Włącz oszczędzanie. Dobre praktyki to niższe rachunki

Zapowiedzi dotyczące gwałtownego wzrostu cen energii budzą niepokój zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Firmy sprzedające prąd mają ograniczone możliwości wpłynięcia na cenę końcową, a ceny surowców energetycznych biją kolejne rekordy. Jak w takiej sytuacji ograniczyć zużycie energii z korzyścią dla naszych portfeli?
 Włącz oszczędzanie. Dobre praktyki to niższe rachunki
/ grafika: PGE S.A.

Jak kształtują się ceny energii

Przede wszystkim należy podkreślić, że ceny energii elektrycznej kształtowane są przez mechanizmy rynkowe. Polska jest częścią jednolitego europejskiego rynku energii, funkcjonującego we wszystkich krajach w oparciu o te same, określone w prawie, reguły. Oznacza to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, podmioty zagraniczne mogą kupować energię w Polsce, a polskie – za granicą.

W korzystnych warunkach może to oznaczać niższe ceny, dzięki większemu udziałowi najtańszych źródeł, czyli OZE i energii jądrowej, w miksie energetycznym państw zachodnich. W obecnej sytuacji jednak, przy niskiej produkcji elektrowni jądrowych i OZE, w tym przede wszystkim najtańszych elektrowni wodnych, również w Europie ceny energii elektrycznej wyznaczane są przede wszystkim przez jednostki gazowe, które obecnie są najdroższe. Przekłada się to również na ceny energii dostępnej dla polskich dystrybutorów, kupujących prąd na polskiej giełdzie energii.

Wysokość hurtowych cen energii zależy od kosztu zakupu gazu, węgla, a także uprawnień do emisji CO2, których ceny biją rekordy na rynkach w całej Europie. Firmy sprzedające energię mają w konsekwencji niewielki wpływ na ostateczną cenę, po jakiej dostarczają prąd jego odbiorcom.

Sprzedawcy energii elektrycznej nie są jej producentami. Kupują ją od producentów energii, którzy muszą ją sprzedawać na giełdzie energii. Wynika to z tzw. obliga giełdowego.

W tym momencie najtańszymi źródłami energii w Polsce są Odnawialne Źródła Energii. Droższa jest energia pochodząca z elektrowni węglowych, a najdroższa z jednostek gazowych. Ceny energii sprzedawanej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) ustalana jest na podstawie ceny oferowanej przez najdroższą w eksploatacji w danym momencie jednostkę w systemie, czyli w przypadku Polski na podstawie energii wytwarzanej z węgla lub najdroższej z gazu. Wynika to z tzw. zasady ceny krańcowej. Mechanizm ceny krańcowej wpływa na kształtowanie cen dla całej energii elektrycznej sprzedawanej na giełdzie. Nie ma znaczenia, czy została ona wyprodukowana z najtańszych źródeł, np. takich jak OZE, czy najdroższych. Dzięki temu łatwiejsze jest finansowanie nowych inwestycji i premiowanie efektywności produkcji.

 

Elektrownie gazowe są uruchamiane, gdy rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zatem, gdy odnawialne źródła produkują mało energii ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, a zapotrzebowanie na prąd jest duże, uruchamiane są coraz droższe w eksploatacji elektrownie, a zatem cena energii rośnie. Zgodnie z zasadami obowiązującymi na całym europejskim rynku energetycznym, cenę kształtuje też energia importowana spoza Polski lub sprzedawana do innych krajów.

 

Ceny surowców biją rekordy

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zawyżaniu przez Moskwę cen surowców, doszło do destabilizacji sytuacji na europejskim rynku energetycznym. Cena gazu wzrosła dziesięciokrotnie z 80-120 zł/MWh do ponad 1200 zł/MWh, a ceny uprawnień do emisji CO2 poszybowały z ok. 50 EUR/t na początku 2021 r. do nawet 100 EUR/t. Wielokrotnie wzrosła również cena węgla energetycznego.

Dodatkowo sytuację na europejskim rynku energii pogorszyła susza, która ograniczyła produkcję energii z elektrowni wodnych; wyłączenie znacznej części bloków elektrowni atomowych w Niemczech, które odchodzą od tego źródła energii, a także we Francji w związku z pracami remontowymi.

Oszczędzenia zależy od nas

Jak sprawić, by rachunek za prąd był niższy? Przede wszystkim trzeba zidentyfikować urządzenia domowe, które pochłaniają najwięcej energii. Nie jest tajemnicą, że na szczycie tej listy znajdą się urządzenia grzewcze: płyta indukcyjna, żelazko, piekarnik, czajnik elektryczny czy lodówka. To one zużywają najwięcej prądu. Zmiana nawyków czy sposobu przygotowania posiłków może zatem zmniejszyć rachunek końcowy. Ważne jest również odłączanie tych sprzętów od zasilania i niepozostawianie ich w trybie czuwania. Kolejną dobrą praktyką jest nieotwieranie bez przerwy piekarnika czy zamrażarki, jak również nalewanie do czajnika takiej ilości wody, jaką zamierzamy wypić. W ten sposób również oszczędzamy.

Symbolem elektryczności od zawsze jest żarówka. Jednak zwykła żarówka zużywa do wytworzenia światła jedynie 5% pobieranej energii, reszta zużywana jest np. na wydzielanie ciepła. Korzystniejsze będzie zatem droższe w zakupie, ale bardziej energooszczędne oświetlenie LED.

Kolejnym elementem przy oszczędzaniu energii jest zwracanie uwagi na klasę sprzętu. Przy jednorazowym zakupie np. telewizora czy lodówki, warto czasem trochę dopłacić i zakupić bardziej energooszczędny model. W perspektywie długoterminowej może się to okazać rozwiązaniem korzystniejszym dla naszego portfela.

Warto też wiedzieć o tym, że niektóre taryfy zakładają mniejsze opłaty za energię zużywaną nocą lub w weekendy. Jeśli ktoś posiada taką taryfę, to nastawienie na noc pralki pozwoli nam zaoszczędzić kolejne kilowatogodziny.

Oszczędzanie to korzyść dla wszystkich – dla konsumentów, którzy zapłacą niższe rachunki, dla środowiska, którego zasoby należy racjonalnie wykorzystywać, dla przedsiębiorców, którzy zachowają niższe koszty i ceny produktów.

 

Artykuł powstał przy współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.


 

POLECANE
Może uderzyć w całej Europie. Putin zapowiedział testy nowej broni z ostatniej chwili
"Może uderzyć w całej Europie". Putin zapowiedział testy nowej broni

Rosja będzie nadal testować nową rakietę Oriesznik, którą w czwartek zaatakowała Ukrainę, i rozpocznie jej seryjną produkcję - zapowiedział w piątek Władimir Putin. Zaznaczył, że pocisk będzie testowany również w warunkach bojowych.

Straszę wyglądem. Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie z ostatniej chwili
"Straszę wyglądem". Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie

Była polityk SLD Joanna Senyszyn zaniepokoiła fanów opublikowanym postem.

Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej z ostatniej chwili
Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia kampanii prezydenckiej.

 'Zagrożenie poważne i realne. Tusk mówi o globalnej wojnie z ostatniej chwili
'Zagrożenie poważne i realne". Tusk mówi o globalnej wojnie

Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane". Jego zdaniem zagrożenie konfliktem globalnym jest poważne i realne.

Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek z ostatniej chwili
Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek

Polski Związek Tenisowy (PZT) pragnie zorganizować w Polsce, jeden z turniejów kwalifikacyjnych do Billie Jean King Cup. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w kwietniu 2025 roku zobaczymy Igę Świątek grającą na polskich kortach.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka

Nowy komunikat IMGW.

Nie żyje znany polski biznesmen z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski biznesmen

W wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła, twórca i prezes Polskiej Grupy Sklepów Spożywczych Chorten. Był jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorców w branży handlu detalicznego, który przez ponad trzy dekady budował swoją wizję silnego, rodzimego handlu. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 26 listopada 2024 roku, w kościele pw. Jana Chrzciciela w Choroszczy.

Wiedziałem, że to jest ten moment. Poruszające wyznanie uczestnika Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
"Wiedziałem, że to jest ten moment". Poruszające wyznanie uczestnika "Tańca z gwiazdami"

Znany aktor Maciej Zakościelny, właśnie zakończył taneczną przygodę w programie „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z partnerką, Sarą Janicką, zajął trzecie miejsce, a widzowie byli oczarowani ich występami. Aktor w rozmowie w programie „halo tu Polsat” zdradził kulisy tego wyzwania, które okazało się dla niego wyjątkowo wymagające.

Skandaliczne słowa prokurator wobec dziennikarza TV Republika. Jest nagranie z ostatniej chwili
Skandaliczne słowa prokurator wobec dziennikarza TV Republika. Jest nagranie

Sieć obiegło nagranie ukazujące wymianę zdań między prokurator Anną Adamiak a dziennikarzem Telewizji Republika, Michałem Jelonkiem. Jelonek, pytając o kwestie praworządności w Prokuraturze Krajowej, usłyszał od prokurator słowa, które wywołały burzę. Dyskusja wokół tej sytuacji nabrała dodatkowego wymiaru, gdy przypomniano wcześniejsze kontrowersyjne działania prokurator Adamiak, m.in. jej współpracę z białoruskimi władzami w sprawie zatrzymania opozycjonisty Alesia Bialackiego.

Ordynarny fake news ws. Karola Nawrockiego. Będą pozwy z ostatniej chwili
Ordynarny fake news ws. Karola Nawrockiego. Będą pozwy

Na platformie X zaczęło krążyć zdjęcie z trójką hajlujących młodych mężczyzn; fotografię podpisano stwierdzeniem, że jeden z nich to potencjalny kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki. Jest to oczywiście nieprawda i jak poinformował rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz, w sprawie zostaną złożone pozwy.

REKLAMA

Włącz oszczędzanie. Dobre praktyki to niższe rachunki

Zapowiedzi dotyczące gwałtownego wzrostu cen energii budzą niepokój zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Firmy sprzedające prąd mają ograniczone możliwości wpłynięcia na cenę końcową, a ceny surowców energetycznych biją kolejne rekordy. Jak w takiej sytuacji ograniczyć zużycie energii z korzyścią dla naszych portfeli?
 Włącz oszczędzanie. Dobre praktyki to niższe rachunki
/ grafika: PGE S.A.

Jak kształtują się ceny energii

Przede wszystkim należy podkreślić, że ceny energii elektrycznej kształtowane są przez mechanizmy rynkowe. Polska jest częścią jednolitego europejskiego rynku energii, funkcjonującego we wszystkich krajach w oparciu o te same, określone w prawie, reguły. Oznacza to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, podmioty zagraniczne mogą kupować energię w Polsce, a polskie – za granicą.

W korzystnych warunkach może to oznaczać niższe ceny, dzięki większemu udziałowi najtańszych źródeł, czyli OZE i energii jądrowej, w miksie energetycznym państw zachodnich. W obecnej sytuacji jednak, przy niskiej produkcji elektrowni jądrowych i OZE, w tym przede wszystkim najtańszych elektrowni wodnych, również w Europie ceny energii elektrycznej wyznaczane są przede wszystkim przez jednostki gazowe, które obecnie są najdroższe. Przekłada się to również na ceny energii dostępnej dla polskich dystrybutorów, kupujących prąd na polskiej giełdzie energii.

Wysokość hurtowych cen energii zależy od kosztu zakupu gazu, węgla, a także uprawnień do emisji CO2, których ceny biją rekordy na rynkach w całej Europie. Firmy sprzedające energię mają w konsekwencji niewielki wpływ na ostateczną cenę, po jakiej dostarczają prąd jego odbiorcom.

Sprzedawcy energii elektrycznej nie są jej producentami. Kupują ją od producentów energii, którzy muszą ją sprzedawać na giełdzie energii. Wynika to z tzw. obliga giełdowego.

W tym momencie najtańszymi źródłami energii w Polsce są Odnawialne Źródła Energii. Droższa jest energia pochodząca z elektrowni węglowych, a najdroższa z jednostek gazowych. Ceny energii sprzedawanej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) ustalana jest na podstawie ceny oferowanej przez najdroższą w eksploatacji w danym momencie jednostkę w systemie, czyli w przypadku Polski na podstawie energii wytwarzanej z węgla lub najdroższej z gazu. Wynika to z tzw. zasady ceny krańcowej. Mechanizm ceny krańcowej wpływa na kształtowanie cen dla całej energii elektrycznej sprzedawanej na giełdzie. Nie ma znaczenia, czy została ona wyprodukowana z najtańszych źródeł, np. takich jak OZE, czy najdroższych. Dzięki temu łatwiejsze jest finansowanie nowych inwestycji i premiowanie efektywności produkcji.

 

Elektrownie gazowe są uruchamiane, gdy rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zatem, gdy odnawialne źródła produkują mało energii ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, a zapotrzebowanie na prąd jest duże, uruchamiane są coraz droższe w eksploatacji elektrownie, a zatem cena energii rośnie. Zgodnie z zasadami obowiązującymi na całym europejskim rynku energetycznym, cenę kształtuje też energia importowana spoza Polski lub sprzedawana do innych krajów.

 

Ceny surowców biją rekordy

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zawyżaniu przez Moskwę cen surowców, doszło do destabilizacji sytuacji na europejskim rynku energetycznym. Cena gazu wzrosła dziesięciokrotnie z 80-120 zł/MWh do ponad 1200 zł/MWh, a ceny uprawnień do emisji CO2 poszybowały z ok. 50 EUR/t na początku 2021 r. do nawet 100 EUR/t. Wielokrotnie wzrosła również cena węgla energetycznego.

Dodatkowo sytuację na europejskim rynku energii pogorszyła susza, która ograniczyła produkcję energii z elektrowni wodnych; wyłączenie znacznej części bloków elektrowni atomowych w Niemczech, które odchodzą od tego źródła energii, a także we Francji w związku z pracami remontowymi.

Oszczędzenia zależy od nas

Jak sprawić, by rachunek za prąd był niższy? Przede wszystkim trzeba zidentyfikować urządzenia domowe, które pochłaniają najwięcej energii. Nie jest tajemnicą, że na szczycie tej listy znajdą się urządzenia grzewcze: płyta indukcyjna, żelazko, piekarnik, czajnik elektryczny czy lodówka. To one zużywają najwięcej prądu. Zmiana nawyków czy sposobu przygotowania posiłków może zatem zmniejszyć rachunek końcowy. Ważne jest również odłączanie tych sprzętów od zasilania i niepozostawianie ich w trybie czuwania. Kolejną dobrą praktyką jest nieotwieranie bez przerwy piekarnika czy zamrażarki, jak również nalewanie do czajnika takiej ilości wody, jaką zamierzamy wypić. W ten sposób również oszczędzamy.

Symbolem elektryczności od zawsze jest żarówka. Jednak zwykła żarówka zużywa do wytworzenia światła jedynie 5% pobieranej energii, reszta zużywana jest np. na wydzielanie ciepła. Korzystniejsze będzie zatem droższe w zakupie, ale bardziej energooszczędne oświetlenie LED.

Kolejnym elementem przy oszczędzaniu energii jest zwracanie uwagi na klasę sprzętu. Przy jednorazowym zakupie np. telewizora czy lodówki, warto czasem trochę dopłacić i zakupić bardziej energooszczędny model. W perspektywie długoterminowej może się to okazać rozwiązaniem korzystniejszym dla naszego portfela.

Warto też wiedzieć o tym, że niektóre taryfy zakładają mniejsze opłaty za energię zużywaną nocą lub w weekendy. Jeśli ktoś posiada taką taryfę, to nastawienie na noc pralki pozwoli nam zaoszczędzić kolejne kilowatogodziny.

Oszczędzanie to korzyść dla wszystkich – dla konsumentów, którzy zapłacą niższe rachunki, dla środowiska, którego zasoby należy racjonalnie wykorzystywać, dla przedsiębiorców, którzy zachowają niższe koszty i ceny produktów.

 

Artykuł powstał przy współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe