OTO TOP - DOBRODZIEJE POLSKIEGO ŻUŻLA!

OTO TOP - DOBRODZIEJE POLSKIEGO ŻUŻLA!

„Do trzech razy sztuka”- zgodnie z tą zasadą dziś przedstawiam trzecią i ostatnią część żużlowych nominacji podsumowujących sezon 2022. W poprzednich dwóch odcinkach przedstawiłem pięciu najlepszych polskich zawodników oraz pięciu najlepszych jeźdźców zagranicznych w PGE Ekstralidze oraz analogiczne piątki: polską i zagraniczną, w 1 eWinner Lidze oraz 2 Lidze Żużlowej, a także piątkę najlepszych trenerów i wreszcie- znów magiczna piątkę- najlepszych prezesów. Przedstawiłem również brytyjsko-polsko-łotewskie objawienia roku 2022 (osobno po jednym na poziomie każdej z trzech naszych klas rozgrywkowych) oraz trzech żużlowców (skład australijsko-polski), którzy byli dla mnie „rozczarowaniami roku”. Wytypowałem także pechowca sezonu, a w zasadzie dwóch (obaj Duńczycy). Wreszcie przedstawiłem cztery najlepsze, czy też najlepiej zorganizowane i najciekawsze imprezy sezonu, przyjmując tu zresztą jedynie słuszną zasadę, aby szukać pośród blisko dwudziestu imprez, które odbyły się w minionym sezonie pod moim Patronatem Honorowym (skądinąd zresztą na terenie trzech państw: poza Polską bowiem były jeszcze Niemcy i Czechy).

 

Teraz pora na „creme de la crème” czyli na największych dobrodziejów polskiego speedwaya - sponsorów naszego „czarnego sportu”. W tej kategorii kierowałem się zresztą, co chyba zrozumiałe, dokonaniami danej firmy nie tylko w ostatnim sezonie, ale także w paru ubiegłych. W ten sposób chciałem docenić te podmioty,  zarówno państwowe i prywatne, które nie wyparły się żużla w najtrudniejszym gospodarczym czasie pandemii, gdzie przecież szereg firm wycofywało się ze wspierania speedwaya, bądź definitywnie, bądź czasowo. Jednak te „czasowe” odejścia, to zawieszenie współpracy sponsorskiej, nierzadko przeistaczało się w praktyce w zerwanie z żużlem i całkowite zakręcenie kurka z pieniędzmi. Na szczęście szereg podmiotów, firm, korporacji zostało z „czarnym sportem” także na „złe” ,słusznie zresztą zakładając, że po burzy COVID-19 zaświeci słońce. I tak też się stało! Tym bardziej dzisiaj należy docenić i uhonorować tych, którzy zostali. W tej kategorii wytypowałem pięć firm. Oto one wraz z uzasadnieniem, dlaczego na tym TOP-ie się znalazły:

1.           PGE – od lat sponsor Ekstraligi – najsilniejszej i najbogatszej ligi żużlowej świata. Ta państwowa firma słusznie kojarzona z Warszawą i Bełchatowem nie zmniejszyła swojego zaangażowania w rozgrywki ligowe w Polsce;

2.           eWinner – sponsor 1 Ligi Żużlowej. Firma bukmacherska powstała rok przed pandemią w Trójmieście. Rozpoczęła od sponsorowania jednocześnie klubu z Torunia i drugiego poziomu rozgrywek w Polsce. Finalnie po kilkunastu miesiącach zdecydowała się na to drugie;

3.           Orlen – sponsor reprezentacji Polski i Bartosza Zmarzlika (z nim kontrakt siedmiocyfrowy…) Nie będę skromny i powiem, że poczytuję to sobie za i honor i zasługę, że wiosną 2019 roku namówiłem Anvil - spółkę–córkę Orlenu do wejścia na żużlowy pokład w charakterze sponsora reprezentacji Biało-Czerwonych. Potem spółka – matka, czyli Orlen zdecydowała, że przejmie od spółki – córki ten zaszczyt i finansowanie naszej narodowej reprezentacji w rozgrywkach Speedway of Nations i wszelkich innych, np. w meczach towarzyskich. To dla mnie honor, że już siódmy rok z rzędu jestem Patronem Honorowym wszystkich meczów żużlowej reprezentacji Polski (ściślej: odbywających się na terenie naszego kraju);

4.           FOGO – firma będąca przez lata, w tym także w ostatnim sezonie, sponsorem nie tylko Unii Leszno, ale poza „Bykami” także choćby Speedway Euro Championship (choć w tym przypadku firma Tomasza Błaszaka nie jest sponsorem tytularnym);

5.           Betard – towarzyszy Sparcie Wrocław i w sezonach chwały, jak DMP w 2021 roku –pierwsze po piętnastu latach czy cykliczne medale w Ekstralidze, ale też w sezonach zawiedzionych aspiracji, jak ten ostatni - 2022.

Za tydzień znacznie  szersza lista najbardziej wpływowych ludzi polskiego żużla…

 

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (04.01.2023)


 

POLECANE
Trzaskowski tym gó**em w Wiśle.... Ujawniono nowe taśmy z ostatniej chwili
"Trzaskowski tym gó**em w Wiśle...". Ujawniono nowe taśmy

W poniedziałek po godz. 20 Telewizja Republika opublikowała nowe "taśmy". Na jednej z nich Roman Giertych miał rozmawiać z Pawłem Grasiem m.in. o Rafale Trzaskowskim, Donaldzie Tusku i Małgorzacie Kidawie-Błońskiej.

To Wy jesteście przyszłością narodu. Obchody 85 rocznicy i transportu Polaków do KL Auschwitz tylko u nas
"To Wy jesteście przyszłością narodu". Obchody 85 rocznicy i transportu Polaków do KL Auschwitz

14 czerwca 1940 rok, to właśnie wtedy z więzienia w Tarnowie wyrusza pierwszy masowy transport. 728 polskich więźniów politycznych, do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. To on zapoczątkował funkcjonowanie fabryki śmierci, w której zginęło ponad milion ludzi.

Atak na polityków w USA, Nowe informacje z ostatniej chwili
Atak na polityków w USA, Nowe informacje

57-letni Vance Boelter, który w sobotę zabił liderkę Demokratów w legislaturze stanowej Minnesoty i ranił innego polityka, miał na liście potencjalnych celów 45 polityków partii - powiedział w poniedziałek prokurator federalny Joe Thompson. Mimo to śledczy nie ustalili ideologii i motywu kierującego sprawcą.

Roman Giertych i Leszek Czarnecki. Ujawniono nowe taśmy z ostatniej chwili
Roman Giertych i Leszek Czarnecki. Ujawniono nowe taśmy

W poniedziałek po godz. 20 Telewizja Republika opublikowała nowe "taśmy". Roman Giertych miał aranżować spotkanie Leszka Czarneckiego z Donaldem Tuskiem.

Kto zatańczy w jesiennej edycji 'Tańca z Gwiazdami'? Polsat odsłania karty Wiadomości
Kto zatańczy w jesiennej edycji 'Tańca z Gwiazdami'? Polsat odsłania karty

Polsat nie zwalnia tempa - już jesienią 2025 roku wystartuje 17. edycja programu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. Chociaż stacja nie zdradziła jeszcze pełnej listy uczestników, atmosfera wokół nowego sezonu staje się coraz gorętsza.

Telewizja Republika ujawnia nowe taśmy. Nagrania pochodzą z 2025 roku z ostatniej chwili
Telewizja Republika ujawnia nowe taśmy. Nagrania pochodzą z 2025 roku

Telewizja Republika opublikowała kolejną "taśmę" – tym razem z kwietnia 2025 r. – na której Roman Giertych ma ujawniać kulisy planowanej reformy prokuratury i rolę ministra Adama Bodnara.

Atak na irańską telewizję w trakcie transmisji. Sieć obiegły nagrania z ostatniej chwili
Atak na irańską telewizję w trakcie transmisji. Sieć obiegły nagrania

W sieci pojawiło się nagranie z irańskiej telewizji państwowej, dokumentujące moment uderzenia izraelskiego pocisku w budynek stacji. Atak nastąpił w trakcie emisji programu na żywo, co doprowadziło do ewakuacji studia. Prezenterka Sahar Emami, otoczona pyłem i odgłosami eksplozji, została zmuszona do opuszczenia swojego stanowiska.

Tragedia w Alpach. Trzy osoby zginęły podczas burzy z ostatniej chwili
Tragedia w Alpach. Trzy osoby zginęły podczas burzy

W niedzielne popołudnie w masywie Damuelser Mittagsspitze w zachodniej Austrii doszło do tragicznego wypadku. Podczas gwałtownej burzy zginęła trzyosobowa rodzina. Jak podała tyrolska policja, ofiary to 62-letni mężczyzna, jego 60-letni brat oraz 60-letnia żona. Ich ciała znaleziono w pobliżu oznakowanego szlaku, na wysokości około 2268 metrów n.p.m. Lekarz ratunkowy nie miał wątpliwości - przyczyną śmierci było porażenie piorunem.

Ryszard Rynkowski wydał oświadczenie. Zawiodłem wielu z Was z ostatniej chwili
Ryszard Rynkowski wydał oświadczenie. "Zawiodłem wielu z Was"

Ryszard Rynkowski uczestniczył 14 czerwca 2025 r. w kolizji mając prowadząc auto pod wpływem alkoholu. Polski muzyk wydał oświadczenie.

To szaleństwo. Zełenski ujawnia szokujące kulisy rozmów z Rosją Wiadomości
"To szaleństwo". Zełenski ujawnia szokujące kulisy rozmów z Rosją

Rosja zaproponowała Ukrainie wymianę porwanych ukraińskich dzieci na rosyjskich jeńców wojennych – oświadczył w poniedziałek, podczas wizyty w Austrii, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

REKLAMA

OTO TOP - DOBRODZIEJE POLSKIEGO ŻUŻLA!

OTO TOP - DOBRODZIEJE POLSKIEGO ŻUŻLA!

„Do trzech razy sztuka”- zgodnie z tą zasadą dziś przedstawiam trzecią i ostatnią część żużlowych nominacji podsumowujących sezon 2022. W poprzednich dwóch odcinkach przedstawiłem pięciu najlepszych polskich zawodników oraz pięciu najlepszych jeźdźców zagranicznych w PGE Ekstralidze oraz analogiczne piątki: polską i zagraniczną, w 1 eWinner Lidze oraz 2 Lidze Żużlowej, a także piątkę najlepszych trenerów i wreszcie- znów magiczna piątkę- najlepszych prezesów. Przedstawiłem również brytyjsko-polsko-łotewskie objawienia roku 2022 (osobno po jednym na poziomie każdej z trzech naszych klas rozgrywkowych) oraz trzech żużlowców (skład australijsko-polski), którzy byli dla mnie „rozczarowaniami roku”. Wytypowałem także pechowca sezonu, a w zasadzie dwóch (obaj Duńczycy). Wreszcie przedstawiłem cztery najlepsze, czy też najlepiej zorganizowane i najciekawsze imprezy sezonu, przyjmując tu zresztą jedynie słuszną zasadę, aby szukać pośród blisko dwudziestu imprez, które odbyły się w minionym sezonie pod moim Patronatem Honorowym (skądinąd zresztą na terenie trzech państw: poza Polską bowiem były jeszcze Niemcy i Czechy).

 

Teraz pora na „creme de la crème” czyli na największych dobrodziejów polskiego speedwaya - sponsorów naszego „czarnego sportu”. W tej kategorii kierowałem się zresztą, co chyba zrozumiałe, dokonaniami danej firmy nie tylko w ostatnim sezonie, ale także w paru ubiegłych. W ten sposób chciałem docenić te podmioty,  zarówno państwowe i prywatne, które nie wyparły się żużla w najtrudniejszym gospodarczym czasie pandemii, gdzie przecież szereg firm wycofywało się ze wspierania speedwaya, bądź definitywnie, bądź czasowo. Jednak te „czasowe” odejścia, to zawieszenie współpracy sponsorskiej, nierzadko przeistaczało się w praktyce w zerwanie z żużlem i całkowite zakręcenie kurka z pieniędzmi. Na szczęście szereg podmiotów, firm, korporacji zostało z „czarnym sportem” także na „złe” ,słusznie zresztą zakładając, że po burzy COVID-19 zaświeci słońce. I tak też się stało! Tym bardziej dzisiaj należy docenić i uhonorować tych, którzy zostali. W tej kategorii wytypowałem pięć firm. Oto one wraz z uzasadnieniem, dlaczego na tym TOP-ie się znalazły:

1.           PGE – od lat sponsor Ekstraligi – najsilniejszej i najbogatszej ligi żużlowej świata. Ta państwowa firma słusznie kojarzona z Warszawą i Bełchatowem nie zmniejszyła swojego zaangażowania w rozgrywki ligowe w Polsce;

2.           eWinner – sponsor 1 Ligi Żużlowej. Firma bukmacherska powstała rok przed pandemią w Trójmieście. Rozpoczęła od sponsorowania jednocześnie klubu z Torunia i drugiego poziomu rozgrywek w Polsce. Finalnie po kilkunastu miesiącach zdecydowała się na to drugie;

3.           Orlen – sponsor reprezentacji Polski i Bartosza Zmarzlika (z nim kontrakt siedmiocyfrowy…) Nie będę skromny i powiem, że poczytuję to sobie za i honor i zasługę, że wiosną 2019 roku namówiłem Anvil - spółkę–córkę Orlenu do wejścia na żużlowy pokład w charakterze sponsora reprezentacji Biało-Czerwonych. Potem spółka – matka, czyli Orlen zdecydowała, że przejmie od spółki – córki ten zaszczyt i finansowanie naszej narodowej reprezentacji w rozgrywkach Speedway of Nations i wszelkich innych, np. w meczach towarzyskich. To dla mnie honor, że już siódmy rok z rzędu jestem Patronem Honorowym wszystkich meczów żużlowej reprezentacji Polski (ściślej: odbywających się na terenie naszego kraju);

4.           FOGO – firma będąca przez lata, w tym także w ostatnim sezonie, sponsorem nie tylko Unii Leszno, ale poza „Bykami” także choćby Speedway Euro Championship (choć w tym przypadku firma Tomasza Błaszaka nie jest sponsorem tytularnym);

5.           Betard – towarzyszy Sparcie Wrocław i w sezonach chwały, jak DMP w 2021 roku –pierwsze po piętnastu latach czy cykliczne medale w Ekstralidze, ale też w sezonach zawiedzionych aspiracji, jak ten ostatni - 2022.

Za tydzień znacznie  szersza lista najbardziej wpływowych ludzi polskiego żużla…

 

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (04.01.2023)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe