Sąd ostatecznie zdecydował, że pisarzowi Jakubowi Żulczykowi wolno było nazwać Prezydenta RP "debilem"

Śledztwo w sprawie wpisu rozpoczęło się po zawiadomieniu osoby prywatnej. Pisarzowi zarzucono przestępstwo z art. 135 par. 2 Kodeksu karnego, za które przewidziana jest kara do trzech lat więzienia.
Proces ruszył w listopadzie i zakończył się po dwóch rozprawach. Żulczyk nie przyznał się do stawianego mu zarzutu, tłumacząc, że wpis miał być wyrazem krytyki i zaniepokojenia działaniami prezydenta Andrzeja Dudy – jego zdaniem narażały one na szwank „międzynarodową reputację Polski”. Obrona pisarza wniosła o uniewinnienie. Prokuratura domagała się natomiast pięciu miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych oraz publicznych przeprosin na Facebooku.
W styczniu Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o umorzeniu sprawy. Sędzia Tomasz Grochowicz podkreślił, że oskarżony swoim zachowaniem nie popełnił przestępstwa. „Nie stanowi bowiem przestępstwa czyn, którego społeczna szkodliwość jest znikoma” – wyjaśnił. Jak wskazał, obelżywego słowa, którym Żulczyk zakończył swój wpis, nie można też potraktować w oderwaniu od całego wpisu.
W piątek decyzję sądu pierwszej instancji podtrzymał Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Według uzasadnienia wyroku sędzi Małgorzaty Janicz, użyte przez Żulczyka słowo "debil" - "pełniło jedynie funkcję marginalną" i ma być rozpatrywane w kontekście wpisu. Według sądu wpis nie miał na celu obrażenia głowy państwa, a wyrażenie krytyki.
- Nie cierpię PiS-u, inaczej bym tak nie powiedział - komentował podczas tegorocznego festiwalu Owsiaka sam Żulczyk.
"Debil"
Po wyborach prezydenckich w USA w 2020 r. prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze: „Gratulacje dla Joe Bidena za udaną kampanię prezydencką; w oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów Polska jest zdeterminowana, by utrzymać wysoki poziom i jakość partnerstwa strategicznego z USA”. Wpis ten skomentował pisarz Jakub Żulczyk.
„Nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak «nominacja przez Kolegium Elektorskie». Biden wygrał wybory. Zdobył 290 pewnych głosów elektorskich, ostatecznie, po ponownym przeliczeniu głosów w Georgii, zdobędzie ich zapewne 306, by wygrać, potrzebował 270. Prezydenta-elekta w USA «obwieszczają» agencje prasowe, nie ma żadnego federalnego, centralnego ciała ani urzędu, w którego gestii leży owo obwieszczenie. Wszystko, co następuje od dzisiaj – doliczenie reszty głosów, głosowania elektorskie – to czysta formalność. Joe Biden jest 46. prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem” – napisał na Facebooku
Inne wyroki
- Sąd nakazał mi przeproszenie senatora Ujazdowskiego za stwierdzenie, że „przecwelili go w tej Platformie”. Sąd pozwala byle pętakowi nazywać Prezydenta RP „debilem”. Sędziowie się dziwią, że ludzie sądów nie szanują i nie wierzą w ich bezstronność.
- komentuje Rafał Ziemkiewicz
W 2017 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie podtrzymał wyrok na Marka Majchra, który miał podczas wiecu wyborczego znieważyć prezydenta Komorowskiego. Był oskarżony również o to, że "zamachnął się na niego krzesłem". Sprawa miała związek ze słynnym "skakaniem po krzesłach" w Japonii Komorowskiego, a krzesło na wiecu miało ten fakt przypominać. Jednak sąd uznał, że "nie ma wystarczających dowodów na "zamach krzesłem".
Wyrok smuci. Moim zdaniem sąd nienależycie pochylił się nad kwestią, która była główną częścią apelacji, czyli kierowaniem wyzwisk pod adresem Bronisława Komorowskiego. Marek Majcher nie powinien za to być skazany, ponieważ tego czynu nie było, co dobitnie stwierdzili świadkowie obrony. Natomiast absolutnie nie mam zaufania do złożonych zeznań przez funkcjonariuszy" - powiedział PAP po wyroku obrońca mec. Bartłomiej Czech-Kosiński.
Sąd nakazał mi przeproszenie senatora Ujazdowskiego za stwierdzenie, że „przecwelili go w tej Platformie”. Sąd pozwala byle pętakowi nazywać Prezydenta RP „debilem”. Sędziowie się dziwią, że ludzie sądów nie szanują i nie wierzą w ich bezstronność. https://t.co/kqCxDDtr0r
— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) October 1, 2022