„Walczymy o Polską Niezależność”. PKEE wypowiada wojnę rosyjskiej dezinformacji
Nadchodzący sezon zimowy to dla Rosji wyjątkowo dogodny czas, by zintensyfikować działania propagandowe i pokazać światu, jak bardzo europejskie gospodarki potrzebują rosyjskich surowców. Ten szantaż energetyczny, który ma doprowadzić do poluźnienia reżimu sankcyjnego nie może się udać!
Dlatego PKEE rozpoczęło kampanię edukacyjno-informacyjną, która ma uświadomić obywatelom Polski jakimi kłamstwami posługuje się putinowska propaganda, by zafałszowując rzeczywiste przyczyny kryzysu energetycznego: rosyjska agresja na Ukrainę, szantaż energetyczny, windowanie cen energii przez Moskwę. Celem kampanii jest wyjaśnienie w przystępny sposób tego, jak doszło do wzrostu cen na świecie i kto za nie odpowiada. Ponadto kampania ma zadanie pokazać wysiłki, jakie podejmuje Polska w obliczu ogólnoeuropejskiego kryzysu energetycznego.
– Naszą odpowiedzią wobec propagandy Kremla jest merytoryczna wiedza o energii, o przyczynach wzrostu cen oraz o tym co robi Polska, rząd i sektor energetyczny by chronić Polaków przed wysokimi cenami – zaznaczył Wojciech Dąbrowski, prezes Rady Zarządzającej PKEE.
Na powstałych w ramach kampanii billboardach można zobaczyć słup elektryczny, który rzuca cień w kształcie karabinu. Ma on symbolizować, że energia również stanowi rodzaj broni, a obecnie korzysta z niej przedstawiony na grafice Władimir Putin. Na jego czole widnieje potwierdzający to napis: “Wysokie ceny energii to też jego broń”.
Polska od lat stara się uniezależnić od rosyjskich surowców energetycznych poprzez takie inwestycje jak terminal LNG w Świnoujściu, gazociąg Baltic Pipe, gazowe połączenia transgraniczne z Litwą i Słowacją czy inwestycje w OZE, w tym dopłaty do fotowoltaiki i budowa farm wiatrowych na Bałtyku.
– Agresja Rosji na Ukrainę pokazuje, jak ważne jest budowanie systemu bezpieczeństwa własnego kraju, poczynając od kwestii militarnych, po gospodarcze i energetyczne. Wojna na Ukrainie zmienia priorytety polityki międzynarodowej, w tym te dotyczące energetyki. Polska musi dążyć do utrzymania silnej i niezależnej branży energetycznej – podkreślił Wojciech Dąbrowski.
Z kolei rząd stara się łagodzić skutki kryzysu energetycznego poprzez tarcze antyinflacyjną, tarcze solidarnościową, dodatek węglowy i inne działania mające na celu ograniczenie wzrostu cen energii dla firm i gospodarstw domowych.
PKEE przypomina jednocześnie, że tego kryzysu można było uniknąć, gdyby Zachodni przywódcy prowadzili bardziej rozważną politykę energetyczną i mocniej wsłuchiwali się w głos państw Europy Środkowo-Wschodniej. Świadczą o tym słowa szefowej Komisji Europejskiej, które wypowiedziała w czasie debaty o stanie UE w Parlamencie Europejskim.
– Mamy nauczkę z tej wojny; trzeba było wsłuchać się w głosy wewnątrz UE, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej; oni od lat nam mówili, że Putin się nie zatrzyma.” – stwierdziła Ursula von der Leyen.
Warto nadmienić, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, który w sposób kompleksowy stara się przedstawiać prawdziwe źródła trwającego kryzysu energetycznego. Obecnie Komitet prowadzi działania zachęcające do oszczędzania energii poprzez kampanię „Liczy się energia” (liczysieenergia.pl), a także stara się wyjaśnić mechanizmy kształtowana cen energii w Polsce i Europie w ramach kampanii „Ceny energii” (Co wpływa na ceny energii?). Najnowsza kampania „Walczymy o Polską Niezależność” stanowi dopełnienie tych działań poprzez obnażanie rosyjskiej propagandy, której celem jest sianie zamętu i niepewności wśród obywateli naszego kraju.