Otwarcie Muzeum Dom Rodzinny Pileckich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

2 listopada w oryginalnie zachowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej została otwarta wystawa stała ukazująca w nowym świetle postać jednego z największych polskich bohaterów – „ochotnika do Auschwitz” – rotmistrza Witolda Pileckiego. W otwarciu wziął udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
 Otwarcie Muzeum Dom Rodzinny Pileckich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta w Stulecie Odzyskania Niepodległości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodziny Pileckich i Ostrowskich: syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej, oraz siostrzeniec Marii Pileckiej – Andrzej Marek Ostrowski. Obecni byli również sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski, a także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

– Bardzo dziękuję za to muzeum. (…) Są trzy takie miejsca, które symbolicznie obrazują Witolda Pileckiego nie tylko jako człowieka z krwi i kości, który miał swoją rodzinę, swoje życie, swoje osobiste przekonania, który był wielkim patriotą, który był wspaniałym żołnierzem, oficerem. Który żył, był ojcem, mężem, synem, ale w tych wszystkich ujęciach był także symbolem, i jest nim, i będzie. Symbolem Polaka przez wielkie „P”, symbolem żołnierza, symbolem człowieka. Ale był zarazem postacią stąpającą po ziemi. O to wszystko chodzi właśnie w tym wielkim dziele. Bo to nie tylko Muzeum Dom Rodzinny (…), ale także Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Muzeum na Rakowieckiej (…). Te trzy placówki pokazują drogę życia patrioty, drogę życia żołnierzy, ukazują to, że byli to też zwykli ludzie (…), którzy zdecydowali się na walkę w obronie ojczyzny, na trwanie w konspiracji, na bohaterstwo, a jeżeli będzie trzeba, a tak się los potoczył, to na cierpienie i śmierć. Ta droga zaczyna się symbolicznie tutaj (…). Ten dom jest symbolem wychowania całego „pokolenia Kolumbów” i Żołnierzy Niezłomnych. Takie właśnie domy jak ten stały w całej Polsce – podkreślał prezydent Andrzej Duda. 

Fot. Witold Pilecki z rodziną. Źródło: Muzeum Dom Rodzinny Pileckich 

Prezentacja wystawy stałej zatytułowanej „O Marii i Witoldzie Pileckich” mieści się na trzech poziomach odrestaurowanego domu rodzinnego Marii Pileckiej. A główna część ekspozycji poświęcona Witoldowi Pileckiemu znajduje się w dobudowanym pawilonie. 

Dyrektor placówki Karol Madaj zwraca uwagę, że jest to muzeum narracyjne:

– Zadaniem naszego muzeum jest pokazanie rotmistrza Witolda Pileckiego nie tylko jako polskiego superbohatera, lecz także jako zwykłego człowieka. Chcemy opowiadać zarówno o szczegółach jego misji wywiadowczej w niemieckim obozie koncentracyjnym, jak i o wydarzeniach i ludziach kształtujących jego charakter. W soczewce historii miasta pokazujemy też losy Polski oraz dzieje Zagłady – bezprecedensowej zbrodni, o której informowały raporty Pileckiego z KL Auschwitz, a której jeden z pierwszych aktów rozegrał się nieopodal siedziby muzeum. Przygotowując się do otwarcia, dostrzegliśmy wyraźnie, że nasza misja jest podobna do misji Witolda Pileckiego. Chcemy informować o nieznanych nazistowskich i sowieckich zbrodniach, ale również integrować lokalną społeczność. Pasja w realizowaniu muzealnej misji sprawiła, że liczne historyczne projekty edukacyjne rozpoczęły się wiele miesięcy wcześniej. Cieszy nas to, że jeszcze przed oficjalnym otwarciem staliśmy się miejscem spotkań. Udało nam się już wspólne śpiewać, debatować, a nawet szyć i grać w planszówki. Mamy nadzieję, że po otwarciu nie tylko młodzież, z którą działamy najwięcej, ale też pozostali, młodsi i starsi odwiedzający poczują, że nasze muzeum ma „dom” i „rodzinę” nie jedynie w nazwie, że jest to prawdziwie ciepłe i gościnne miejsce, do którego każdy jest zaproszony.

Wystawa od 3 listopada dostępna będzie dla zwiedzających. 


 

POLECANE
Po 26 latach żegnam się z TVN. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
"Po 26 latach żegnam się z TVN". Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN, Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN - ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” - napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelska na platformie "X" opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic - Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice - mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści "Gromda".

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

Relacja z granicy. Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę  tylko u nas
Relacja z granicy. "Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę"

Patrolujemy miejsca poza punktami na oficjalnych przejściach granicznych. Obserwują nas patrole niemieckie, czy jeszcze stoimy, czy nie. Czasem pokazują nam środkowy palec. Naruszają też polską przestrzeń, bo wypuszczają drony, które poruszają się już po naszej stronie - taką codzienność na granicy w Zachodniopomorskiem opisuje w rozmowie z portalem tysol.pl Mieczysław Nekanda-Trepka, jeden z uczestników patroli obywatelskich. 

Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią

Ponad 290 mln zł będzie kosztowała modernizacja i utwardzenie drogi technicznej biegnącej wzdłuż polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem - poinformowała w środę Straż Graniczna. Prace mają potrwać do połowy grudnia; powstanie tam droga na większości odcinków asfaltowa.

Wygrał zdrowy rozsądek. Szczęsny przerwał milczenie z ostatniej chwili
"Wygrał zdrowy rozsądek". Szczęsny przerwał milczenie

Wojciech Szczęsny po zakończeniu kariery w sierpniu 2024 roku nie spodziewał się, że już miesiąc później znów założy rękawice bramkarskie. Okoliczności zmusiły go do zmiany planów - kontuzja Marca-Andre ter Stegena sprawiła, że FC Barcelona zaczęła pilnie szukać doświadczonego zastępcy. Wybór padł na Polaka.

Robert Bąkiewicz: Ruch Obrony Granic usuwany z posterunku w Słubicach z ostatniej chwili
Robert Bąkiewicz: Ruch Obrony Granic usuwany z posterunku w Słubicach

Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

Osiem nowych autobusów Autosan dołączyło w środę do floty Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Krakowie. Zastąpią one ostatnie autobusy spalinowe ze starszymi silnikami Euro 5.

Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek  Wiadomości
Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek

"Mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał" - stwierdził Krzysztof Gawkowski. Dodał, że jego ministerstwo musi mieć możliwości prawne, "ale też decyzyjność dotyczącą chociażby tego, że te platformy będą wyłączane" - zagroził minister cyfryzacji. Jego słowa skomentował m.in. Paweł Kukiz, właśnie na platformie X.

„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu Wiadomości
„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu

Nietypowa interwencja policji miała miejsce we wtorkowy wieczór (8 lipca 2025 r.) w Helu. Funkcjonariusze zostali wezwani do jednego ze sklepów przy ul. Wiejskiej, gdzie zgłoszono zakłócanie porządku. Sprawa szybko eskalowała – mężczyzna, który zachowywał się głośno i wulgarnie, wszedł na dach pobliskiego lokalu gastronomicznego i zaczął krzyczeć dziwne słowa.

REKLAMA

Otwarcie Muzeum Dom Rodzinny Pileckich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

2 listopada w oryginalnie zachowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej została otwarta wystawa stała ukazująca w nowym świetle postać jednego z największych polskich bohaterów – „ochotnika do Auschwitz” – rotmistrza Witolda Pileckiego. W otwarciu wziął udział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
 Otwarcie Muzeum Dom Rodzinny Pileckich z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta w Stulecie Odzyskania Niepodległości. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodziny Pileckich i Ostrowskich: syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej, oraz siostrzeniec Marii Pileckiej – Andrzej Marek Ostrowski. Obecni byli również sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski, a także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

– Bardzo dziękuję za to muzeum. (…) Są trzy takie miejsca, które symbolicznie obrazują Witolda Pileckiego nie tylko jako człowieka z krwi i kości, który miał swoją rodzinę, swoje życie, swoje osobiste przekonania, który był wielkim patriotą, który był wspaniałym żołnierzem, oficerem. Który żył, był ojcem, mężem, synem, ale w tych wszystkich ujęciach był także symbolem, i jest nim, i będzie. Symbolem Polaka przez wielkie „P”, symbolem żołnierza, symbolem człowieka. Ale był zarazem postacią stąpającą po ziemi. O to wszystko chodzi właśnie w tym wielkim dziele. Bo to nie tylko Muzeum Dom Rodzinny (…), ale także Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Muzeum na Rakowieckiej (…). Te trzy placówki pokazują drogę życia patrioty, drogę życia żołnierzy, ukazują to, że byli to też zwykli ludzie (…), którzy zdecydowali się na walkę w obronie ojczyzny, na trwanie w konspiracji, na bohaterstwo, a jeżeli będzie trzeba, a tak się los potoczył, to na cierpienie i śmierć. Ta droga zaczyna się symbolicznie tutaj (…). Ten dom jest symbolem wychowania całego „pokolenia Kolumbów” i Żołnierzy Niezłomnych. Takie właśnie domy jak ten stały w całej Polsce – podkreślał prezydent Andrzej Duda. 

Fot. Witold Pilecki z rodziną. Źródło: Muzeum Dom Rodzinny Pileckich 

Prezentacja wystawy stałej zatytułowanej „O Marii i Witoldzie Pileckich” mieści się na trzech poziomach odrestaurowanego domu rodzinnego Marii Pileckiej. A główna część ekspozycji poświęcona Witoldowi Pileckiemu znajduje się w dobudowanym pawilonie. 

Dyrektor placówki Karol Madaj zwraca uwagę, że jest to muzeum narracyjne:

– Zadaniem naszego muzeum jest pokazanie rotmistrza Witolda Pileckiego nie tylko jako polskiego superbohatera, lecz także jako zwykłego człowieka. Chcemy opowiadać zarówno o szczegółach jego misji wywiadowczej w niemieckim obozie koncentracyjnym, jak i o wydarzeniach i ludziach kształtujących jego charakter. W soczewce historii miasta pokazujemy też losy Polski oraz dzieje Zagłady – bezprecedensowej zbrodni, o której informowały raporty Pileckiego z KL Auschwitz, a której jeden z pierwszych aktów rozegrał się nieopodal siedziby muzeum. Przygotowując się do otwarcia, dostrzegliśmy wyraźnie, że nasza misja jest podobna do misji Witolda Pileckiego. Chcemy informować o nieznanych nazistowskich i sowieckich zbrodniach, ale również integrować lokalną społeczność. Pasja w realizowaniu muzealnej misji sprawiła, że liczne historyczne projekty edukacyjne rozpoczęły się wiele miesięcy wcześniej. Cieszy nas to, że jeszcze przed oficjalnym otwarciem staliśmy się miejscem spotkań. Udało nam się już wspólne śpiewać, debatować, a nawet szyć i grać w planszówki. Mamy nadzieję, że po otwarciu nie tylko młodzież, z którą działamy najwięcej, ale też pozostali, młodsi i starsi odwiedzający poczują, że nasze muzeum ma „dom” i „rodzinę” nie jedynie w nazwie, że jest to prawdziwie ciepłe i gościnne miejsce, do którego każdy jest zaproszony.

Wystawa od 3 listopada dostępna będzie dla zwiedzających. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe