L4 przez Internet — gdzie sprawdzić, kiedy kończy się zwolnienie lekarskie?
Czym jest L4 przez Internet, czyli inaczej zwolnienie online?
L4 przez Internet, czyli inaczej zwolnienie online, to dokument wystawiony przez lekarza, który potwierdza tymczasową niezdolność do pracy oraz uzasadnia nieobecność w miejscu pracy. Aby uzyskać zwolnienie lekarskie przez Internet, nie trzeba się udawać osobiście na wizytę do lekarza, wystarczy skorzystać z oferty podmiotu medycznego, który oferuje tego typu usługi zdalnie. W wielu przypadkach wystarczy kilka kliknięć, aby uzyskać dokument, co jest bardzo wygodne, gdy nie ma fizycznej możliwości pojechania do przychodni.
Jak uzyskać zwolnienie online? Kto może się o nie ubiegać?
Zwolnienie online można uzyskać podczas teleporady lub w trakcie wizyty u lekarza przeprowadzanej za pośrednictwem czatu. Wiele podmiotów medycznych oferuje tego typu usługi, np. tutaj: https://l4online.pl. Na portalu można zamówić potrzebne zaświadczenie w zaledwie kilka minut — w tym celu wystarczy wypełnić ankietę medyczną oraz opłacić koszt prywatnej e-wizyty lekarskiej. Lekarze różnych specjalności są dostępni na portalu przez 24 godziny na dobę.
Zwolnienie online jest przeznaczone głównie dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że tylko ta grupa jest uprzywilejowana do tego, aby skorzystać z L4 przez Internet. Zaświadczenie wystawione podczas e-wizyty lekarskiej może otrzymać każda osoba posiadająca ubezpieczenie chorobowe, a więc również przedsiębiorca lub przedstawiciel wolnego zawodu, pracujący na podstawie umowy zlecenie/o dzieło. Jedynym warunkiem jest dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe.
Jak wygląda L4 elektroniczne?
Jak wygląda L4 wystawione przez Internet? W dokumencie można znaleźć jedynie informacje niezbędne do rozliczeń kadrowych, pozostałe dane są poufne. Pracodawca nie może zatem sprawdzić, jaka jest przyczyna nieobecności pracownika, nie ma również dostępu do kodów chorobowych używanych przez lekarzy. Wyjątek stanowi ciąża u kobiety — jeśli zwolnienie online zostało wystawione z tego powodu, można zadecydować o ujawnieniu przyczyny nieobecności w pracy, co będzie się wiązało z korzyścią w postaci wyższego zasiłku chorobowego.
Na ile dni jest wystawiane zwolnienie online?
Elektroniczne zwolnienie lekarskie obowiązuje zazwyczaj przez 7 dni. Po jego wystawieniu dokument jest przesyłany automatycznie do ZUS i pracodawcy, można go podejrzeć z poziomu platformy ZUS PUE. W sytuacji gdy chory potrzebuje uzasadnienia dłuższej nieobecności w pracy, powinien ponownie skontaktować się z lekarzem lub zaznaczyć taką konieczność podczas ubiegania się o L4 przez Internet po raz pierwszy. Decyzja lekarza będzie zależeć od stanu zdrowia pacjenta — jeśli zdiagnozowano choroby przewlekłe lub konieczne jest długotrwałe leczenie, nie będzie problemu z wydłużeniem zwolnienia lekarskiego.
Jak sprawdzić, do kiedy zwolnienie lekarskie?
Pracodawca, ZUS, inni lekarze, a także sam zainteresowany mają wgląd w wystawione zwolnienie online. Jak sprawdzić, do kiedy zwolnienie lekarskie obejmuje pracownika? Pracodawca musi w takim przypadku skorzystać z konta PUE ZUS. Natomiast chory może sprawdzić stan zwolnienia lekarskiego z poziomu konta IKP (Internetowe Konto Pacjenta). W tym celu trzeba odwiedzić stronę internetową IKP lub skorzystać z bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia na smartfony. Po zalogowaniu się na konto (np. przy pomocy Profilu Zaufanego) wystarczy kliknąć zakładkę „Historia leczenia” i tam poszukać ostatnio wystawianych zwolnień lekarskich.
Artykuł Sponsorowany