[Tylko u nas] Min. Sasin: Chciałem bardzo podziękować Solidarności. Krajowy Holding Spożywczy jest ważny dla wsi i Polski

21 lipca w Ministerstwie Aktywów Państwowych została podpisana umowa społeczna pomiędzy przedstawicielami pracowników, Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. a stroną rządową w sprawie zabezpieczenia praw i interesów pracowników Krajowej Grupy Spożywczej.
 [Tylko u nas] Min. Sasin: Chciałem bardzo podziękować Solidarności. Krajowy Holding Spożywczy jest ważny dla wsi i Polski
/ fot. M. Żegliński

Umowę podpisał Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz Zarząd KGS S.A. Z ramienia strony społecznej zaś podpisy złożyli m.in. Zbigniew Sikorski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.

- Jako strona rządowa zawsze wychodzimy z założenia, że wszelkie zmiany strukturalne w sektorze gospodarczym kontrolowanym przez państwo powinny odbywać się w zgodzie ze stroną społeczną. To jest zasada, której przestrzegamy. Nie robimy niczego, co wywołuje opór ze strony społecznej. Siadamy, rozmawiamy, szukamy porozumienia, szukamy wspólnych rozwiązań – mówił po spotkaniu „Tygodnikowi Solidarność” i portalowi Tysol.pl Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. - I tak się działo również przy tym procesie. Procesie trudnym, trwającym długo, bo zapowiadaliśmy już od kilku lat powstanie takiego Krajowego Holdingu Spożywczego, który by skupiał wszystkie będące pod kontrolą państwa firmy w sektorze rolno-spożywczym.

Minister Sasin dodał, że proces prowadzący do podpisania porozumienia przeprowadzono dwutorowo. - Z jednej strony był to proces gospodarczy, a z drugiej strony proces społeczny, bardzo długich, żmudnych, ale dobrych rozmów z Solidarnością i innymi związkami, które również działały w obrębie tych firm, które weszły w skład Krajowej Grupy Spożywczej. Udało się osiągnąć dobre porozumienie, które gwarantuje prawa pracownicze i bezpieczeństwo zatrudnienia, bezpieczeństwo płacowe. Mam wielką satysfakcję, że to się udało zrobić i chciałem bardzo podziękować stronie społecznej, Solidarności, ale też przedstawicielom innych związków zawodowych, że rozumieją, że Holding jest ważny dla polskiej wsi, dla polskich producentów rolnych, że to jest ważny proces dla Polski. Bo wzmacnia naszą suwerenność gospodarczą, wzmacnia nasze bezpieczeństwo żywnościowe, jest realizacją obietnic, które jako Prawo i Sprawiedliwość składaliśmy polskiej wsi. Mam wielką satysfakcję, że to porozumienie udało się osiągnąć.

Zbigniew Sikorski, przewodniczący KSPS NSZZ „S” mówił zaś po podpisaniu porozumienia:

- Występowałem dziś w podwójnej roli. Podpisywałem porozumienie jako przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”, ale także jestem tu z ramienia przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

Przewodniczący Sikorski przekonywał też, jak ważne wydarzenie miało dziś miejsce. - To porozumienia otwiera drogę do rozwoju zarówno dla Polskiego Holdingu Spożywczego, jak i przedsiębiorstw wchodzących w jego skład. Jest ogromna szansa dla tych podmiotów, aby śmiało konkurować na rynku polskim i europejskim. Docelowo na początku Holding ma zatrudniać ok. 4 tys. osób i może osiągać dochody na poziomie 3,5 mld zł. Wierzę, że ten podmiot spełni wszystkie oczekiwania, jakie zostały przed nim postawione. Dziś nie ma żadnych obaw dla pracowników, bo zakładowy układ zbiorowy pracy, który tu funkcjonuje, jest jednym z lepszych układów, jakie funkcjonują w naszym Krajowym Sekretariacie Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.

W rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” przewodniczący Sikorski dodał: - Chciałem podziękować stronie rządowej, Ministerstwu Aktywów Państwowych za współpracę, która rzeczywiście była rzetelna, oparta na dialogu i wzajemnym zaufaniu. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie dalej kontynuowana i rozwijana dla dobra strony społecznej i rządzących.

Z kolei Wicepremier Kowalczyk dodał po podpisaniu porozumienia, że umowa, w której stronami są pracodawcy, czyli KGS S.A. wraz ze spółkami, które wchodzą w jej skład, dotyczy przedłużenia dialogu społecznego i zapewnienia warunków pracy, tak aby pracownicy nie czuli żadnych obaw ze zmianą struktury KGS. To umowa wynegocjowana z przedstawicielami załóg w sposób jasny i przejrzysty.

Budowa holdingu spożywczego w intencji jego twórców ma pozwolić na uzyskanie efektów ekonomicznych poprzez wzrost przychodów holdingu oraz dywersyfikację działalności, m.in.: rozpoczęcie działalności w nowych segmentach jak nasiennictwo, hodowla roślin, wzrost przychodów w sektorze zboża i mąki oraz w sektorze skrobi. Jednocześnie możliwe będzie osiągnięcie szeregu efektów synergii pomiędzy spółkami wybranymi do konsolidacji, jak również rozwój współpracy holdingu z rolnikami i plantatorami, a także budowa nowych miejsc pracy. Po przeprowadzonych w Ministerstwie Aktywów Państwowych analizach, podjęto decyzję o wyborze wariantu budowy holdingu w oparciu o wiodącą rolę Krajowej Spółki Cukrowej S.A. (dalej: „KSC”) jako największego podmiotu z udziałem Skarbu Państwa działającego w ramach grupy kapitałowej w przetwórstwie rolno-spożywczym.

Według strony rządowej zawarta umowa społeczna to gwarant pracy i płacy, czyli tego wszystkiego, co jest ważne przy zmianach strukturalnych w gospodarce. To zmiany, które służą wzmocnieniu roli państwa jako stabilizatora rynku spożywczego.


 

POLECANE
Zatopione samochody na drogach. Do akcji przystępuje wojsko z ostatniej chwili
Zatopione samochody na drogach. Do akcji przystępuje wojsko

Do godziny 15:00 strażacy w całym kraju interweniowali 183 razy w związku z trudnymi warunkami pogodowymi. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z województw podkarpackiego, opolskiego i mazowieckiego - poinformował serwis remiza.pl. Na nagraniach umieszczonych w sieci widać samochody. pod wodą. Do akcji przystępują żołnierze m.in. z Wojsk Obrony Terytorialnej.

W wyścigu zbrojeń z Chinami Wlk. Brytania stawia na flotę balonów szpiegowskich Wiadomości
W wyścigu zbrojeń z Chinami Wlk. Brytania stawia na flotę balonów szpiegowskich

Wielka Brytania wkracza w nową erę wywiadu – rozwija flotę nowoczesnych balonów szpiegowskich, zdolnych do pokonywania tysięcy kilometrów i operowania na wysokości nawet 26 km. Jak donosi „The Telegraph”, prototypy testowano na początku roku w Dakocie Południowej, a ich zasięg pozwala na lot z Londynu do Timbuktu.

Ulewy nad Polską. Komunikat dla mieszkańców woj. opolskiego z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. Komunikat dla mieszkańców woj. opolskiego

Ze względu na podtopienie ulicy Sikorskiego w Głuchołazach zamknięty został wjazd na most tymczasowy w ciągu drogi krajowej nr 40 - powiedział PAP Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz.

Czarna seria wypadków na Śląsku. Wśród ofiar kobieta w ciąży i jej dziecko Wiadomości
Czarna seria wypadków na Śląsku. Wśród ofiar kobieta w ciąży i jej dziecko

Katowickie drogi stały się w sobotę 26 lipca miejscem tragicznych wydarzeń – w trzech poważnych wypadkach życie straciły cztery osoby. Wśród ofiar była kobieta w zaawansowanej ciąży, a mimo natychmiastowej pomocy i wysiłków lekarzy, nie udało się uratować także jej dziecka – poinformowała policja.

Trzaskowski: W tym roku Campus Polska Przyszłości się nie odbędzie z ostatniej chwili
Trzaskowski: W tym roku Campus Polska Przyszłości się nie odbędzie

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w niedzielę, że Campus Polska Przyszłości w 2025 r. się nie odbędzie.

Niepokojące informacje z Głuchołaz. Ulice znowu zalane, most zamknięty z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z Głuchołaz. Ulice znowu zalane, most zamknięty

Most tymczasowy w Głuchołazach został zamknięty, w sieci krążą nagrania z zalanych ulic. - Tak państwo „zabezpieczyło” miasto niecały rok po powodzi - pisze na platformie X europoseł Michał Dworczyk.

Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia pilne
Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia

Tysiące uchodźców, którym przyznano już ochronę międzynarodową w Grecji, przyjechało w 2025 r. do Niemiec, gdzie ponownie składało wnioski o azyl - informuje grupa medialna Funke, powołując się na dane Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Deportacje do Grecji napotykają na zdecydowany opór ze strony Aten.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim z ostatniej chwili
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim

Zakwit sinic sprawił, że w niedzielę zamkniętych jest 11 kąpielisk w północnej Polsce. Takie dane opublikował Główny Inspektorat Sanitarny. Średnia temperatura wody w Bałtyku wynosi ok. 20 st. C.

Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej tylko u nas
Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej

Ledwo człowiek na chwilę wakacyjnie odwróci wzrok, zajmie się czymś pożytecznym, a już nasi urzędnicy, w swej niezmordowanej trosce o nasze dobro, wymyślą coś nowego.

Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki z ostatniej chwili
Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki

Podczas drugiej połowy spotkania Lechii Gdańsk z Lechem Poznań, zakończonego wynikiem 3:4, doszło do niecodziennego incydentu. W 66. minucie meczu na murawę wbiegł aktywista związany z ruchem "Ostatnie Pokolenie". Mężczyzna próbował przypiąć się do słupka jednej z bramek.

REKLAMA

[Tylko u nas] Min. Sasin: Chciałem bardzo podziękować Solidarności. Krajowy Holding Spożywczy jest ważny dla wsi i Polski

21 lipca w Ministerstwie Aktywów Państwowych została podpisana umowa społeczna pomiędzy przedstawicielami pracowników, Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. a stroną rządową w sprawie zabezpieczenia praw i interesów pracowników Krajowej Grupy Spożywczej.
 [Tylko u nas] Min. Sasin: Chciałem bardzo podziękować Solidarności. Krajowy Holding Spożywczy jest ważny dla wsi i Polski
/ fot. M. Żegliński

Umowę podpisał Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz Zarząd KGS S.A. Z ramienia strony społecznej zaś podpisy złożyli m.in. Zbigniew Sikorski, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.

- Jako strona rządowa zawsze wychodzimy z założenia, że wszelkie zmiany strukturalne w sektorze gospodarczym kontrolowanym przez państwo powinny odbywać się w zgodzie ze stroną społeczną. To jest zasada, której przestrzegamy. Nie robimy niczego, co wywołuje opór ze strony społecznej. Siadamy, rozmawiamy, szukamy porozumienia, szukamy wspólnych rozwiązań – mówił po spotkaniu „Tygodnikowi Solidarność” i portalowi Tysol.pl Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. - I tak się działo również przy tym procesie. Procesie trudnym, trwającym długo, bo zapowiadaliśmy już od kilku lat powstanie takiego Krajowego Holdingu Spożywczego, który by skupiał wszystkie będące pod kontrolą państwa firmy w sektorze rolno-spożywczym.

Minister Sasin dodał, że proces prowadzący do podpisania porozumienia przeprowadzono dwutorowo. - Z jednej strony był to proces gospodarczy, a z drugiej strony proces społeczny, bardzo długich, żmudnych, ale dobrych rozmów z Solidarnością i innymi związkami, które również działały w obrębie tych firm, które weszły w skład Krajowej Grupy Spożywczej. Udało się osiągnąć dobre porozumienie, które gwarantuje prawa pracownicze i bezpieczeństwo zatrudnienia, bezpieczeństwo płacowe. Mam wielką satysfakcję, że to się udało zrobić i chciałem bardzo podziękować stronie społecznej, Solidarności, ale też przedstawicielom innych związków zawodowych, że rozumieją, że Holding jest ważny dla polskiej wsi, dla polskich producentów rolnych, że to jest ważny proces dla Polski. Bo wzmacnia naszą suwerenność gospodarczą, wzmacnia nasze bezpieczeństwo żywnościowe, jest realizacją obietnic, które jako Prawo i Sprawiedliwość składaliśmy polskiej wsi. Mam wielką satysfakcję, że to porozumienie udało się osiągnąć.

Zbigniew Sikorski, przewodniczący KSPS NSZZ „S” mówił zaś po podpisaniu porozumienia:

- Występowałem dziś w podwójnej roli. Podpisywałem porozumienie jako przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”, ale także jestem tu z ramienia przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

Przewodniczący Sikorski przekonywał też, jak ważne wydarzenie miało dziś miejsce. - To porozumienia otwiera drogę do rozwoju zarówno dla Polskiego Holdingu Spożywczego, jak i przedsiębiorstw wchodzących w jego skład. Jest ogromna szansa dla tych podmiotów, aby śmiało konkurować na rynku polskim i europejskim. Docelowo na początku Holding ma zatrudniać ok. 4 tys. osób i może osiągać dochody na poziomie 3,5 mld zł. Wierzę, że ten podmiot spełni wszystkie oczekiwania, jakie zostały przed nim postawione. Dziś nie ma żadnych obaw dla pracowników, bo zakładowy układ zbiorowy pracy, który tu funkcjonuje, jest jednym z lepszych układów, jakie funkcjonują w naszym Krajowym Sekretariacie Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.

W rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” przewodniczący Sikorski dodał: - Chciałem podziękować stronie rządowej, Ministerstwu Aktywów Państwowych za współpracę, która rzeczywiście była rzetelna, oparta na dialogu i wzajemnym zaufaniu. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie dalej kontynuowana i rozwijana dla dobra strony społecznej i rządzących.

Z kolei Wicepremier Kowalczyk dodał po podpisaniu porozumienia, że umowa, w której stronami są pracodawcy, czyli KGS S.A. wraz ze spółkami, które wchodzą w jej skład, dotyczy przedłużenia dialogu społecznego i zapewnienia warunków pracy, tak aby pracownicy nie czuli żadnych obaw ze zmianą struktury KGS. To umowa wynegocjowana z przedstawicielami załóg w sposób jasny i przejrzysty.

Budowa holdingu spożywczego w intencji jego twórców ma pozwolić na uzyskanie efektów ekonomicznych poprzez wzrost przychodów holdingu oraz dywersyfikację działalności, m.in.: rozpoczęcie działalności w nowych segmentach jak nasiennictwo, hodowla roślin, wzrost przychodów w sektorze zboża i mąki oraz w sektorze skrobi. Jednocześnie możliwe będzie osiągnięcie szeregu efektów synergii pomiędzy spółkami wybranymi do konsolidacji, jak również rozwój współpracy holdingu z rolnikami i plantatorami, a także budowa nowych miejsc pracy. Po przeprowadzonych w Ministerstwie Aktywów Państwowych analizach, podjęto decyzję o wyborze wariantu budowy holdingu w oparciu o wiodącą rolę Krajowej Spółki Cukrowej S.A. (dalej: „KSC”) jako największego podmiotu z udziałem Skarbu Państwa działającego w ramach grupy kapitałowej w przetwórstwie rolno-spożywczym.

Według strony rządowej zawarta umowa społeczna to gwarant pracy i płacy, czyli tego wszystkiego, co jest ważne przy zmianach strukturalnych w gospodarce. To zmiany, które służą wzmocnieniu roli państwa jako stabilizatora rynku spożywczego.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe