Urzędniczki tarnowskiego MOPS-u zniesławiły wielodzietną rodzinę. Bezprecedensowy wyrok sądu
W sprawę zaangażowali się prawnicy Ordo Iuris. W trakcie interwencji zebrano materiał dowodowy, który jednoznacznie wykazał nieprawdziwość zarzutów. Dzięki niemu postępowanie sądowe zostało pomyślnie dla Moniki i Czesława zakończone.
To nie był jednak koniec sprawy. Prawnicy Ordo Iuris skierowali do prezydenta Tarnowa skargę na działanie tamtejszego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Po przeprowadzonej kontroli - wyjaśnia w komunikacie Instytut - urzędnicy nie odnaleźli w postępowaniu jego pracowników uchybień i działań przekraczających zasady etyki zawodowej.
W sierpniu ubiegłego roku do Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Tarnowie został złozony prywatny akt oskarżenia. Urzędniczkom postawiono zarzut zniesławienia rodziny w pisamch składanych do sądu.
Rodzinę Moniki i Czesława reprezentowali mec. Jerzy Kwaśniewski i mec. Maciej Kryczka."Wyrokiem z dnia 26 czerwca 2017 r. sąd uznał urzędniczki za winne popełnienia przestępstwa zniesławienia i nakazał zapłatę zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonej rodziny. Odstąpił jednocześnie od skazania, orzekając wobec oskarżonych roczny i dwuletni okres próby. W ustnym uzasadnieniu sąd wskazał, że zawarte w skierowanym do sądu wniosku urzędniczek zarzuty wobec wielodzietnej rodziny były nieprawdziwe. Prawnicy Ordo Iuris żądali dla urzędników kary grzywny, podania wyroku wraz z nazwiskami skazanych do publicznej wiadomości i orzeczenia dwuletniego zakazu wykonywania zawodu. Sąd uznał taką karę za zbyt dolegliwą" - wyjaśnia Ordo Iuris.
I.K.