozwoju Przemysłu, finansowaniu wiecu wyborczego jednego z polityków PiS czy wystawianiu tzw. pustych faktur. Teraz, jak przekazał doradca prezydenta RP Mariusz Rusiecki, "cztery redakcje przegrały w sądzie – muszą odwołać kłamstwa o rzekomych nieprawidłowościach w Agencji Rozwoju Przemysłu".

gorące
Kultowy projektant mody ofiarą wyborczego hejtu? W dniu zaprzysiężenia Trumpa w Ameryce zawrzało

W Stanach Zjednoczonych trwa świętowanie przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że lewicowemu mainstreamowi nie spodobało się, że domy mody ubierają także kobiety związane z politykami Partii Republikańskiej. Lewacy nie wahają się w tym kontekście mówić nawet o "moralności".

Mainstream UE może wykorzystać polską prezydencję do tworzenia superpaństwa z ostatniej chwili
"Mainstream UE może wykorzystać polską prezydencję do tworzenia superpaństwa"

Przewodnictwo Polski w Radzie UE będzie dla naszego kraju straconą szansą. Zamiast promować interesy Polski, Donald Tusk będzie wykonywał polecenia eurokratów. Europejski mainstream może wykorzystać szansę na rozpoczęcie projektu budowy unijnego superpaństwa” – przewiduje w rozmowie z portalem European Conservative Jacek Saryusz-Wolski, polski ekonomista, jeden z głównych negocjatorów akcesji Polski do UE i były poseł do Parlamentu Europejskiego.

Paraliż lotniska w Krakowie. Jest komunikat Wiadomości
Paraliż lotniska w Krakowie. Jest komunikat

Z powodu mgły samoloty od rana nie wyleciały z lotniska w podkrakowskich Balicach, a dwa loty z Włoch do Krakowa zostały przekierowane do portu w Katowicach. Lotnisko zaapelowało o śledzenie informacji od przewoźników.

Dramat gwiazdy M jak miłość. To dobija… Wiadomości
Dramat gwiazdy "M jak miłość". "To dobija…"

Gwiazda "M jak miłość" Teresa Lipowska w rozmowie z "Dzień dobry TVN" przekazała bardzo smutne wieści.

Bezzębne sankcje? UE z rekordowym volumenem rosyjskiego gazu z ostatniej chwili
Bezzębne sankcje? UE z rekordowym volumenem rosyjskiego gazu

„UE pochłania rosyjski gaz w rekordowym tempie pomimo odcięcia dostaw” – alarmuje Politico. Portal wskazuje jednocześnie, że pieniądze, które Rosja w ten sposób zarabia mogą być przeznaczane na finansowanie agresji na Ukrainę.

Australian Open: Świątek już w ćwierćfinale z ostatniej chwili
Australian Open: Świątek już w ćwierćfinale

Wiceliderka światowego rankingu Iga Świątek pokonała Niemkę Evę Lys 6:0, 6:1 i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open w Melbourne. Jej kolejną rywalką będzie Amerykanka Emma Navarro (nr 8.) lub Rosjanka Daria Kasatkina (nr 9.).

Nawrocki: Jeśli będzie trzeba, spotkajmy się na ulicach Wiadomości
Nawrocki: Jeśli będzie trzeba, spotkajmy się na ulicach

– Wspólnie zatrzymajmy projekt ustawy wprowadzający cenzurę w sieci! Zapowiedzi Rafała Trzaskowskiego w tej sprawie są niewiarygodne – wiemy, że podpisze on każdą ustawę, jaką przedłoży mu jego partyjny szef, czyli D. Tusk. Powiedzmy stop cenzurze w sieci – twierdzi kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

REKLAMA

ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

W moich poprzednich dwóch artykułach pisałem o najlepszych polskich i zagranicznych żużlowcach sezonu 2022, najlepszych jeźdźcach na trzech różnych poziomach rozgrywkowych, największych objawieniach, rozczarowaniach, pechowcach, trenerach, sponsorach i imprezach żużlowych. Obiecałem na końcu zająć się najbardziej wpływowymi ludźmi polskiego „czarnego sportu”.

A oto nie „5”,a „15”. Uznałem, że trzeba przedstawić listę aż trzykrotnie szerszą, bo owych „influential people” w polskim żużlu jest naprawdę sporo. Oczywiście jest to lista bardzo subiektywna, mająca jednak podstawy merytoryczne.
Kolejność jest następująca:
1. – 2.    prezes PZMot i prezes FIM Europe Michał Sikora oraz prezes Ekstraligi Wojciech Stępniewski.
Uzasadnienie: Michał Sikora : dla wybranego w zeszłym roku prezesa europejskiej części Międzynarodowej Federacji Motorowej – pierwszy Polak na tym stanowisku! - żużel jest zapewne istotną, ale jedną z kilku dziedzin, którymi się zajmuje, obok np. rajdów samochodowych czy wyścigów motocyklowych. Tak jest na szczeblu europejskim i tak jest na szczeblu krajowym. Jednak jako prezes PZMot i człowiek władz (Rady Nadzorczej) Ekstraligi miał na przykład decydujący wpływ na zakaz jazdy w polskich rozgrywkach w zeszłym roku dla żużlowców – Rosjan - ale też ich powrót w najbliższym sezonie.
Z kolei Wojciech Stępniewski to od lat prezes Ekstraligi – najsilniejszej i najbogatszej ligi świata, którego sukcesem jest przyprowadzenie olbrzymich pieniędzy do żużla z tytułu transmisji telewizyjnych. Stąd jego decydująca rola w polskim speedwayu.

3.    Andrzej Witkowski – honorowy prezes PZMot, członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a do niedawna skarbnik PKOI. Formalnie odpowiadają inni, ale jego wpływów lekceważyć nie wolno. Bądź co bądź prezesem PZMot-u był przeszło 30 lat!

4.    Piotr Szymański – przewodniczący GKSŻ. Udziela się też na szczeblu europejskim. Ma wpływ na bieżące, ale bardzo ważne sprawy, jak wybór dat i miejsc turniejów międzynarodowych i krajowych, „dzikie karty” - i nie tylko...

5.    Ryszard Kowalski – wiceprezes Ekstraligi żużlowej, zastępca Wojciecha Stępniewskiego. Posiada praktycznie największy wpływ na bieżące sprawy organizacyjne pierwszego poziomu rozgrywek w Polsce.

6.    duet Kępów: Marek (ojciec) i Jakub (syn). Pierwszy - były żużlowiec i trener, wszedł do zarządu Ekstraligi, drugi jest prezesem najbogatszego klubu w Polsce, mistrza kraju w DMP i MPPK – Motoru Lublin.

7.    Andrzej Rusko – od zawsze prezes Sparty Wrocław (klub zmieniał nazwy w zależności od sponsorów: Polsat, Atlas, Betard itp.), poza latami, gdy tym klubem kierowałem ja (1999-2001), lub jego żona Krystyna Kloc-Rusko. W innych klubach prezesi się zmieniają, on trwa. Przez sześć lat byłem jego wiceprezesem (1997-1999 i 2001-2005).
8.    Zbigniew Fijałkowski – bardzo znany ,ale często niedoceniany człowiek o bardzo dużym wpływie na kwestie regulaminowe (choć nie tylko!).

9.    Rafał Dobrucki – trener kadry narodowej seniorów i juniorów. To on decyduje, kto jeździ dla Biało-Czerwonych, a często ma też istotny wpływ na to, kto dostanie „dziką kartę” na organizowane w Polsce GP i SEC. Do wyznaczonych przez niego terminów zgrupowań reprezentacji muszą dostosować się kluby czy organizatorzy różnych balów i plebiscytów żużlowych.

10.    Adam Krużyński – szef NICE Polska, przez lata potężnego sponsora żużla oraz szef Rady Nadzorczej klubu w Toruniu. Przez wiele lat budował relacje z zawodnikami. Mówi się, że na szereg z nich ma istotny wpływ.

11.    Leszek Demski – szef sędziów oraz prowadzący bardzo oglądany program „Kontrowersje” na Canal +. Ma decydujący wpływ na pracę sędziów.

12.    Tomasz Dryła – dziennikarz, spiker z wielkim fanklubem. Wpływowy dzięki posłuchowi wśród kibiców żużla. „Trendsetter”, gdy chodzi o bojkot Rosjan w Ekstralidze.

13.    Ryszard Kowalski – tuner. Szykuje silniki dla najlepszych – i wciąż jest w tym najlepszy.

14.    Tomasz Błaszak – wieloletni sponsor klubu z Leszna, a także SEC. Inwestuje spore pieniądze, a jego zaletą i wadą jednocześnie jest to, że się nie wtrąca.

15.    Piotr Otręba – może mało znany medialnie, ale bardzo ważny, gdy chodzi o Ekstraligę, jej marketing itd. Najbliższy współpracownik Wojciecha Stępniewskiego, w jakiejś mierze „szara eminencja”.

Zaraz za tą „15” widzę następujące osoby:
Karol Lejman i Maciej Polny – organizatorzy przeszło 20 imprez żużlowych rocznie w Polsce(i po części zagranicą);
Marek Cieślak – przez kilkanaście lat „Narodowy”, a teraz mający wpływ na żużlową opinię przez częste występy w mediach;
Michał Świącik – prezes bogatego klubu z Częstochowy z aspiracjami na tytuł mistrza, dla niektórych kontrowersyjny, ale chyba niespecjalnie go to obchodzi;
Józef Dworakowski – wieloletni prezes Leszna i wciąż jego sponsor, budzący szacunek całej żużlowej Polski;
Marek Wojaczek – wieloletni sędzia żużlowy, aktywny w strukturach FIM;
Krzysztof Mrozek – wieloletni prezes z Rybnika, działający na wielu jak płachta na byka, głośno mówiący to, co inni myślą po cichu;

Choć Dariusz Ostafiński na tymże portalu umieścił mnie w „13” najbardziej wpływowych ludzi polskiego żużla, ja siebie nie wymieniam, nie przez skromność, bo znam swoje zasługi, ale po prostu nie wypada.

To długa lista i subiektywna, ale każda kandydatura jest tu w sporej mierze uzasadniona.

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (09.01.2023)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe