Gdzie umiejscowić fotopułapke w lesie?
Jak w przemyślany sposób zamaskować fotopułapkę w lesie?
Fotopułapki nie można mylić z termowizją, czyli urządzeniem, które leśnik lub myśliwy wykorzystuje do obserwowania zwierzyny w trudnych warunkach oświetleniowych. Termowizja to urządzenie, które jest z reguły trzymane w rękach, i jest wyciągane wtedy gdy chcemy poobserwować zauważoną zwierzynę. Natomiast fotopułapka to urządzenie, które wymaga umiejscowienia w dyskretnym miejscu tak aby zobaczyć zwierzynę akurat wtedy gdy pojawi się w zasięgu urządzenia.
Źródło zdjęcia: Waldtoifel / Shutterstock.com
Fotopułapka powinna być jak najmniej widoczna. Dlatego leśnicy oraz myśliwi czasami wykonują delikatne maskowanie, tak aby wtopiła się w otoczenie. Dobrym pomysłem jest użycie mchu lub liści, a także kawałków kory. Nie można jednak zakrywać ani czujnika ruchu ani diod. Co najważniejsze obiektyw także musi być odsłonięty, by nic nie wpływało na jakość wykonywanych przez niego zdjęć. Można częściowo przykryć fotopułapkę mchem oraz z wierzchu położyć na nią korę. Wtedy powinna być niewidoczna.
Na co zwrócić uwagę montując fotopułapkę?
Dobra fotopułapka to taka, która będzie dobrze ukryta, a jednocześnie będzie mogła wykonać dobrej jakości zdjęcia. Warto więc dobrze przemyśleć umiejscowienie kamery. Dobrym wyborem będzie solidny konar drzewa. Zarówno fotopułapka, jak i przewód do jej mocowania mają swoją wagę, dlatego nie można montować tego urządzenia na małych drzewach. Dla leśników polecany jest montaż przy paśniku dla zwierząt, np. na grubym drzewie.
Źródło zdjęcia: mmpixel91 / Shutterstock.com
W przypadku cienkich gałęzi bateria w fotopułapce może się szybciej rozładowywać. Takie gałęzie poruszają się pod wpływem wiatru, co niepotrzebnie uruchamia czujnik ruchu. To z kolei rozładowuje baterię.
Co ważne fotopułapka powinna być umieszczona na wysokości od 1,5 do 2 metrów. Przy „łapaniu” małej zwierzyny wystarczy wysokość metra. Jelenie czy sarny będą dobrze widoczne na wysokości 1,5 do 2 metrów. Bardzo ważny jest także kąt widzenia czujnika ruchu. Z reguły powinien on wynosić od 10 do 20 stopni.
Podsumowując, podczas montażu fotopułapki trzeba zwrócić uwagę co najmniej na kilka elementów, dlatego warto zapoznać się z instrukcją urządzenia oraz kilkoma rekomendowanymi praktykami dotyczącymi montażu.