"Węgla ma być nadmiar". Mocne przemówienie premiera w Sejmie

PiS zrobi wszystko, aby strategia energetyczna była dostosowana do czasu wojny; będzie zwiększane wydobycie węgla w Polsce, w polskich kopalniach; cel jest jeden "węgla ma być nadmiar", by Polacy nie musieli się martwić o tę i kolejną zimę - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
/ PAP/Radek Pietruszka

W piątek podczas głosowań, wśród których było to nad projektem ustawy o dodatku węglowym, przedstawiciele opozycji domagali się od szefa rządu informacji dotyczącej rządowej polityki energetycznej kraju.

Morawiecki powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin pięć miesięcy temu rozpoczął wojnę nie tylko z Ukrainą, ale też po to, by wstrząsnąć podstawami demokratycznej Europy i świata. "Wprawdzie jego czołgi nie stoją dziś pod Berlinem, Paryżem, czy Warszawą, ale Putin robi wszystko, żeby siać dezinformację, chaos, strach, panikę; to jest jego broń" - dodał.

Ocenił, że część opozycji daje się nabierać na politykę Putina, ale - jak mówił - nie dadzą "rady wstrząsnąć podstawami naszego państwa", bo rząd będzie skuteczny w swych działaniach. Dodał, że Polacy nie ulegli panice i nie dali się nabrać "na strach, na panikę, na chaos, który chce wywołać Platforma Obywatelska" oraz "na strategię wywołania paniki przez Putina".

Mówił, że Polacy są czujni i nie dają się nabrać również na publikacje w - jak to określił - "niektórych zagranicznych mediach wydawanych w Polsce, którym wtóruje oczywiście opozycja", że rząd "dopiero teraz zabiera się za ściąganie brakującego węgla, za strategię energetyczną". "To wszystko jest nieprawda" - powiedział premier.

Mówił, że po wybuchu wojny na Ukrainie, w Europie, w tym także w Polsce, było powszechne wezwanie, aby zastopować rosyjski gaz, węgiel i ropę. "We wspólnym głosie wtedy opozycji i rządzących przekonaliśmy również i naszych partnerów w UE, i powszechna zgoda Polaków była co do tego, aby nałożyć embargo na rosyjski węgiel" - powiedział. Dodał, że "bez tego embarga płacilibyśmy tydzień w tydzień, także dzisiaj, także wczoraj za rosyjską machinę zbrodni, a nie ma zgody naszej na płacenie za rosyjską machinę zbrodni". "Nie zapominajcie o tym, nie zapominajcie o tym, że na Ukrainie toczy się wojna i nie żerujcie na tym" - dodał Morawiecki.

Nawiązując do kwestii, które "najbardziej nurtują Polaków" odniósł się do gazu. Wskazał, że od początku wojny magazyny zostały być napełniane. "Dziś te kawerny są napełnione w blisko 100 proc." - zapewnił. Poinformował jednocześnie, że w czwartek spotkał się z szefem Gaz-Systemu Tomaszem Stępniem, który powiedział mu, że "one będą napełnione w powyżej 100 proc.". "Tak można, to jest geologia. I będą napełnione nawet więcej niż planowaliśmy do tej pory. To jest skuteczność rządu PiS. Pełne kawerny na jesień i zimę" - oświadczył premier.

Wskazał ponadto, że przedłużono niższą taryfę na gaz dla gospodarstw domowych do 2027 r. Chodzi o przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd projekt ustawy zakładającym przedłużenie ochrony taryfowej na sprzedaż gazu dla odbiorców domowych.

Mówiąc o węglu premier podkreślał, że oczywiste jest, iż skoro zasoby polskiego węgla były uzupełniane przed wojną z importu rosyjskiego, to "kiedy nagle przerwane zostały dostawy tego węgla, jest go mniej". "Jednak prawdą jest też, że od samego początku, od marca, kwietnia, maja i czerwca płyną statki z importu, właśnie spoza Federacji Rosyjskiej po to, by uzupełniać węgiel" - dodał.

Morawiecki odniósł się też do wcześniejszych słów, które - jak mówił - padły na sali sejmowej, że składy węgla są puste. "Składy węgla nie są puste. Po drugie, ściągamy węgiel z bardzo wielu krajów świata, ten brakujący węgiel, i ten opałowy, i energetyczny, do ciepłowni, do elektrowni, a przede wszystkim dla gospodarstw domowych, dla blisko 3 mln gospodarstwo domowych" - powiedział.

"Te statki płynęły, ale chcę was zapewnić, drodzy rodacy, że także w lipcu i sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu, styczniu i dalej statki z importem będą płynęły i będzie zwiększane wydobycie węgla tu, w Polsce, w polskich kopalniach" - oświadczył szef rządu dodając, że "będzie zwiększane w takich granicach, w jakich pozwala (...) geologia".

Według Morawieckiego, to "Platforma Obywatelska przede wszystkim wzywała do tego, by jak najszybciej zamknąć polskie górnictwo, polski węgiel". "Postawiliśmy się temu. I dziś mamy te zasoby jeszcze" - dodał.

Oświadczył, też, że postawił Spółkom Skarbu Państwa z Ministerstwa Aktywów Państwowych jeden cel: "węgla ma być nadmiar". "Chcę, żeby było więcej węgla niż jest potrzebne nawet na srogą zimę" - dodał premier. "Ma być nadpodaż, ma być nawet nadprodukcja tam, gdzie ta produkcja jest możliwa - po porostu nadmiar, zapasy węgla, rezerwy węgla po to, żeby nie tylko Polacy nie musieli się martwić o tę zimę, także, by nie musieli się martwić o kolejną zimę" - dodał.

Stwierdził też, że produkcja pelletu w Polsce została zwiększona; zwiększono też import i cena tego paliwa spadła w ostatnich tygodniach. "Poinformowano mnie, że można już kupić pellet za 1600, 1800 zł" - powiedział Morawiecki.

Mówił też, co - według niego - PO sugerowała, a czego rząd nie zrobił i wskazał m.in. na sprawę kopalnii Turów. Stwierdził, że polityk PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił, że trzeba zastosować wyrok TSUE "nawet jeśli jest bolesny i trudny". "Drodzy rodacy, gdyby Platforma Obywatelska była u władzy nie mielibyśmy dzisiaj Turowa, nie mielibyśmy kilku procent dostarczania energii elektrycznej. To jest dowód niezbity" - powiedział Morawiecki.

Stwierdził też, że rządzący nie posłuchali "wezwania opozycji, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej, do pospiesznego zamykania kopalń". "Również, nie strzelaliśmy do górników, tak, jak strzelała Platforma Obywatelska z broni gładkolufowej w styczniu i w lutym 2015 roku. Górnicy to doskonale pamiętają" - dodał.

Premier zapewnił, że "PiS zrobi wszystko, aby strategia energetyczna była dostosowana do czasu wojny". "Ona już jest dostosowana do czasu wojny" - oświadczył. Dodał, że w obecnych czasach wojny państwo musi być aktywne i interwencyjne, że państwo dba o bezpieczeństwo Polaków. "Dlatego my możemy zapewnić, że w tym trudnym czasie pomożemy przetrwać na pewno i tę jesień, i tę zimę, i następne kwartały, i następne lata" - powiedział Morawiecki.

"Poradzimy sobie ze skutkami wojny na Ukrainie. Poradzimy sobie z inflacją. Tak jak udźwignęliśmy te ciężary wcześniej w pandemii i wszystkie późniejsze wyzwania, tak poradzimy sobie z tymi wyzwaniami dzisiaj" - dodał Morawiecki.

Stwierdził ponadto, że Putin bardzo pracuje nad tym, by "opcja rosyjska - ukryta, jawna, świadoma, nieświadoma, żeby była bardzo aktywna". "Tuż po nadejściu wichury pandemii rozpoczął ten huragan wojny na Ukrainie. Gdybyście wy byli u władzy, państwo polskie zawaliłoby się jak domek z kart" - ocenił premier zwracając się do opozycji. (PAP)


 

POLECANE
Niepokojące informacje z granicy Polski z Niemcami. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy Polski z Niemcami. Komunikat niemieckich służb

W sobotę oraz w niedzielę doszło w Niemczech do serii zatrzymań afgańskich migrantów. Służby przekazały, ze zostali odesłani do Polski.

Wyciekł arkusz maturalny. CKE zabrała głos z ostatniej chwili
Wyciekł arkusz maturalny. CKE zabrała głos

Zdjęcia arkusza maturalnego z polskiego wyciekły do mediów społecznościowych. CKE podejrzewa, że zdjęcia wykonał zdający.

Premier Rumunii rezygnuje po ogłoszeniu wyników wyborów z ostatniej chwili
Premier Rumunii rezygnuje po ogłoszeniu wyników wyborów

Premier Rumunii Marcel Ciolacu zapowiedział rezygnację po wynikach wyborów prezydenckich – informują rumuńskie media.

Gazeta Wyborcza zaatakowała Karola Nawrockiego. Mec. Lewandowski: To manipulacja z ostatniej chwili
Gazeta Wyborcza zaatakowała Karola Nawrockiego. Mec. Lewandowski: To manipulacja

Znany prawnik Bartosz Lewandowski odniósł się do publikacji "Gazety Wyborczej" dotyczącej kandydata na prezydenta, Karola Nawrockiego. "Panie Redaktorze, przeczytałem ten tekst w całości i to co Pan napisał to manipulacja" - stwierdził mec. dr Lewandowski.

Pieniądze dla PiS. Jest decyzja PKW z ostatniej chwili
Pieniądze dla PiS. Jest decyzja PKW

PKW przyznała PiS roczną subwencję pomniejszoną do ponad 15 mln zł – informuje RMF FM.

ORP Burza. Wystartowała budowa fregaty dla Marynarki Wojennej z ostatniej chwili
ORP "Burza". Wystartowała budowa fregaty dla Marynarki Wojennej

W poniedziałek w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbyło się "palenia blach" - czyli symboliczny początek budowy - nowej fregaty wielozadaniowej dla Marynarki Wojennej, przyszłej ORP "Burza". To druga z planowanych trzech fregat Miecznik, które staną się podstawową siłą bojową polskiej marynarki.

16-letnia Maja z Mławy zamordowana. 17-latek odmówił ekstradycji z ostatniej chwili
16-letnia Maja z Mławy zamordowana. 17-latek odmówił ekstradycji

17-letni Bartłomiej G. odmówił ekstradycji do Polski po brutalnym zabójstwie 16-letniej Mai z Mławy – informują greckie media.

Centrum deportacyjne przy granicy z Polską. Niemcy niezadowoleni z ostatniej chwili
Centrum deportacyjne przy granicy z Polską. Niemcy niezadowoleni

Miało być sprawne centrum deportacyjne, a deportowano z niego zaledwie dwie osoby – pisze niemieckie zeit.de. Chodzi o ośrodek w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską.

Pieskow: Spotkanie Trumpa i Putina jest niezbędne z ostatniej chwili
Pieskow: Spotkanie Trumpa i Putina jest niezbędne

– Spotkanie prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa, jest konieczne, ale musi być dokładnie przygotowane – powiedział w poniedziałek dziennikarzom rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Matecki: Wykryłem fikcyjne organizacje wydające dziesiątki tysięcy tygodniowo na promocję Trzaskowskiego z ostatniej chwili
Matecki: "Wykryłem fikcyjne organizacje wydające dziesiątki tysięcy tygodniowo na promocję Trzaskowskiego"

Dariusz Matecki zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym pokazuje, jak twierdzi, fikcyjne organizacje, które wydają dziesiątki tysięcy złotych na wsparcie Rafała Trzaskowskiego.  Według posła PiS dochodzi w ten sposób do łamana ordynacji wyborczej. Gromadzone materiały ma zamiar przekazać Państwowej Komisji Wyborczej oraz Prokuraturze Krajowej, a także wysłać do Facebooka w Stanach Zjednoczonych 

