Andrzej Duda: Polska popiera aspiracje Czarnogóry do Unii Europejskiej

Polska popiera aspiracje Czarnogóry do UE. Zaproponuję też sojusznikom, by Czarnogóra uzyskała status partnera współpracującego z Inicjatywą Trójmorza - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Prezydent Czarnogóry Milo Dziukanović dziękował za wspieranie Czarnogóry w drodze ku UE.
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Czarnogóry Milo Djukanović Andrzej Duda: Polska popiera aspiracje Czarnogóry do Unii Europejskiej
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Czarnogóry Milo Djukanović / PAP/Andrzej Lange

Dziukanović od czwartku przebywa z oficjalną dwudniową wizytą w Polsce. W czwartek w Belwederze rozmawiał z Andrzejem Dudą.

Polski przywódca poinformował na briefingu prasowym po spotkaniu, że głównym tematem rozmowy z prezydentem Czarnogóry była szeroko pojęta sytuacja międzynarodowa. Jak dodał, przedstawił prezydentowi Dziukanovicowi sytuację związaną z rosyjską agresją na Ukrainę, a sam pytał o sytuację na Bałkanach.

Podkreślił, że z Dziukanoviciem zgodzili się, że dalsze militarne wsparcie dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla odzyskania przez ten kraj kontroli nad swoimi granicami. To z kolei - mówił Duda - ma fundamentalne znaczenie dla przywrócenia porządku i prymatu prawa międzynarodowego. "Wolny świat, demokratyczny świat, nasze państwa, jako państwa wspólnoty euroatlantyckiej absolutnie powinny w tym zakresie Ukrainę wspierać" - oświadczył prezydent RP.

Polska popiera aspiracje Czarnogóry do UE

Duda zapewnił, że Polska w zdecydowany sposób popiera aspiracje Czarnogóry do UE. "Jesteśmy absolutnie zwolennikiem otwartych drzwi" - mówił. Zapowiedział, że będzie proponował sojusznikom w ramach Inicjatywy Trójmorza, aby w najbliższej przyszłości Czarnogóra uzyskała status państwa współpracującego z Inicjatywą. Taki status po raz pierwszy został nadany Ukrainie w czerwcu br. podczas szczytu Inicjatywy w Rydze. To nowy rodzaj partnerstwa stworzony dla państw aspirujących do UE. "Chciałbym, żebyśmy powiększali Inicjatywę Trójmorza jak najbardziej" - zaznaczył.

Prezydent relacjonował, że z czarnogórskim przywódcą omówił także kwestie bezpieczeństwa militarnego i energetycznego. "Wspieramy kwestie budowania systemu bezpieczeństwa przez Czarnogórę i obrony Czarnogóry przed obcymi zewnętrznymi wpływami, zwłaszcza takimi, które miałyby na celu destabilizację sytuacji w Czarnogórze" - zapewnił Duda.

Podkreślił, że mówił przywódcy Czarnogóry m.in. o polskich działaniach w sektorze energetycznym, dostawach gazu - mających na celu zabezpieczenie się wobec nadchodzącego sezonu zimowego oraz uniezależnienie się od dostaw z Rosji.

Jak jednocześnie zaznaczył, przede wszystkim rozmowa dotyczyła wsparcia Ukrainy, sytuacji w tym kraju i roli Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Zgodziliśmy się z panem prezydentem, że to wsparcie dla Ukrainy militarne, by Ukraina cały czas je z Zachodu otrzymywała jest bardzo ważne i ma kluczowe znaczenie w tym, by Ukraina odzyskała kontrolę nad swymi międzynarodowo uznanymi granicami" - zaznaczył Duda.

Prezydent dodał również, że zachowanie spokoju i pokoju na Bałkanach ma ogromne znaczenie. "A więc to, aby misja, także i militarna, w której współuczestniczą polskie kontyngenty i w Kosowie, i w Bośni była kontynuowana. To powinno być wywalczone na poziomie wywalczone na poziomie ONZ, by mandat dla tych obu misji był przedłużony, by też i pilnować tego regionu, gdzie też rozprzestrzeniają się wpływy rosyjskie" - zaznaczył.

Milo Dziukanović: Polska jest odpowiedzialnym sąsiadem i wymaga absolutnego szacunku

Milo Dziukanović podkreślał przyjacielskie i partnerskie relacje z naszym krajem. Dziękował też prezydentowi Dudzie za wspieranie Czarnogóry i całego regionu w drodze ku Unii Europejskiej.

Również on relacjonował, że jednym z głównych tematów rozmów podczas czwartkowego spotkania była agresja Rosji na Ukrainę. "Dotykaliśmy tutaj kwestii bezpieczeństwa, oczywiście z bardzo silną oceną rosyjskiej agresji i wsparcia Ukrainy jako niepodległego państwa. Tutaj nie ma żadnych różnic między postawą Polski a postawą Czarnogóry" - zauważył Dziukanović.

"Wyraziłem też szczególny szacunek i podziw za solidarność i ofiarność Polski, którą pokazuje w tym konflikcie na Ukrainie. Polska jest odpowiedzialnym sąsiadem i wymaga absolutnego szacunku" - dodał Dziukanović. Ocenił, że nasz kraj jest "w epicentrum trudności i konsekwencji całej tej agresji na Ukrainę i starań Ukrainy o utrzymanie niepodległości". Zadeklarował, że również Czarnogóra ze wszystkich sił wspiera Ukrainę.

Dziukanović przyznał, że na Bałkanach Zachodnich sytuacja jest trudna, widoczne jest "zachwianie w regionie w postrzeganiu europejskiej perspektywy". "Widzimy, że wartości europejskie są dzisiaj na terenach Bałkanów Zachodnich mniej cenione i nie widać tak wyraźnego entuzjazmu, który był jeszcze kilka lat temu widoczny. To są okoliczności, wobec których trzeba mieć bardzo realną postawę i ocenę" - powiedział.

"Chcemy tutaj przypomnieć UE i NATO, żeby w sposób wyraźny i niewątpliwy pokazały politykę wobec Bałkanów Zachodnich w utrzymaniu tych wartości europejskich. Nie ma wątpliwości, że Bałkany Zachodnie to region Europy i nie wolno dopuszczać, aby antyeuropejskie głosy polityczny pojawiły się w tym regionie, bo dewastując Bałkany Zachodnie, dewastujemy Europę" - podkreślił. "Dlatego Europa musi być aktywniejsza w naszym regionie i to europejskie i amerykańskie partnerstwo musi być widoczne” - dodał Dziukanović.

Jak relacjonował, rozmowa z prezydentem Dudą dotyczyła również współpracy bilateralnej, w tym gospodarczej, kulturalnej i naukowej, a także współpracy parlamentarnej obu krajów.(PAP)


 

POLECANE
Liverpool mistrzem Anglii Wiadomości
Liverpool mistrzem Anglii

Piłkarze Liverpoolu pokonując w niedzielę Tottenham Hotspur 5:1 w 34. kolejce angielskiej ekstraklasy zapewnili sobie 20. w historii mistrzostwo kraju. Żaden klub nie ma na koncie więcej tytułów, a tyle samo zgromadził Manchester United.

Gwiazda znanego kabaretu bardzo chora. Opublikowała krótki wpis Wiadomości
Gwiazda znanego kabaretu bardzo chora. Opublikowała krótki wpis

Kabaret Hrabi przekazał fanom poruszającą wiadomość. Joanna Kołaczkowska, która od lat jest nieodłączną częścią grupy i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na scenie kabaretowej, nie pojawi się podczas nadchodzących koncertów. Powodem jest ciężka choroba – artystka zmaga się z nowotworem.

W Vancouver samochód wjechał w tłum ludzi. Wzrosła liczba ofiar Wiadomości
W Vancouver samochód wjechał w tłum ludzi. Wzrosła liczba ofiar

Kanadyjska policja poinformowała, że 11 osób zginęło, gdy samochód wjechał w tłum na festiwalu ulicznym w Vancouver. Wcześniej informowano o dziewięciu ofiarach śmiertelnych i wielu rannych.

Ławrow zabrał głos ws. Krymu i zaporoskiej elektrowni. Jasne stanowisko Rosji z ostatniej chwili
Ławrow zabrał głos ws. Krymu i zaporoskiej elektrowni. Jasne stanowisko Rosji

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wykluczył w wywiadzie dla telewizji CBS oddanie kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową i oznajmił, że kwestia rosyjskiej kontroli nad Krymem jest zamknięta. Wyraził jednak uznanie dla administracji Donalda Trumpa za jej wysiłki pokojowe.

Z ogromnym żalem. Smutne wieści dla fanów Roxie Węgiel Wiadomości
"Z ogromnym żalem". Smutne wieści dla fanów Roxie Węgiel

To miał być wyjątkowy wieczór dla fanów Roxie Węgiel.. Koncert w Toruniu miał być ostatnim przystankiem jej trasy "Break Tour". Niestety, występ został odwołany dosłownie w ostatniej chwili. Powodem są "nagłe, osobiste powody artystki" - poinformowała agencja DM Agency w oficjalnym komunikacie.

