Pożyczka a kredyt – różnice i podobieństwa
Instytucja wypłacająca środki
Podstawowa różnica pomiędzy pożyczkami a kredytami dotyczy instytucji, które je wypłacają. O ile bowiem zarówno pożyczki, jak i kredyty mogą być udzielane przez banki, o tyle prywatne firmy pożyczkowe, które funkcjonują na rynku jako zwykłe spółki, nie mają prawo do udzielania kredytów. Podmioty z sektora pozabankowego dysponują możliwością udzielania wyłącznie pożyczek – wiele z nich można znaleźć na stronie https://sowafinansowa.pl/rankingi/ranking-chwilowek-bez-bik/.
Przepisy prawa
Fakt, że pożyczki są udzielane przez firmy pozabankowe, a kredyty przez banki, wiąże się z tym, że oba produkty podlegają odrębnym regulacjom prawnym. Podczas gdy kredyty są objęte prawem bankowym i nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), pożyczki zawiera się na podstawie przepisów prawa cywilnego. Podobieństwo polega na tym, że również firmy pożyczkowe są kontrolowane przez KNF.
Procedury formalne
Nie da się ukryć, że kredyt w banku znacznie trudniej otrzymać niż pożyczkę w prywatnej firmie, nawet jeśli parametry obu produktów są identyczne. W placówkach bankowych obowiązują bardziej rygorystyczne procedury biurokratyczne, które wymagają przedstawienia relatywnie dużej liczby dokumentów. Z kolei czas oczekiwania na decyzję kredytową może wynosić nawet kilka-kilkanaście dni. Zupełnie inaczej jest w przypadku pożyczek, które są objęte znacznie mniejszą liczbą formalności, a w niektórych przypadkach środki w ich ramach można otrzymać nawet w ciągu kilkudziesięciu minut po złożeniu wniosku. Jeśli więc szczególnie zależy Ci na czasie, zdecyduj się na pożyczkę.
Oprocentowanie
Jak można sprawdzić w serwisie sowafinansowa.pl, pożyczki oferowane przez firmy z sektora pozabankowego są znacznie wyżej oprocentowane niż kredyty. RRSO produktów pozabankowych osiąga niekiedy horrendalne wartości wynoszące nawet kilkaset procent, z łatwością można znaleźć zaś kredyty, w przypadku których wskaźnik ten wynosi kilkanaście procent. Jeżeli zatem liczą się dla Ciebie przede wszystkim warunki finansowe, zdecyduj się na zaciągniecie kredytu.
Wymagania w stosunku do klienta
Podobnie jak procedury formalne, tak i wymagania kredytowe dotyczące sytuacji finansowej i zarobków klienta są znacznie większe w bankach niż w firmach pożyczkowych, w których o wiele łatwiej otrzymać pożyczkę.
Maksymalna wysokość dostępnej kwoty
Pod tym względem również przewagę mają kredyt, w ramach których można liczyć na wyższe sumy niż te oferowane przez firmy pożyczkowe. Podczas gdy pożyczka opiewa z reguły na maksymalnie 20-30 tys. zł, wartość standardowego kredytu może osiągnąć nawet kilkakrotność tej kwoty. Jeśli natomiast interesuje Cię pożyczka na spłatę rachunków, zachęcamy do zapoznania się z wartościowymi informacjami na ten temat pod adresem https://sowafinansowa.pl/artykuly/pozyczka-na-zaplate-rachunkow/.
Czas na zwrot środków
To kolejna kwestia, pod względem której lepiej zdecydować się na kredyt niż na pożyczkę. Zadłużając się w banku, można bowiem liczyć nawet 10-letni termin zwrotu środków. Dla porównania, przy pożyczce zamyka się on maksymalnie w kilku latach.