Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim

Ponad 91% deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. Do serwisu e-Urząd Skarbowy logowano się ponad 73 mln razy, a ponad 10 mln osób korzystało z Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie te e-usługi i wiele innych ważnych inwestycji cyfrowych wspierają Fundusze Europejskie. Jakie jeszcze możliwości przyniesie nam nowy program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy?
 Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim
/ fot. freepik.com

Z roku na rok rośnie liczba spraw, które coraz chętniej załatwiamy przez Internet. Niemały wpływ na to miała pandemia COVID-19. Polacy masowo zaczęli korzystać z e-urzędów oraz portalu pacjent.gov.pl, w tym z e-recept. Obie te usługi powstały właśnie dzięki Funduszom Europejskim z Programu Polska Cyfrowa. Ale to nie wszystko.

Ponad 2 mln gospodarstw domowych docelowo uzyskają dostęp do szerokopasmowego Internetu. A już w tej chwili podłączonych do niego zostało ponad 10 tys. szkół. Program pozwolił również zadbać o to, abyśmy mieli odpowiednie kompetencje – ponad 648 tys. osób przeszkolono w zakresie korzystania z Internetu i e-usług. Zdigitalizowano (czyli utworzono wersje cyfrowe) prawie 14 mln różnych dokumentów zawierających informacje sektora publicznego oraz udostępniono 191 e-usług publicznych. A wg danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (listopad 2021 r.) poprzez usługi publiczne dostępne online załatwiliśmy ponad 384 mln różnych spraw.

Jak widać, dzięki Programowi Polska Cyfrowa wiele już udało się zrobić na rzecz budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Teraz czas na jego następcę – program FERC.

Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC)

FERC będzie kontynuacją Programu Polska Cyfrowa. Stąd priorytetem są działania na rzecz powszechnego dostępu do Internetu, czyli inwestycje w sieci szerokopasmowe. Program będzie wspierał też udoskonalanie już opracowanych e-usług, na przykład rozbudowane zostanie Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Pojawią się również nowe obszary, wynikające z nowych wyzwań społeczeństwa informacyjnego, jak – kluczowa dla wszystkich – kwestia cyberbezpieczeństwa.

Najpopularniejsze e-usługi ze wsparciem Programu Polska Cyfrowa

Coraz większy dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz pandemiczne ograniczenia spowodowały, że w 2020 roku skokowo wzrosła liczba osób korzystających z e-usług.

Największą popularnością (wg danych KPRM) cieszyły się:

  • Internetowe Konto Pacjenta – 19,5 mln logowań, 
  • podatki.gov.pl – ponad 9 mln złożonych e-PIT-ów,
  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – 3,4 mln logowań,
  • wnioski online o dowód osobisty – 0,7 mln,
  • elektroniczne wnioski meldunkowe, odpisy aktów stanu cywilnego i zgłoszenia narodzin dziecka – ok. 200 tys.,
  • usługi na portalu biznes.gov.pl – ponad 1 mln logowań.

Najwyraźniej Polacy docenili oszczędność czasu i wygodę, jakie daje korzystanie z rozwiązań cyfrowych. Teraz w ramach FERC planowane są dalsza rozbudowa najpopularniejszych e-usług i tworzenie nowych, które mają ułatwiać nam kontakty z urzędami oraz cały proces leczenia. Będą nowe funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta oraz innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia (m.in. zastosowanie sztucznej inteligencji do gromadzenia danych). Wsparcie uzyskają także inwestycje w rozwój elektronicznej dokumentacji medycznej i telemedycyny.

Cyberbezpieczeństwo

To nowy, bardzo istotny obszar wsparcia Funduszy Europejskich wpisany do programu FERC. Bo im więcej osób korzysta z e-administracji i e-usług publicznych, tym ważniejsze jest, żeby mogły robić to w pełni bezpiecznie.

Za rozpoznawanie i wykrywanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych administracji publicznej oraz zapobieganie im odpowiada między innymi Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT GOV). W roku 2020 zespół ten odnotował łącznie 23 309 incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa. To aż o 87,9% więcej niż w 2019 roku! Największą grupę incydentów stanowiły te dotyczące właśnie administracji państwowej i operatorów infrastruktury krytycznej.

Dlatego Fundusze Europejskie z FERC będą wspierały wszelkie innowacyjne rozwiązania poprawiające nasze bezpieczeństwo w sieci. W sposób szczególny zaś te, które będą miały zastosowanie w sektorach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki (transport, energetyka, zdrowie, finanse i bankowość, telekomunikacja).
Na co jeszcze przeznaczone będą pieniądze? Między innymi na budowę i rozwój krajowego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa produktów, usług i procesów. Ale też na tworzenie centrów wymiany i analizy informacji (ISAC). A ponieważ cyberbezpieczeństwo w dużej mierze zależy od wiedzy i kompetencji ludzi, dlatego też w FERC zarezerwowano środki na szkolenia z kompetencji cyfrowych, w szczególności dla pracowników administracji publicznej, służby zdrowia oraz przedsiębiorców.

Informacje sektora publicznego (ISP)

ISP może być każda informacja dotycząca życia publicznego. Mogą to być dane statystyczne, dokumenty, badania rynku itp. Liczba tego typu informacji sukcesywnie rośnie, a dostęp do nich gwarantuje nam ustawa. Dlaczego jest to takie ważne? Bo informacje sektora publicznego są inspiracją, punktem wyjścia, a czasami podstawą wielu przedsięwzięć komercyjnych. Dobrym przykładem jest tu pierwsze w Polsce komercyjne rozwiązanie wykorzystujące ISP – platforma Jakdojade.pl. Dane zarządów transportu miejskiego posłużyły tu do stworzenia aplikacji pomagającej nam w sprawnym przemieszczaniu się.

Od niedawna z ISP możemy korzystać za pośrednictwem portalu https://dane.gov.pl/pl.

Na bazie otwartych danych powstały tu takie aplikacje jak ta służąca do zgłaszania zagubionych zwierząt: https://dane.gov.pl/pl/showcase/1275,znajdaorg oraz portal dla tych, którzy szukają przedszkola: https://dane.gov.pl/pl/showcase/1260,poradoprzedszkolapl.

Wszystkie one ułatwiają nam codzienne życie, dlatego program FERC będzie wspierał tworzenie aplikacji wykorzystujących udostępnione dotychczas ISP oraz już funkcjonujące e-usługi publiczne.

W budżecie FERC są też przewidziane środki na budowę i rozbudowę infrastruktury do przechowywania i udostępniania danych, poprawę ich jakości, poziomu otwartości i standaryzację wymiany danych. W planach jest też dalsza digitalizacja zasobów kultury, administracji i nauki (m.in. danych z badań naukowych oraz zasobów edukacyjnych finansowanych ze środków publicznych).

FERC łączy, czyli współpraca międzysektorowa

Nowy program stawia również na promocję współpracy międzysektorowej we wprowadzaniu cyfrowych rozwiązań, które mają stanowić odpowiedź na konkretne problemy społeczno-gospodarcze. Będą to wspólne działania administracji publicznej, przedsiębiorców, uczelni i instytucji badawczych mające na celu wypracowanie nowych skalowalnych rozwiązań cyfrowych odpowiadających na konkretny problem w takich obszarach, jak m.in. transport, zdrowie, energetyka i ochrona środowiska. Współpraca biznesu, administracji i uczelni może przynieść wiele kreatywnych pomysłów, bez których za kilka lat być może nie będziemy sobie mogli wyobrazić życia. Pieniądze na realizację tych – i wielu innych – pomysłów poprawiających jakość życia obywateli zapewnią Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy.

 

„Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej”


 

POLECANE
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena z ostatniej chwili
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena

W niedzielę wyszło na jaw, że korespondent Telewizji Publicznej w Stanach Zjednoczonych Marcin Antosiewicz został wyprowadzony przez amerykańskie służby z konwencji wyborczej Joe Bidena kilka miesięcy temu. Do sprawy odniósł się już sam zainteresowany.

Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy z ostatniej chwili
Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy

W rozmowie z "Financial Times" katarski minister energii Saad Sherida al-Kaabi zagroził, że Katar zaprzestanie eksportu gazu do Unii Europejskiej, jeśli kraje bloku nałożą kary zgodnie z niedawno przyjętymi przepisami dotyczącymi zwalczania pracy przymusowej i działania na rzecz środowiska.

Zbigniew Kuźmiuk: Ostentacyjne złamanie Konstytucji RP przez ekipę Tuska z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Ostentacyjne złamanie Konstytucji RP przez ekipę Tuska

Wprawdzie ustawa budżetowa nie jest ostatecznie uchwalona, bowiem jest jeszcze w Senacie, ale jest już jasne, że większość koalicyjna nie chce jej tak poprawić, aby była zgodna z Konstytucją RP.

Red. Mazurek z pompą kończy współpracę z RMF FM. Oto ostatni gość dziennikarza z ostatniej chwili
Red. Mazurek z pompą kończy współpracę z RMF FM. Oto ostatni gość dziennikarza

W poniedziałek rano gościem red. Roberta Mazurka w "Porannej Rozmowie" RMF FM będzie prezydent RP Andrzej Duda. To ostatni program, który zostanie poprowadzony przez znanego dziennikarza na antenie rozgłośni.

Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem z ostatniej chwili
Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem

Słowackie media źródła podały w niedzielę wieczorem, że premier Robert Fico rozmawia na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw gazu.

Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców tylko u nas
Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców

W 2023 r. pod obserwacją niemieckiego kontrwywiadu znajdowało się 27,2 tys. osób stanowiących potencjalne zagrożenie islamskim terroryzmem. Od lutego 2016 r. w Niemczech dokonano oficjalnie dwunastu ataków terrorystycznych, ten z Magdeburga jest zatem trzynasty. A ile zamachów udaremniono? W latach 2014-2021 było dziesięć takich przypadków. W Magdeburgu mimo ostrzeżeń ze strony służb Arabii Saudyjskiej system nie zadziałał.

Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy z ostatniej chwili
Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy

Aleksander Zniszczoł zajął 14. miejsce, Piotr Żyła był 17., Paweł Wąsek - 20., Jakub Wolny - 27., a Kamil Stoch - 37. w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Wygrał Austriak Daniel Tschofenig, przed swoimi rodakami Janem Hoerlem i Stefanem Kraftem.

Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. Putin w desperacji z ostatniej chwili
Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. "Putin w desperacji"

Pięć miesięcy po ataku Ukrainy na obwód kurski, Rosja wciąż nie jest w stanie odzyskać całego swojego terytorium. Oddziały ukraińskie zaciekle trzymają się rosyjskich ziem w nadziei na wykorzystanie ich jako karty przetargowej w przyszłych negocjacjach.

Ukraińcy również zostaną uhonorowani. Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej z ostatniej chwili
"Ukraińcy również zostaną uhonorowani". Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w niedzielę w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Suspilne, że Ukraińcy, którzy stali się ofiarami tragedii wołyńskiej w Polsce, również zostaną uhonorowani.

Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji

Niemieckie media donoszą, że mimo sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę, ponad sto samochodów wysokiej jakości marki BMW z zakładu w Hanowerze trafiło do klientów w Rosji. 

REKLAMA

Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim

Ponad 91% deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. Do serwisu e-Urząd Skarbowy logowano się ponad 73 mln razy, a ponad 10 mln osób korzystało z Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie te e-usługi i wiele innych ważnych inwestycji cyfrowych wspierają Fundusze Europejskie. Jakie jeszcze możliwości przyniesie nam nowy program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy?
 Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim
/ fot. freepik.com

Z roku na rok rośnie liczba spraw, które coraz chętniej załatwiamy przez Internet. Niemały wpływ na to miała pandemia COVID-19. Polacy masowo zaczęli korzystać z e-urzędów oraz portalu pacjent.gov.pl, w tym z e-recept. Obie te usługi powstały właśnie dzięki Funduszom Europejskim z Programu Polska Cyfrowa. Ale to nie wszystko.

Ponad 2 mln gospodarstw domowych docelowo uzyskają dostęp do szerokopasmowego Internetu. A już w tej chwili podłączonych do niego zostało ponad 10 tys. szkół. Program pozwolił również zadbać o to, abyśmy mieli odpowiednie kompetencje – ponad 648 tys. osób przeszkolono w zakresie korzystania z Internetu i e-usług. Zdigitalizowano (czyli utworzono wersje cyfrowe) prawie 14 mln różnych dokumentów zawierających informacje sektora publicznego oraz udostępniono 191 e-usług publicznych. A wg danych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (listopad 2021 r.) poprzez usługi publiczne dostępne online załatwiliśmy ponad 384 mln różnych spraw.

Jak widać, dzięki Programowi Polska Cyfrowa wiele już udało się zrobić na rzecz budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Teraz czas na jego następcę – program FERC.

Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC)

FERC będzie kontynuacją Programu Polska Cyfrowa. Stąd priorytetem są działania na rzecz powszechnego dostępu do Internetu, czyli inwestycje w sieci szerokopasmowe. Program będzie wspierał też udoskonalanie już opracowanych e-usług, na przykład rozbudowane zostanie Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Pojawią się również nowe obszary, wynikające z nowych wyzwań społeczeństwa informacyjnego, jak – kluczowa dla wszystkich – kwestia cyberbezpieczeństwa.

Najpopularniejsze e-usługi ze wsparciem Programu Polska Cyfrowa

Coraz większy dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz pandemiczne ograniczenia spowodowały, że w 2020 roku skokowo wzrosła liczba osób korzystających z e-usług.

Największą popularnością (wg danych KPRM) cieszyły się:

  • Internetowe Konto Pacjenta – 19,5 mln logowań, 
  • podatki.gov.pl – ponad 9 mln złożonych e-PIT-ów,
  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – 3,4 mln logowań,
  • wnioski online o dowód osobisty – 0,7 mln,
  • elektroniczne wnioski meldunkowe, odpisy aktów stanu cywilnego i zgłoszenia narodzin dziecka – ok. 200 tys.,
  • usługi na portalu biznes.gov.pl – ponad 1 mln logowań.

