Jaki okap do kuchni wybrać?
- Dlaczego warto montować w kuchni okap kuchenny?
- Jakie okapy kuchenne można znaleźć na rynku?
Zastanawiasz się, dlaczego w ogóle warto montować w kuchni okap kuchenny? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule. W dalszej jego części omawiamy charakterystykę dostępnych na rynku okapów, na które warto zwrócić uwagę.
Dlaczego warto montować w kuchni okap kuchenny?
Dlaczego warto montować w kuchni okap kuchenny? Przede wszystkim dlatego, że okapy kuchenne służą przede wszystkim do wciągania zapachów oraz pary wodnej, co zapobiega między innymi rozprzestrzenianiu się ich po całym mieszkaniu oraz powstawaniu wilgoci. A zatem dobry okap kuchenny gwarantuje dużo większy komfort, jeśli chodzi o gotowanie.
W trakcie gotowania tworzą się lotne związki chemiczne, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Dzięki odpowiedniemu okapowi zatem zadbasz nie tylko o swoje zdrowie, ale również i wszystkich domowników, gdyż urządzenie tego rodzaju ochroni Cię przed wdychaniem zarówno szkodliwych substancji, jak i kurzu czy różnego rodzaju alergenów.
Wspominaliśmy, że okapy kuchenne zabezpieczają meble i pomieszczenia przed wilgocią oraz wciągają zapachy, dzięki czemu nie rozprzestrzeniają się one po całym domu. W tym drugim przypadku nie mamy na myśli tylko i wyłącznie zapachów, które będą unosić się w powietrzu. Nierzadko zapach ten przechodzi na tekstylia, w tym zasłony czy tapicerowane fotele. Jeśli zależy Ci na tym, aby tekstylia w całym domu nie pachniały jedzeniem, koniecznie kup i zamontuj okap kuchenny.
Jak wybrać odpowiedni okap? Zanim zaczniesz wybierać odpowiedni rodzaj urządzenia, pamiętaj, aby do płyty grzewczej o szerokości 60 centymetrów montować okap o szerokości minimum 60 centymetrów. W przypadku płyty 80 centymetrów najlepszym rozwiązaniem będzie okap o szerokości 90 centymetrów. Oczywiście im większy okap kuchenny, tym lepiej.
Jakie okapy kuchenne można znaleźć na rynku?
Jakie pochłaniacze kuchenne można znaleźć na rynku? Wyróżnia się przede wszystkim okapy kominowe, przeznaczone do zabudowy, wyspowe oraz przyścienne. W pierwszym przypadku otrzymuje się okap kuchenny, który należy zamontować bezpośrednio nad kuchenką. Wyróżnia się prostym i klasycznym kształtem. Taki okap kominowy odprowadza zanieczyszczone powietrze na zewnątrz, dlatego trzeba podłączyć go do przewodu wentylacyjnego.
Okap do zabudowy montuje się bezpośrednio pod szajką, która znajduje się nad płytą czy klasyczną kuchenką. Działa w zamkniętym obiegu, a zatem nie trzeba podłączać go do wentylacji. W okapach tego rodzaju instaluje się filtr, który skutecznie pochłania wszelkie zapachy.
Wyspowy pochłaniacz kuchenny to urządzenie, które należy umieścić nad kuchenną wyspą. Jest doskonałą opcją dla kuchni, która została połączona z salonem. Nierzadko taki okap wyspowy wyróżnia się oryginalnym designem, dzięki czemu poza swoim podstawowym zadaniem, pełni także funkcję dekoracyjną.
Okapy przyścienne montuje się na ścianie tuż nad kuchenką. Można łączyć je bezpośrednio z przewodem wentylacyjnym. Na rynku okapy przyścienne dostępne są także z filtrem, dzięki czemu urządzenia tego rodzaju skutecznie oczyszczają zanieczyszczone powietrze. Sprawdzą się jako okap podszafkowy, dzięki czemu nie trzeba się martwić koniecznością, aby podłączać wyciąg kuchenny do przewodu kominowego, co może nie być możliwe w twojej kuchni.