[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Niespójna polityka Watykanu

Ten obraz zostanie mi przed oczyma. Arcybiskup Canterbury Justin Welby, duchowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej klęka prosząc o błogosławieństwo metropolitę Epifaniusza, zwierzchnika Prawosławnej Cerkwi Ukrainy (zależnej od Konstantynopola).
Papież Franciszek. Watykan [Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Niespójna polityka Watykanu
Papież Franciszek. Watykan / EPA/CLAUDIO PERI Dostawca: PAP/EPA.

Kilka dni temu abp Welby spotkał się z Epifaniuszem. To spotkanie miało służyć okazaniu solidarności z narodem Ukrainy, ale także być czasem modlitwy i rozmowy. Jego efektem była zaś właśnie wspomniana prośbo o błogosławieństwo, które stało się niezwykłym symbolem ekumenicznym, ale i międzynarodowym. Zwierzchnik anglikanów pokazał, że jest z prześladowanymi, i że błogosławieństwo z ich rąk jest niezwykle mocne. 

W tym czasie zaś z Watykanu wciąż płynął niejasne sygnały. Z jednej strony watykański sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul Gallagher w wywiadzie dla włoskiej telewizji zaznaczył, że już w sierpniu możliwa jest - jeśli zdrowie Franciszka na to pozwoli - wizyta papieska w Kijowie. - Papież jest głęboko przekonany, że jeśli mógłby złożyć wizytę, to przyniosłaby ona również pozytywne rezultaty. Powiedział, że pojedzie na Ukrainę i zawsze wykazywał chęć odwiedzenia Moskwy, a także spotkania z władzami rosyjskimi. Wierzę, że po powrocie z Kanady zaczniemy poważnie analizować możliwości wyjazdu. Nie wykluczałbym nawet terminu w sierpniu, ale wiele zależy od wyników podróży do Kanady. Zobaczmy, jak Papież zniesie tę podróż, która będzie bardzo wymagająca - mówił abp Gallagher. I to jest bardzo dobra zapowiedź.

Niestety niemal w tym samym czasie szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej i rzecznik prasowy Watykanu przeprowadził wywiad z francuskim jezuitą o. Gaël Giraud, ekonomistą, szefem Environmental Justice Program na Georgetown University i umieścił go na stronach watykańskich. I wywiad ten jest bardzo złym sygnałem. Co bowiem proponuje jezuita? Ustępstwa, ustępstwa, ustępstwa. „Rozwiązaniem – to moja osobista opinia – jest uznanie niepodległości Donbasu, za pośrednictwem  referendum, które poświadcza wolę jego mieszkańców. To samo dotyczy Krymu, który do 1954 roku był częścią Rosji i gdzie ludność wypowiedziała się już w referendum. Ponadto potrzebujemy zobowiązania Ukrainy, że nie będzie prosić o członkostwo w NATO ani teraz, ani w przyszłości” - oznajmił

A gdy prowadzący wywiad Andrea Tornielli zwraca uwagę, że to oznacza rozpad Ukrainy jezuita spokojnie odpowiada. „W pełni rozumiem, że to, co powiedziałem, stanowi problem dla jedności terytorialnej Ukrainy. Ale zadaję sobie pytanie: jaka jest alternatywa i jaka to cena? Alternatywą jest całkowite zniszczenie Ukrainy po bardzo długiej wojnie, która zostanie zdewastowana i przekształcona w pole ruin porównywalne z Czeczenią w 2000 roku. Ta absurdalna wojna w sercu Europy trwa do tej pory” - oznajmia jezuita. Taki pomysł, jego zdaniem, powinny wymusić na Ukrainie państwa zachodnie. 

Nie zabrakło w tym wywiadzie także odniesienia do rzekomego szczekania Rosji. O. Gaël Giraud podkreśla, że wojna Rosji nie ma usprawiedliwienia moralnego, ale jednocześnie podkreśla, że słowa papieża o szczekającym NATO „pomagają nam zrozumieć kontekst i przypominają o tym, co wydarzyło się po upadku muru berlińskiego i upadku Związku Radzieckiego”. O czym mówi jezuita? „Na początku lat 90. kraje zachodnie zapewniły Moskwę, że NATO nie rozszerzy się na dawne państwa satelickie Układu Warszawskiego. Nieprzestrzeganie tych ustnych zobowiązań dało Putinowi, wcześniej uważanemu za sojusznika Zachodu, okazję do publicznego ogłoszenia - podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium w lutym 2007 roku - odrzucenia jednobiegunowego świata pod dominacją Stanów Zjednoczonych” - oznajmił. I gdyby ktoś nie zrozumiał, to wyjaśniam w wywiadzie dla oficjalnego watykańskiego medium, przeprowadzonym przez szefa służb informacyjnych Watykanu francuski jezuita oznajmił, że szczekaniem NATO przeciw Rosji było przyjęcie do struktur Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, o Czechach, Słowacji czy Węgrzech nie wspominając. 

Nie ma co ukrywać, że niezależnie od współczucia dla Ukrainy, to właśnie wydaje się wyraz autentycznego myślenia części watykańskich elit o Rosji i tej wojnie. Oni naprawdę nie rozumieją, że poddanie się oznacza dla Ukraińców śmierć i zniszczenie, że oni walczą o życie. I to jest niezwykle niebezpieczne. Dlatego nie ma co liczyć na realną, głęboką zmianę myślenia w Watykanie. 


 

POLECANE
Rzecznik MSZ Iranu o czerwonych liniach. Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego Wiadomości
Rzecznik MSZ Iranu o "czerwonych liniach". Chodzi o rozmowy z USA ws. programu nuklearnego

Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Esmaeil Baghaei przypomniał o "czerwonych liniach" Teheranu w kwestii rozmów z USA ws. programu nuklearnego. Podkreślił, że negocjacje muszą odbywać się "uzgodnionych wcześniej ramach".

Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. Czemu kazał pan to kobietom? z ostatniej chwili
Nawrocki przypomniał, jak głosował Trzaskowski. "Czemu kazał pan to kobietom?"

Podczas debaty "Super Expressu" Karol Nawrocki przypomniał Rafałowi Trzaskowskiemu, że głosował przeciwko ustawie, która obniżała wiek emerytalny dla kobiet. W odpowiedzi Trzaskowski wymieniał inicjatywy skierowane dla kobiet, realizowane podczas jego rządów w Warszawie.

Rafał Trzaskowski się zaplątał tylko u nas
Rafał Trzaskowski się zaplątał

"Najgorsze, co może być, to ten sam rząd, ten sam prezydent - z jednej partii, którzy tylko słuchają jednej osoby w trudnych czasach." Który polityk jest autorem tych słów?

Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował Wiadomości
Blackout w Europie. Hiszpański rząd zdecydował

– Stan wyjątkowy zostanie zastosowany w regionach, które o to poproszą – przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Decyzja rządu w Madrycie jest spowodowana ogromną awarią prądu, która dotknęła Hiszpanię i Portugalię.

Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki. Nawrocki ma powody do radości

Najnowszy sondaż CBOS: Rafał Trzaskowski 31 proc. poparcia, Karol Nawrocki 27 proc., Sławomir Mentzen 16 proc. Frekwencja na poziomie 73 proc.

Ja nie będę tego słuchał. Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna z ostatniej chwili
"Ja nie będę tego słuchał". Trzaskowski opuścił mównicę po słowach Brauna

– To było powstanie w getcie. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii! Ja tego nie będę słuchał – odpowiedział Grzegorzowi Braunowi kandydat KO Rafał Trzaskowski, po czym odszedł od pulpitu.

Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków Wiadomości
Podmieniono tablicę na pomniku UPA w Monasterzu. Jest decyzja konserwatora zabytków

Przywrócenie do stanu pierwotnego pomnika żołnierzy UPA w Monasterzu (Podkarpackie) nakazał właścicielowi terenu - Nadleśnictwu Lubaczów - wojewódzki konserwator zabytków. Na zbiorowej mogile nielegalnie umieszczono dwie tablice. Jedna z nich trafi do policyjnego depozytu.

Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Karol Nawrocki zapytany o powszechny pobór do wojska

Podczas debaty "Super Expressu" kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki oświadczył, że pobór do wojska powinien się odbywać na zasadzie dobrowolności i on nie chce tego zmieniać. Dodał, że należy przyspieszyć system rekrutacji do Wojska Polskiego.

Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci Wiadomości
Ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. "Według propozycji ukraińskiej z identyfikacji wypadłyby niemowlęta i dzieci"

W zeszły czwartek w dawnej wsi Puźniki na zachodzie Ukrainy rozpoczęły się ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Głos w tej sprawie zabrał były ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki.

Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: Sprawdziłem pana wypowiedzi z ostatniej chwili
Debata prezydencka. Stanowski nie odpuścił Trzaskowskiemu: "Sprawdziłem pana wypowiedzi"

– Sprawdziłem pana wypowiedzi w Google. Nie ma żadnej pana wypowiedzi sprzed wyborów parlamentarnych, która zawiera "wojna hybrydowa". Wymyślił pan to hasło dopiero, gdy PO doszła do władzy i ten "zły PiS" przestał być odpowiedzialny za sytuację na granicy – mówił do Rafała Trzaskowskiego w debacie prezydenckiej "Super Expressu" twórca Kanału Zero Krzysztof Stanowski.

REKLAMA

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Niespójna polityka Watykanu

Ten obraz zostanie mi przed oczyma. Arcybiskup Canterbury Justin Welby, duchowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej klęka prosząc o błogosławieństwo metropolitę Epifaniusza, zwierzchnika Prawosławnej Cerkwi Ukrainy (zależnej od Konstantynopola).
Papież Franciszek. Watykan [Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Niespójna polityka Watykanu
Papież Franciszek. Watykan / EPA/CLAUDIO PERI Dostawca: PAP/EPA.

Kilka dni temu abp Welby spotkał się z Epifaniuszem. To spotkanie miało służyć okazaniu solidarności z narodem Ukrainy, ale także być czasem modlitwy i rozmowy. Jego efektem była zaś właśnie wspomniana prośbo o błogosławieństwo, które stało się niezwykłym symbolem ekumenicznym, ale i międzynarodowym. Zwierzchnik anglikanów pokazał, że jest z prześladowanymi, i że błogosławieństwo z ich rąk jest niezwykle mocne. 

W tym czasie zaś z Watykanu wciąż płynął niejasne sygnały. Z jednej strony watykański sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul Gallagher w wywiadzie dla włoskiej telewizji zaznaczył, że już w sierpniu możliwa jest - jeśli zdrowie Franciszka na to pozwoli - wizyta papieska w Kijowie. - Papież jest głęboko przekonany, że jeśli mógłby złożyć wizytę, to przyniosłaby ona również pozytywne rezultaty. Powiedział, że pojedzie na Ukrainę i zawsze wykazywał chęć odwiedzenia Moskwy, a także spotkania z władzami rosyjskimi. Wierzę, że po powrocie z Kanady zaczniemy poważnie analizować możliwości wyjazdu. Nie wykluczałbym nawet terminu w sierpniu, ale wiele zależy od wyników podróży do Kanady. Zobaczmy, jak Papież zniesie tę podróż, która będzie bardzo wymagająca - mówił abp Gallagher. I to jest bardzo dobra zapowiedź.

Niestety niemal w tym samym czasie szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej i rzecznik prasowy Watykanu przeprowadził wywiad z francuskim jezuitą o. Gaël Giraud, ekonomistą, szefem Environmental Justice Program na Georgetown University i umieścił go na stronach watykańskich. I wywiad ten jest bardzo złym sygnałem. Co bowiem proponuje jezuita? Ustępstwa, ustępstwa, ustępstwa. „Rozwiązaniem – to moja osobista opinia – jest uznanie niepodległości Donbasu, za pośrednictwem  referendum, które poświadcza wolę jego mieszkańców. To samo dotyczy Krymu, który do 1954 roku był częścią Rosji i gdzie ludność wypowiedziała się już w referendum. Ponadto potrzebujemy zobowiązania Ukrainy, że nie będzie prosić o członkostwo w NATO ani teraz, ani w przyszłości” - oznajmił

A gdy prowadzący wywiad Andrea Tornielli zwraca uwagę, że to oznacza rozpad Ukrainy jezuita spokojnie odpowiada. „W pełni rozumiem, że to, co powiedziałem, stanowi problem dla jedności terytorialnej Ukrainy. Ale zadaję sobie pytanie: jaka jest alternatywa i jaka to cena? Alternatywą jest całkowite zniszczenie Ukrainy po bardzo długiej wojnie, która zostanie zdewastowana i przekształcona w pole ruin porównywalne z Czeczenią w 2000 roku. Ta absurdalna wojna w sercu Europy trwa do tej pory” - oznajmia jezuita. Taki pomysł, jego zdaniem, powinny wymusić na Ukrainie państwa zachodnie. 

Nie zabrakło w tym wywiadzie także odniesienia do rzekomego szczekania Rosji. O. Gaël Giraud podkreśla, że wojna Rosji nie ma usprawiedliwienia moralnego, ale jednocześnie podkreśla, że słowa papieża o szczekającym NATO „pomagają nam zrozumieć kontekst i przypominają o tym, co wydarzyło się po upadku muru berlińskiego i upadku Związku Radzieckiego”. O czym mówi jezuita? „Na początku lat 90. kraje zachodnie zapewniły Moskwę, że NATO nie rozszerzy się na dawne państwa satelickie Układu Warszawskiego. Nieprzestrzeganie tych ustnych zobowiązań dało Putinowi, wcześniej uważanemu za sojusznika Zachodu, okazję do publicznego ogłoszenia - podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium w lutym 2007 roku - odrzucenia jednobiegunowego świata pod dominacją Stanów Zjednoczonych” - oznajmił. I gdyby ktoś nie zrozumiał, to wyjaśniam w wywiadzie dla oficjalnego watykańskiego medium, przeprowadzonym przez szefa służb informacyjnych Watykanu francuski jezuita oznajmił, że szczekaniem NATO przeciw Rosji było przyjęcie do struktur Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, o Czechach, Słowacji czy Węgrzech nie wspominając. 

Nie ma co ukrywać, że niezależnie od współczucia dla Ukrainy, to właśnie wydaje się wyraz autentycznego myślenia części watykańskich elit o Rosji i tej wojnie. Oni naprawdę nie rozumieją, że poddanie się oznacza dla Ukraińców śmierć i zniszczenie, że oni walczą o życie. I to jest niezwykle niebezpieczne. Dlatego nie ma co liczyć na realną, głęboką zmianę myślenia w Watykanie. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe