"Nieprzyjemny zapach, zielona woda i piana na powierzchni". Sinice atakują polskie kąpieliska [MAPA]

Nieprzyjemny zapach, zielonkawa woda i piana unosząca się na jej powierzchni – takie zjawiska są już właściwie powszechne na polskich kąpieliskach.
Główny Inspektorat Sanitarny nieustannie aktualizuje mapę, na której można zobaczyć, jakie kąpieliska zostały zamknięte.
W piątek po południu eksperci nie zalecali „pluskania się” w Stepnicy i Trzebieży, a także w takich miejscach, jak:
- kąpielisko nr 2 na plaży miejskiej w Olsztynie,
- kąpielisko nad jeziorem miejskim w Nidzicy,
- kąpielisko przy plaży miejskiej w Soczewce,
- plaża nad Zamkowym w Wałczu,
- kąpieliska za Jeziorem i miejskie w Rogoźnie,
- kąpielisko Nienawiszcz,
- kąpielisko Budziszewko,
- kąpielisko na Jeziorze Krzyckie Wielkie w Gołanicach,
- kąpielisko LIDO w Przygodzicach,
- kąpielisko „Stawy Stefańskiego” w Łodzi,
- kąpielisko Moczydło w Nieliszu,
- kąpielisko przy ośrodku wypoczynkowym Paprocany w Tychach.
Czym są sinice?
Sinice (cyjanobakterie) taksonomicznie należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura może dochodzić do 90°C. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników. Mogą wykorzystywać szerokie spektrum światła, są odporne na złe warunki tlenowe, tolerują wysokie wartości pH. Gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są one - obok innych grup organizmów - ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych. Ponadto produkują życiodajny tlen.