Najwyraźniej Polacy docenili oszczędność czasu i wygodę, jakie daje korzystanie z rozwiązań cyfrowych. Teraz w ramach FERC planowane są dalsza rozbudowa najpopularniejszych e-usług i tworzenie nowych, które mają ułatwiać nam kontakty z urzędami oraz cały proces leczenia. Będą nowe funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta oraz innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia (m.in. zastosowanie sztucznej inteligencji do gromadzenia danych). Wsparcie uzyskają także inwestycje w rozwój elektronicznej dokumentacji medycznej i telemedycyny.

Cyberbezpieczeństwo

To nowy, bardzo istotny obszar wsparcia Funduszy Europejskich wpisany do programu FERC. Bo im więcej osób korzysta z e-administracji i e-usług publicznych, tym ważniejsze jest, żeby mogły robić to w pełni bezpiecznie.

Za rozpoznawanie i wykrywanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych administracji publicznej oraz zapobieganie im odpowiada między innymi Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT GOV). W roku 2020 zespół ten odnotował łącznie 23 309 incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa. To aż o 87,9% więcej niż w 2019 roku! Największą grupę incydentów stanowiły te dotyczące właśnie administracji państwowej i operatorów infrastruktury krytycznej.

Dlatego Fundusze Europejskie z FERC będą wspierały wszelkie innowacyjne rozwiązania poprawiające nasze bezpieczeństwo w sieci. W sposób szczególny zaś te, które będą miały zastosowanie w sektorach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki (transport, energetyka, zdrowie, finanse i bankowość, telekomunikacja).
Na co jeszcze przeznaczone będą pieniądze? Między innymi na budowę i rozwój krajowego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa produktów, usług i procesów. Ale też na tworzenie centrów wymiany i analizy informacji (ISAC). A ponieważ cyberbezpieczeństwo w dużej mierze zależy od wiedzy i kompetencji ludzi, dlatego też w FERC zarezerwowano środki na szkolenia z kompetencji cyfrowych, w szczególności dla pracowników administracji publicznej, służby zdrowia oraz przedsiębiorców.

Informacje sektora publicznego (ISP)

ISP może być każda informacja dotycząca życia publicznego. Mogą to być dane statystyczne, dokumenty, badania rynku itp. Liczba tego typu informacji sukcesywnie rośnie, a dostęp do nich gwarantuje nam ustawa. Dlaczego jest to takie ważne? Bo informacje sektora publicznego są inspiracją, punktem wyjścia, a czasami podstawą wielu przedsięwzięć komercyjnych. Dobrym przykładem jest tu pierwsze w Polsce komercyjne rozwiązanie wykorzystujące ISP – platforma Jakdojade.pl. Dane zarządów transportu miejskiego posłużyły tu do stworzenia aplikacji pomagającej nam w sprawnym przemieszczaniu się.

Od niedawna z ISP możemy korzystać za pośrednictwem portalu https://dane.gov.pl/pl.

Na bazie otwartych danych powstały tu takie aplikacje jak ta służąca do zgłaszania zagubionych zwierząt: https://dane.gov.pl/pl/showcase/1275,znajdaorg oraz portal dla tych, którzy szukają przedszkola: https://dane.gov.pl/pl/showcase/1260,poradoprzedszkolapl.

Wszystkie one ułatwiają nam codzienne życie, dlatego program FERC będzie wspierał tworzenie aplikacji wykorzystujących udostępnione dotychczas ISP oraz już funkcjonujące e-usługi publiczne.

W budżecie FERC są też przewidziane środki na budowę i rozbudowę infrastruktury do przechowywania i udostępniania danych, poprawę ich jakości, poziomu otwartości i standaryzację wymiany danych. W planach jest też dalsza digitalizacja zasobów kultury, administracji i nauki (m.in. danych z badań naukowych oraz zasobów edukacyjnych finansowanych ze środków publicznych).

FERC łączy, czyli współpraca międzysektorowa

Nowy program stawia również na promocję współpracy międzysektorowej we wprowadzaniu cyfrowych rozwiązań, które mają stanowić odpowiedź na konkretne problemy społeczno-gospodarcze. Będą to wspólne działania administracji publicznej, przedsiębiorców, uczelni i instytucji badawczych mające na celu wypracowanie nowych skalowalnych rozwiązań cyfrowych odpowiadających na konkretny problem w takich obszarach, jak m.in. transport, zdrowie, energetyka i ochrona środowiska. Współpraca biznesu, administracji i uczelni może przynieść wiele kreatywnych pomysłów, bez których za kilka lat być może nie będziemy sobie mogli wyobrazić życia. Pieniądze na realizację tych – i wielu innych – pomysłów poprawiających jakość życia obywateli zapewnią Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy.

 

„Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej”



 

Polecane
Emerytury
Stażowe