Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości

Blisko tysiąc imprez zostanie zorganizowanych w całym kraju z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. W Warszawie staną trzy sceny - na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, we Wrocławiu ruszy Radosna Parada Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia oraz gra terenowa „Różnorodna Niepodległa”, a w Sulejówku będzie można podziwiać pokaz samochodów z dwudziestolecia międzywojennego, to tylko niektóre wydarzenia organizowane w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fot. Domena publiczna Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości
Fot. Domena publiczna

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Teatrze Polskim zaplanowano koncert dla Niepodległej „…oczami duszy mojej” oraz premierę filmu VR pt. „Kino”, odbywającą się w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”. Tego samego dnia Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają o godz. 13.00 na debatę pt. „Różnorodna Niepodległa”. Dyskusja toczyć się będzie wokół tematyki jednoczenia ziem trzech zaborów po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Naukowcy porozmawiają o nieoczywistych i mniej znanych trudnościach i wyzwaniach młodego państwa polskiego. Debatę będzie można obejrzeć na żywo lub dzięki transmisji online.

11 listopada Krakowskie Przedmieście zamieni się w centrum obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu obejmie trzy przestrzenie zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędą się tam koncerty, animacje dla dzieci, spektakle, warsztaty tańców ludowych, parady orkiestr dętych i zespołów muzycznych.

Na Scenie Muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają znane i lubiane polskie zespoły muzyczne, przy których chętnie bawią się wszystkie pokolenia, m.in. Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów.

W samo południe 11 listopada po raz 5. odbędzie się kulminacja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Do Hymnu”, w ramach której uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewają polski hymn narodowy.

"Niepodległa" w Łodzi

Tego dnia Biuro Programu „Niepodległa” współorganizuje również Piknik Niepodległości w Łodzi, który obejmie pokazy, koncerty, parady uliczne oraz specjalne grupy rekonstrukcyjne, zaś w herbaciarni „Niepodległa Miejsce Spotkań” zainaugurowany zostanie weekend wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą odzyskania niepodległości (koncert, potańcówka, warsztaty dla dzieci).

Obchody w Sulejówku

11 listopada w godz. 10.00-18.00 na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbędzie się prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego takich jak: Fiat Topolino, czyli prekursor małych aut dla dwóch osób, wyścigowe BMW Wartburg oraz Fiat 508 (Balilla).

11 listopada w godz. 10.00-19.00 zaprezentowany zostanie projekt „Żołnierze Niepodległości”. To internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921. Ponadto tego dnia o godz. 12.00 odbędzie się koncert „Polskie hymny”, bezpłatne spacery z przewodnikiem po Sulejówku (w godz. 10.00 i 14.30) oraz warsztaty rodzinne „Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg” (w godz. 11.00 i 14.00). Hufiec ZHP Sulejówek im. Batalionu „Zośka” w godz. 12.00-16.00 organizuje grę terenową „Różnorodna Niepodległa”, podczas której wyjawione zostaną tajemnice Polski międzywojennej.

Wrocław

Głównym punktem trzydniowych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu będzie Radosna Parada Niepodległości, która rozpocznie się 11 listopada o godz. 10.00 na pl. Wolności i przejdzie ulicami Wrocławia do Centrum Historii Zajezdnia. W paradzie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, orkiestry dęte, mażoretki, dziecięce grupy chorągwiarskie i uczniowie wrocławskich szkół. Paradę uświetni spektakl „Niepodległa – Ojczyzna nie jedno ma imię”, który jest formą patriotycznej podróży w czasie. Występ odbędzie się przy dźwiękach muzyki Ignacego Paderewskiego i Krzesimira Dębskiego na placu Wolności i placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

Sprawdź jak Twoje miasto świętuje Narodowe Święto Niepodległości:

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl (www.gov.pl) 


 

POLECANE
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena z ostatniej chwili
USA: Dziennikarz TVP wyprowadzony przez służby z konwencji Joe Bidena

W niedzielę wyszło na jaw, że korespondent Telewizji Publicznej w Stanach Zjednoczonych Marcin Antosiewicz został wyprowadzony przez amerykańskie służby z konwencji wyborczej Joe Bidena kilka miesięcy temu. Do sprawy odniósł się już sam zainteresowany.

Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy z ostatniej chwili
Katar grozi UE, że wstrzyma dostawy gazu do Europy

W rozmowie z "Financial Times" katarski minister energii Saad Sherida al-Kaabi zagroził, że Katar zaprzestanie eksportu gazu do Unii Europejskiej, jeśli kraje bloku nałożą kary zgodnie z niedawno przyjętymi przepisami dotyczącymi zwalczania pracy przymusowej i działania na rzecz środowiska.

Zbigniew Kuźmiuk: Ostentacyjne złamanie Konstytucji RP przez ekipę Tuska z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Ostentacyjne złamanie Konstytucji RP przez ekipę Tuska

Wprawdzie ustawa budżetowa nie jest ostatecznie uchwalona, bowiem jest jeszcze w Senacie, ale jest już jasne, że większość koalicyjna nie chce jej tak poprawić, aby była zgodna z Konstytucją RP.

Red. Mazurek z pompą kończy współpracę z RMF FM. Oto ostatni gość dziennikarza z ostatniej chwili
Red. Mazurek z pompą kończy współpracę z RMF FM. Oto ostatni gość dziennikarza

W poniedziałek rano gościem red. Roberta Mazurka w "Porannej Rozmowie" RMF FM będzie prezydent RP Andrzej Duda. To ostatni program, który zostanie poprowadzony przez znanego dziennikarza na antenie rozgłośni.

Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem z ostatniej chwili
Premier Słowacji spotkał się na Kremlu z Putinem

Słowackie media źródła podały w niedzielę wieczorem, że premier Robert Fico rozmawia na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat dostaw gazu.

Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców tylko u nas
Zamach w Magdeburgu: wstyd niemieckich służb, rozgoryczenie Niemców

W 2023 r. pod obserwacją niemieckiego kontrwywiadu znajdowało się 27,2 tys. osób stanowiących potencjalne zagrożenie islamskim terroryzmem. Od lutego 2016 r. w Niemczech dokonano oficjalnie dwunastu ataków terrorystycznych, ten z Magdeburga jest zatem trzynasty. A ile zamachów udaremniono? W latach 2014-2021 było dziesięć takich przypadków. W Magdeburgu mimo ostrzeżeń ze strony służb Arabii Saudyjskiej system nie zadziałał.

Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy z ostatniej chwili
Puchar Świata w Engelbergu. Tak skakali Polacy

Aleksander Zniszczoł zajął 14. miejsce, Piotr Żyła był 17., Paweł Wąsek - 20., Jakub Wolny - 27., a Kamil Stoch - 37. w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Wygrał Austriak Daniel Tschofenig, przed swoimi rodakami Janem Hoerlem i Stefanem Kraftem.

Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. Putin w desperacji z ostatniej chwili
Nowe informacje z frontu wojny na wschodzie. "Putin w desperacji"

Pięć miesięcy po ataku Ukrainy na obwód kurski, Rosja wciąż nie jest w stanie odzyskać całego swojego terytorium. Oddziały ukraińskie zaciekle trzymają się rosyjskich ziem w nadziei na wykorzystanie ich jako karty przetargowej w przyszłych negocjacjach.

Ukraińcy również zostaną uhonorowani. Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej z ostatniej chwili
"Ukraińcy również zostaną uhonorowani". Ambasador Ukrainy w Polsce o Rzezi wołyńskiej

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w niedzielę w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Suspilne, że Ukraińcy, którzy stali się ofiarami tragedii wołyńskiej w Polsce, również zostaną uhonorowani.

Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech: Samochody BMW sprzedawane w Rosji mimo sankcji

Niemieckie media donoszą, że mimo sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę, ponad sto samochodów wysokiej jakości marki BMW z zakładu w Hanowerze trafiło do klientów w Rosji. 

REKLAMA

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości

Blisko tysiąc imprez zostanie zorganizowanych w całym kraju z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. W Warszawie staną trzy sceny - na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, we Wrocławiu ruszy Radosna Parada Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia oraz gra terenowa „Różnorodna Niepodległa”, a w Sulejówku będzie można podziwiać pokaz samochodów z dwudziestolecia międzywojennego, to tylko niektóre wydarzenia organizowane w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fot. Domena publiczna Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości
Fot. Domena publiczna

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Teatrze Polskim zaplanowano koncert dla Niepodległej „…oczami duszy mojej” oraz premierę filmu VR pt. „Kino”, odbywającą się w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”. Tego samego dnia Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają o godz. 13.00 na debatę pt. „Różnorodna Niepodległa”. Dyskusja toczyć się będzie wokół tematyki jednoczenia ziem trzech zaborów po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Naukowcy porozmawiają o nieoczywistych i mniej znanych trudnościach i wyzwaniach młodego państwa polskiego. Debatę będzie można obejrzeć na żywo lub dzięki transmisji online.

11 listopada Krakowskie Przedmieście zamieni się w centrum obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu obejmie trzy przestrzenie zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędą się tam koncerty, animacje dla dzieci, spektakle, warsztaty tańców ludowych, parady orkiestr dętych i zespołów muzycznych.

Na Scenie Muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają znane i lubiane polskie zespoły muzyczne, przy których chętnie bawią się wszystkie pokolenia, m.in. Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów.

W samo południe 11 listopada po raz 5. odbędzie się kulminacja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Do Hymnu”, w ramach której uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewają polski hymn narodowy.

"Niepodległa" w Łodzi

Tego dnia Biuro Programu „Niepodległa” współorganizuje również Piknik Niepodległości w Łodzi, który obejmie pokazy, koncerty, parady uliczne oraz specjalne grupy rekonstrukcyjne, zaś w herbaciarni „Niepodległa Miejsce Spotkań” zainaugurowany zostanie weekend wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą odzyskania niepodległości (koncert, potańcówka, warsztaty dla dzieci).

Obchody w Sulejówku

11 listopada w godz. 10.00-18.00 na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbędzie się prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego takich jak: Fiat Topolino, czyli prekursor małych aut dla dwóch osób, wyścigowe BMW Wartburg oraz Fiat 508 (Balilla).

11 listopada w godz. 10.00-19.00 zaprezentowany zostanie projekt „Żołnierze Niepodległości”. To internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921. Ponadto tego dnia o godz. 12.00 odbędzie się koncert „Polskie hymny”, bezpłatne spacery z przewodnikiem po Sulejówku (w godz. 10.00 i 14.30) oraz warsztaty rodzinne „Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg” (w godz. 11.00 i 14.00). Hufiec ZHP Sulejówek im. Batalionu „Zośka” w godz. 12.00-16.00 organizuje grę terenową „Różnorodna Niepodległa”, podczas której wyjawione zostaną tajemnice Polski międzywojennej.

Wrocław

Głównym punktem trzydniowych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu będzie Radosna Parada Niepodległości, która rozpocznie się 11 listopada o godz. 10.00 na pl. Wolności i przejdzie ulicami Wrocławia do Centrum Historii Zajezdnia. W paradzie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, orkiestry dęte, mażoretki, dziecięce grupy chorągwiarskie i uczniowie wrocławskich szkół. Paradę uświetni spektakl „Niepodległa – Ojczyzna nie jedno ma imię”, który jest formą patriotycznej podróży w czasie. Występ odbędzie się przy dźwiękach muzyki Ignacego Paderewskiego i Krzesimira Dębskiego na placu Wolności i placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

Sprawdź jak Twoje miasto świętuje Narodowe Święto Niepodległości:

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Portal Gov.pl (www.gov.pl) 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe