Konferencja na temat pomocy i odbudowy Ukrainy. "Jesteśmy po to, by was wesprzeć"

- Nie jest tak, jak mówili niektórzy uczestnicy konferencji, że najważniejsze teraz jest dążenie do pokoju. Dążmy do zwycięstwa Ukrainy. Trzeba Putina sprowadzić do parteru - komentuje zorganizowaną przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny konferencję na temat pomocy Ukrainie, jej odbudowy oraz europejskiej perspektywy, Tadeusz Majchrowicz. W spotkaniu zorganizowanym w Krakowie uczestniczyli członkowie EKES z ramienia NSZZ Solidarność: oprócz Tadeusza Majchrowicza, Mateusz Szymański i Marcin Zieleniecki.
 Konferencja na temat pomocy i odbudowy Ukrainy.
/ fot. screen

- Wiemy za co walczycie. Walczycie za nas, walczycie w naszym interesie i dla naszego pokoju, a my jesteśmy po to, by was w tym wesprzeć – mówił witając przybyłych na spotkanie Dimitris Dimitriadis, przewodniczący Sekcji Stosunków Zewnętrznych EKES.

Christa Schweng, przewodnicząca EKES-u dodawała, że spotkanie odbywa się w Krakowie m.in. po to, by oddać hołd dla bezinteresownej pomocy, którą Polacy przekazali Ukraińcom.

Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa przekonywał: - Z perspektywy miesięcy jakie minęły od początku wojny, widać, jak ważne jest działanie wielu różnych podmiotów, samorządów, wolontariuszy, fundacji międzynarodowych i współpraca z rządem. Rząd podjął szybko działania wspierające samorządy.

Wiceprezydent Kulig przekonywał, że Kraków zdał egzamin z pomocy dla uchodźców. Ale miasto stoi przed kolejnymi wyzwaniami. - Pojawiły się problemy związane z osobami z niepełnosprawnościami. Miasto od lat realizuje programy pomocy dla takich osób. Jednak skala problemów w obecnym czasie zaskoczyła nas. Mamy świadomość, że jest to problem społeczny, który musi być dostrzeżony.

Mówił także, że wyzwaniem jest pomoc osobom starszym, które przyjechały z Ukrainy i takie osoby muszą zostać odpowiednio zaopiekowane. Wreszcie, jak przekonywał, niezbędna jest odpowiednia pomoc psychologiczna dla osób, które przeszły traumę.

- Sytuacja w tej chwili wydaje się stabilna. Ale mam wrażenie, że jest to tylko antrakt między jednym a drugim aktem dramatu. Mam taką nadzieję, że świat będzie stał przy wartościach europejskich, humanistycznych. Myślę, że jesteśmy to winni Ukraińcom, ale i państwom europejskim – przekonywał Andrzej Kulig.

O koniecznej współpracy na różnych poziomach mówiła podczas spotkania Agnieszka Ścigaj, minister z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: - Na początku wojny otworzyliśmy prywatne domy, serca, towarzyszyło nam wspólne partnerstwo – rządu, organizacji pozarządowych, samorządu, przedsiębiorców i prywatnych osób. Nie zastanawialiśmy się kto bardziej, kto mniej pomaga, nie czekaliśmy na środki.

Minister tłumaczyła, że powołano urząd ds. integracji społecznej, by wypracować długofalową metodę integracji z Ukraińcami.

Obecny na spotkaniu premier Jerzy Buzek mówił z kolei: - Pomoc militarna jest absolutnie niezbędna, to priorytet. Ale ważne jest też polityczne wsparcie. Oczekujemy militarnego zwycięstwa Ukraińców.

Dodał, że rekonstrukcja Ukrainy musi mieć wymiar samorządowy.

Swoje świadectwo z kraju ogarniętego wojną przedstawił Witalij Portnikow, ukraiński dziennikarz, komentator polityczny, pisarz i opiniotwórca.

W czasie spotkania połączyła się zdalnie z uczestnikami konferencji Olha Stefaniszyna, ukraińska wicepremier do spraw integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Mówiła m.in. o potrzebie powołania trybunału dla zbadania domniemanych zbrodni wojennych, uznania inspiratorów wojny terrorystami oraz odpowiedzialności, w tym finansowej, za zniszczenia wojenne.

W ramach konferencji odbyły się trzy panele: „Ludzie uciekający przed wojną na Ukrainie i wsparcie społeczeństwa obywatelskiego”, „Pomoc osobom wewnętrznie przesiedlonym i wspieranie odporności ukraińskiej gospodarki” oraz „Pomoc Ukrainie i odbudowa Ukrainy – rola społeczeństwa obywatelskiego UE i Ukrainy”.

- To długi i skomplikowany proces. Aby to, nad czym rozmawiamy, wprowadzić w prawdziwe realia – mówił kończąc spotkanie Dimitris Dimitriadis. Przypomniał także, że wejście Ukrainy do UE niesie za sobą poważne konsekwencje nie tylko dla tego kraju, ale także dla Unii. - Ukraina musi być na to gotowa – przestrzegał.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie EKES z ramienia NSZZ Solidarność: Tadeusz Majchrowicz, Mateusz Szymański i Marcin Zieleniecki. Poproszony o komentarz Tadeusz Majchrowicz mówi:

- Najważniejsze, że do konferencji na terenie naszego kraju w ogóle doszło, że prezydent EKES-u miała możliwość odwiedzenia jednego z punktów recepcyjnych i zobaczenia na własne oczy realiów, w jakich funkcjonujemy. Dla nas najważniejsze przy odbudowie Ukrainy jest robienie tego we współpracy z Wolnymi Związkami Zawodowymi Ukrainy. By odbudowa nie odbywała się kosztem pracowników, którzy przez ostatnie miesiące tyle już wycierpieli. Kiedy skończy się wojna, walczący w niej mężowie będą chcieli dołączyć do żon i dzieci przebywających za granicą. Na Ukrainie zabraknie rąk do pracy. Poza tym wiele osób będzie musiało się przekwalifikować. Tu będzie duże pole do działania m.in. dla związków zawodowych. I najważniejsze: nie jest tak, jak mówili niektórzy uczestnicy konferencji, że najważniejsze teraz jest dążenie do pokoju. Dążmy do zwycięstwa Ukrainy. Trzeba Putina sprowadzić do parteru. Bo dopóki będzie miał choć trochę siły, będzie chciał odbudować wojsko i znów zaatakować. Musimy pokonać go sankcjami, także tymi, które uderzają w społeczeństwo rosyjskie, które w 80-90 procentach popiera politykę Putina. Dlatego konferencja to nie wszystko. Musi być ciąg dalszy naszych działań.

 


 

POLECANE
Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia pilne
Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia

Tysiące uchodźców, którym przyznano już ochronę międzynarodową w Grecji, przyjechało w 2025 r. do Niemiec, gdzie ponownie składało wnioski o azyl - informuje grupa medialna Funke, powołując się na dane Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Deportacje do Grecji napotykają na zdecydowany opór ze strony Aten.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim z ostatniej chwili
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim

Zakwit sinic sprawił, że w niedzielę zamkniętych jest 11 kąpielisk w północnej Polsce. Takie dane opublikował Główny Inspektorat Sanitarny. Średnia temperatura wody w Bałtyku wynosi ok. 20 st. C.

Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej tylko u nas
Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej

Ledwo człowiek na chwilę wakacyjnie odwróci wzrok, zajmie się czymś pożytecznym, a już nasi urzędnicy, w swej niezmordowanej trosce o nasze dobro, wymyślą coś nowego.

Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki z ostatniej chwili
Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki

Podczas drugiej połowy spotkania Lechii Gdańsk z Lechem Poznań, zakończonego wynikiem 3:4, doszło do niecodziennego incydentu. W 66. minucie meczu na murawę wbiegł aktywista związany z ruchem "Ostatnie Pokolenie". Mężczyzna próbował przypiąć się do słupka jednej z bramek.

Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem Wiadomości
Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem

W 2024 roku aż 40 proc. osób podejrzanych o przemoc w niemieckich szkołach nie miało obywatelstwa Niemiec. Co istotne, osoby pochodzenia zagranicznego, które posiadają niemieckie paszporty – w tym również z podwójnym obywatelstwem – zostały zaklasyfikowane wyłącznie jako Niemcy. Informacje te zostały ujawnione w odpowiedzi na interpelację posła Alternatywy dla Niemiec (AfD), Martina Hessa.

Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką? gorące
Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką?

Znany vloger Karol Wójcicki prowadzący na YouTube popularnonaukowy kanał "Z głową w gwiazdach" miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, polskim kosmonautą, który wrócił niedawno ze swojej misji kosmicznej. Wywiad nie doszedł do skutku, a okoliczności sprawiają wrażenie dość skandalicznych.

W związku z niebezpieczną pogodą zwołano sztab kryzysowy. Ewakuowano obozy harcerskie pilne
W związku z niebezpieczną pogodą zwołano sztab kryzysowy. Ewakuowano obozy harcerskie

W związku ze zbliżającym się załamaniem pogody, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do mieszkańców aż 12 województw. Min. Marcin Kierwiński zdecydował o zwołaniu sztabu kryzysowego w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa — poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Spłonęła hala pod Warszawą. Trwa dogaszanie pilne
Spłonęła hala pod Warszawą. Trwa dogaszanie

W nocy z soboty na niedzielę doszło do pożaru w miejscowości Kałuszyn, położonej niedaleko Mińska Mazowieckiego na Mazowszu. Ogień pojawił się w budynku dawnej hali produkcyjnej. Akcja gaśnicza wymagała zaangażowania znacznych sił i środków – do walki z żywiołem skierowano aż 23 zastępy straży pożarnej.

Tragiczny finał poszukiwań Polaka w Słowenii Wiadomości
Tragiczny finał poszukiwań Polaka w Słowenii

W słoweńskich Alpach Julijskich, w rejonie góry Triglav, odnaleziono ciało 34-letniego obywatela Polski, który zaginął w piątek 25 lipca. Informację o tragicznym zdarzeniu podała słoweńska agencja prasowa STA.

Sondaż w USA. Prezydent Trump ma powody do radości z ostatniej chwili
Sondaż w USA. Prezydent Trump ma powody do radości

Partia Demokratyczna odnotowuje najniższy od 35 lat wskaźnik poparcia wyborców w USA; większość z nich uważa, że to Republikanie lepiej radzą sobie z większością zagadnień, które wpływają na wyborcze preferencje - wynika z sondażu dziennika „Wall Street Journal”.

REKLAMA

Konferencja na temat pomocy i odbudowy Ukrainy. "Jesteśmy po to, by was wesprzeć"

- Nie jest tak, jak mówili niektórzy uczestnicy konferencji, że najważniejsze teraz jest dążenie do pokoju. Dążmy do zwycięstwa Ukrainy. Trzeba Putina sprowadzić do parteru - komentuje zorganizowaną przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny konferencję na temat pomocy Ukrainie, jej odbudowy oraz europejskiej perspektywy, Tadeusz Majchrowicz. W spotkaniu zorganizowanym w Krakowie uczestniczyli członkowie EKES z ramienia NSZZ Solidarność: oprócz Tadeusza Majchrowicza, Mateusz Szymański i Marcin Zieleniecki.
 Konferencja na temat pomocy i odbudowy Ukrainy.
/ fot. screen

- Wiemy za co walczycie. Walczycie za nas, walczycie w naszym interesie i dla naszego pokoju, a my jesteśmy po to, by was w tym wesprzeć – mówił witając przybyłych na spotkanie Dimitris Dimitriadis, przewodniczący Sekcji Stosunków Zewnętrznych EKES.

Christa Schweng, przewodnicząca EKES-u dodawała, że spotkanie odbywa się w Krakowie m.in. po to, by oddać hołd dla bezinteresownej pomocy, którą Polacy przekazali Ukraińcom.

Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa przekonywał: - Z perspektywy miesięcy jakie minęły od początku wojny, widać, jak ważne jest działanie wielu różnych podmiotów, samorządów, wolontariuszy, fundacji międzynarodowych i współpraca z rządem. Rząd podjął szybko działania wspierające samorządy.

Wiceprezydent Kulig przekonywał, że Kraków zdał egzamin z pomocy dla uchodźców. Ale miasto stoi przed kolejnymi wyzwaniami. - Pojawiły się problemy związane z osobami z niepełnosprawnościami. Miasto od lat realizuje programy pomocy dla takich osób. Jednak skala problemów w obecnym czasie zaskoczyła nas. Mamy świadomość, że jest to problem społeczny, który musi być dostrzeżony.

Mówił także, że wyzwaniem jest pomoc osobom starszym, które przyjechały z Ukrainy i takie osoby muszą zostać odpowiednio zaopiekowane. Wreszcie, jak przekonywał, niezbędna jest odpowiednia pomoc psychologiczna dla osób, które przeszły traumę.

- Sytuacja w tej chwili wydaje się stabilna. Ale mam wrażenie, że jest to tylko antrakt między jednym a drugim aktem dramatu. Mam taką nadzieję, że świat będzie stał przy wartościach europejskich, humanistycznych. Myślę, że jesteśmy to winni Ukraińcom, ale i państwom europejskim – przekonywał Andrzej Kulig.

O koniecznej współpracy na różnych poziomach mówiła podczas spotkania Agnieszka Ścigaj, minister z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: - Na początku wojny otworzyliśmy prywatne domy, serca, towarzyszyło nam wspólne partnerstwo – rządu, organizacji pozarządowych, samorządu, przedsiębiorców i prywatnych osób. Nie zastanawialiśmy się kto bardziej, kto mniej pomaga, nie czekaliśmy na środki.

Minister tłumaczyła, że powołano urząd ds. integracji społecznej, by wypracować długofalową metodę integracji z Ukraińcami.

Obecny na spotkaniu premier Jerzy Buzek mówił z kolei: - Pomoc militarna jest absolutnie niezbędna, to priorytet. Ale ważne jest też polityczne wsparcie. Oczekujemy militarnego zwycięstwa Ukraińców.

Dodał, że rekonstrukcja Ukrainy musi mieć wymiar samorządowy.

Swoje świadectwo z kraju ogarniętego wojną przedstawił Witalij Portnikow, ukraiński dziennikarz, komentator polityczny, pisarz i opiniotwórca.

W czasie spotkania połączyła się zdalnie z uczestnikami konferencji Olha Stefaniszyna, ukraińska wicepremier do spraw integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Mówiła m.in. o potrzebie powołania trybunału dla zbadania domniemanych zbrodni wojennych, uznania inspiratorów wojny terrorystami oraz odpowiedzialności, w tym finansowej, za zniszczenia wojenne.

W ramach konferencji odbyły się trzy panele: „Ludzie uciekający przed wojną na Ukrainie i wsparcie społeczeństwa obywatelskiego”, „Pomoc osobom wewnętrznie przesiedlonym i wspieranie odporności ukraińskiej gospodarki” oraz „Pomoc Ukrainie i odbudowa Ukrainy – rola społeczeństwa obywatelskiego UE i Ukrainy”.

- To długi i skomplikowany proces. Aby to, nad czym rozmawiamy, wprowadzić w prawdziwe realia – mówił kończąc spotkanie Dimitris Dimitriadis. Przypomniał także, że wejście Ukrainy do UE niesie za sobą poważne konsekwencje nie tylko dla tego kraju, ale także dla Unii. - Ukraina musi być na to gotowa – przestrzegał.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie EKES z ramienia NSZZ Solidarność: Tadeusz Majchrowicz, Mateusz Szymański i Marcin Zieleniecki. Poproszony o komentarz Tadeusz Majchrowicz mówi:

- Najważniejsze, że do konferencji na terenie naszego kraju w ogóle doszło, że prezydent EKES-u miała możliwość odwiedzenia jednego z punktów recepcyjnych i zobaczenia na własne oczy realiów, w jakich funkcjonujemy. Dla nas najważniejsze przy odbudowie Ukrainy jest robienie tego we współpracy z Wolnymi Związkami Zawodowymi Ukrainy. By odbudowa nie odbywała się kosztem pracowników, którzy przez ostatnie miesiące tyle już wycierpieli. Kiedy skończy się wojna, walczący w niej mężowie będą chcieli dołączyć do żon i dzieci przebywających za granicą. Na Ukrainie zabraknie rąk do pracy. Poza tym wiele osób będzie musiało się przekwalifikować. Tu będzie duże pole do działania m.in. dla związków zawodowych. I najważniejsze: nie jest tak, jak mówili niektórzy uczestnicy konferencji, że najważniejsze teraz jest dążenie do pokoju. Dążmy do zwycięstwa Ukrainy. Trzeba Putina sprowadzić do parteru. Bo dopóki będzie miał choć trochę siły, będzie chciał odbudować wojsko i znów zaatakować. Musimy pokonać go sankcjami, także tymi, które uderzają w społeczeństwo rosyjskie, które w 80-90 procentach popiera politykę Putina. Dlatego konferencja to nie wszystko. Musi być ciąg dalszy naszych działań.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe