Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości

Blisko tysiąc imprez zostanie zorganizowanych w całym kraju z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. W Warszawie staną trzy sceny - na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, we Wrocławiu ruszy Radosna Parada Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia oraz gra terenowa „Różnorodna Niepodległa”, a w Sulejówku będzie można podziwiać pokaz samochodów z dwudziestolecia międzywojennego, to tylko niektóre wydarzenia organizowane w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fot. Domena publiczna Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości
Fot. Domena publiczna

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Teatrze Polskim zaplanowano koncert dla Niepodległej „…oczami duszy mojej” oraz premierę filmu VR pt. „Kino”, odbywającą się w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”. Tego samego dnia Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają o godz. 13.00 na debatę pt. „Różnorodna Niepodległa”. Dyskusja toczyć się będzie wokół tematyki jednoczenia ziem trzech zaborów po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Naukowcy porozmawiają o nieoczywistych i mniej znanych trudnościach i wyzwaniach młodego państwa polskiego. Debatę będzie można obejrzeć na żywo lub dzięki transmisji online.

11 listopada Krakowskie Przedmieście zamieni się w centrum obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu obejmie trzy przestrzenie zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędą się tam koncerty, animacje dla dzieci, spektakle, warsztaty tańców ludowych, parady orkiestr dętych i zespołów muzycznych.

Na Scenie Muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają znane i lubiane polskie zespoły muzyczne, przy których chętnie bawią się wszystkie pokolenia, m.in. Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów.

W samo południe 11 listopada po raz 5. odbędzie się kulminacja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Do Hymnu”, w ramach której uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewają polski hymn narodowy.

"Niepodległa" w Łodzi

Tego dnia Biuro Programu „Niepodległa” współorganizuje również Piknik Niepodległości w Łodzi, który obejmie pokazy, koncerty, parady uliczne oraz specjalne grupy rekonstrukcyjne, zaś w herbaciarni „Niepodległa Miejsce Spotkań” zainaugurowany zostanie weekend wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą odzyskania niepodległości (koncert, potańcówka, warsztaty dla dzieci).

Obchody w Sulejówku

11 listopada w godz. 10.00-18.00 na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbędzie się prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego takich jak: Fiat Topolino, czyli prekursor małych aut dla dwóch osób, wyścigowe BMW Wartburg oraz Fiat 508 (Balilla).

11 listopada w godz. 10.00-19.00 zaprezentowany zostanie projekt „Żołnierze Niepodległości”. To internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921. Ponadto tego dnia o godz. 12.00 odbędzie się koncert „Polskie hymny”, bezpłatne spacery z przewodnikiem po Sulejówku (w godz. 10.00 i 14.30) oraz warsztaty rodzinne „Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg” (w godz. 11.00 i 14.00). Hufiec ZHP Sulejówek im. Batalionu „Zośka” w godz. 12.00-16.00 organizuje grę terenową „Różnorodna Niepodległa”, podczas której wyjawione zostaną tajemnice Polski międzywojennej.

Wrocław

Głównym punktem trzydniowych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu będzie Radosna Parada Niepodległości, która rozpocznie się 11 listopada o godz. 10.00 na pl. Wolności i przejdzie ulicami Wrocławia do Centrum Historii Zajezdnia. W paradzie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, orkiestry dęte, mażoretki, dziecięce grupy chorągwiarskie i uczniowie wrocławskich szkół. Paradę uświetni spektakl „Niepodległa – Ojczyzna nie jedno ma imię”, który jest formą patriotycznej podróży w czasie. Występ odbędzie się przy dźwiękach muzyki Ignacego Paderewskiego i Krzesimira Dębskiego na placu Wolności i placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

Sprawdź jak Twoje miasto świętuje Narodowe Święto Niepodległości:

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl (www.gov.pl) 


 

POLECANE
Było trudno funkcjonować. Znany restaurator przeszedł zabieg z ostatniej chwili
"Było trudno funkcjonować". Znany restaurator przeszedł zabieg

Michel Moran, uwielbiany przez widzów juror programu "MasterChef" oraz mistrz kuchni, podzielił się ostatnio osobistym doświadczeniem. Na swoim Instagramie opublikował zdjęcia, ujawniając, że przeszedł zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki. Dla restauratora, który spędza długie godziny w kuchni, była to istotna decyzja, związana z poprawą komfortu życia.

Może uderzyć w całej Europie. Putin zapowiedział testy nowej broni z ostatniej chwili
"Może uderzyć w całej Europie". Putin zapowiedział testy nowej broni

Rosja będzie nadal testować nową rakietę Oriesznik, którą w czwartek zaatakowała Ukrainę, i rozpocznie jej seryjną produkcję - zapowiedział w piątek Władimir Putin. Zaznaczył, że pocisk będzie testowany również w warunkach bojowych.

Straszę wyglądem. Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie z ostatniej chwili
"Straszę wyglądem". Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie

Była polityk SLD Joanna Senyszyn zaniepokoiła fanów opublikowanym postem.

Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej z ostatniej chwili
Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia kampanii prezydenckiej.

 'Zagrożenie poważne i realne. Tusk mówi o globalnej wojnie z ostatniej chwili
'Zagrożenie poważne i realne". Tusk mówi o globalnej wojnie

Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane". Jego zdaniem zagrożenie konfliktem globalnym jest poważne i realne.

Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek z ostatniej chwili
Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek

Polski Związek Tenisowy (PZT) pragnie zorganizować w Polsce, jeden z turniejów kwalifikacyjnych do Billie Jean King Cup. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w kwietniu 2025 roku zobaczymy Igę Świątek grającą na polskich kortach.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka

Nowy komunikat IMGW.

Nie żyje znany polski biznesmen z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski biznesmen

W wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła, twórca i prezes Polskiej Grupy Sklepów Spożywczych Chorten. Był jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorców w branży handlu detalicznego, który przez ponad trzy dekady budował swoją wizję silnego, rodzimego handlu. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 26 listopada 2024 roku, w kościele pw. Jana Chrzciciela w Choroszczy.

Wiedziałem, że to jest ten moment. Poruszające wyznanie uczestnika Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
"Wiedziałem, że to jest ten moment". Poruszające wyznanie uczestnika "Tańca z gwiazdami"

Znany aktor Maciej Zakościelny, właśnie zakończył taneczną przygodę w programie „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z partnerką, Sarą Janicką, zajął trzecie miejsce, a widzowie byli oczarowani ich występami. Aktor w rozmowie w programie „halo tu Polsat” zdradził kulisy tego wyzwania, które okazało się dla niego wyjątkowo wymagające.

Skandaliczne słowa prokurator wobec dziennikarza TV Republika. Jest nagranie z ostatniej chwili
Skandaliczne słowa prokurator wobec dziennikarza TV Republika. Jest nagranie

Sieć obiegło nagranie ukazujące wymianę zdań między prokurator Anną Adamiak a dziennikarzem Telewizji Republika, Michałem Jelonkiem. Jelonek, pytając o kwestie praworządności w Prokuraturze Krajowej, usłyszał od prokurator słowa, które wywołały burzę. Dyskusja wokół tej sytuacji nabrała dodatkowego wymiaru, gdy przypomniano wcześniejsze kontrowersyjne działania prokurator Adamiak, m.in. jej współpracę z białoruskimi władzami w sprawie zatrzymania opozycjonisty Alesia Bialackiego.

REKLAMA

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości

Blisko tysiąc imprez zostanie zorganizowanych w całym kraju z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. W Warszawie staną trzy sceny - na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, we Wrocławiu ruszy Radosna Parada Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia oraz gra terenowa „Różnorodna Niepodległa”, a w Sulejówku będzie można podziwiać pokaz samochodów z dwudziestolecia międzywojennego, to tylko niektóre wydarzenia organizowane w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fot. Domena publiczna Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości
Fot. Domena publiczna

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Teatrze Polskim zaplanowano koncert dla Niepodległej „…oczami duszy mojej” oraz premierę filmu VR pt. „Kino”, odbywającą się w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”. Tego samego dnia Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają o godz. 13.00 na debatę pt. „Różnorodna Niepodległa”. Dyskusja toczyć się będzie wokół tematyki jednoczenia ziem trzech zaborów po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Naukowcy porozmawiają o nieoczywistych i mniej znanych trudnościach i wyzwaniach młodego państwa polskiego. Debatę będzie można obejrzeć na żywo lub dzięki transmisji online.

11 listopada Krakowskie Przedmieście zamieni się w centrum obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu obejmie trzy przestrzenie zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędą się tam koncerty, animacje dla dzieci, spektakle, warsztaty tańców ludowych, parady orkiestr dętych i zespołów muzycznych.

Na Scenie Muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają znane i lubiane polskie zespoły muzyczne, przy których chętnie bawią się wszystkie pokolenia, m.in. Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów.

W samo południe 11 listopada po raz 5. odbędzie się kulminacja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Do Hymnu”, w ramach której uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewają polski hymn narodowy.

"Niepodległa" w Łodzi

Tego dnia Biuro Programu „Niepodległa” współorganizuje również Piknik Niepodległości w Łodzi, który obejmie pokazy, koncerty, parady uliczne oraz specjalne grupy rekonstrukcyjne, zaś w herbaciarni „Niepodległa Miejsce Spotkań” zainaugurowany zostanie weekend wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą odzyskania niepodległości (koncert, potańcówka, warsztaty dla dzieci).

Obchody w Sulejówku

11 listopada w godz. 10.00-18.00 na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbędzie się prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego takich jak: Fiat Topolino, czyli prekursor małych aut dla dwóch osób, wyścigowe BMW Wartburg oraz Fiat 508 (Balilla).

11 listopada w godz. 10.00-19.00 zaprezentowany zostanie projekt „Żołnierze Niepodległości”. To internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921. Ponadto tego dnia o godz. 12.00 odbędzie się koncert „Polskie hymny”, bezpłatne spacery z przewodnikiem po Sulejówku (w godz. 10.00 i 14.30) oraz warsztaty rodzinne „Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg” (w godz. 11.00 i 14.00). Hufiec ZHP Sulejówek im. Batalionu „Zośka” w godz. 12.00-16.00 organizuje grę terenową „Różnorodna Niepodległa”, podczas której wyjawione zostaną tajemnice Polski międzywojennej.

Wrocław

Głównym punktem trzydniowych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu będzie Radosna Parada Niepodległości, która rozpocznie się 11 listopada o godz. 10.00 na pl. Wolności i przejdzie ulicami Wrocławia do Centrum Historii Zajezdnia. W paradzie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, orkiestry dęte, mażoretki, dziecięce grupy chorągwiarskie i uczniowie wrocławskich szkół. Paradę uświetni spektakl „Niepodległa – Ojczyzna nie jedno ma imię”, który jest formą patriotycznej podróży w czasie. Występ odbędzie się przy dźwiękach muzyki Ignacego Paderewskiego i Krzesimira Dębskiego na placu Wolności i placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

Sprawdź jak Twoje miasto świętuje Narodowe Święto Niepodległości:

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl (www.gov.pl) 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe