Dlaczego cięcie strumieniem wody jest coraz bardziej popularne? Odpowiadamy!
Kiedy i jak przeprowadza się cięcie strumieniem wody?
Zastanawia Cię, jak działa maszyna do cięcia strumieniem wody? A może chciałbyś wiedzieć, jakie materiały można przecinać z zastosowaniem tej technologii? Spieszymy z odpowiedziami!
Otóż profesjonalne cięcie strumieniem wody to proces stosunkowo prosty. Specjalistyczne pompy ściskają wodę, prowadząc do zmniejszenia jej objętości, a tym samym do zwiększenia ciśnienia. Następnie strumień wody przechodzi do głowicy i jest aplikowany na materiał.
Co istotne, dzisiaj precyzyjne cięcie strumieniem wody jest możliwe w przypadku większości materiałów. Więcej szczegółów na temat tego, kiedy cięcie strumieniem wody ma sens: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-woda.
Aby cięcie kamienia strumieniem wody było możliwe i skuteczne, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Do kluczowych należy niewątpliwie dobór odpowiedniego ciśnienia. Zasada jest prosta – im twardszy materiał, tym wyższe ciśnienie jest pożądane.
Tym samym cięcie płytek strumieniem wody zwykle będzie wymagało mniejszego sprężenia wody niż w przypadku obróbki wspomnianego wcześniej kamienia. Druga sprawa to decyzja o ewentualnym zastosowaniu ścierniwa i jego wybór. Dodaje się je, aby zwiększyć możliwości sprzętu w zakresie obróbki materiałów.
Precyzyjne cięcie strumieniem wody pod każdym kątem
Niewątpliwie dużą zaletą cięcia strumieniem wody jest to, że maszyna waterjet działa bardzo precyzyjnie. Dokładność cięcia jest ogromna. Mamy tutaj do czynienia z dużą powtarzalnością, dzięki czemu maszyna do cięcia strumieniem wody doskonale sprawdza się w zakładzie produkcyjnym.
Co więcej, możliwe jest dokładnie cięcie strumieniem wody nawet pod dużym kątem. Pomimo nachylenia rzędu nawet ponad 45 stopni krawędzie po cięciu pozostają gładkie. To rzadkie zjawisko w przypadku metod obróbki materiałów twardych.
Maszyna do cięcia strumieniem wody, czyli urządzenie uniwersalne
Na pewno ważną kwestią jest uniwersalność metody cięcia wodą. Można ją zastosować w przypadku niemal wszystkich materiałów i produktów. Otóż urządzenia do cięcia wodą doskonale radzą sobie zarówno z bardzo twardymi, jak i z miękkimi materiałami. Różnica w obróbce polega tutaj na tym, że tnąc materiały miękkie, nie dodaje się ścierniwa.
Cięcie strumieniem wody to zarówno obróbka produktów o niewielkiej, jak i znacznej grubości. Co więcej, precyzyjne cięcie strumieniem wody jest możliwe zarówno w przypadku elementów wielkogabarytowych, jak i bardzo małych.
Bezpieczne cięcie wodą
Na pewno omawiając cięcie wodą, trzeba wskazać na bezpieczeństwo tej metody. Nie stanowi ona zagrożenia ani dla materiału, ani dla operatora. Podczas przeprowadzania zabiegu wytwarzana temperatura nie przekracza 40 stopni. Oznacza to, że nie dochodzi do odbarwienia czy rozmiękczenia materiału.
Co więcej, operatorowi nie grozi poważne poparzenie. Dzięki wymienionym cechom metodę cięcia wodą można stosować nawet w przypadku bardzo wrażliwych materiałów. Sprawdza się również tam, gdzie warunki do przeprowadzenia zabiegu obróbki materiału są trudne. Warto jednak pamiętać, że przeprowadzeniem procesu zawsze powinien zajmować się odpowiednio przeszkolony specjalista.