Czy warto inwestować w rynek nieruchomości na Pomorzu?
Sopot, Szczecin, Kołobrzeg – miejscowości turystyczne
Pomorze to bardzo atrakcyjny rejon Polski. W okresie wiosenno-letnim do miast położonych nad Bałtykiem zjeżdżają się turyści z całego kraju. Nie każdy chce jednak mieszkać w hotelu i dlatego dynamicznie rozwija się nadmorski rynek najmu krótkoterminowego. Jeżeli zdecydujesz się nabyć mieszkanie w Sopocie, Szczecinie czy Kołobrzegu, goście mogą zarezerwować je też w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego?
Ze względu na liczne atrakcje rodziny z dziećmi chętnie planują zimowe wakacje na Pomorzu. Dla wielu osób znaczenie ma też prozdrowotne działanie jodu, którego stężenie w powietrzu jest największe właśnie w okresie jesienno-zimowym.
Gdynia, Gdańsk – miasta atrakcyjne dla biznesu
Myślisz o tym, aby kupić mieszkanie w Gdyni lub Gdańsku? To świetny pomysł, gdy w planach masz wynajem długoterminowy, a docelową grupą najemców mają być przedsiębiorcy (również zagraniczni). Gdynia i Gdańsk to miasta, w których prężnie rozwija się biznes. Dobre warunki do rozwoju firm dostrzegają też eksperci. Przykład?
W rankingu FDI Global Cities of the Future 2021/2022 Gdynia została uznana za jedno z najbardziej perspektywicznych miast dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. To powoduje, że przybywają do niej też ekspaci, którzy często poszukują mieszkania na dłużej.
Ogromny rynek nieruchomości z rynku pierwotnego
To kolejny powód, dla którego warto inwestować w rynek nieruchomości na Pomorzu. Firmy deweloperskie realizują inwestycje w różnych częściach tego regionu, w tym w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego czy w miejscowościach położonych nad Zatoką Pucką. Dobrym przykładem miasta, w którym powstają nowe osiedla, jest Gdynia.
Nowe mieszkania w Gdyni są budowane m.in. w dzielnicach:
- Grabówek – w ramach inwestycji Falista,
- Orłowo – w ramach inwestycji Nowe Kolibki,
- Śródmieście – w ramach inwestycji Portova.
Wysoka rentowność inwestycji
Lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe nie zapewniają dziś oczekiwanej przez inwestorów ochrony oszczędności. Inaczej jest w przypadku inwestycji w rynek nieruchomości. Stopa zwrotu z wynajmu mieszkań wciąż jest na tyle atrakcyjna, że być może również Ty uznasz właśnie taki plan inwestycyjny za rozsądny. Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?
Jak podaje firma Emmerson Evaluation zakres stóp zwrotu z wynajmu mieszkań jest uzależniony od wielkości lokalu mieszkalnego i miasta, w którym się on znajduje. W 2020 r. wynosił on:
- Warszawa – od 3,4 do 4 proc.,
- Gdynia – od 3,6 do 4,4 proc.,
- Szczecin – od 3,5 do 4,4 proc.
Wysoka jakość życia
Ośrodki miejskie położone na Pomorzu są doceniane za wysoką jakość życia. Dobrym przykładem jest Gdańsk, który znalazł się w raporcie „Quality of life in European cities” przygotowanym przez Komisję Europejską. Gdańszczanie doceniają szczególnie transport publiczny, jakość powietrza, czystość, zagospodarowanie przestrzeni publicznej, dostęp do obiektów kulturalnych i sportowych oraz niską przestępczość.
Zadowolenie mieszkańców Pomorza z jakości życia to najlepsza reklama tego regionu. To właśnie sprawia, że co roku tę część kraju jako miejsce stałego zamieszkania wybierają kolejne osoby.