Niemcy w kłopocie. Nowe zagrożenie przybiera na sile pilne
Niemcy w kłopocie. Nowe zagrożenie przybiera na sile

Kokaina staje się w Niemczech coraz powszechniejszym narkotykiem. Jak alarmuje szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench, Europę - a w szczególności Niemcy - zalewa fala kokainy, ponieważ „rynek w Ameryce Północnej jest już nasycony, a handel narkotykami koncentruje się w większym stopniu na Europie”.

Barcelona zdobyła Puchar Króla. Zdjęcie Lewandowskiego robi furorę w sieci Wiadomości
Barcelona zdobyła Puchar Króla. Zdjęcie Lewandowskiego robi furorę w sieci

FC Barcelona ma kolejne powody do radości. W sobotę drużyna ze stolicy Katalonii po emocjonującym meczu pokonała Real Madryt 3:2 i sięgnęła po Puchar Króla. To już drugie trofeum Barcelony w tym sezonie - wcześniej, na początku roku, wygrała Superpuchar Hiszpanii.

Ukraina zaprzecza Rosji. Walki w obwodzie kurskim wciąż trwają z ostatniej chwili
Ukraina zaprzecza Rosji. "Walki w obwodzie kurskim wciąż trwają"

- Siły ukraińskie "kontynuują operacje" w obwodzie kurskim w Rosji - powiedział Wołodymyr Zełenski. Tym samym zaprzeczył doniesieniom rosyjskim na temat działań w tym rejonie. Prezydent Ukrainy wysłuchał w niedzielę sprawozdania naczelnego dowódcy sił ukraińskich, generała Ołeksandra Syrskiego, na temat sytuacji w poszczególnych rejonach frontu. 

Pogoda na najbliższe dni. IMGW wydał komunikat Wiadomości
Pogoda na najbliższe dni. IMGW wydał komunikat

IMGW wydał nowy komunikat. Jaka pogoda nas czeka?

Pożar przedszkola w Koszalinie. Służby zarządziły ewakuację Wiadomości
Pożar przedszkola w Koszalinie. Służby zarządziły ewakuację

W niedzielę rano w zabytkowej willi przy ulicy Piłsudskiego w Koszalinie wybuchł pożar. Wiadomo, że na parterze budynku działa niepubliczne przedszkole "Zaczarowany Pałacyk", a wyżej znajdują się mieszkania na wynajem.

REKLAMA

Andrzej Duda: Polska popiera aspiracje Czarnogóry do Unii Europejskiej

Polska popiera aspiracje Czarnogóry do UE. Zaproponuję też sojusznikom, by Czarnogóra uzyskała status partnera współpracującego z Inicjatywą Trójmorza - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Prezydent Czarnogóry Milo Dziukanović dziękował za wspieranie Czarnogóry w drodze ku UE.
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Czarnogóry Milo Djukanović Andrzej Duda: Polska popiera aspiracje Czarnogóry do Unii Europejskiej
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Czarnogóry Milo Djukanović / PAP/Andrzej Lange

Dziukanović od czwartku przebywa z oficjalną dwudniową wizytą w Polsce. W czwartek w Belwederze rozmawiał z Andrzejem Dudą.

Polski przywódca poinformował na briefingu prasowym po spotkaniu, że głównym tematem rozmowy z prezydentem Czarnogóry była szeroko pojęta sytuacja międzynarodowa. Jak dodał, przedstawił prezydentowi Dziukanovicowi sytuację związaną z rosyjską agresją na Ukrainę, a sam pytał o sytuację na Bałkanach.

Podkreślił, że z Dziukanoviciem zgodzili się, że dalsze militarne wsparcie dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla odzyskania przez ten kraj kontroli nad swoimi granicami. To z kolei - mówił Duda - ma fundamentalne znaczenie dla przywrócenia porządku i prymatu prawa międzynarodowego. "Wolny świat, demokratyczny świat, nasze państwa, jako państwa wspólnoty euroatlantyckiej absolutnie powinny w tym zakresie Ukrainę wspierać" - oświadczył prezydent RP.

Polska popiera aspiracje Czarnogóry do UE

Duda zapewnił, że Polska w zdecydowany sposób popiera aspiracje Czarnogóry do UE. "Jesteśmy absolutnie zwolennikiem otwartych drzwi" - mówił. Zapowiedział, że będzie proponował sojusznikom w ramach Inicjatywy Trójmorza, aby w najbliższej przyszłości Czarnogóra uzyskała status państwa współpracującego z Inicjatywą. Taki status po raz pierwszy został nadany Ukrainie w czerwcu br. podczas szczytu Inicjatywy w Rydze. To nowy rodzaj partnerstwa stworzony dla państw aspirujących do UE. "Chciałbym, żebyśmy powiększali Inicjatywę Trójmorza jak najbardziej" - zaznaczył.