REKLAMA

"Węgla ma być nadmiar". Mocne przemówienie premiera w Sejmie

PiS zrobi wszystko, aby strategia energetyczna była dostosowana do czasu wojny; będzie zwiększane wydobycie węgla w Polsce, w polskich kopalniach; cel jest jeden "węgla ma być nadmiar", by Polacy nie musieli się martwić o tę i kolejną zimę - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
/ PAP/Radek Pietruszka

W piątek podczas głosowań, wśród których było to nad projektem ustawy o dodatku węglowym, przedstawiciele opozycji domagali się od szefa rządu informacji dotyczącej rządowej polityki energetycznej kraju.

Morawiecki powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin pięć miesięcy temu rozpoczął wojnę nie tylko z Ukrainą, ale też po to, by wstrząsnąć podstawami demokratycznej Europy i świata. "Wprawdzie jego czołgi nie stoją dziś pod Berlinem, Paryżem, czy Warszawą, ale Putin robi wszystko, żeby siać dezinformację, chaos, strach, panikę; to jest jego broń" - dodał.

Ocenił, że część opozycji daje się nabierać na politykę Putina, ale - jak mówił - nie dadzą "rady wstrząsnąć podstawami naszego państwa", bo rząd będzie skuteczny w swych działaniach. Dodał, że Polacy nie ulegli panice i nie dali się nabrać "na strach, na panikę, na chaos, który chce wywołać Platforma Obywatelska" oraz "na strategię wywołania paniki przez Putina".

Mówił, że Polacy są czujni i nie dają się nabrać również na publikacje w - jak to określił - "niektórych zagranicznych mediach wydawanych w Polsce, którym wtóruje oczywiście opozycja", że rząd "dopiero teraz zabiera się za ściąganie brakującego węgla, za strategię energetyczną". "To wszystko jest nieprawda" - powiedział premier.

Mówił, że po wybuchu wojny na Ukrainie, w Europie, w tym także w Polsce, było powszechne wezwanie, aby zastopować rosyjski gaz, węgiel i ropę. "We wspólnym głosie wtedy opozycji i rządzących przekonaliśmy również i naszych partnerów w UE, i powszechna zgoda Polaków była co do tego, aby nałożyć embargo na rosyjski węgiel" - powiedział. Dodał, że "bez tego embarga płacilibyśmy tydzień w tydzień, także dzisiaj, także wczoraj za rosyjską machinę zbrodni, a nie ma zgody naszej na płacenie za rosyjską machinę zbrodni". "Nie zapominajcie o tym, nie zapominajcie o tym, że na Ukrainie toczy się wojna i nie żerujcie na tym" - dodał Morawiecki.

Nawiązując do kwestii, które "najbardziej nurtują Polaków" odniósł się do gazu. Wskazał, że od początku wojny magazyny zostały być napełniane. "Dziś te kawerny są napełnione w blisko 100 proc." - zapewnił. Poinformował jednocześnie, że w czwartek spotkał się z szefem Gaz-Systemu Tomaszem Stępniem, który powiedział mu, że "one będą napełnione w powyżej 100 proc.". "Tak można, to jest geologia. I będą napełnione nawet więcej niż planowaliśmy do tej pory. To jest skuteczność rządu PiS. Pełne kawerny na jesień i zimę" - oświadczył premier.

Wskazał ponadto, że przedłużono niższą taryfę na gaz dla gospodarstw domowych do 2027 r. Chodzi o przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd projekt ustawy zakładającym przedłużenie ochrony taryfowej na sprzedaż gazu dla odbiorców domowych.

Mówiąc o węglu premier podkreślał, że oczywiste jest, iż skoro zasoby polskiego węgla były uzupełniane przed wojną z importu rosyjskiego, to "kiedy nagle przerwane zostały dostawy tego węgla, jest go mniej". "Jednak prawdą jest też, że od samego początku, od marca, kwietnia, maja i czerwca płyną statki z importu, właśnie spoza Federacji Rosyjskiej po to, by uzupełniać węgiel" - dodał.

Morawiecki odniósł się też do wcześniejszych słów, które - jak mówił - padły na sali sejmowej, że składy węgla są puste. "Składy węgla nie są puste. Po drugie, ściągamy węgiel z bardzo wielu krajów świata, ten brakujący węgiel, i ten opałowy, i energetyczny, do ciepłowni, do elektrowni, a przede wszystkim dla gospodarstw domowych, dla blisko 3 mln gospodarstwo domowych" - powiedział.

"Te statki płynęły, ale chcę was zapewnić, drodzy rodacy, że także w lipcu i sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu, styczniu i dalej statki z importem będą płynęły i będzie zwiększane wydobycie węgla tu, w Polsce, w polskich kopalniach" - oświadczył szef rządu dodając, że "będzie zwiększane w takich granicach, w jakich pozwala (...) geologia".

Według Morawieckiego, to "Platforma Obywatelska przede wszystkim wzywała do tego, by jak najszybciej zamknąć polskie górnictwo, polski węgiel". "Postawiliśmy się temu. I dziś mamy te zasoby jeszcze" - dodał.

Oświadczył, też, że postawił Spółkom Skarbu Państwa z Ministerstwa Aktywów Państwowych jeden cel: "węgla ma być nadmiar". "Chcę, żeby było więcej węgla niż jest potrzebne nawet na srogą zimę" - dodał premier. "Ma być nadpodaż, ma być nawet nadprodukcja tam, gdzie ta produkcja jest możliwa - po porostu nadmiar, zapasy węgla, rezerwy węgla po to, żeby nie tylko Polacy nie musieli się martwić o tę zimę, także, by nie musieli się martwić o kolejną zimę" - dodał.

Stwierdził też, że produkcja pelletu w Polsce została zwiększona; zwiększono też import i cena tego paliwa spadła w ostatnich tygodniach. "Poinformowano mnie, że można już kupić pellet za 1600, 1800 zł" - powiedział Morawiecki.

Mówił też, co - według niego - PO sugerowała, a czego rząd nie zrobił i wskazał m.in. na sprawę kopalnii Turów. Stwierdził, że polityk PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił, że trzeba zastosować wyrok TSUE "nawet jeśli jest bolesny i trudny". "Drodzy rodacy, gdyby Platforma Obywatelska była u władzy nie mielibyśmy dzisiaj Turowa, nie mielibyśmy kilku procent dostarczania energii elektrycznej. To jest dowód niezbity" - powiedział Morawiecki.

Stwierdził też, że rządzący nie posłuchali "wezwania opozycji, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej, do pospiesznego zamykania kopalń". "Również, nie strzelaliśmy do górników, tak, jak strzelała Platforma Obywatelska z broni gładkolufowej w styczniu i w lutym 2015 roku. Górnicy to doskonale pamiętają" - dodał.

Premier zapewnił, że "PiS zrobi wszystko, aby strategia energetyczna była dostosowana do czasu wojny". "Ona już jest dostosowana do czasu wojny" - oświadczył. Dodał, że w obecnych czasach wojny państwo musi być aktywne i interwencyjne, że państwo dba o bezpieczeństwo Polaków. "Dlatego my możemy zapewnić, że w tym trudnym czasie pomożemy przetrwać na pewno i tę jesień, i tę zimę, i następne kwartały, i następne lata" - powiedział Morawiecki.

"Poradzimy sobie ze skutkami wojny na Ukrainie. Poradzimy sobie z inflacją. Tak jak udźwignęliśmy te ciężary wcześniej w pandemii i wszystkie późniejsze wyzwania, tak poradzimy sobie z tymi wyzwaniami dzisiaj" - dodał Morawiecki.

Stwierdził ponadto, że Putin bardzo pracuje nad tym, by "opcja rosyjska - ukryta, jawna, świadoma, nieświadoma, żeby była bardzo aktywna". "Tuż po nadejściu wichury pandemii rozpoczął ten huragan wojny na Ukrainie. Gdybyście wy byli u władzy, państwo polskie zawaliłoby się jak domek z kart" - ocenił premier zwracając się do opozycji. (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe