W Gdańsku obradowało Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”

W czwartek 30 czerwca w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.
 W Gdańsku obradowało Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”
/ fot. własne

W imieniu Przewodniczącego Sekcji Marka Boińskiego, który nie mógł być obecny na WZD, zebranych Delegatów i przybyłych gości powitał Robert Jusis, sekretarz Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “S”. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ "S" i odśpiewaniu Hymnu Solidarności, Delegaci uczcili minutą ciszy pamięć wszystkich kolegów i koleżanek związkowców, którzy odeszli w czasie pandemii.  

Następnie przyjęto porządek obrad i dokonano wyboru przewodniczącego i sekretarza WZD, a także wybrano komisję skrutacyjną oraz komisję uchwał i wniosków. 

Później odczytano protokół z ostatniego WZD, sprawozdanie z działalności KSE za lata 2018-2022 oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej KSE. Poinformowano też, że na zebraniu obecnych było 43 delegatów. 

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego przypomniał historię Sali BHP, Stoczni Gdańskiej i krótko omówił sytuację w branży stoczniowej; Krzysztof Nowicki, wiceprezes Zarządu ds. fuzji i przejęć Grupy Lotos oraz Ewa Zydorek, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przekazali informacje na temat kart paliwowych LOTOSu dla członków “Solidarności” uprawniających do zniżek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Członkowie Solidarności tankują bez limitu i z większymi zniżkami

Przewodnicząca Zydorek odczytała także list szefa “Solidarności” Piotra Dudy skierowany do Delegatów Sekcji Energetyki. Przewodniczący Komisji Krajowej życzył w nim owocnych obrad i podkreślił, że “polska suwerenność musi być oparta na polskiej energetyce zasilanej polskimi bogactwami. I tak jak Solidarność wywalczyła w Polsce wolność, tak dzisiaj musi zrobić wszystko, aby tę wolność obronić” – zaapelował Piotr Duda. 

Na WZD przemiał także Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, który zdał relacje z prac Sekretariatu i podkreślał, jak ważna jest niego współpraca z Krajową Sekcją Energetyki: – Cztery lata razem pracujemy i uważam, że były to dobre lata, a nie stracone. (…) Razem możemy więcej, lepiej i jesteśmy bardziej skuteczni. Wiele rzeczy nam się udało, wiele rzeczy jest też przed nami i są rzeczy, którymi możemy się pochwalić. Po raz pierwszy w historii funkcjonowania Sekretariatu Górnictwa i Energetyki w jednej kadencji zrobiliśmy dwie potężne manifestacje. Pierwsza miała miejsce w Warszawie i odniosła sukces praktyczny, bo błyskawicznie po niej odezwali się do nas przedstawiciele rządu, aby z nami rozmawiać. Druga manifestacja, bardzo nośna medialnie odbyła się w Luksemburgu, gdzie pojechaliśmy z hasłem obrony kopalni Turów, której funkcjonowanie zostało zagrożone decyzją “Europejskiego Trybunału Niesprawiedliwości”. Myślę, że również ta manifestacja była jednym z elementów tego, że ostatecznie udało się doprowadzić do porozumienia między rządem polskim a czeskim i dzisiaj tego problemu już nie ma. W mojej ocenie upływająca kadencja pokazuje, że jako Sekretariat Górnictwa i Energetyki i Krajowa Sekcja Energetyki potrafimy odnosić sukcesy, być skuteczni, a w jedności jest siła. (…) Przed wami jako energetykami stoi duże wyzwanie w postaci transformacji całego systemu paliwowo-energetycznego Polski. Wasza rola jest w tym procesie olbrzymia i polega na tym, aby zapewnić bezpieczeństwo waszym pracownikom, aby ich interes był nadrzędnym celem w tym procesie transformacji, a szczególnie w trakcie negocjacji umowy społecznej dla pracowników energetyki. Jestem pewien, że będziecie skuteczni, bo pokazaliście jako Sekcja, że potraficie uparcie dążąc do celu, załatwiać wiele spraw i myślę, że tym razem też się to uda – przekonywał Jarosław Grzesik. 

W czasie zebrania przedyskutowano również tematy związane z polityką energetyczną kraju, a w szczególności te dotyczące projektu Umowy Społecznej z sektorem energetycznym, NABE i PUZP. 

Następnie przedstawiono sytuacje w Grupach Energetycznych, takich jak: ENEA, TAURON, Energa i PGE. Omówiono zawarte porozumienia płacowe, plany ich renegocjacji i podpisane umowy stabilizacyjne. Podkreślano kwestię niewystarczających inwestycji w sieci energetyczne, a także problem związany z traktowaniem pracowników punktów obsługi. Ponadto w przypadku Energi wskazywano na potrzebę utrzymania tożsamości energetycznej firmy w związku z nabyciem jej przez ORLEN. Zwracano też uwagę na kwestię politycznych nominacji osób zasiadających w spółkach energetycznych. 

Podczas WZD przyjęto siedem stanowisk. W stanowisku nr 4 Krajowa Sekcja Energetyki wyraziła pełną solidarność z Ukrainą w obliczu "bestialskiego, niczym niesprowokowanego ataku Rosji". W innym stanowisku, WZD wezwało Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki "o wliczenie do taryf URE pełnych kosztów pracy, w tym kosztów corocznych wzrostów wynagrodzeń w Spółkach Dystrybucyjnych wchodzących w skład Grup Energetycznych ENEA, ENERGA, Tauron, PGE". Z kolei w stanowisku nr 6 zaznaczono, że "wydzielenie aktywów węglowych z Grup Energetycznych do NABE nie może odbywać się na zasadzie »oddłużenia« tych podmiotów przez Grupy Energetyczne".


 

POLECANE
Unia Europejska ugięła się przed Waszyngtonem. Jest komunikat Trumpa z ostatniej chwili
Unia Europejska ugięła się przed Waszyngtonem. Jest komunikat Trumpa

Prezydent USA Donald Trump poinformował w niedzielę po spotkaniu z szefową KE Ursulą von der Leyen, że w ramach porozumienia handlowego między UE a USA ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 proc.

Ulewy nad Polską. Burmistrz Głuchołaz wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. Burmistrz Głuchołaz wydał pilny komunikat

Nad Polskę napłynął niż genueński, który przynosi obfite opady deszczu i burze. Burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz wydał komunikat.

Gwałtowna ulewa sparaliżowała Kielce. Są nagrania z ostatniej chwili
Gwałtowna ulewa sparaliżowała Kielce. Są nagrania

W niedzielę około godz. 17 przez Kielce przeszła ogromna ulewa. Ulice błyskawicznie zamieniły się w rwące potoki – informuje serwis Kielce Nasze Miasto.

Ulewy nad Polską. IMGW wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. IMGW wydał pilny komunikat

IMiGW podnosi stopień alertów związanych z intensywnymi opadami deszczu i burzami. Ostrzeżenia III stopnia zostały wydane dla południowej części woj. łódzkiego i zachodniej części woj. małopolskiego oraz świętokrzyskiego. Do II stopnia wzrosły ostrzeżenia dla woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Ulewy nad Polską. Burmistrz Nysy uderza w Wody Polskie z ostatniej chwili
Ulewy nad Polską. Burmistrz Nysy uderza w Wody Polskie

– Niestety, większość przepustów, rowów jest w stanie nieruszonym od czasu powodzi, są zarośnięte, niedrożne i o tym cały czas informujemy Wody Polskie: mieszkańcy, sołtysi, strażacy, natomiast efekt jest dosyć mizerny – mówi w niedzielę burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.

Komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dokładnie 2 306 644 pasażerów obsłużył Port Lotniczy Wrocław w pierwszym półroczu 2025 roku – to o 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – informuje lotnisko we Wrocławiu.

Hołownia mówił o zamachu stanu. Prezydent reaguje z ostatniej chwili
Hołownia mówił o zamachu stanu. Prezydent reaguje

Szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała w niedzielę, że na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy, rozmawiała w piątek z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią na temat jego wypowiedzi o nakłanianiu do "zamachu stanu".

Żurek po wyjściu z toalety wpadł pod przemysłowy odkurzacz. 5 lat procesował się o odszkodowanie Wiadomości
Żurek po wyjściu z toalety wpadł pod przemysłowy odkurzacz. 5 lat procesował się o odszkodowanie

Wczoraj wieczorem internauci przypomnieli zdarzenie sprzed lat z udziałem Waldemara Żurka. W 2018 roku sędzia znany z otwartej krytyki ówczesnego rządu PiS miał w pracy ulec wyjątkowemu wypadkowi. Gdy wychodził z toalety, rozmawiając jednocześnie przez telefon, został potrącony przez automatyczną maszynę do czyszczenia podłóg.

Nitras traci wpływy w PO? Jest przetrącony. Nikt go nie zna z ostatniej chwili
Nitras traci wpływy w PO? "Jest przetrącony. Nikt go nie zna"

Sławomir Nitras po porażce Rafała Trzaskowskiego w wyborach traci wpływy w Platformie Obywatelskiej – informuje dziennikarz Onetu Andrzej Stankiewicz.

Źródłem destabilizacji państwa - filmiki z TikToka. Diagnoza poseł Polski 2050 Wiadomości
Źródłem destabilizacji państwa - filmiki z TikToka. Diagnoza poseł Polski 2050

Barbara Oliwiecka z Polski 2050 zaskoczyła widzów niedzielnego programu Bogdana Rymanowskiego swoją teorią na temat zagrożeń płynących z mediów społecznościowych. Jej zdaniem to właśnie TikTok może dziś destabilizować państwo bardziej niż tradycyjne kanały informacyjne.

REKLAMA

W Gdańsku obradowało Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”

W czwartek 30 czerwca w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia.
 W Gdańsku obradowało Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “Solidarność”
/ fot. własne

W imieniu Przewodniczącego Sekcji Marka Boińskiego, który nie mógł być obecny na WZD, zebranych Delegatów i przybyłych gości powitał Robert Jusis, sekretarz Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ “S”. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego Krajowej Sekcji Energetyki NSZZ "S" i odśpiewaniu Hymnu Solidarności, Delegaci uczcili minutą ciszy pamięć wszystkich kolegów i koleżanek związkowców, którzy odeszli w czasie pandemii.  

Następnie przyjęto porządek obrad i dokonano wyboru przewodniczącego i sekretarza WZD, a także wybrano komisję skrutacyjną oraz komisję uchwał i wniosków. 

Później odczytano protokół z ostatniego WZD, sprawozdanie z działalności KSE za lata 2018-2022 oraz sprawozdanie Komisji Rewizyjnej KSE. Poinformowano też, że na zebraniu obecnych było 43 delegatów. 

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego przypomniał historię Sali BHP, Stoczni Gdańskiej i krótko omówił sytuację w branży stoczniowej; Krzysztof Nowicki, wiceprezes Zarządu ds. fuzji i przejęć Grupy Lotos oraz Ewa Zydorek, sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przekazali informacje na temat kart paliwowych LOTOSu dla członków “Solidarności” uprawniających do zniżek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Członkowie Solidarności tankują bez limitu i z większymi zniżkami

Przewodnicząca Zydorek odczytała także list szefa “Solidarności” Piotra Dudy skierowany do Delegatów Sekcji Energetyki. Przewodniczący Komisji Krajowej życzył w nim owocnych obrad i podkreślił, że “polska suwerenność musi być oparta na polskiej energetyce zasilanej polskimi bogactwami. I tak jak Solidarność wywalczyła w Polsce wolność, tak dzisiaj musi zrobić wszystko, aby tę wolność obronić” – zaapelował Piotr Duda. 

Na WZD przemiał także Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, który zdał relacje z prac Sekretariatu i podkreślał, jak ważna jest niego współpraca z Krajową Sekcją Energetyki: – Cztery lata razem pracujemy i uważam, że były to dobre lata, a nie stracone. (…) Razem możemy więcej, lepiej i jesteśmy bardziej skuteczni. Wiele rzeczy nam się udało, wiele rzeczy jest też przed nami i są rzeczy, którymi możemy się pochwalić. Po raz pierwszy w historii funkcjonowania Sekretariatu Górnictwa i Energetyki w jednej kadencji zrobiliśmy dwie potężne manifestacje. Pierwsza miała miejsce w Warszawie i odniosła sukces praktyczny, bo błyskawicznie po niej odezwali się do nas przedstawiciele rządu, aby z nami rozmawiać. Druga manifestacja, bardzo nośna medialnie odbyła się w Luksemburgu, gdzie pojechaliśmy z hasłem obrony kopalni Turów, której funkcjonowanie zostało zagrożone decyzją “Europejskiego Trybunału Niesprawiedliwości”. Myślę, że również ta manifestacja była jednym z elementów tego, że ostatecznie udało się doprowadzić do porozumienia między rządem polskim a czeskim i dzisiaj tego problemu już nie ma. W mojej ocenie upływająca kadencja pokazuje, że jako Sekretariat Górnictwa i Energetyki i Krajowa Sekcja Energetyki potrafimy odnosić sukcesy, być skuteczni, a w jedności jest siła. (…) Przed wami jako energetykami stoi duże wyzwanie w postaci transformacji całego systemu paliwowo-energetycznego Polski. Wasza rola jest w tym procesie olbrzymia i polega na tym, aby zapewnić bezpieczeństwo waszym pracownikom, aby ich interes był nadrzędnym celem w tym procesie transformacji, a szczególnie w trakcie negocjacji umowy społecznej dla pracowników energetyki. Jestem pewien, że będziecie skuteczni, bo pokazaliście jako Sekcja, że potraficie uparcie dążąc do celu, załatwiać wiele spraw i myślę, że tym razem też się to uda – przekonywał Jarosław Grzesik. 

W czasie zebrania przedyskutowano również tematy związane z polityką energetyczną kraju, a w szczególności te dotyczące projektu Umowy Społecznej z sektorem energetycznym, NABE i PUZP. 

Następnie przedstawiono sytuacje w Grupach Energetycznych, takich jak: ENEA, TAURON, Energa i PGE. Omówiono zawarte porozumienia płacowe, plany ich renegocjacji i podpisane umowy stabilizacyjne. Podkreślano kwestię niewystarczających inwestycji w sieci energetyczne, a także problem związany z traktowaniem pracowników punktów obsługi. Ponadto w przypadku Energi wskazywano na potrzebę utrzymania tożsamości energetycznej firmy w związku z nabyciem jej przez ORLEN. Zwracano też uwagę na kwestię politycznych nominacji osób zasiadających w spółkach energetycznych. 

Podczas WZD przyjęto siedem stanowisk. W stanowisku nr 4 Krajowa Sekcja Energetyki wyraziła pełną solidarność z Ukrainą w obliczu "bestialskiego, niczym niesprowokowanego ataku Rosji". W innym stanowisku, WZD wezwało Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki "o wliczenie do taryf URE pełnych kosztów pracy, w tym kosztów corocznych wzrostów wynagrodzeń w Spółkach Dystrybucyjnych wchodzących w skład Grup Energetycznych ENEA, ENERGA, Tauron, PGE". Z kolei w stanowisku nr 6 zaznaczono, że "wydzielenie aktywów węglowych z Grup Energetycznych do NABE nie może odbywać się na zasadzie »oddłużenia« tych podmiotów przez Grupy Energetyczne".



 

Polecane
Emerytury
Stażowe