Prezydent relacjonował, że z czarnogórskim przywódcą omówił także kwestie bezpieczeństwa militarnego i energetycznego. "Wspieramy kwestie budowania systemu bezpieczeństwa przez Czarnogórę i obrony Czarnogóry przed obcymi zewnętrznymi wpływami, zwłaszcza takimi, które miałyby na celu destabilizację sytuacji w Czarnogórze" - zapewnił Duda.

Podkreślił, że mówił przywódcy Czarnogóry m.in. o polskich działaniach w sektorze energetycznym, dostawach gazu - mających na celu zabezpieczenie się wobec nadchodzącego sezonu zimowego oraz uniezależnienie się od dostaw z Rosji.

Jak jednocześnie zaznaczył, przede wszystkim rozmowa dotyczyła wsparcia Ukrainy, sytuacji w tym kraju i roli Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Zgodziliśmy się z panem prezydentem, że to wsparcie dla Ukrainy militarne, by Ukraina cały czas je z Zachodu otrzymywała jest bardzo ważne i ma kluczowe znaczenie w tym, by Ukraina odzyskała kontrolę nad swymi międzynarodowo uznanymi granicami" - zaznaczył Duda.

Prezydent dodał również, że zachowanie spokoju i pokoju na Bałkanach ma ogromne znaczenie. "A więc to, aby misja, także i militarna, w której współuczestniczą polskie kontyngenty i w Kosowie, i w Bośni była kontynuowana. To powinno być wywalczone na poziomie wywalczone na poziomie ONZ, by mandat dla tych obu misji był przedłużony, by też i pilnować tego regionu, gdzie też rozprzestrzeniają się wpływy rosyjskie" - zaznaczył.

Milo Dziukanović: Polska jest odpowiedzialnym sąsiadem i wymaga absolutnego szacunku

Milo Dziukanović podkreślał przyjacielskie i partnerskie relacje z naszym krajem. Dziękował też prezydentowi Dudzie za wspieranie Czarnogóry i całego regionu w drodze ku Unii Europejskiej.

Również on relacjonował, że jednym z głównych tematów rozmów podczas czwartkowego spotkania była agresja Rosji na Ukrainę. "Dotykaliśmy tutaj kwestii bezpieczeństwa, oczywiście z bardzo silną oceną rosyjskiej agresji i wsparcia Ukrainy jako niepodległego państwa. Tutaj nie ma żadnych różnic między postawą Polski a postawą Czarnogóry" - zauważył Dziukanović.

"Wyraziłem też szczególny szacunek i podziw za solidarność i ofiarność Polski, którą pokazuje w tym konflikcie na Ukrainie. Polska jest odpowiedzialnym sąsiadem i wymaga absolutnego szacunku" - dodał Dziukanović. Ocenił, że nasz kraj jest "w epicentrum trudności i konsekwencji całej tej agresji na Ukrainę i starań Ukrainy o utrzymanie niepodległości". Zadeklarował, że również Czarnogóra ze wszystkich sił wspiera Ukrainę.

Dziukanović przyznał, że na Bałkanach Zachodnich sytuacja jest trudna, widoczne jest "zachwianie w regionie w postrzeganiu europejskiej perspektywy". "Widzimy, że wartości europejskie są dzisiaj na terenach Bałkanów Zachodnich mniej cenione i nie widać tak wyraźnego entuzjazmu, który był jeszcze kilka lat temu widoczny. To są okoliczności, wobec których trzeba mieć bardzo realną postawę i ocenę" - powiedział.

"Chcemy tutaj przypomnieć UE i NATO, żeby w sposób wyraźny i niewątpliwy pokazały politykę wobec Bałkanów Zachodnich w utrzymaniu tych wartości europejskich. Nie ma wątpliwości, że Bałkany Zachodnie to region Europy i nie wolno dopuszczać, aby antyeuropejskie głosy polityczny pojawiły się w tym regionie, bo dewastując Bałkany Zachodnie, dewastujemy Europę" - podkreślił. "Dlatego Europa musi być aktywniejsza w naszym regionie i to europejskie i amerykańskie partnerstwo musi być widoczne” - dodał Dziukanović.

Jak relacjonował, rozmowa z prezydentem Dudą dotyczyła również współpracy bilateralnej, w tym gospodarczej, kulturalnej i naukowej, a także współpracy parlamentarnej obu krajów.(PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe