Konsultacja lekarska online – jak się przygotować?
Konsultacja lekarska przez internet jest rozwiązaniem stosowanym przez osoby, które nie mogą, bądź nie chcą, udać się do przychodni. Powodem mogą być odległe terminy wizyty u specjalisty, brak miejsc do lekarza w danym dniu, a także złe samopoczucie i nagłe pogorszenie stanu zdrowia uniemożliwiające wyjście z domu. Podczas rozmowy z lekarzem można uzyskać pomoc i wskazówki co do dalszego leczenia, otrzymać zwolnienie L4 oraz receptę na nowe i stosowane dotychczas leki.
Jak przygotować się do konsultacji online?
Aby umówić się na rozmowę z lekarzem, należy wypełnić formularz zamieszczony na stronie internetowej portalu. Jakie dane trzeba podać?
- Imię i nazwisko;
- PESEL;
- adres;
- dane kontaktowe – numer telefonu oraz adres e-mail;
- opis objawów, symptomów choroby;
- okres trwania dolegliwości z zaznaczeniem początku choroby.
Stan zdrowia warto opisać jak najdokładniej, podając niezbędne do postawienia diagnozy informacje – przebyte choroby, operacje, przyjmowane na stałe leki, uczulenia bądź nietolerancje itp. Często lekarz prosi podczas rozmowy o uzupełnienie dokumentacji medycznej, dosłanie wyników badań, historii choroby. Przed planowaną konsultacją przez internet warto zaopatrzyć się w wymienione dokumenty, ewentualnie spisać wszystkie ważne informacje.
Pacjent może skorzystać także z opcji, jaką jest e recepta 24h, na której mogą pojawić się nowe leki zaordynowane przez lekarza oraz te przyjmowane na stałe (jako kontynuacja leczenia). W tym ostatnim przypadku chory musi powiadomić specjalistę o przyjmowanych specyfikach oraz zaleconym dotychczas dawkowaniu. Warto mieć świadomość, że lekarz może odmówić przepisania preparatu, jeśli uzna, że jego stosowanie będzie miało skutki uboczne lub lek nie zadziała odpowiednio.
Zwolnienie online
Na platformie e-lekarz24h.pl specjaliści są dostępnie przez cały tydzień, o każdej porze. Podczas konsultacji lekarz ma możliwość wystawienia nie tylko recepty, ale także zwolnienia L4. To zaświadczenie wydawane w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika spowodowanej chorobą. Uprawnia ono do pobierania odpowiedniego świadczenia chorobowego, jeżeli pacjent opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe. Lekarz podczas konsultacji ocenia stan zdrowia chorego, a w razie stwierdzenia czasowej niezdolności do pracy wypisuje L4. Jego długość dostosowana jest do rodzaju schorzenia; zwolnienie ma pomóc wrócić do zdrowia.
Aby lekarz mógł wystawić zwolnienie, pacjent musi opisać dolegliwości, podać swoje dane, potwierdzić NIP pracodawcy. L4 zostanie wysłane automatycznie do zakładu pracy, obowiązkiem pracownika jest jedynie poinformowanie o nieobecności. Warto pamiętać, że zwolnienie może być wystawione wstecznie, ale pacjent musi zjawić się u lekarza najpóźniej w trzecim dniu choroby (dotyczy to również telekonsultacji). Pracownik przebywający na zwolnieniu podlega kontroli – w przypadku stwierdzenia, że nie wykorzystuje go zgodnie z przeznaczeniem, utraci prawo do pobierania zasiłku.
Konsultacja lekarska online to wygodne rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy, kto ma dostęp do internetu. Zarówno recepty, jak i zwolnienia wystawione przez lekarza podczas telekonsultacji są honorowane i traktowane na równi z dokumentami wystawionymi w przychodni.
Artykuł Sponsorowany