ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

W moich poprzednich dwóch artykułach pisałem o najlepszych polskich i zagranicznych żużlowcach sezonu 2022, najlepszych jeźdźcach na trzech różnych poziomach rozgrywkowych, największych objawieniach, rozczarowaniach, pechowcach, trenerach, sponsorach i imprezach żużlowych. Obiecałem na końcu zająć się najbardziej wpływowymi ludźmi polskiego „czarnego sportu”.

A oto nie „5”,a „15”. Uznałem, że trzeba przedstawić listę aż trzykrotnie szerszą, bo owych „influential people” w polskim żużlu jest naprawdę sporo. Oczywiście jest to lista bardzo subiektywna, mająca jednak podstawy merytoryczne.
Kolejność jest następująca:
1. – 2.    prezes PZMot i prezes FIM Europe Michał Sikora oraz prezes Ekstraligi Wojciech Stępniewski.
Uzasadnienie: Michał Sikora : dla wybranego w zeszłym roku prezesa europejskiej części Międzynarodowej Federacji Motorowej – pierwszy Polak na tym stanowisku! - żużel jest zapewne istotną, ale jedną z kilku dziedzin, którymi się zajmuje, obok np. rajdów samochodowych czy wyścigów motocyklowych. Tak jest na szczeblu europejskim i tak jest na szczeblu krajowym. Jednak jako prezes PZMot i człowiek władz (Rady Nadzorczej) Ekstraligi miał na przykład decydujący wpływ na zakaz jazdy w polskich rozgrywkach w zeszłym roku dla żużlowców – Rosjan - ale też ich powrót w najbliższym sezonie.
Z kolei Wojciech Stępniewski to od lat prezes Ekstraligi – najsilniejszej i najbogatszej ligi świata, którego sukcesem jest przyprowadzenie olbrzymich pieniędzy do żużla z tytułu transmisji telewizyjnych. Stąd jego decydująca rola w polskim speedwayu.

3.    Andrzej Witkowski – honorowy prezes PZMot, członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a do niedawna skarbnik PKOI. Formalnie odpowiadają inni, ale jego wpływów lekceważyć nie wolno. Bądź co bądź prezesem PZMot-u był przeszło 30 lat!

4.    Piotr Szymański – przewodniczący GKSŻ. Udziela się też na szczeblu europejskim. Ma wpływ na bieżące, ale bardzo ważne sprawy, jak wybór dat i miejsc turniejów międzynarodowych i krajowych, „dzikie karty” - i nie tylko...

5.    Ryszard Kowalski – wiceprezes Ekstraligi żużlowej, zastępca Wojciecha Stępniewskiego. Posiada praktycznie największy wpływ na bieżące sprawy organizacyjne pierwszego poziomu rozgrywek w Polsce.

6.    duet Kępów: Marek (ojciec) i Jakub (syn). Pierwszy - były żużlowiec i trener, wszedł do zarządu Ekstraligi, drugi jest prezesem najbogatszego klubu w Polsce, mistrza kraju w DMP i MPPK – Motoru Lublin.

7.    Andrzej Rusko – od zawsze prezes Sparty Wrocław (klub zmieniał nazwy w zależności od sponsorów: Polsat, Atlas, Betard itp.), poza latami, gdy tym klubem kierowałem ja (1999-2001), lub jego żona Krystyna Kloc-Rusko. W innych klubach prezesi się zmieniają, on trwa. Przez sześć lat byłem jego wiceprezesem (1997-1999 i 2001-2005).
8.    Zbigniew Fijałkowski – bardzo znany ,ale często niedoceniany człowiek o bardzo dużym wpływie na kwestie regulaminowe (choć nie tylko!).

9.    Rafał Dobrucki – trener kadry narodowej seniorów i juniorów. To on decyduje, kto jeździ dla Biało-Czerwonych, a często ma też istotny wpływ na to, kto dostanie „dziką kartę” na organizowane w Polsce GP i SEC. Do wyznaczonych przez niego terminów zgrupowań reprezentacji muszą dostosować się kluby czy organizatorzy różnych balów i plebiscytów żużlowych.

10.    Adam Krużyński – szef NICE Polska, przez lata potężnego sponsora żużla oraz szef Rady Nadzorczej klubu w Toruniu. Przez wiele lat budował relacje z zawodnikami. Mówi się, że na szereg z nich ma istotny wpływ.

11.    Leszek Demski – szef sędziów oraz prowadzący bardzo oglądany program „Kontrowersje” na Canal +. Ma decydujący wpływ na pracę sędziów.

12.    Tomasz Dryła – dziennikarz, spiker z wielkim fanklubem. Wpływowy dzięki posłuchowi wśród kibiców żużla. „Trendsetter”, gdy chodzi o bojkot Rosjan w Ekstralidze.

13.    Ryszard Kowalski – tuner. Szykuje silniki dla najlepszych – i wciąż jest w tym najlepszy.

14.    Tomasz Błaszak – wieloletni sponsor klubu z Leszna, a także SEC. Inwestuje spore pieniądze, a jego zaletą i wadą jednocześnie jest to, że się nie wtrąca.

15.    Piotr Otręba – może mało znany medialnie, ale bardzo ważny, gdy chodzi o Ekstraligę, jej marketing itd. Najbliższy współpracownik Wojciecha Stępniewskiego, w jakiejś mierze „szara eminencja”.

Zaraz za tą „15” widzę następujące osoby:
Karol Lejman i Maciej Polny – organizatorzy przeszło 20 imprez żużlowych rocznie w Polsce(i po części zagranicą);
Marek Cieślak – przez kilkanaście lat „Narodowy”, a teraz mający wpływ na żużlową opinię przez częste występy w mediach;
Michał Świącik – prezes bogatego klubu z Częstochowy z aspiracjami na tytuł mistrza, dla niektórych kontrowersyjny, ale chyba niespecjalnie go to obchodzi;
Józef Dworakowski – wieloletni prezes Leszna i wciąż jego sponsor, budzący szacunek całej żużlowej Polski;
Marek Wojaczek – wieloletni sędzia żużlowy, aktywny w strukturach FIM;
Krzysztof Mrozek – wieloletni prezes z Rybnika, działający na wielu jak płachta na byka, głośno mówiący to, co inni myślą po cichu;

Choć Dariusz Ostafiński na tymże portalu umieścił mnie w „13” najbardziej wpływowych ludzi polskiego żużla, ja siebie nie wymieniam, nie przez skromność, bo znam swoje zasługi, ale po prostu nie wypada.

To długa lista i subiektywna, ale każda kandydatura jest tu w sporej mierze uzasadniona.

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (09.01.2023)


 

POLECANE
Samuel Pereira: Niemcy będą naciskać. Asertywność wobec Berlina jest koniecznością z ostatniej chwili
Samuel Pereira: Niemcy będą naciskać. Asertywność wobec Berlina jest koniecznością

Asertywność wobec Berlina nie jest kwestią stylu czy dyplomatycznego temperamentu. Jest absolutną koniecznością. Zwłaszcza teraz, gdy Polska stanęła przed historyczną szansą wykorzystania własnych zasobów energetycznych na Bałtyku.

Ukraina negocjowała z Rosją. Rozmowy trwały zaledwie 40 minut z ostatniej chwili
Ukraina negocjowała z Rosją. Rozmowy trwały zaledwie 40 minut

W​​​​​​​ Stambule po niespełna godzinie zakończyła się w środę wieczorem trzecia runda negocjacji pokojowych z udziałem delegacji Ukrainy i Rosji - poinformował ukraiński nadawca Suspilne.

Niemcy w kłopocie. Kawa znika z półek sklepów z ostatniej chwili
Niemcy w kłopocie. Kawa znika z półek sklepów

Niemieckie supermarkety chowają kawę przed klientami z powodu rosnącej liczby kradzieży. Straty niemieckich handlowców sięgają 200 mln euro rocznie.

Poseł PO: Zadaniem nowego ministra MSWiA jest zrobienie porządku z obrońcami granic z ostatniej chwili
Poseł PO: Zadaniem nowego ministra MSWiA jest zrobienie porządku z obrońcami granic

Nowy szef MSWiA Marcin Kierwiński zrobi "porządek" z obrońcami granic? – To nie są obrońcy granic, to są ludzie, którzy podkopują fundamenty państwa polskiego – twierdzi poseł PO Artur Łącki.

Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja komisji z ostatniej chwili
Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja komisji

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych przyjęła wniosek tzw. komisji śledczej ds. Pegasusa o wyrażenie zgody przez Sejm na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję.

Rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała datę zaprzysiężenia z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. Kancelaria Prezydenta podała datę zaprzysiężenia

W czwartek o godz. 15.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość, w trakcie której prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów – przekazała PAP rzecznik KPRP Diana Głownia. W środę nowych ministrów przedstawił premier Donald Tusk.

PGE wydała pilny komunikat z ostatniej chwili
PGE wydała pilny komunikat

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE kontynuuje prace w celu uruchomienia nowego źródła ciepła dla miasta na terenie krakowskiej elektrociepłowni – informuje PGE.

Niemiecki rząd ws. nowo odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: To biznes bez przyszłości z ostatniej chwili
Niemiecki rząd ws. nowo odkrytych polskich złóż ropy i gazu na Bałtyku: To biznes bez przyszłości

Niemiecki rząd odpowiadał w środę na pytania związane z odkryciem niedaleko Świnoujścia złóż ropy i gazu. Dziennikarze pytali o "liczne protesty przeciwko eksploatacji złóż". W tej sprawie wypowiadali się rzecznicy resortów gospodarki i środowiska. Przedstawiciele rządu uspokajali jednocześnie dziennikarzy, że wydobycie paliw kopalnianych będzie z roku na rok coraz mniej opłacalne, gdyż warunki będą dyktowały przepisy UE, a nie podaż.

Kobieta spadła ze ścianki wspinaczkowej w Warszawie. Nie udało się jej uratować z ostatniej chwili
Kobieta spadła ze ścianki wspinaczkowej w Warszawie. Nie udało się jej uratować

72-letnia kobieta poniosła śmierć po upadku z wysokości około 10 metrów podczas wspinaczki. Do tragicznego wypadku doszło w środę przy ul. Palisadowej w Warszawie.

Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza z ostatniej chwili
Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza

Cztery nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim zamknął w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Powodem jest zakwit sinic.  Czerwona flaga zakazująca wejścia do wody powiewa także na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim w województwie zachodniopomorskim.

REKLAMA

ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

ONI RZĄDZĄ POLSKIM ŻUŻLEM

W moich poprzednich dwóch artykułach pisałem o najlepszych polskich i zagranicznych żużlowcach sezonu 2022, najlepszych jeźdźcach na trzech różnych poziomach rozgrywkowych, największych objawieniach, rozczarowaniach, pechowcach, trenerach, sponsorach i imprezach żużlowych. Obiecałem na końcu zająć się najbardziej wpływowymi ludźmi polskiego „czarnego sportu”.

A oto nie „5”,a „15”. Uznałem, że trzeba przedstawić listę aż trzykrotnie szerszą, bo owych „influential people” w polskim żużlu jest naprawdę sporo. Oczywiście jest to lista bardzo subiektywna, mająca jednak podstawy merytoryczne.
Kolejność jest następująca:
1. – 2.    prezes PZMot i prezes FIM Europe Michał Sikora oraz prezes Ekstraligi Wojciech Stępniewski.
Uzasadnienie: Michał Sikora : dla wybranego w zeszłym roku prezesa europejskiej części Międzynarodowej Federacji Motorowej – pierwszy Polak na tym stanowisku! - żużel jest zapewne istotną, ale jedną z kilku dziedzin, którymi się zajmuje, obok np. rajdów samochodowych czy wyścigów motocyklowych. Tak jest na szczeblu europejskim i tak jest na szczeblu krajowym. Jednak jako prezes PZMot i człowiek władz (Rady Nadzorczej) Ekstraligi miał na przykład decydujący wpływ na zakaz jazdy w polskich rozgrywkach w zeszłym roku dla żużlowców – Rosjan - ale też ich powrót w najbliższym sezonie.
Z kolei Wojciech Stępniewski to od lat prezes Ekstraligi – najsilniejszej i najbogatszej ligi świata, którego sukcesem jest przyprowadzenie olbrzymich pieniędzy do żużla z tytułu transmisji telewizyjnych. Stąd jego decydująca rola w polskim speedwayu.

3.    Andrzej Witkowski – honorowy prezes PZMot, członek Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a do niedawna skarbnik PKOI. Formalnie odpowiadają inni, ale jego wpływów lekceważyć nie wolno. Bądź co bądź prezesem PZMot-u był przeszło 30 lat!

4.    Piotr Szymański – przewodniczący GKSŻ. Udziela się też na szczeblu europejskim. Ma wpływ na bieżące, ale bardzo ważne sprawy, jak wybór dat i miejsc turniejów międzynarodowych i krajowych, „dzikie karty” - i nie tylko...

5.    Ryszard Kowalski – wiceprezes Ekstraligi żużlowej, zastępca Wojciecha Stępniewskiego. Posiada praktycznie największy wpływ na bieżące sprawy organizacyjne pierwszego poziomu rozgrywek w Polsce.

6.    duet Kępów: Marek (ojciec) i Jakub (syn). Pierwszy - były żużlowiec i trener, wszedł do zarządu Ekstraligi, drugi jest prezesem najbogatszego klubu w Polsce, mistrza kraju w DMP i MPPK – Motoru Lublin.

7.    Andrzej Rusko – od zawsze prezes Sparty Wrocław (klub zmieniał nazwy w zależności od sponsorów: Polsat, Atlas, Betard itp.), poza latami, gdy tym klubem kierowałem ja (1999-2001), lub jego żona Krystyna Kloc-Rusko. W innych klubach prezesi się zmieniają, on trwa. Przez sześć lat byłem jego wiceprezesem (1997-1999 i 2001-2005).
8.    Zbigniew Fijałkowski – bardzo znany ,ale często niedoceniany człowiek o bardzo dużym wpływie na kwestie regulaminowe (choć nie tylko!).

9.    Rafał Dobrucki – trener kadry narodowej seniorów i juniorów. To on decyduje, kto jeździ dla Biało-Czerwonych, a często ma też istotny wpływ na to, kto dostanie „dziką kartę” na organizowane w Polsce GP i SEC. Do wyznaczonych przez niego terminów zgrupowań reprezentacji muszą dostosować się kluby czy organizatorzy różnych balów i plebiscytów żużlowych.

10.    Adam Krużyński – szef NICE Polska, przez lata potężnego sponsora żużla oraz szef Rady Nadzorczej klubu w Toruniu. Przez wiele lat budował relacje z zawodnikami. Mówi się, że na szereg z nich ma istotny wpływ.

11.    Leszek Demski – szef sędziów oraz prowadzący bardzo oglądany program „Kontrowersje” na Canal +. Ma decydujący wpływ na pracę sędziów.

12.    Tomasz Dryła – dziennikarz, spiker z wielkim fanklubem. Wpływowy dzięki posłuchowi wśród kibiców żużla. „Trendsetter”, gdy chodzi o bojkot Rosjan w Ekstralidze.

13.    Ryszard Kowalski – tuner. Szykuje silniki dla najlepszych – i wciąż jest w tym najlepszy.

14.    Tomasz Błaszak – wieloletni sponsor klubu z Leszna, a także SEC. Inwestuje spore pieniądze, a jego zaletą i wadą jednocześnie jest to, że się nie wtrąca.

15.    Piotr Otręba – może mało znany medialnie, ale bardzo ważny, gdy chodzi o Ekstraligę, jej marketing itd. Najbliższy współpracownik Wojciecha Stępniewskiego, w jakiejś mierze „szara eminencja”.

Zaraz za tą „15” widzę następujące osoby:
Karol Lejman i Maciej Polny – organizatorzy przeszło 20 imprez żużlowych rocznie w Polsce(i po części zagranicą);
Marek Cieślak – przez kilkanaście lat „Narodowy”, a teraz mający wpływ na żużlową opinię przez częste występy w mediach;
Michał Świącik – prezes bogatego klubu z Częstochowy z aspiracjami na tytuł mistrza, dla niektórych kontrowersyjny, ale chyba niespecjalnie go to obchodzi;
Józef Dworakowski – wieloletni prezes Leszna i wciąż jego sponsor, budzący szacunek całej żużlowej Polski;
Marek Wojaczek – wieloletni sędzia żużlowy, aktywny w strukturach FIM;
Krzysztof Mrozek – wieloletni prezes z Rybnika, działający na wielu jak płachta na byka, głośno mówiący to, co inni myślą po cichu;

Choć Dariusz Ostafiński na tymże portalu umieścił mnie w „13” najbardziej wpływowych ludzi polskiego żużla, ja siebie nie wymieniam, nie przez skromność, bo znam swoje zasługi, ale po prostu nie wypada.

To długa lista i subiektywna, ale każda kandydatura jest tu w sporej mierze uzasadniona.

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (09.01.2023)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe